Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2013., 19:06   #3061
Može li mi netko reći treba li građevinska dozvola za nadstrešnicu?
Hvala.
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 19:29   #3062
Pozdrav.

Da li je građevinska dozvola = odobrenje za građenje. Naime imam dokument iz 1966. koji nosi naslov "odobrenje za građenje" u kojem je navedeno da se dopušta gradnja objekta, kuće katnice, udaljenosti od međe, vrsta krova, pozicija pročelja itd. , ali ne pišu dimenzije objekta. Piše i da taj dokument i projekte treba imati na gradilištu cijelo vrijeme gradnje. Uglavnom interesira me da li je to građevinska dozvola.
bded is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 20:14   #3063
Quote:
Josip7 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći treba li građevinska dozvola za nadstrešnicu?
Hvala.
Samo ako je nadstresnica veca od 15m2.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 20:20   #3064
Quote:
bded kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Da li je građevinska dozvola = odobrenje za građenje. Naime imam dokument iz 1966. koji nosi naslov "odobrenje za građenje" u kojem je navedeno da se dopušta gradnja objekta, kuće katnice, udaljenosti od međe, vrsta krova, pozicija pročelja itd. , ali ne pišu dimenzije objekta. Piše i da taj dokument i projekte treba imati na gradilištu cijelo vrijeme gradnje. Uglavnom interesira me da li je to građevinska dozvola.
Da, to je isto (razlicita vremena - razliciti nazivi). Postoji li neki projekt uz to odobrenje? Vjerojatno se broj projekta i spominje u odobrenju.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 22:32   #3065
Na žalost nemam projekta iako na kraju rješenja o odobrenju za građenje piše da je molbi priložen izvadak iz zk uloška, nacrt gradilišta i projekt zgrade u 3 primjerka. Da li bi zbog toga moglo biti problema?
bded is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 09:44   #3066
A kad je kuca izgrađena? Sve kuce izgrađene do 15.2.1968. su legalne.
Osim toga, projekt bi se mogao naci u Drzavnom arhivu.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 17:29   #3067
poz može mala pomoć, zanima me imam objekt izgrađen do 1968 dakle legalan je na katastarskom planu koji mi je zadnji izdan 1987g kad sam ga trebala bila je ucrtana ispravna kvadratura. sada gledam na stranici katastar.hr i geoportal.hr i fali mi dio kuće tj kvadratura je manja fali 20m2. ništa nije rušeno niti mjenjano. što sada? imam iz 1987 Uvjerenje da je građevina evidentirana prije 15.02.1968 puna kvadratura. ali mi nije jasno zašto mi sad fali dio tj 20-ak m2?
krika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 20:59   #3068
Imam dva objekta na čestici. Objekti koji se nalaze su štala i kuća. Dal je potrebno legalizirati oba obijekta ili samo jednoga. Štalu mi nije u cilju legalizirati jer je u ruševnom stanju, ali mi služi. Možda ju jednog dana cjelu sravnam s zemljom, pa da ne plačam papire bezveze.
danek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 22:43   #3069
Quote:
krika kaže: Pogledaj post
poz može mala pomoć, zanima me imam objekt izgrađen do 1968 dakle legalan je na katastarskom planu koji mi je zadnji izdan 1987g kad sam ga trebala bila je ucrtana ispravna kvadratura. sada gledam na stranici katastar.hr i geoportal.hr i fali mi dio kuće tj kvadratura je manja fali 20m2. ništa nije rušeno niti mjenjano. što sada? imam iz 1987 Uvjerenje da je građevina evidentirana prije 15.02.1968 puna kvadratura. ali mi nije jasno zašto mi sad fali dio tj 20-ak m2?
Teško je reć Trebalo bi vidjet u katastru. Fali ti 20m2 samo na planu ili u knjižnom dijelu?

Quote:
danek kaže: Pogledaj post
Imam dva objekta na čestici. Objekti koji se nalaze su štala i kuća. Dal je potrebno legalizirati oba obijekta ili samo jednoga. Štalu mi nije u cilju legalizirati jer je u ruševnom stanju, ali mi služi. Možda ju jednog dana cjelu sravnam s zemljom, pa da ne plačam papire bezveze.
Legaliziraš ono što ti želiš, dakle možeš samo kuću. Nedostatak toga je da se onda kuća neće moći upisati u katastar bez da se štala upiše kao "izgrađeno zemljište", što i nije neko veselje, ali ako zaista misliš štalu rušiti i ako ne misliš graditi zamjenski objekt, onda nema smisla plaćati troškove.

Ukoliko je štala zaista u tako ruševnom stanju, provjeri da nije građena prije 1968.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 23:50   #3070
pomoć

Zanima me koliko bi došla cijena legalizacije balkona nadograđnog na kuću.Dal se pšlača samo kazna za njega i kolika je ili treba još neka dodatna cifra,balkon je oko 13 m2
ivan jel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 11:05   #3071
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Teško je reć Trebalo bi vidjet u katastru. Fali ti 20m2 samo na planu ili u knjižnom dijelu?



