Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2017., 15:26   #3061
Quote:
ray of light kaže: Pogledaj post
kava može biti okidač za panični napad
dok je organizam još uvijek u ultrasenzitivnom stanju bilo bi dobro izbjegavati kofein, no ako čovjek vidi da mu ne smeta, onda za to nema potrebe

članak o benzodiazepinima
Postoje krasni članci s mnogih medicinskih i znanstvenih sajtova po netu koji ukazuju na još veće "divote" djelovanja benzića.
Što se kave tiče, lako je biti hrabar i faca dok ne šteti, no u slučaju nepodnošljivih simptoma skidanja s benzića, kava bi prva otpala, a ne ruka.

Upravo sam na netu naišao na priču jedne žene koja je bila u sličnoj situaciji mojoj. Znači, uzimala je Valium (diazepam) od 5 mg svega 4.5 mjeseca i prošla pakao fizičkih i psihičkih simptoma nakon toga. Kao i meni pred kraj su joj tablete samo još više pogoršavale stanje i morala je jednostavno stati sa uzimanjem. Javila se nakon 18 mjeseci da kaže da vidi neke pomake na bolje, no još nije potpuno došla k sebi. Tu je njeno iskustvo.
Čudno koliko podudarnosti s mojom pričom.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 16:52   #3062
A ima nešto u tom pušenje i psihičkim bolestima. Jedini odjel u bolnici gdje je dozvoljeno pušenje je psihijatrija. Znam par žena koje se liječe i kažu da sad puše više nego prije. Nikotin isto djeluje na dopamin. A i lijekovi udaraju na dopamin.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 17:34   #3063
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
A ima nešto u tom pušenje i psihičkim bolestima. Jedini odjel u bolnici gdje je dozvoljeno pušenje je psihijatrija. Znam par žena koje se liječe i kažu da sad puše više nego prije. Nikotin isto djeluje na dopamin. A i lijekovi udaraju na dopamin.
Zbilja ti ne bih znao ništa o cigaretama jer u životu nisam nijednu stavio u usta, ali imam jednu frendicu tešku ovisnicu koja može par kutija poduvati na dan i to mi je sve odvratnije.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 17:40   #3064
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Zbilja ti ne bih znao ništa o cigaretama jer u životu nisam nijednu stavio u usta, ali imam jednu frendicu tešku ovisnicu koja može par kutija poduvati na dan i to mi je sve odvratnije.
Haha, kad sam išao u posjete na psihijatrijske odjele svi puše ko turčini. Psihijatri nemaju ništa protiv. Vjerojatno smiruje na neki način.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 17:48   #3065
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Haha, kad sam išao u posjete na psihijatrijske odjele svi puše ko turčini. Psihijatri nemaju ništa protiv. Vjerojatno smiruje na neki način.
Brijem da je to više psihološki, ali ne mora biti. Ne bi se pušilo valjda da nema neki kemijski proces za umirenje.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 18:57   #3066
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Pa prepolovi tog od 200 mg i imas 100 mg. Prepolovi i tu polovicu imas 50 mg.
Ne mogu prepoloviti jer kad prepolovim u najboljem slučaju dobijem 120 + 79 i plus i mrvice.
Ko ima za razminit nek se slobodno javi u inbox. Častim kavom i Rivotrilom
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 19:32   #3067
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
