Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2003., 12:42   #1
Artičoke

Luda sam za njima!!!!!

Punila ih danas komada 6:

10 dag shunke presitno isjeckane
2 rezhnja cheshnjaka
nekoliko struchka pershin
nekoliko struchaka celera
2 velike zhlice mljevenih suhih gljiva
parmezan (pola vrecice)
3 velike zhlice krushnih mrvica
sol, papar
1 zhlica maslinovog ulja, pola chashe vode

Puniti izmedju listova

Poslagati u duboju tavu na par zhlica maslinovog ulja, przhiti na laganoj vatri. Dodat bob ili grashak, sol, papar i podliti vodom. Przhiti 20 minuta.

Preseliti u expres lonac, kuhati pod pritiskom 15-ak minuta, otvoriti i pustiti na otvorenom da kuha dok tekucina ne ispari.

Da chujem kako ih spremate!
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 13:33   #2
Nikako jer nemam suvislog recepta (osim kuhane u vodi s umakom od vrhnja, to mi je bezveze). A svaki put ih motrim u ducanu i uzasno me vuce da ih kupim.
Nemam ekspress lonac, mogu ih kuhati samo u vodi i koliko dugo?
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 17:53   #3
Evo, mozhesh probati s onim mojim gornjim receptom.

Nije vazhno ako nemash express lonac, kuhaj ih na laganoj vatri, tu i tam podlij s malo vode, a kuhaj ih dok mozhesh bez problema povuci i izvuci jedan od vecih listova.

Mozhesh i na srednjoj temperaturi u pecnici, pola sata pokriveno folijom, s malo tekucine a onda makni foliju i dovrshi.

Necesh se pokajati...josh ako dodash mladoga grashka ili boba...mljac
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 18:52   #4
Stavim ih u lonac s dosta vode, sol, kuham.

Umak: maslinovo ulje, vinski ocat, svjeze mljeveni biber, sol, dijon senf (onaj sa zrnom gorusice), sve promijesati.


Magic, kako se jedu punjene? Kad otkines listic, punjenje ne otpadne?
Punjenje ti zvuci odlicno!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 19:14   #5
Ne, punjenje ne otpadne. Razmichesh pazhljivo listic po listic, sve do sredine i prstima nagurash punjenje unutra...artichok poprimi izgled rasvalog cvijeta.

Dosta senzualno jelo, vec sam izgled poput velikog tamnog lopocha na tanjuru...otkinesh listic, medju zubima stisnesh listic i vuchesh do kraja, papsh punjenje i mekshi dio lista.

...cuclas, srchesh, oblizujesh prste, jedesh bez pribora, a onaj lagano gorkasti okus...njam !

Vrijedi se potruditi.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 23:26   #6
evo jos jedan recept:

na tavi zagrij maslinovog ulja, dodaj bizi, bon, luka, sol, papar, malo vode i krusnih mrvica. nanpuni articoke sa ton smjeso i stavi ih u tecu 20 min da se kuva. ja mislim da je to kastelanski recept, jer mi je to baka pravila, i jos neke starije zene iz kastela, a nigdi drugdi nisam vidila da tako pripremaju articome.
za polizat prste!!!
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 20:52   #7
Artičoka

kupih i kaj sad? imate li neki dobar recept? i mogu ju koristiti cijelu ili samo srce?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 22:54   #8
pa jel moguce da je jedina osoba koja zna pripremiti articoke protjerana s ovog foruma?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 21:42   #9
Question Kako pripremiti artičoke?

Kako se pripremaju artičoke. Ja sam tu totalni laik. Ljiepo milim od A do Ž! Hvala!
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 21:55   #10
Barba, prvo kupite artichoke.

Kad kupujete pogledajte im stapku - mora biti zhivozelena i svjezheg izgleda, na prerezu ne smije izgledati drvenasto. Ako je stariji prerez, slobodno zamolite nek vam malo odrezhu.

'Cvijet' artichoke mora imati sjajne i glatke 'latice'.

Za punjenje radije odaberite onu duguljastu vrstu iako oni ogromni okrugli ljepshe izgledaju...njima 'latice' otpadaju kod kuhanja.


Stapku odrezhite i nemojte ju kuhati s artichokama, ponekad zna biti pregorka...ako zhelite experimentirati, prokuhajte ju posebno u osoljenoj i zakiseljenoj limunom vodi pa probajte.

Neki kuhaju par minuta glave artichoka prije pripreme, ja ne. Meni se taj njihov gorkasti okus jako dopada...kao i kod shparuga, npr.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:01   #11
4 artičoke 10 svježih slatkih feferona 15 dag mozzarelle 15 dag punjenih zelenih maslina 5 rotkvica 1 patlidžan 2 jajabrašno, mrvice 1 glavica salate kristalke ulje, sol, papar

priprava:

Petlidžan i artičoke očistite i narežite na podjednake dijelove. Napravite tekuću smjesu od brašna, vode i soli i umočite patlidžan artičoke i feferone bez peteljki. Mozzarellu izrežite na kockice i zajedno s maslinama uvaljajte u brašno, jaja i mrvice. Pržite na zagrijanoj masnoći zajedno s povrćem. Salatu očistite i usitnite, rotkvice narežite na kolutiće i pomiješajte. Dodajte prženu mozzarellu i povrće.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:02   #12
8 malih artičoka
150 g mrkve
150 g celera
150 g lučica
2 žlice ulja
1 limun
sol, papar, bijelo vino


