Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2012., 21:55   #1001
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Zaboravih napomenuti i da nešto malo jeftinija Rega RP3 gramofon, isto nije loš odabir. Nalazi se na istoj stranici gornjeg linka.
A Rega je i tu zastupljena:
http://audiodream.hr/proizvodi/rp3/
I Pro-ject i Rega se daju nadograditi s još boljom zvučnicom, interkonektom.. (ako je to uopće potrebno ?).
Naravno da je poželjno, da integrirano pojačalo ima dobru MM/MC phono sekciju, ili se ide na nabavu posebnog phono pojačala.
U tom rangu bi svaki od tih gramofona morao bolje zvučati čak i od duplo skupljeg CD playera ! Za tu lovu se već dade dobiti ozbiljniji analogni zvuk i može se uživati u sakupljenoj kolekciji ploća.
Hvala ti na savjetu kontaktirao sam neke dućane, ali trenutno neki od tih modela nisu raspoloživi, a meni treba u narednih tjedan do dva...
homosapiens is offline  
Old 13.08.2012., 23:12   #1002
Godine, blizu 50, i rat proveden u topništvu učinili su svoje, pa mi je ProJect Box receiver i cd sa Sonus Faber Toy parom sasvim dovoljan za preslušavanje moje zbirke. Ipak, u sretnije doba imao sam priliku poslušati štošta, pa i gramofone (Kuzma, Linn, Morch, Koetsu, anyone?) na finim sustavima. Već onda i s ondašnjim CD playerima sam se uvjerio kako su analogne spike, skup sa žnorama i Shun Mook 3,14zdarijama puko baljezganje. Ljudsko uho je bijedan prijemnik, jer da nije, slušali bi smo radio program bez antena! Tvrdnja da DA pretvorbu ljudski mozak shvaća ovako ili onako je samo potvrda potpunog nepoznavanja i/ili nerazumjevanja fiziologije sluha. Dok je takvih "stručnjaka" bit će i snake oila, na litre...
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Old 14.08.2012., 08:03   #1003
@homosapiens,
Probaj pitati u Audo Cinema Art za Pro-Ject gramofone.
@sdespoto,
Dobro je to što si zadovoljan sa svojim sustavom, a razmišljanje je na pragu toga, da za bolje uređaje treba izdvojiti bezobrazno veću lovu.
Btno je da si našao zadovoljstvo i da si se prepustio slušanju glazbe....
Pogotovu nakon neke granice, gdje se svaki daljnji zvukovni pomak mjeri u vrlo malim postocima, a ulaže se puno (previše) love. Kod vrhunskih CD playera i vrhunskih gramofona su razlike u zvuku minimalne, takoreči ih i nema; oboje svira odlično, a opet ne savršeno. Oome tko nema solidnu kolekciju očuvanih ploća (ili ih ne namjerava nabaviti), se ne isplati kupnja referentnog gramofona. Pokraj sveprisutnih Flac i Hires zapisa na Netu i novih DAC uređaja; uz PC, Laptop ili Media Player i kllasični Cd player sve više gubi bitku.
Dobra soba, kvalitetni zvučnici, amplifikacija i izvor, su osnova z solidan zvuk. Ožičenje dolazi na kraju i kao takvo može donijeti neki napredak, ali ne mijenja osnovni karakter zvuka sustava. Sustav je kvalitetan onoliko, koliko je dobra njegova "najslabija karika" u lancu.
A tu treba razumjeti i one koji su u neprkidnoj potrazi za "Svetim Gralom" vrhunskog zvuka (a imaju love). I tu bi trebalo naći neku razumnu granicu, ali oni su svijesni, da je to takav hebeni hobi....
olif is offline  
Old 15.08.2012., 17:53   #1004
Jel ovaj ičemu imaju ga odmah za isporuku, a ove druge skuplje modele tek za mjesec dana će biti što mi je kasno
http://www.ronis.hr/gramofoni/301/gr...ectRPM1Genie2/
homosapiens is offline  
Old 15.08.2012., 18:21   #1005
jesi kontaktirao možda Dacco.hr,oni drže Thorense npr ovaj
http://www.dacco.hr/shop/item/thorens_td190-2_2391/
doljabuka is offline  
Old 15.08.2012., 19:33   #1006
hvala na preporuci