A ima nešto u tom pušenje i psihičkim bolestima. Jedini odjel u bolnici gdje je dozvoljeno pušenje je psihijatrija. Znam par žena koje se liječe i kažu da sad puše više nego prije. Nikotin isto djeluje na dopamin. A i lijekovi udaraju na dopamin.
Da, ima nešto što se zove bolest ovisnosti. Kad nikotin krvotokom dođe do mozga, mozak luči dopamin.Ali to nije dobro jer osim nikotina pušenjem moš dobit rak pluća, usne šupljine, grla,srčani udar, gomilu krvožilnih bolestiju, moždani udar i tako...
Poluživot nikotina je pola sata pa pušač mora dumat cijeli dan da bi mozak lučio dopamin. Ako pušač ne zapali tad pušač padne u ovisničku krizu i liječnici uz primarnu bolest zbog koje je pacjent na odjelu moraju liječit i bolest ovisnosti. Mislim da je to F19.1 za hors. A to se ne isplati jer je pušenje zajebano ostavit i kad nemaš F dijagnozu. Stoga im daju da puše, ne jer je zdravo nego da ne bi na krivom mjestu i u krivo vrijeme liječili bolest ovisnosti koja nije laka za izlječit. Tim više što ljudi nisu educirani a moš mislit kako ćeš ić onog na odjelu educirat o neurotransmiterima i dopaminskim receptorima (osim ako je na odjelu neurokirurg/neuroznanstvenik pa počeo pušit u inat. .!. ).
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 20:49   #3068
Na temu kofeina još bi dodala da svi stimulansi mogu biti okidači za anksioznost i PA (ponavljam se, znam, ali osjetila sam na svojoj koži). Prestala sam pušit upravo uslijed jedne PA epizode, nisam si mogla zamislit da bi mi od cigarete još malo srce brže kucalo, da bi mi se još malo pojačala vrtoglavica, da bi mi se još malo pojačao grč u želucu u to vrijeme mi je i šećer jako smetao. Čak i obilni obroci. Kako mi se stanje smirivalo tako su mi stimulansi sve manje smetali, iako ih i dalje izbjegavam.
nema potrebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 00:12   #3069
Quote:
nema potrebe kaže: Pogledaj post
Na temu kofeina još bi dodala da svi stimulansi mogu biti okidači za anksioznost i PA (ponavljam se, znam, ali osjetila sam na svojoj koži). Prestala sam pušit upravo uslijed jedne PA epizode, nisam si mogla zamislit da bi mi od cigarete još malo srce brže kucalo, da bi mi se još malo pojačala vrtoglavica, da bi mi se još malo pojačao grč u želucu u to vrijeme mi je i šećer jako smetao. Čak i obilni obroci. Kako mi se stanje smirivalo tako su mi stimulansi sve manje smetali, iako ih i dalje izbjegavam.
da, vjerujem ti jer mi je i samoj tako bilo kad sam stalno osluškivala svoj organizam, tada si jednostavno presenzitivan, vanjski podražaji mogu izuzetno smetati
meni je npr. zimi smetala bjelina snijega pa bih nabila sunčane naočale, činilo se da mi svaka j...stvar može biti okidač za panični
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 00:33   #3070
brisano 3 upisa u kojima se bavite jedni drugima. molim vas, nemojte više.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 14:12   #3071
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Brijem da je to više psihološki, ali ne mora biti. Ne bi se pušilo valjda da nema neki kemijski proces za umirenje.
Čista kemija. Nikotin stvara jaku ovisnost, a ujedno djeluje poticajno na više kognitivne funkcije (što je najočitije kod oboljelih od Alzheimera).

