Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2014., 00:37   #421
pročitala sam ju nedavno (imam 23) i nisam sigurna što mislim o knjizi.

C mi djeluje kao da se s pola toga hvali, kao da je ponosna na sebe. podsjeća me na puno pubertetlija koje rade manja ili veća sranja kako bi privukli pozornost i onda ih prepričavaju s ponosom iako znaju da to što su napravili (ili što rade) je krivo/protuzakonito/glupo/svenavedeno.
nisam se mogla otrgnuti dojmu da C pretjeruje u nekim stvarima, pogotovo kad sam pročitala one djelove koje je pisala njena majka. sad se ne mogu sjetit točnih rečenica, ali su verzije onog što je C rekla o tome i onog što je njena majka rekla sasvim različite. C je pisala kako je sama bla bla, a njena mama je pisala kako je ova bila kod nje milijun puta, kako je zvala, javljala se, kako ju je ona tražila i slično.

krenula sam gledat film neki dan i on je žešće sranje, danas ću ga pogledat do kraja jer me zanima koliko su ustvari stvari izbacili. kao npr prvih 100 stranica knjige maltene. oduvijek sam govorila da ekranizacije kurca ne valjaju.

nego, čitala sam i "nastavak" tj knjigu "moj drugi život". nije me oduševila. knjiga se skoro svodi na puko nabrajanje kad je gdje bila i s kim. tipa te i te godine je bila tu i tu sa dejvidom bovijem. wow . ima jako malo opisa kako se osjećala. doslovno ide - nabrajanje - drogiranje - nabrajanje - više se ne drogira - opet se drogira - još malo nabrajanja.
zadnjih cca 50 stranica su odlične. tek onaj dio o njenom sinu djeluje iskreno i pokazuje neke stvarne emocije bez pukog nabrajanja.
sad, sam kraj knjige je jeziv do bola. žena je uvjerena ne samo da ju prate, već da su se oni uselili u stan iznad nje. da joj ulaze u stan i razmješataju stvari, da joj pale tv i slično. baš čista paranoja koja vrišti sa stranica. strašno nešto za čitat.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 02:12   #422
Knjiga je uistinu odlicna.Procitala san je sa 16 godina i sada preporucila sestri koja ima 15 godina.Jako je poucna,zanimljiva i poblize opisuje svijet droge i sta droga sve droga povlaci za sobom.
lussylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 20:58   #423
istina, ni meni se film ne svidja, knjiga je super.
Mislim da bi se trebala uvesti kao lektira (ne doslovno ali .. ) vec negdje u 6-7.razredu jer ove danasnje generacije su blago receno katastrofa
__________________
"What I love ? Driving. It relaxes me."
Miss Grant is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 23:00   #424
Quote:
Miss Grant kaže: Pogledaj post
istina, ni meni se film ne svidja, knjiga je super.
Mislim da bi se trebala uvesti kao lektira (ne doslovno ali .. ) vec negdje u 6-7.razredu jer ove danasnje generacije su blago receno katastrofa
u njemačkoj knjiga i je lektira, samo što je kod njenog izlaska došlo i do kontraefekta. čitala sam da su se na kolodvoru zoo skuplje djevojčice koje su se divili christiane i koje su htjele biti poput nje. maltene su se ponašale kao neki mali kult štovatelja njenog lika i djela. na isti onaj način kako je to (narko scena) C bilo zanimljivo i kul, to je kul i djeci koja čitaju njeno iskustvo. s jedne strane bi moglo odvratiti dio djece od takvih stvari, no s druge...
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 17:09   #425
direDawn, ajde da mi uštediš 40kn, reci što je bilo s Detlefom?

I zašto je prekinula kontakte s mamom. Mislim, jasno mi je...ta žena je svetica što joj je sve ova priuštila, ali ipak me zanima kako se desio totalni prekid.
Noomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 22:43   #426
znaš što se desilo s detlefom? NIŠTA!!!!

tek na kraju knjige kaže kako ju iznenađuju pitanja što je s njim, kao da ostali ljudi od 50 znaju gdje im je prva ljubav. baš me to raspizdilo jer od tolike ljubavi ispada da ga nije ni išla potražit niti išta. baš bezveze. nemoguće da se nikad nisu sreli, baš baš nikad, ali dobro. ona je pisala biografiju, pa je onda valjda mogla nešto i izostavit .

inače, gugl kaže da detlef (u 2008.) vozi tramvaj, tak da je možda i danas živ .