gledam ovaj model imaju na skladištu http://www.dacco.hr/shop/item/thorens_td_240-2_2390/
taj je očito bolji od ovoga iz tvog linka?
homosapiens is offline  
Old 15.08.2012., 19:57   #1007
Thorens je uvijek bila fina firma. Koji god da kupiš, nećeš pogriješiti. Inaće, u bivšoj Jugi, a i danas, na cijeni su bili Kuzmini gramofoni ( kuzma.si ).
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Old 17.08.2012., 18:16   #1008
Naručio sa ovaj http://www.ronis.hr/gramofoni/301/gr...ect2Xperience/

malo je iznad početnog buđeta, ali šta je tu je
homosapiens is offline  
Old 17.08.2012., 19:50   #1009
Huu, to je već Pilaaa !
Sad samo ostalo mora biti na nivou (integrirac s dobrim Phono stupnjem, ili zasebni Phono). Naravno i solidni zvučnici...
Nek prijatelj počne čistiti (prati) ploće......šteta zmazano devati na tak lepi ( i kvalitetan) komad analogije
olif is offline  
Old 17.08.2012., 20:07   #1010
Ima on odlične zvučnike Jamo Concert seriju samo neznam koji broj i ostalu aparaturu baš se ne kužim baš najbolje u modele budem poslikao njegove komponente i zvučnike kad stigne gramofon, pa stavim koju sliku znam samo da izgleda sve zajedno jako impresivno i meni običnom laiku...
homosapiens is offline  
Old 19.08.2012., 20:39   #1011
Strujni Kabel: Neposredna iskustva
Kao i skoro svake nedjelje, danas je na meni bio red da ugositm kolege na druženju (slušanju). Kolega koji posjeduje najkvalitenije ( i najskuplje) ožičenje je onako usput, dovukao i svoj DIY srebrni kabel.
Isti s e sastoji od ispletenih punih vodića čistog srebra, izvučenih po narudžbi. Nula i faza vod se sastoji od 3 vodića (dva od 1 mm2 i jedan od 1,5 mm2). Dialektrik (izolator) je teflonska cijevčica. Vod uzemljenja je jedan puni vodić od 1 mm2 isto srebro. Sve tri cijevčice su dodatno omotane teflonskom trakom. Na sve to ide okolo crni Snake ukrasni bužir. Konektori su neki solidni, poput Furutech-a. Opleta nema. Dužina kabela je cca 1 m.
Kada smo zamijeniili moj IsoTek, promjena je bila čujna. Promjenu smo izvršili na izlaznom pojačalu snage. Viši srednjetonski spektar se malo dodatno otvorio i malo "pročistio", a focus je bio još bolji. Dinamika se također malo povećala.
Napadnosti u zvuku nije bilo (to se kod srebra, (kao) zna dogoditi s interkonektom u nekim sustavima). Promjena na bolje je bila i u sustavu od kolege (nešto kraće sam i tamo slušao). Njegov Nordost Brahma strujaš ( više od 1.000 € novi), je bolji jedino u basu. On kaže da je to zbog toga jer Brahma ima posrebreni bakar, a bakar se tu malo bolje ponaša (glede basa). Sve ostalo je na strani srebrnog.
Strujaš nismo piknuli u strujnu letvu, već drito u zid, što se pokazalo boljim riješenjem. Nije to nikakva novost, jer neke letve sa filterima (kao moja), znaju malo previše zagladiti zvuk i oduzeti mu malo dinamike. Napose ova moja jeftinija (malo više od 100 €), koja ima 3 para različitih ulaznih filtera (audio, video i digitalija). Nadalje ću i moj kabel za izlazni amp pikati samo drito u zid !
Taj kabel ima jednu nezanemarivu manu, a to je cijena izrade ! A treba i dosta čekati da proizvođač "izvuče" potrebe presjeke i dužine srebrne žice.
Naravno, nismo otkrili toplu vodu, da kvalitetni strujni kabel radi razliku, pogotovo u rezolutnim sustavima. Kod jednog kolege je na cijevnom integrircu radio veću razliku od zamjene interkonekta ! Nisu svi uređaji isto osjetljivi na promjenu strujaša, te smo po savjetu kolege isti probali samo na izlaznom pojačalu.
Zaključak koji se nameće bi bio, da i kabele skoro ravnopravno možemo ubrojiti u komponentu sustava koja utječe na zvuk. Naravno, neće mu promijeniti osnovni karakter i popraviti neke radikalne greške....ali da će dati završni glanc,
to svakako ( u večini slučajeva). Igra je to, kojom se treba baviti u završnom slaganju sustava......