Legaliziraš ono što ti želiš, dakle možeš samo kuću. Nedostatak toga je da se onda kuća neće moći upisati u katastar bez da se štala upiše kao "izgrađeno zemljište", što i nije neko veselje, ali ako zaista misliš štalu rušiti i ako ne misliš graditi zamjenski objekt, onda nema smisla plaćati troškove.

Ukoliko je štala zaista u tako ruševnom stanju, provjeri da nije građena prije 1968.
fali samo na katastarskom planu. u kat podatcima je ok
krika is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 16:17   #3072
Pozdrav svima,
Krenula sam sad čitati postove u potrazi za nekim koji bi mi pomogao u mom problemu, ali ima ih jako puno pa ću bolje ovako pitati u nadi da će mi netko znati odgovoriti.
Što je sve potrebno za legalizaciju te kolika bi cijena bila za situaciju u kojoj je kuća katastarski ucrtana te postoje lokacijska dozvola i svi priključci no nema izrađenog projekta? Zanima me koje je sve postupke potrebno provesti kako bi se ista legalizirala?

Hvala!
Juz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 16:40   #3073
Quote:
Juz kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Krenula sam sad čitati postove u potrazi za nekim koji bi mi pomogao u mom problemu, ali ima ih jako puno pa ću bolje ovako pitati u nadi da će mi netko znati odgovoriti.
Što je sve potrebno za legalizaciju te kolika bi cijena bila za situaciju u kojoj je kuća katastarski ucrtana te postoje lokacijska dozvola i svi priključci no nema izrađenog projekta? Zanima me koje je sve postupke potrebno provesti kako bi se ista legalizirala?

Hvala!

1. uzmi tri kopije katastarskog plana
2. naruči od arhitekta izradu snimke izvedenog stanja

Troškovi ti najviše ovise o komunalnom doprinosu, pa se raspitaj koliki je za tvoju zonu u lokalnoj samoupravi.
Potom plaćaš i vodni doprinos te naknadu.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 18:10   #3074
Quote:
ivan jel kaže: Pogledaj post
Zanima me koliko bi došla cijena legalizacije balkona nadograđnog na kuću.Dal se pšlača samo kazna za njega i kolika je ili treba još neka dodatna cifra,balkon je oko 13 m2
Cijena snimke izvedenog stanja (ili arh. snimke izv. stanja) ovisi o velicini kuce.
Naknada (kazna) ovisi o tome je li balkon izveden naknadno ili prilikom izgradnje kuce (je li se u startu odstupilo od projekta na temelju kojeg je dobivena dozvola ili se balkon kasnije dogradio).
Buduci da balkoni ne ulaze u obračun volumena, komunalni i vodni doprinos se za balkon ne placaju.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 18:42   #3075
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Cijena snimke izvedenog stanja (ili arh. snimke izv. stanja) ovisi o velicini kuce.
Naknada (kazna) ovisi o tome je li balkon izveden naknadno ili prilikom izgradnje kuce (je li se u startu odstupilo od projekta na temelju kojeg je dobivena dozvola ili se balkon kasnije dogradio).
Buduci da balkoni ne ulaze u obračun volumena, komunalni i vodni doprinos se za balkon ne placaju.
Hvala na odgovoru

Kuća je oko 120m2,balkon je rađen poslje,a koliko dođe i jedna i druga kazn otprilke zanima me,hvala unaprijed još jednom
ivan jel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 21:04   #3076
dali je istina da za objekte u zagrebu koji su veci od 600kubika nema popusta od 25posto za kesovinu? moja kuca ima oko 750kubika,ako je istina onda ne kuzim logiku.naka napise ako neko pouzdano zna hvala
goran79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 22:04   #3077
Vidim da ima ovdje stručnih osoba.
Pa bih molio da mi netko natukne...

Naime radi se o građevini (kuća) koja je izgrađena 1960, imam i dozvolu za građenje za istu sa brojem parcele.
No, ta kuća nije ucrtana. Ako sam dobro shvatio, trebao bih geodetu da to izmjeri, ucrta i to bi bilo to.

Ali... na parceli gdje je ona izgrađena je još nekoliko suvlasnika u nekim malim dijelovima (cca1/9 parcele a njih sedmero u tome) koji sada traže enormne cifre. Tolike da bih gotovo kupio manju kućicu za to. Dobro to je nebitno, nego sa samo htio razjasniti zašto neću ništa poduzimati. Tako da će stanje ostati takvo kakvo je.

Znači kuća je tu, ja živim u njoj, oni nikad nisu. Građevna dozvola je na mojeg pokojnog oca.
Što će se dogoditi sa time nakon što istekne rok, a ja normalno neću dati ucrtati građevinu? Kazne, rušenje? Ili?
To mi nije jasno što sa tom kućom nakon što istekne rok za legalizaciju?