što se gđe majke tiče, malo ću poduže opisat da skužiš kontekst.
C je rodila, odgajala je malog do xy godine, onda je odlučila odselit se u amsterdam, to su saznali iz socijalne službe i pokupili joj malog. ona jadna nedužna, nebi ona u amsterdam da se drogira, ona bi da mali ode iz berlina ;jea rajt:. i tak, otme vlastitog sina, ode u amsterdam (ili negdje drugdje u nizozemskoj, sad se ne mogu sjetit) i kao, čista je godinama. ne drogira se ona, di bi ooona, ma neee. i onda skuži da je napravila grešku i odluči se vratit u njemačku, odmah joj uzmu malog i ona čista () ode i odmah se nadrogira. a godinama je čista. gooodinama. i onda joj je odvjetnik rekao da bi sve super prošlo da ona može popišat čašicu čistog urina, no taj voz je prošao.
e onda se njena mater nje odrekla putem novina. sad se ne mogu sjetit što je točno izjavila, ali kao da joj ne vjeruje da je bila čista nešto u tom stilu. uglavnom, ništa dovoljno zanimljivo da bi zapamtila .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 10:53   #427
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
ona je pisala biografiju, pa je onda valjda mogla nešto i izostavit .
Nije. Pa zbog takvih stvari ljudi i kupuju biografije. Mislim, što drugo bi ih moglo zanimati? Tlapnje i opravdanja patološke lažljivice kako se ona jadna uvijek trudi ali zla sudba joj nije sklona. Kako me živcira ta žena, dobila je milijun prilika i sve do zadnje je prokockala.

Hvala na info Dobro da nisam kupila knjigu, po svemu sudeći je čisti promašaj.
Noomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 11:48   #428
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Voljela bih da se pojavi neka prilika i osobno odem na kolodvor ZOO.
Kolodvor ZOO kao da je ostao u vremenu. Željeznička stanica je dobila novu, staklenu fasadu ali tamo još sve odiše nekim prošlim vremenima.

Tragikomična stvar mi je da se ulica u kojoj su se ta djeca prostituirala zove Jebensstraße. Čita se "iben" al eto, na naš jezik ima sasvim drugo značenje.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 02:00   #429
Quote:
Noomi kaže: Pogledaj post
Nije. Pa zbog takvih stvari ljudi i kupuju biografije. Mislim, što drugo bi ih moglo zanimati? Tlapnje i opravdanja patološke lažljivice kako se ona jadna uvijek trudi ali zla sudba joj nije sklona. Kako me živcira ta žena, dobila je milijun prilika i sve do zadnje je prokockala.

Hvala na info Dobro da nisam kupila knjigu, po svemu sudeći je čisti promašaj.
htjela sam reći da je mogla izostaviti što je htjela, a vjerujem da je izostavila dobar dio toga. oko ostalog se baš i ne slažem s tobom.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 15:50   #430
Mislim da je knjiga fascinantno višeslojna, iako je droga i taj narkomanski milje u prvom planu, čini mi se da u biti mnogo više govori o društvu kao takvom, kapitalističkom uređenju i problemima modernog čovjeka (djeteta) koji se u takvim okolnostima jednostavno ne snalazi...

Super mi je bilo kako je Christiane rekla da ju je fasciniralo Frommovo Umijeće ljubavi - da misli da je u toj knjizi opisan način na koji bi društvo trebalo funkcionirati, da ljudi žive po njegovima postulatima, život bi imao smisao.

To u biti govori mnogo o njenim intelektualnim sposobnostima, s obzirom da je još bila praktički dijete i već odavno uništena drogom, impresivno je da je bila kadra još na taj način promišljati o svijetu.

U svakom slučaju, knjiga koja me potaknula na promišljanje o mnogim, mnogim stvarima, svaka preporuka!
Mrcinica is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 17:16   #431
Pročitala sam ju prije dosta godina i bila mi je odlična. Toliko je dobro opisala tu opsesiju drogom da sam se nakon čitanja trebala podsjetiti da drogu nikada nisam ni probala i da nikako nisam ovisna
Moja mlađa sestra je nedavno prvi put pročitala i rekla je da ima dio u kojem ta cura mački ubrizga čaj u capu??? nadam se da je nešto krivo pročitala ili shvatila
Molim nekog tko je to nedavno čitao ili ima knjigu u blizini da provjeri.
Mareizbare is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 11:56   #432
Quote:
Mareizbare kaže: Pogledaj post
Pročitala sam ju prije dosta godina i bila mi je odlična. Toliko je dobro opisala tu opsesiju drogom da sam se nakon čitanja trebala podsjetiti da drogu nikada nisam ni probala i da nikako nisam ovisna
Moja mlađa sestra je nedavno prvi put pročitala i rekla je da ima dio u kojem ta cura mački ubrizga čaj u capu??? nadam se da je nešto krivo pročitala ili shvatila
Molim nekog tko je to nedavno čitao ili ima knjigu u blizini da provjeri.