Zadnje uređivanje olif : 19.08.2012. at 20:44.
olif is offline  
Old 19.08.2012., 21:57   #1012
Časopisi Stereophile i TAS već dugo nisu na mom popisu pretplate upravo zbog ovakvih napisa. Čuješ razliku, veliš? Ajd poslušaj još jednom. Čut ćeš razliku i na istim žnorama. Pročitaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias , pa onda piši.
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Old 20.08.2012., 00:20   #1013
@sdespoto

molim da se bez neke svoje empirije ne uključuješ u repliciranje na ovakve bogate, iskustvene postove iz prve ruke jer ću ti ovakve postove ubuduće smatrati trolovskim potpirivanjem vatre. hvala.

a wiki nije uvijek baš relevantan i meritoran izvor informacija, koliko god možda u ovom slučaju i bio dijelom u pravu. papir/ekran trpi svašta od napisanog, uho ipak manje. a neke stvari neki jednostavno čuju, drugi ne, kao što su ljudi različiti i s drugim osjetilima, npr. okusa, njuha itd.

dosta s OT.
DeeJay Dee is offline  
Old 20.08.2012., 08:50   #1014
@DeeJay Dee

O nekoj svojoj empiriji, iliti iskustvu, pisao sam nekoliko postova ranije. To mi iskustvo, zajedno sa zdravim razumom i znanjem, govori da ne postoji mrežna žnora, srebrna ili kakva druga, pletena ovako ili onako i izolirana bilo čime, koja će utjecati na zvučnu sliku. Isto vrijedi za digitalne interkonekte. O analognim i zvučničkim bi se moglo razgovarati.
Čini se da nikom ne pada na pamet da bi umjesto 1000 eur/m nordosta bilo dovoljno skratit kabel do štekera za metar i postići jednak ili bolji učinak. Preseli se bliže lokalnoj trafostanici i ušparat ćeš još nekoliko keura na nordostima! U stvarnosti, nećeš uštedjet ni lipe jer efekt ne postoji, a da je tomu tako dokazano je ne jednom dvostruko slijepim probama. To što se o tome i dalje piše, a neuka raja kupuje, lijepo je opisanu u dijelu članka sa linka: "Persistence of discredited beliefs". Slažem se s tobom da "wiki nije uvijek baš relevantan i meritoran izvor informacija". Zato u dnu članka imaš navedeno mnoštvo referenci kojima se možeš poslužiti u potrazi za istinitim i provjerenim informacijama.
Inaće, na ovom sam se dijelu foruma zatekao tražeći preporuku za aktivni sub. Pročitavši što sve ovdje piše shvatio sam da tražim na krivom mjestu.
I na koncu, empirija. AudioQuest, Cardas, Kimber, Nordost i društvo, prošli su nezapaženo pored mojih ušiju. Tako je trebalo biti, zar ne?
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Old 20.08.2012., 09:52   #1015
Svatko ima pravo na svoje mišljenje !
Naravno, ako je moguće, neka ga potkrijepi s vlastitim iskustvom !
Osobno govorim o povečim vlastitim iskustvima, a i iskustvima prisutnih kolega. Teško da se može govoriti o kolektivnom " skuplje je bolje i sl. Placebo efektu", jer su probe pokazale slušne razlike. Lako je dokazivo da tih metar/dva strujnog kabela može utjecati na kvalitetu zvuka. Prvo slušanjem (pače; i slijepi test će to pokazati), a onda i zakonitostima elektrotehnike. I mrežni kabel se kao takav, ponaša kao neka vrsta filtera. Ima svoju impedanciju (otpor i prijezni otpor na konektorima), ima svoj kapacitet, induktivitet i ima svoju provodljivost (ovisno o materijalu). To su nezaobilazni parametri koji mogu (ne uvijek i ne na svim sustavima isto) činiti razliku u zvuku.
Nažalost, postoji i razlika u zvuku kod digitalnih interkonekata, ail o tome drugom prilikom.
