Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Pogledaj rezultate ankete: Što znate o NLP-u?
To su komunikacijske i prezentacijske vještine 10 32.26%
To su pshihoterapijske tehnike 9 29.03%
Brzo uklanjanje fobija 4 12.90%
Modeliranje uspješnih ljudi iz svih područja 7 22.58%
Usvajanje uspješnih obrazaca ponašanja 10 32.26%
Sve ovo poviše i još više 13 41.94%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 31. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2004., 20:15   #1
Neuro-lingvističko programiranje (NLP)

vako...dali netko zna nešto o NLP-u(neuro-lingvističko programiranje)? kolko je primjenjiv u praksi,tj. dali radi? saznao sam o tome slučajno,preko neke stranice,skinuo par knjiga s neta,proučio i čini mi se jako zanimljivo! ukratko,osnovna premisa nlp-a je da su proučavali u komunikaciji uspješne ljude,način na koji se izražavaju,intonaciju glasa,bodi lengviđ,pokrete očiju kad govore(znate ono-kad čovjek gleda gore desno-laže) i da su uočili patterns! i navodno te patterns može naučiti svaki čovjek i pomoću njih postaje jednako uspješan u komunikaciji ili u bilo kojoj drugoj aktivnosti koju želi! mislim,blago rečeno-nevjerovatno! u hrvatskoj sam našao dva tečaja nlp-a jedan dođe 7.500 kn (za dva aktivna tjedna!!!) a drugi 11.000 kn kroz 9 mjeseci!!! ono-žešće cijene! kopka me zašto su im cijene tolke i dali je nešto takvo uopće moguće! dakle,ko nešto zna nek se nesrami reć...
Ludi Dijamant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 20:37   #2
zašto bi bilo nevjerojatno da su proučavali uspješne slučajeve? Sve se može proučavati i istraživati.
Meni to zvuči čisto logično. O cijenama neću.
Ako znaš adresu neke besplatne knjige, reci, da znamo o čemu se radi.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 20:54   #3
Pogledaj malo knjigu "Silva metoda za svladavanje uma 2000", od Tag i Judith Powell. To ti je nešto vrlo blisko nlp. Možeš čak i sam raditi neke stvari po knjizi (naravno, ovisi što želiš postići) uglavnom, tu programiraš sam sebe dok si u alfa stanju. Možeš se osloboditi nekih štetnih navika ili ugraditi neke korisne. Imaju i tečajeve, isto koštaju, ali mislim manje nego ovi koje si ti spomenuo. Ako želiš, možeš ići i privatno kod nekog nlp- programera. Ima ih kod nas nekoliko... baš sam gledala neki dan na netu. Pa ti vidi...
__________________
Uvijek su oni koji pitaju najopasniji. Odgovarati nije tako opasno. Jedno jedino pitanje sadrži više baruta od 1000 odgovora.
dar_mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 21:12   #4
Quote:
eena_ kaže:
zašto bi bilo nevjerojatno da su proučavali uspješne slučajeve? Sve se može proučavati i istraživati.
Meni to zvuči čisto logično. O cijenama neću.
Ako znaš adresu neke besplatne knjige, reci, da znamo o čemu se radi.
ah,oduvijek sam neshvaćen bio! nevjerovatna mi je ta premisa-da se može nekoga u dva tjedna naučit razmišljat poput druge osobe! mislim-2 tjedna!!! knjige nisam našao na sajtovima-upišeš nlp u šareazi il kaazi pa skineš! nisu velike(oko 300kb)!
@dar_mara-nemožeš bit u alpha stanju i čitati! kad čitaš-ti si u beti!
a koje su cijene tih privatnika,ako znaš?
Ludi Dijamant is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2006., 22:02   #5
Quote:
Ludi Dijamant kaže:
@dar_mara-nemožeš bit u alpha stanju i čitati! kad čitaš-ti si u beti!
a koje su cijene tih privatnika,ako znaš?
Krivo - kad si u alphi onda aktiviraš centar za brzo čitanje. Razlikuje se od klasičnog čitanja - više je kao skeniranje
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 21:22   #6
Quote:
Ludi Dijamant kaže:
@dar_mara-nemožeš bit u alpha stanju i čitati! kad čitaš-ti si u beti!
a koje su cijene tih privatnika,ako znaš?
Kad si u alfi, onda ne čitaš, nego (se) programiraš Mislim da cifra ne bi smjela biti preko 200 kn na sat... opet varira od osobe do osobe. Najbolje da se raspitaš na više mjesta, odlučiš li se za to
__________________
Uvijek su oni koji pitaju najopasniji. Odgovarati nije tako opasno. Jedno jedino pitanje sadrži više baruta od 1000 odgovora.
dar_mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 21:35   #7
Quote:
dar_mara kaže:
Kad si u alfi, onda ne čitaš, nego (se) programiraš Mislim da cifra ne bi smjela biti preko 200 kn na sat... opet varira od osobe do osobe. Najbolje da se raspitaš na više mjesta, odlučiš li se za to
svejedno-moraš zapamtit ono što si pročitao i tog se prisjećat i onda primjenit! to baš nebi nazvao "stanjem potpune opuštenosti"! zašto mi se beljiš?
Ludi Dijamant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 23:56   #8
Quote:
Ludi Dijamant kaže:
svejedno-moraš zapamtit ono što si pročitao i tog se prisjećat i onda primjenit! to baš nebi nazvao "stanjem potpune opuštenosti"! zašto mi se beljiš?
Upssss...stavila sam krivog smajlija...e, sorry, nije namjerno. Evo dva nasmiješena da popravim stvar
BTW, kad si opuštenom stanju lakše pamtiš informacije nego kad si napet. Sad se sjetih kako postoje neki posebni CD-i sa muzikom koja te dovodi u alfa stanje. Ako ih slušaš dok učiš, možeš zapamtiti puno više informacija nego inače. Probala osobno. Čak sam išla i na seminar iz brain fitnessa
__________________
Uvijek su oni koji pitaju najopasniji. Odgovarati nije tako opasno. Jedno jedino pitanje sadrži više baruta od 1000 odgovora.
dar_mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 00:52   #9
kakvi zvukovi budu na tim cd-eima? ko neki new age il šta?
Ludi Dijamant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 03:02   #10
Bude neki opuštajući instrumental. Ovo što ja imam doma sam krstila kao "zeko i potočić". Imaš neku vodu koja šumi, i žubori i klokoće... i mene to tako lijepo opušta, da je neka mislina... (a na taj neki zvuk oni generiraju još i ono što te dovede u alfu. to snime na nekom posebnom uređaju...)
__________________
Uvijek su oni koji pitaju najopasniji. Odgovarati nije tako opasno. Jedno jedino pitanje sadrži više baruta od 1000 odgovora.
dar_mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 06:23   #11
Quote:
dar_mara kaže:
Bude neki opuštajući instrumental. Ovo što ja imam doma sam krstila kao "zeko i potočić". Imaš neku vodu koja šumi, i žubori i klokoće... i mene to tako lijepo opušta, da je neka mislina... (a na taj neki zvuk oni generiraju još i ono što te dovede u alfu. to snime na nekom posebnom uređaju...)
a di bi ja to mogao naci? ima na netu?