apsolutno se ne sjecam toga?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 16:23   #433
Čitala sam u kad sam imala cca 15 godina i danima nakon toga bila u depresiji. Za mene ipak malo premračna (barem u toj dobi). Kasnije nisam pokušavala ponovno.
OvcaObicna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 20:15   #434
Quote:
OvcaObicna kaže: Pogledaj post
Čitala sam u kad sam imala cca 15 godina i danima nakon toga bila u depresiji. Za mene ipak malo premračna (barem u toj dobi). Kasnije nisam pokušavala ponovno.
Ma mene knjiga nije utjecala Kada sam ju pročitao rekao sam da je dobra ali da me nešto bacila u depresiju - nije iako sam bio tih godina kao i ti.

Nekako sada kada razmišljam imam osjećaj da su neki djelovi dotjerani čisto da bi čitatelju bilo napetije i da ga se drži uz knjigu.
Hummingbird12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 20:40   #435
Quote:
Miss Grant kaže: Pogledaj post
istina, ni meni se film ne svidja, knjiga je super.
Mislim da bi se trebala uvesti kao lektira (ne doslovno ali .. ) vec negdje u 6-7.razredu jer ove danasnje generacije su blago receno katastrofa
Dobar prijedlog.

Ja sam ju početkom osamdesetih dobila na poklon.
Pročitala i spremila. Nikom ništa nisam pričala.
Nakon dvije godine je u školi bio veliki interes za tom knjigom ali ju nisu mogli nabaviti.
Prvo sam je posudila najboljoj prijateljici. Kada sam je dobila natrag izgledala je kao da ju je 1000 ljudi pročitalo.
Kasnije je išla iz ruke u ruku, i neznam gdje je završila.
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 22:02   #436
Ja sam ju isto pročitala u adolescentnoj dobi i čini mi se da nije dobro da se čita prije 17.g.
Previše je ekplicitna na više razina, svraća pozornost baš na te eksplicitne dijelove, a mladi i oni u pubertetu traže svoje idole jer su u fazi negacije autoriteta.

Za lektiru ne bih.

To je, za moj pojam, za zreliju mladež.
Oni ne trebaju idole, već moraju pronaći svoj ideal kojem će težiti.

Ta knjiga nije afirmativna.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 21:32   #437
Ja sam je prvi put procitala u prvom srednje i bas me je dojmila, nije me deprimirala. Kasnije, u trecem i cetvrtom srednje sam je opet citala i tek tada sam ju u potpunosti razumjela.
I da, ne sjecam se scene macke i caja.

Powered by LG G4
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 09:54   #438
Procitala sam je negdje 1-2 srednje i onda opet s 28 godina.
Nije mi nikada ostavila traume, pokazala mi je koliko duboko mozes zapeti, no opet neki drugi su si u toj knjizi vidjeli sto zele...
Mislim daj e svatko treba procitati ali u srednjoj skoli.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 11:04   #439
Quote:
inazuma kaže: Pogledaj post
Procitala sam je negdje 1-2 srednje i onda opet s 28 godina.
Nije mi nikada ostavila traume, pokazala mi je koliko duboko mozes zapeti, no opet neki drugi su si u toj knjizi vidjeli sto zele...
Mislim daj e svatko treba procitati ali u srednjoj skoli.
Ja sam je pročitala kad mi je bilo 11. Moja mama radila je posao u kojem se sretala sa svim ljudskim porocima, a radila je s problematičnom djecom, tako da mi je knjigu donijela u edukativne svrhe upravo u godinama kada je prevencija neophodna.

U potpunosti je uspjela u namjeri. Na mene je ta knjiga snažno djelovala.

Knjigu svako dijete treba pročitati, ali nisam sigurna za dob. U srednjoj školi već je prekasno za prevenciju. Djeci treba predočiti mračnu stranu narkomanije upravo onakvom kakva jeste prije nego što dođu u doticaj s društvom koje ih može navesti na to da krenu stranputicom.

Definitivno se slažem s onima koji zastupaju mišljenje da bi ovu knjigu trebalo uvesti kao lektiru.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 11:07   #440
Meni je ova knjiga odlična, a i film mi je dobar.
Lepti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.