Veće će se razlike pokazati kod rezolutnijih (kvalitetnijih) sustava, glede vanjskog ožičenja komponenata.
Ne kupuje (ili izrađuje u DIY-u) kabele baš "neuka raja", već uglavnom iskusniji
konzumenti kvalitetnih Hifi suatava. Koliko god su neki od njih "uvrnuti" u potrazi za "idealnim" zvukom, toliko baš nisu naivni i rasipni, da bi izdvajali oveću lovu u žnjore, a da to ne čini razliku u zvuku. Naravno; tu ima mnogo marketinškog i cijenovnog pretjerivanja od strane raznih Brandova, pa je potrebno naći mjeru u tome.
Preporuka (možda i meritornija) za aktivni sub se može dobiti na drugim forumima (audiofil.net npr.), a može se i tamo pokrenuti raspravu o kabelima. Naravno, tamo je to odavno "prožvakano", pa se ne treba čuditi nekim odgovorima....
olif is offline  
Old 20.08.2012., 18:43   #1016
Mišljenja su k'o i stražnjice, svatko ih ima i ne želi čut tuđe! Preporućaš audiofil.net? Nisu li to oni "recenzenti" koji podmetnu nekakvu dasku pod CD player, pa onda slave akustički svemir koji im se rasprostro pred ušima? Hvala, meni daska ne fali. I slažem se s tobom da svaki kabel ima svoja električna svojstva i da razlike postoje, ali se ne slažem s tvrdnjom da te razlike možeš razlučiti uhom. To mogu samo Batman i Chuck Norris, a njima žnore ni ne trebaju.
Što se može čuti i kako slušati u osnovi piše ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_equipment_testing
Treba pročitati i članke iz referenci.
Prema onom što znam, moja rang lista važnosti u audiju ide: dobar snimak, dobar zvučnik, dobra soba. Ostalo je sporedno, a kablovi, podmetači i sl. snake oil, nevažni. Pristojna polica (ja koristim Rondo) i kablovi iz Chipoteke, ne najjeftiniji, su dovoljni svakom uhu. Komu nisu, taj nema problem s hi-fijem.
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Old 21.08.2012., 10:06   #1017
Pa, ne trebaju tu tolike tenzije...
Oni koji imaju bazu od npr. kvalitetne ruske špere (kao i ja ), ispod CD Playera, pokušavaju time smanjiti vibracije na minimum. Vibracije proizvode pokretni dijelovi CDP-a, okolne komponente (zvučnici, amplifikacija..) i svako njihovo anuliranje daje neki (ili može dati; makar i minimalni) pomak u zvuku.
Mic tu, mic na žnjorama, mic sa dobrim rackom, boljim zvućnicima, amplifikacijom, boljim izvorom i krajni rezultat može biti zadovoljavajući.
Mada nekima nikad ništa nije dovoljno dobro....
Najbolje bi bilo da dođeš do mene ( ili još bolje kod kolege) i onda bi vjerojatno čuo razliku u zvuku, kod sličnih cijenovnih kabela, a sigurno razliku između onih jeftinijih i vrhunskih.
Wikipedia je opčenita i nije previše meritorna za specifična, uska područja.
Postoji sijaset napisa, članaka i sl. od referentnih autora, u specijaliziranim medijima, glede ove tematike. Razvijena je cijela industrija za vanjska ožičenja, a da tu ima puno pretjerivanja;...ima....ali treba osobno odslušati dosta toga i uvjeriti se. Važno je samo ono što se u konačnici čuje...
Lista važnosti komponenata u HIFi-u nije strogo determinirana, a moja je:
Soba, zvučnici, amplifikacija, izvor zvuka, ožičenje, šiljci, baze, podloške...
Što su komponente kvalitetnije, rezolutnije i sl., to će biti osjetljivije na uparivanje s ostalim komponentama i više će iskazati neki nedostatak uskog grla u lancu.