A i na neku foru je odličan za potiskivanje svega i svačega - kad god prestanem, sve izlazi van, šaltaju se ubilački bijes i depresija. Tako da mi one slike na kutijama stvarno ne predstavljaju najgori scenarij.

Probala sam jednom užicati AD koji se koristi kod prestanka pušenja, ali ga tada nije bilo kod nas. Zyban, ako se dobro sjećam.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 14:29   #3072
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čista kemija. Nikotin stvara jaku ovisnost, a ujedno djeluje poticajno na više kognitivne funkcije (što je najočitije kod oboljelih od Alzheimera).

A i na neku foru je odličan za potiskivanje svega i svačega - kad god prestanem, sve izlazi van, šaltaju se ubilački bijes i depresija. Tako da mi one slike na kutijama stvarno ne predstavljaju najgori scenarij.

Probala sam jednom užicati AD koji se koristi kod prestanka pušenja, ali ga tada nije bilo kod nas. Zyban, ako se dobro sjećam.
Ma saaaamo se prepusti tome
Inače, poznat mi je ubilački bijes, pogotovo zadnjih tjedana. A da nešto napravim, svi bi se čudili i pričali kako sam bio povučen, pristojan i uvijek rekao "dobar dan" u prolazu, a takvi su baš najgori.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 15:52   #3073
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čista kemija. Nikotin stvara jaku ovisnost, a ujedno djeluje poticajno na više kognitivne funkcije (što je najočitije kod oboljelih od Alzheimera).

A i na neku foru je odličan za potiskivanje svega i svačega - kad god prestanem, sve izlazi van, šaltaju se ubilački bijes i depresija. Tako da mi one slike na kutijama stvarno ne predstavljaju najgori scenarij.

Probala sam jednom užicati AD koji se koristi kod prestanka pušenja, ali ga tada nije bilo kod nas. Zyban, ako se dobro sjećam.
Ja sam prestao pušiti nakon dvije godine pušenja 2002. u rujnu. Naglo, od danas do sutra. Udebljao sam se 10 kg. U međuvremenu sam patio za cigaretama pa bi povremeno pušio cigarillose. Onda nisam niti to pušio, pa smršavio.
Onda opet cigarillosi, pa cigarete od 2006. Na momente su mi se gadile, i na silu sam pušio ponekad. I držao se ispod kutije. Sve do lijekova. Negdje od prošle godine, na kavi ne mogu izdržati dulje od 5 minuta bez cigarete. Popušim ih deset na kavi.
I sad prešao na kutiju i pol. A prije bi mogao i po 5-6 sati bez cigarete.

U društvenim situacijama cigareta mi je kao izlaz iz nervoze. Jedna za drugom. Lančano.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 17:42   #3074
Goldentip, al tome cigareta na neki način služi, ona nam dođe kao „zid“ između nas i ostatka svijeta, neka prva linija obrane. Od kad ne pušim najgore mi je čekati (na cesti npr ili u birtiji) nekoga bez da zapalim. Osjećam se ogoljeno.
nema potrebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 18:05   #3075
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Ja sam prestao pušiti nakon dvije godine pušenja 2002. u rujnu. Naglo, od danas do sutra. Udebljao sam se 10 kg. U međuvremenu sam patio za cigaretama
Nakon prestanka normalno se udebljat 2-3kg jer nikotin prestane dizat šećer (a to stalno radi kad si nadimljen 16h/day) pa novonastali nepušač malo ogladni. Sve iznad toga nema veze s pušenjem.
I nisi patio za cigaretama. Samo nisi u potpunosti donio odluku da si nepušač pa te to kida.

Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
U društvenim situacijama cigareta mi je kao izlaz iz nervoze. Jedna za drugom. Lančano.
Nije ti izlaz iz nervoze nego nikotinski šut koji te izvede iz nervoze u koju te uvede nikotinska ovisnost
A ako osjetiš nervozu u društvu, izlaza ima mnogo. Kad popušiš, samo dobiš nikotin i dalje ostane problem nervoze u društvu nerješen. Da si nepušač, našao bi izlaz. Ima ih.
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 00:00   #3076
Piti dozivotno tablete?

Ovako, ja cu zbog neuroloskog problema morati biti stalno na Neurontinu, vec i jesam. To je lijek koji se daje za neuropatsku bol, i rjedje oblike epilepsije i bipolarnog poremecaja, najvise za tu bol.
Psihijatrica i anesteziologinja u ambulanti za bol se uskladjuju. Nisu presretne zbog lijeka, ali ne mogu zivjeti u jakim bolovima.
Hocu reci - psihijatrica nije uopce zabrinuta sto moram piti i normabel (i zbog spazma misica) na gotovo dnevnoj bazi. Puno skodljiviji je Neurontin.
Cisto da vidite drugu perspektivu - ne pada mi napamet prestati s terapijom. I ne znam zasto ljudi dizu toliku frku ako piju anksiolitik svaki dan. Ima i gorih lijekova za druge bolesti koji se uzimaju.
Anksiolitici su stigmatizirani. Pijte ako pomaze - po potrebi. Cemu se muciti?


