Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2003., 02:01   #1
Hernija diska - operacija kralježnice - da ili ne? [OBVEZNO PROČITAJTE PRVI POST!]

Pravila postanja na temi "Hernija diska - operacija kralježnice - da ili ne?" - OBVEZNO PROČITATI PRIJE SLANJA POSTOVA!

Ova tema, kao uostalom i sve druge teme na pdf-u Zdravlje, usko je vezana uz službenu (konvencionalnu) medicinu, utemeljenu na znanosti. Nije dozvoljeno raspravljanje i/ili svjedočenje o uspješnosti alternativnih načina liječenja. Jedina iznimka jesu biljni preparati svih vrsta o kojima je dozvoljeno pisati uz službene metode liječenja (operacije, lijekovi, fizikalna terapija i sl.).

Prema tome, o kiropraktici nije dozovoljeno raspravljati, neovisno o tome koliko je nekome pomogla jer na ovom pdf-u raspravljamo o metodama liječenja koje koristi medicina utemeljena na dokazima (a tu spada, da ne bude zabune, i fizioterapija, ali ne i kiropraktika), a sve drugo (izuzev biljnih pripravaka) nije dopušteno te moderatori prekidaju takve rasprave, nebitno o tome što netko svjedoči jer za to postoji pdf Alternativno liječenje pa zainteresirani mogu tamo svjedočiti.

Jednako tako, najstrože je zabranjeno spominjati i raspravljati o homeopatiji, koloidnom srebru/srebrnoj vodi, MMS kapima, bioenergiji i ostalim alternativnim načinima liječenja.

Reklamiranje nije dozvoljeno. Slobodno preporučujte liječnike, fizioterapeute, biljne preparate, razmjenjujte iskustva o lijekovima, ali ne s ciljem zarade!

Kršenje ovih pravila rezultirat će sankcijama ovisno o procjeni moderatora (kartoniranje, brisanje upisa, baniranje).

Osim ovih pravila, na temi vrijede i sva ostala pravila pdf-a Zdravlje.

Zahvaljujemo na razumijevanju.

Moderatori pdf-a Zdravlje (3. veljače 2013.)

--------------------------------------------------------

Ima li itko iskustva s hernijom diska? (operacija/ne operacija... i zasto da i zasto ne???). Meni su to spomenuli kao soluciju jer nikako ne prolazi. Ili mozda netko zna nekog vraca da mi pomogne

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 03.02.2013. at 23:27.
mali zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 10:27   #2
Alternativa moze biti konzervativna terapija, dakle bolesnicka gimnastika, fizioterapija, ucenje pravila za pokrete (kako ispravno dizati terete) i slicno. Traje mjesecima.

Operacijom se trenutno rijesis bolova i u svakom slucaju je indicirana ukoliko imas paralize (npr. ne mozes dignuti stopalo sa poda kada stojis na jednoj nozi), ukoliko su ti bitno smanjeni refleksi (kod koljena i iznad stopala), ukoliko znatno gubis osjecaj za dodir (vanjska strana natkoljenice odnosno potkoljenice) i ukoliko imas poteskoce kod mokrenja, t.j. inkontinenciju.

Razlozi protiv operacije su moguce dugorocne komplikacije do kojih dolazi kada se kicma destabilizira kod segmenta iznad operiranog, t.j. operirani segment gubi pokretljivost, a segment iznad njega to kompenzira, pa se prica ponavlja jedan kat vise. Takodjer se moze desiti da nakon ostranjivanja jednog djela diska isti kolabira, t.j. spljosti se, a usred toga se nastavci prsljenja pocnu dodirivati ("kissing spines"), sto je takodjer vrlo bolno.

Ukratko: Ovisi o simptomima i kako ih podnosis, a takodjer o alternativama. Postoji li mogucnost konzervativne terapije, npr. u toplicama?

Za koju god se mogucnost odlucis, budi spreman promjeniti malkice zivot. Ukoliko imas visak kila, zbaci ih, a ako se ne kreces dovoljno, morat ces to postepeno promjeniti i redovito se baviti sportom.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 10:52   #3
Neka ti operacija bude zadnje rjesenje, jer kad jednom krenes na operaciju.....

Discus hernia je jako sklona recidivima poslije operacije! Cak i neurokirurzi kazu kako je operacija zadnje rjesenje, kad konzervativna terapija ne pomogne.

Puno vjezbaj, nadji dobrog fizioterapeuta!
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 21:15   #4
Ja ju baš imam! Javi mi se na PM pa ću ti ispričati svoja (friška) iskustva.
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 19:17   #5
Re: discus hernia

Quote:
mali zmaj kaže:
Ima li itko iskustva s hernijom diska? (operacija/ne operacija... i zasto da i zasto ne???). Meni su to spomenuli kao soluciju jer nikako ne prolazi. Ili mozda netko zna nekog vraca da mi pomogne
ja sam je imala s 30 godina L 4,5 i S1 lumbalni i sakralni dio. Nakon liječenja koje je trajalo tri mjeseca i terapije od 50-tak injekcija završila sam na operaciji. U bolnici sam bila 6 dana i nakon toga 3 tjedna na rehabilitaciju u toplice. To je bilo prije pet godina. Od onda nemam nikakvih problema.
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 18:37   #6
obicno se operacija sugerira tek kada dodje do neuroloskih ispada. jesi li radio magnetsku i emg? (to su prilicno indikativni nalazi).
u svakom slucaju konzervativna metoda poput fizikalne terapije je najcesci izbor.

ja sam cula da se u dubravi operira discus hernia nekom "novom" metodom. zna li netko nesto o tome?
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 21:41   #7
nika - mali zmaj ti je žemska... i mene je nick zbunio.