Kvaliteta snimke je zasebna kategorija i ona je takva, kakva je. O sustavu ovisi kako će je iznijeti, prikazati, razotkriti i sl.
olif is offline  
Old 21.08.2012., 18:19   #1018
Nema tenzija, samo činjenice. Slažem se s tobom da je važno samo ono "što se u konačnici čuje". Pitanje se nameće samo: "što se čuje?". Čuju se oni zvukovi koji se glasnoćom i frekvencijom uklapaju u naše slušno podrućje. Što se ne čuje? Ono šte se ne uklapa u naše slušno podrućje i ono čega nema.
Fiziologija sluha je poznata stvar i dobro znamo koje su nam slušne mogućnosti. Problem nastaje kada osvanu tvrdnje kako se čuje nešto čega nema.
Lijep primjer su anomalije u digitalnom prijenosu. Digitalni prijenos započinje na izvoru, a završava u FIFO međuspremniku na prijemnoj strani. Onog časa kada je broj pohranjen u FIFO, njegova analogna povijest nestaje. Sve nevolje prijenosa; gušenje, izobličenje, smetnje i gubitak više ne postoje. Kontrolni procesor proslijeđuje brojeve iz FIFOa DACu i ne postoji način da događaji prije FIFOa utjeću na zvuk. U tome i jest čarolija digitalne pohrane informacija. Sadržaj ne ovisi o mediju. Ako poželiš, možeš prepisati brojke sa CDa na pergament, pa to prebaciti u DNA, pa na bušenu karticu, pa sve ponoviti koliko te volja puta, na koncu glazba će zvučati jednako.
Kada analogurui shvate da ne mogu povlačiti paralele analognog s digitalnim, shvatit će i kakve su bedastoće prićali o tomu što su navodno čuli.
I naravno, hvala na pozivu na preslušavanje. Nažalost ili na sreću, haubica od 203 mm pobrinula se da nemam problema pri izboru Hi-Fi opreme.
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Old 21.08.2012., 23:26   #1019
Pa ako te put nanese kroz Čakovec, javi se i možda bumo skupa nekaj više čuli, jer sam i ja prek 5 banki....
Ja sam još relativno uporan , da doradim sustav (prije mirovine i dok me sluh još kak tak služi).
Naravno, najveći upgrade bi bili novi zvučnici (rabljeno, naravno) i tu sam malo smanjio prvotni budget, na neku razumniju mjeru.
U 9 mjescu ću s kolegama kod Bože u Pakrac (Robertoshop). Ima tamo fine SH robe. Ili čekati 7 mjesec iduće godine, kada više neće biti carine (ili možda ni EU ....).
Tu na prvoj stranici linka imaju jedni samostojeći (ne manje od 10.000 kn, a ne više od 35.000 kn). Crni su, sviraju krasno, proizvedeni su u više od 200.000 komada...Tko pogodi ima pivu, dve ,tri...
olif is offline  
Old 22.08.2012., 11:41   #1020
pozdrav ljudovi. evo mene opet.
sad kad su se malo stvari iskristarizirale sa parama i stanom i svim... vidim da mi je budjet u kuruzi. xD

pa da pitam. sto velite na akai am-27 / am-37? ima za 450/600kn uzet. isplati li se to? =)
zasad bi gurali od stare sony linije 2x50w zvucnike. trebali bi bit uredni (zadnje sta su radili, bili su super. )
a mozda kroz koji mjesec i koji celestion impact 10 / 15. valjda se da to uzet do 100eura.
isplati li se na takvu kombinaciju dat para? =)

ne treba mi turbo kvaliteta, treba mi nesto malo interesantnije od ovih logitech 2.1... xD tipa 2x2w + 5... ili tako nesto.
jedini zajeb mi je prostorija.
to jest 20ak kvadrata, medjutim ima uski dugi hodnik u blizini (nema vrata) te je strop visok (do 4 metra)... valjda bi ovo gore trebalo bit ugodno. il' sam totalno fulao motku? =)
__________________
asd
dmestar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.