Sent from my iPhone using Tapatalk
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 00:03   #3077
I samo dodatak - i 'drugi lijekovi' imaju nuspojave u obliku nadrogiranosti, i sta mozemo


Sent from my iPhone using Tapatalk
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 00:30   #3078
Quote:
zvonx78 kaže: Pogledaj post
Piti dozivotno tablete?

Anksiolitici su stigmatizirani. Pijte ako pomaze - po potrebi. Cemu se muciti?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Jer s anksioliticima dugoročno treba znati. Nažalost u nas ne postoji dobra praksa. Postoji loša. Ako se pacijent ne žali, napišu da je stanje nepromjenjeno/zadovoljavajuće i terapija: idem tj. ista- To što jedne benzose ne bi trebao pit dulje od 5 tjedana nema nikakve veze pa pacijenti "kljokaju apaurine" godinama. Naravno dolazi do tolerancije, pa je potrebna veća doza i sl. A sve jer je praksa liječenja u hrvatskoj totalno sjebana i psihijatar samo čeka kad će otić doma i *u potpunosti ga razumijem* jer je svjestan da on tim ljudima pomoći nemože jer je problem u tome što je bolestan sustav, i što sustav stvara bolesnike, neurotike, s pravom uznemirene, zabrinute, ukratko sustav stvara psihijatrijhske slučajeve jer se krediti antidepresivima ne vraćaju. taj isti sustav plaća psihijatre.
Stoga ih djelomično razumijem, ali mi idu na kurac jer bi ipak trebali razmisliti o tome da sudjeluju u zločinu.
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 04:22   #3079
Jel ko pije alkohola šta uz lijekove, tj. prije uzimanja lijekova, ne nakon uzimanja? Mislim s pauzom od pive do lijeka . Ja pijem lijekove kasno navečer i to samo xanax i prazine. Popit jednu pivu mi je pasalo dosad ili dvije. Večeras sam tri popio (lijekove nisam pio prije toga 24 sata) - muka, smantalo me, loš osječaj pripitosti. Jel to može biti od dugotrajnog uzimanja lijekova? I onda četvrta. Katastrofa. Ne znam kad ću opet piti. Nisam nimalo ponesen alkoholom kao prije lijekova. Grozno mi je. I neču piti više od dvije nikako. Držim se cigareta i kave.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 04:40   #3080
Quote:
nema potrebe kaže: Pogledaj post
Goldentip, al tome cigareta na neki način služi, ona nam dođe kao „zid“ između nas i ostatka svijeta, neka prva linija obrane. Od kad ne pušim najgore mi je čekati (na cesti npr ili u birtiji) nekoga bez da zapalim. Osjećam se ogoljeno.
Ne mogu se zamisliti na piču ili kavi bez cigarete. A tek muka u nekoj pizzeriji, ako je zatvoreno. Pa trči vani pušiti dok dođe pizza, pa pojedi, pa nazad na pušenje.
A sve šteti, i oblokavanje šteti. Da se svaki vikend obločeš do besvijesti, ja mislim da i to šteti - jetri, gušterači, nožnom prstu.
Kao da su oni istražili utjecaj alkohola i raka? Niti se zna koliko alkohola niti kojega, niti koliko dugo.
Za vino su našli da je dobro za srce, ali umjereno. A ovo s cigaretama, ne znam jel znanost ili polunagađanje. Kad su radili studije na pušačima, i nepušačima jesu uzeli sto drugih stvari u obzir. Naprimjer broj jedan - prehrana. Onda konzumiranje alkohola i to kojeg. Vina ili viskija.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.