Hvala na odgovoru.
nemotec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 23:37   #3078
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
1. uzmi tri kopije katastarskog plana
2. naruči od arhitekta izradu snimke izvedenog stanja

Troškovi ti najviše ovise o komunalnom doprinosu, pa se raspitaj koliki je za tvoju zonu u lokalnoj samoupravi.
Potom plaćaš i vodni doprinos te naknadu.
Puno hvala na odgovoru
Vezano za te tri kopije katastarskog plana, zašto baš tri treba? Mislim, kome one sve idu? Nisam baš upućena pa moram sve pitati
Juz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 23:55   #3079
Pozdrav svima..
Kupio sam vinograd,e sad u njemu nema nikakav objekat.
Htio bih napraviti drvenu nadstrešnicu od 28 kvadrata i u njoj bih napravio pečenjar otprilike 1,5 kvadrat tako da on bude pod njenim krovom.
E sad bio sam kod nas u Općini i čovjek mi kaže da prvo trebam otići kod projektanta,pa kad on sve napravi, tek onda mogu izvaditi građevinsku dozvolu i onda graditi.(Sad neznam jel još moram ići kod geodeta pa u katastrat ili ne moram).
Već sam bio otvorio temu o nadstrešnici ali nisam tada bio u Općini..
Zanimalo bi me koliko bi to otprilike koštalo,ako imate savijeta bio bih zahvalan..

Zadnje uređivanje medo_5 : 05.03.2013. at 00:03.
medo_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 01:30   #3080
Quote:
nemotec kaže: Pogledaj post
Znači kuća je tu, ja živim u njoj, oni nikad nisu. Građevna dozvola je na mojeg pokojnog oca.
Što će se dogoditi sa time nakon što istekne rok, a ja normalno neću dati ucrtati građevinu? Kazne, rušenje? Ili?
To mi nije jasno što sa tom kućom nakon što istekne rok za legalizaciju?

Hvala na odgovoru.
Kazna?! Rušenje?!?
Pa koliko ja shvaćam tvoj post, ti imaš legalnu kuću, samo što ona nije ucrtana. Ovaj sad Zakon služi za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata, što tvoj (po tvom opisu) nije, pa stoga ti možeš objekt dati upisati i kad prođe rok. (Ne)ucrtanost zgrade nema veze s legalnosti iste.

Postoji neka obveza da ti upišeš kuću u katastar, al nema kazne za to ni išta slično, barem ne po trenutnim Zakonima.

Što se tiče tvog problema, ukoliko ekipa koja je u suvlasništvu na terenu/u stvarnosti koristi određeni dio terena, možda postoji mogućnost da ti formiraš svoju građevinsku parcelu prema tvom posjedu? Tako bi ti na kraju te priče postao jedini vlasnik svoje parcele, a ova ekipa bi imala svoju parcelu. O tome se raspitaj u lokalnom urbanizmu.

Quote:
Juz kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovoru
Vezano za te tri kopije katastarskog plana, zašto baš tri treba? Mislim, kome one sve idu? Nisam baš upućena pa moram sve pitati
Predaju se sa zahtjevom za izdavanjem rješenja o izvedenom stanju. Na kraju priče se printaju 3 primjerka Rješenja o izvedenom stanju, s tim da jedan primjerak ostaje u arhivi, pa stoga tri .
Trebaš pronaći arhitekta ili građevinara (ako je kuća manja od 400m2 GBP može i građevinar) koji će ti napraviti projekte i onda predaš sve papire i čekaš .

Quote:
medo_5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima..
Kupio sam vinograd,e sad u njemu nema nikakav objekat.
Htio bih napraviti drvenu nadstrešnicu od 28 kvadrata i u njoj bih napravio pečenjar otprilike 1,5 kvadrat tako da on bude pod njenim krovom.
E sad bio sam kod nas u Općini i čovjek mi kaže da prvo trebam otići kod projektanta,pa kad on sve napravi, tek onda mogu izvaditi građevinsku dozvolu i onda graditi.(Sad neznam jel još moram ići kod geodeta pa u katastrat ili ne moram).
Već sam bio otvorio temu o nadstrešnici ali nisam tada bio u Općini..
Zanimalo bi me koliko bi to otprilike koštalo,ako imate savijeta bio bih zahvalan..
Ovo nema veze s legalizacijom.
Znači ako si bio u lokalnom urbanizmu pretpostavljam da je provjereno nalazi li se parcela u građ. zoni ili postoji neka iznimka za gradnju izvan građ. zone u koju tvoj slučaj pada.
Trebaš kako ti je rekao, geodeta da napravi posebnu geodetsku podlogu, arhitekta da projektira i predaš zahtjev za rješenje o uvjetima građenja. Obrati se arhitektu tvog izbora i vjerujem da će ti sve objasniti . Sama davanja gradu/državi i nisu tako visoka, ali dokumentacija će koštati poprilično.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:58.