Ja sutra idem na EMG pa bumo vidili kaj me čeka.

Ako mislimo na isto, nedavno su ugradili prvi puta umjetni (silikonski) disk. U svijetu je do sada bilo tek 70-80 takvih operacija tak da su to još uvijek počeci i tko zna da li je to dobro riješenje.
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 01:58   #8
Da, u KB Dubravi je prof. Kovac ugradio prvi u nas umjetni disk.

Apsolutne indikacije za operaciju su:
- smetnje mokrenja
- neuroloski ispadi
- neizdrzivi bolovi i poslije konz. th
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 11:04   #9
Tila, nadam se da je sve prošlo OK!!!

Za sada sam odustala od operacije, jer situacija ipak nije tako loša. Ustvari, najveći problem mi je dugo bolovanje jer radim intenzivno sjedeći posao.

Quote:
obicno se operacija sugerira tek kada dodje do neuroloskih ispada. jesi li radio magnetsku i emg? (to su prilicno indikativni nalazi).
u svakom slucaju konzervativna metoda poput fizikalne terapije je najcesci izbor.
Ja sam napravila CT i EMG i rečeno mi je da je najizglednija operacija. Ali za sada se ne dam!
mali zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 02:17   #10
JA MRZIM EMG!
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 13:08   #11
Uh, jel su ti ga radili s iglenim elektrodama?

Prespavaj, zaboravit ces....Mogu si misliti neugodnog osjecaja.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 13:40   #12
Quote:
JA MRZIM EMG!

I ja!!! Meni su suze bile na oči grunule
mali zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 01:06   #13
a ja sam imala graške znoja na čelu i dahtala ko pes!


ma kaj graške, krompire!
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 01:08   #14
Zmajek, ne daj se!
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 09:07   #15
Ma ne dam se ja samo tako. Evo skoro sam se izvukla .
Hvala svima na savjetima.
Tila, isto vrijedi za tebe.
Ne daj se
mali zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 11:20   #16
Quote:
Tila kaže:
a ja sam imala graške znoja na čelu i dahtala ko pes!


ma kaj graške, krompire!
mene nije ništa boljelo... živac je bio toliko oštečen da nisam uopće ništa osijetila....
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 00:44   #17
Quote:
mimoza kaže:
mene nije ništa boljelo... živac je bio toliko oštečen da nisam uopće ništa osijetila....
I kako je to završilo?
mali zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 10:40   #18
Quote:
mali zmaj kaže:
I kako je to završilo?
oštečenje živca je bilo oko 90%, bolovi neizdrživi, primila sam više od 50 injekcija, pila sam tablete protiv bolova (narkotike) tri mjeseca sam hodala na štakama jer na lijevu nogu uopće nisam mogla stati....
obavila sam CT i nakon toga sam operirana. bila sam pet dana u bolnici i poslije tri tjedna u toplicama.
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2004., 12:39   #19
disk hernia

disk hernia... postoji naprijed jedna tema vezana za protruziju diska, mene zanimaju iskustva mlađih ljudi (meni je iskočio disk u 29oj, prije 5 godina), zapravo htjela bih čuti kako se nosite s ovim problemom (navodno sve raširenijom bolešću danas)... ja vježbam (statičke vježbe na podu) i to mi jako puno pomaže, vježbe su broj 1! Sad mi se stanje pogoršalo (težak ruksak, selidbe), idem na terapije, razmišljam o kupnji tens-a... kiropraktičar? operaciju nikako ne želim (a ta riječ se stalno provlači za vrijeme mojih posjeta liječnicima)
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2004., 15:56   #20
Kiroprakticar ne, ali probaj s Pilatesom, savrsen je za ledja. I vjezbe na lopti za ledja. I ne zanemari trbusne misice, oni moraju biti u ravnotezi s ledjnim. Gdje ides na terapiju?

TENS je ok, a jel bas tako gadno da ti treba? Mislim, korisna je to stvar za imati u svakom slucaju, isplati se uzeti.

Meni iskoci tu i tamo, ali se odmah reponira pa nemam prevelikih problema - dva - tri dana bolova. Dogodi mi se pri naglom pokretu fleksije+rotacije ledja. Inace su mi ledja u ocajnom stanju, sto je ironicno s obzirom na zanimanje koje cu imati za par mjeseci. Ali, drzim ja to pod kontrolom.

Operacija ne, ako ikako mozes bez nje. Naime, nakon operacije postoji dobra sansa da se problemi vrate.

Vjezbaj, pazi kako dizes teret, dobar krevet i opet sto vise vjezbanja
Za sjedenje koristi loptu, tjera da se uspravnije drzis.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.