kako se tocno zove?
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2004., 14:32   #12
ludi dijamant

Evo vako- vrlo je zanimljivo. Koliko ti može biti korisno jako ovisi o tome što već o tome znaš (ako nemaš puno znanja o tome, može ti biti izuzetno korisno, a ako imaš puno znanja, opet uvijek možeš još puno naučiti) i o tome koliko si spreman učiti, kao i svugdje.
Možeš naučiti neke vrlo djelotvorne tehnika za poboljšanje komunikacije, kao i mijenjanje neželjenih obrazaca ponašanja.
Također ovisi što želiš i trebaš – jer tečaj nlp-a se bavi poboljšavanjem svakodnevnog života, nema baš terapeutsku ulogu, jer je to grupni rad, no ako želiš riješiti neke svoje dileme, to se može raditi individualno.
Oko cijene – u kapitalističkom svijetu (a u takvom živimo) svaka roba vrijedi onoliko koliko je netko spreman platiti za nju, tako da je li to preskupo ili ne možeš znati samo ti – imaš li ili nemaš toliko novca.
Ne znam radiš li, pa ima li šanse da te firma pošalje, barem na neku skraćenu verziju? U svakom slučaju možeš se obratiti treneru za informativni razgovor, pa onda odlučiti je li to za tebe ili ne.
Moj zaključak – ja bih svakome savjetovala da ide, ako ima priliku. Da savjetujem da ideš bezuvjetno (tj.das 13000 kn), bila bih neozbiljna, jer nije pristojno da ti virim u novčanik.
E da, još nešto- mislim da će cijene pasti već sljedeće jeseni. Nlp je u HR došao koliko znam tek nedavno, tako da su cijene već sad pale, a za 2-3 godine će već biti više trenera = veća ponuda = manja cijena.
Nadam se da sam ti barem malo pomogla!
Klota is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2004., 14:40   #13
Re: Nlp