NACIN PRIPREME:
Artičokama odrezati tvrde vanjske listove, oprati i politi limunovim sokom. Razrezati na polovice, prokuhati ih u vreloj vodi desetak minuta, a zatim ocijediti. Očistiti mrkvu i celer i narezati na male komadiće. Lučice ostaviti cijele. Povrće pirjati na vrućem ulju, dodati artičoke, doliti bijelo vino i limunov sok, posoliti, popapriti. Poklopiti i lagano kuhati oko 30 minuta, dok povrće postane sasvim mekano. Poslužiti hladno.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:03   #13
8 artičoka
limunov sok
4 žilce mrvica
1 dl maslinova ulja
4 češnja češnjaka
peršin
sol
papar
500 g očišćenog graška


Opis:
Artičoke očistite i odstranite tvrde vanjske listove (latice), odrežite stabljiku i oštre vrhove listova. Kratko ih prokuhajte u slanoj vodi s malo limunovog soka, a zatim ih ocijedite. Mrvice, nasjeckani češnjak i peršin i papar dobro izmiješajte. Rastvorite listove i među njih stavite pripremljenu mješavinu. U posudu na dno stavite grašak i složite artičoke jednu pored druge tako da budu okrenute prema gore. Prelijte uljem, malo posolite i zalijte ih hladnom vodom skoro do vrha. Kuhajte na laganoj vatri oko 1 sat, ovisno o vrsti artičoka. Kad veći dio tekućine ispari, dodajte po želji još malo ulja. Poslužite artičoke s graškom na ugrijanim tanjurima.
Napomena: Umjesto s graškom, artičoke na ovakav način možete prirediti i s mladim bobom.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:04   #14
300 g riže
4 - 5 artičoka
200 g kuhane šunke
crveni luk
polovica limuna
suhi prošek
peršin
sir Ribanac
30 g maslaca
maslinovo ulje


Opis:
Očistite artičoke, odstranite tvrde vanjske listove, narežite na listove, umočite ih u vodi s limunovim sokom. Očistite i nasjeckajte crveni luk te ga pirjajte na 3 - 4 žlice ulja.
Dodajte narezanu šunku i lagano pirjajte.
Pridružite ocijeđene artičoke, sol i papar, pirjajte desetak minuta pa dodajte rižu, čašicu prošeka i kutlaču tople vode.
Na laganoj vatri kuhajte rižoto, dodajući po potrebi samo toplu vodu.
Nakon 20 minuta ugasite vatru pa dodajte obilnu šaku ribanca i maslac te sve promiješajte.
Lagano ohladite i poslužite sa sitno sjeckanim peršinom.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:05   #15
8 artičoka
2 jaja
1 luk
peršin
ribani Parmezan
juha od povrća
maslinovo ulje

Za preljev:
20 g brašna
juha od povrća
30 g maslaca


Opis:
Očistite artičoke, uklonite im tvrde listove i usitnite u komadiće. Prokuhajte 5-6 minuta u lagano posoljenoj vodi, ocijedite i izradite mikserom u kremu. Zažutite luk narezan na listiće na 3-4 žlice ulja i usitnjenoj vezici peršina, pa ga dodajte kremi od artičoka, podlijte kutlačom juhe, umućenim jajima, posolite i popaprite. Smjesu izlijte u namaštenu vatrostalnu posudu.
Preljev ćete pripremiti tako da rastopite maslac, dodate brašno i postupno podlijete s dvije kutlače juhe, neprekidno miješajući. Posolite i pustite da se preljev zgusne na tihoj vatri. Prelijte složenac preljevom, pospite parmezanom i pokrijte posudu papirom za pečenje. Pecite 20 minuta u pećnici koju ste prethodno zagrijali na 180 °C.
Juhu od povrća pripremit ćete tako da mrkvu, luk, rebro celera i jednu manju rajčicu kuhate 30 minuta u lagano posoljenoj vodi.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:14   #16
Issa, svaka chast

Vidi se tko voli artichoke.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:30   #17
Quote:
magic kaže:
Issa, svaka chast

Vidi se tko voli artichoke.


Ovo je samo iz moje zalihe recepata, nisam ja to radila. Volim skupljati recepte po netu i onda kad ne znam sto bih kuhala prelistavam po njima.

uh, hebem ti sto me sad sram
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 22:33   #18
Nema te zashto biti sram

Bash lijepo da si to napisala.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 23:00   #19
Quote:
Issa kaže:


Ovo je samo iz moje zalihe recepata, nisam ja to radila. Volim skupljati recepte po netu i onda kad ne znam sto bih kuhala prelistavam po njima.

uh, hebem ti sto me sad sram
tko prizna, pola mu se prasta
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2004., 23:33   #20
Thumbs up Hvala!

Hvala SVIMA, zaista se potrudili, svaka čast!

__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.