Quote:
Ludi Dijamant kaže:
(znate ono-kad čovjek gleda gore desno-laže) .
E, vidiš ovo je zabluda, koja se često javlja, zato što to može biti istina kode većine, ali ne uvijek i ne kod svakog.
Ne znači nužno da osoba laže, već konstruira. To znači da će se oči naći u istom položaju kad osoba laže ili kad joj npr neugodno jer je nešto zaboravila a misli da nije smjela – pa pokušava izmisliti, ali isto tako i kad kreativno razmišlja ili mašta – tj. konstruira ili jednostavno razmišlja o nečemu što se nije dogodilo, zamišlja kako bi bilo....
Drugo – gore desno je položaj uobičajen za većinu ljudi – dešnjaka. Kod ljevaka je obično lijevo, kao i kod „priučenih“ dešnjaka. Ali ima ljudi koji su dešnjaci, nikad ih nisu tjerali da pišu lijevom rukom, pa je kod njih obnuto (tj. oči su im gore lijevo dok lažu).
To znači da ne se ne može uzeti zdravo za gotovo to pravilo i držati ga se kao pijan plota, već prvo treba ustanoviti kod svake osobe pojedinačno gdje joj je što. U nlp-u se to naziva kalibriranje. ako gledate krimi serije, pa uvijek vidite kako policajci prvo ispituju ispitanika o nekim nepobitnim činjenicama - npr gdje živiš itd, oni upravo to rade- pokušavaju otkriti gdje je koji položaj kod pojedinca . o tome, koliko oni to uspješno rade, to je druga priča!
Klota is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2004., 20:46   #14
Re: Nlp

Quote:
Ludi Dijamant kaže:
vako...dali netko zna nešto o NLP-u(neuro-lingvističko programiranje)? kolko je primjenjiv u praksi,tj. dali radi? saznao sam o tome slučajno,preko neke stranice,skinuo par knjiga s neta,proučio i čini mi se jako zanimljivo! ukratko,osnovna premisa nlp-a je da su proučavali u komunikaciji uspješne ljude,način na koji se izražavaju,intonaciju glasa,bodi lengviđ,pokrete očiju kad govore(znate ono-kad čovjek gleda gore desno-laže) i da su uočili patterns! i navodno te patterns može naučiti svaki čovjek i pomoću njih postaje jednako uspješan u komunikaciji ili u bilo kojoj drugoj aktivnosti koju želi! mislim,blago rečeno-nevjerovatno! u hrvatskoj sam našao dva tečaja nlp-a jedan dođe 7.500 kn (za dva aktivna tjedna!!!) a drugi 11.000 kn kroz 9 mjeseci!!! ono-žešće cijene! kopka me zašto su im cijene tolke i dali je nešto takvo uopće moguće! dakle,ko nešto zna nek se nesrami reć...
Zvarsila za NLP Prakticara.
OPrimjenjiv u praksi i djeluje. Samo sto moras radit na sebi svakodnevno i primjenjivat metode. Kod mene je fakat funkcionirao jedno vrijeme, al sad sam se malo uljenila.
Uglavnom, milsm o NLP-ju samo najbolje.
__________________
It's fabulous darling.
BabyNicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2004., 23:26   #15
Quote:
Ludi Dijamant kaže:
ah,oduvijek sam neshvaćen bio! nevjerovatna mi je ta premisa-da se može nekoga u dva tjedna naučit razmišljat poput druge osobe! mislim-2 tjedna!!!
2 tjedna su samo početak, kasnije dolazi vježba i praksa
NLP

Quote:
(znate ono-kad čovjek gleda gore desno-laže)
ne baš, nije uvijek tako
 
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 21:23   #16
Neuro-lingvističko programiranje

Ja mislim da radi, ali nažalost jako kratko.
martin23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 21:40   #17
Mislim kaj to znači?
To ti je isto kao i strani jezik, kad ga ne koristiš - zaboraviš.
Završila sam nlp, mogu ga svakako preporučiti. Koristim ga povremeno, a nekoliko puta sam se ulovila kako na nesvjesnoj razini primijenjujem naučeno.
I definitivno pomaže. Osjećaš se sigurnije, jače i bolje.
Ak si možeš priuštiti - odi na tečaj.
__________________
It's fabulous darling.
BabyNicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 23:09   #18
Quote:
BabyNicky kaže:
To ti je isto kao i strani jezik, kad ga ne koristiš - zaboraviš.
Završila sam nlp, mogu ga svakako preporučiti. Koristim ga povremeno, a nekoliko puta sam se ulovila kako na nesvjesnoj razini primijenjujem naučeno.
Samo da potpišem. "Kolegicu".
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 22:02   #19
Quote:
martin23 kaže:
Ja mislim da radi, ali nažalost jako kratko.
Nisam naučila, ali jednom mi je jedan psiholog dugo pričao o tome, i mislim da je to stvarno korisna stvar... U svakom slučaju, ako imaš prilike, pozabavi se s tim...
__________________
Tko zna? Ah, nitko, nitko ništa ne zna, krhko je znanje!
koka007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 22:45   #20
Mislim da jako dobro pale kod nekih ljudi, ali kod nekih mogu izazvati i kontraefekt...
Mene recimo takve fore dozlaboga iritiraju.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.