Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2015., 15:58   #701
Pozdrav svima,
ima li tko kakvih iskustva sa uzgajanjem alpskih jagoda? Planiram zasaditi 50-ak sadnica za osobnu upotrebu pa me zanima trebam li na što posebno obratiti pozornost ili mogu postupati isto kao i kod običnih jagoda. Na koji način se razmnožavaju alpske jagode?
stivador is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 21:00   #702
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Šumske jagode nisu primjerene za uzgoj u teglama. I nema problema što nisu procvale, procvast će iduće godine ako prežive.
hvala na odgovoru

čitao sam o tome i vidio neke fotke šumskih jagoda koje su rodile u saksiji.

ok, onda ću biti strpljiv i čekati sljeceću godinu
mladipovrtlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 17:16   #703
Jagode u osmom mjesecu

Jedna mi osoba reče da ode u jagode upravo. E sad me zanima, pošto nisam stigao pitati o čemu se tu radi?

Jesu li to neke jagode što rastu čitavu godinu ili se sada one sade pa da budu u devetom mjesecu?

Opećenito šta se to sad može imati pa da se kaže "odoh u jagode?"
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2015., 00:22   #704
To bi trebale biti mjesečarke, samo je problem kod jagoda taj da baš nevole davati plodove nakon +30°C.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 12:39   #705
Quote:
Caeruleus kaže: Pogledaj post
Jedna mi osoba reče da ode u jagode upravo. E sad me zanima, pošto nisam stigao pitati o čemu se tu radi?

Jesu li to neke jagode što rastu čitavu godinu ili se sada one sade pa da budu u devetom mjesecu?

Opećenito šta se to sad može imati pa da se kaže "odoh u jagode?"
Ili su u pitanju mjesečarke ili friško posađene tray plant ili frigo sadnice,koje rode mjesec dana nakon sadnje...

Zadnje uređivanje F@@hrenheit : 23.08.2015. at 12:58.
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 12:28   #706
Pozdrav svima!

Radim u jednoj firmi koja se bavi pakiranjem. Pa ako slučajno ovdje postoji neko kome su interesantne posudice za jagode, slobodno me kontaktira. Po cijeni smo sigurno u vrhu, a kvaliteta je neupitna.
danijelmerkas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 17:50   #707
Danas posijao jagode, navodno penjačice... https://youtu.be/sAWa-n3MFSU
pbabic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 15:54   #708
Kupio dvije sadnice jagoda u teglicama, valjda mejsečarke, za posaditi u vrt, iz zajebancije..Znam da je kasno već, ali nema veze..

Ne planiram ništa s njima ovo ljeto, samo da se održe i izrastu..
E sad, već imaju male plodove i cvjetove..
Da li to treba odrezati da bi rasle bolje..
Monro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 15:28   #709
U vezi jagoda , jednorotki, da li se nakon završene berbe treba odrezati lišće, pa da mladi listovi potjeraju, vidio sam da to rade , nije mi jasno skroz zašto, osim możda smanjenja mogućnosti obolijevanja ?

Sadnja 01.09. Prošle godine mi se pokazala odličnom, i evo zadovoljan sam urodom na svojoj jednoj gredici. Svaki dan minimalmo pol kg do 1 kg, već 5-6 dana za redom, na jednoj dužoj gredici od nekih 10 tak metara.

Kada da ih počnem razmnożavati vrijeżama ?
Ima ih dosta, vrijeża , i za sada ih revno uklanjam, reżem.
Pošto se ona brzo ukorijeni, a ne bih htio da mi sadnice u posudicama stoje bez veze do 01.09. Kada planiram još bar jednu gredicu posaditi.

Ili je ok, da već sada počnem s ukorijenjivanjem vrijeża u teglice??

Poslano sa mog SM-A300F koristeći Tapatalk
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 15:59   #710
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
U vezi jagoda
Nakon berbe listovi se režu kako bi se grmić bolje obnovio.

Vriježe odreži i posadi u tegle ili neke druge posude a u jesen ih presadi na gredicu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 17:16   #711
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Vriježe odreži i posadi u tegle ili neke druge posude a u jesen ih presadi na gredicu.
Ovo za listove ok i hvala.

Ček, ček, misliš odreżem vriježu i posadim u teglu??
Ja je posadim prvo, savinem u slovo u, stavim u teglu, teglu napunim do vrha zemljom, sam da vrh vrijeże viri malko, i biram one koje imaju na vrhu mali listić, niš ne reżem, vezana je znači još za matičnu biljku, pa kad se bar malo ukorijeni, odreżem i imam gotovu sadnicu. Evo par komada sam tak i za 10 dana već ima korijenčiće.

Misliš da bi se odrezana vrijeża ukorijenila također?

A u vezi vremena sadnje, najbolje je 01.09. Evo tako sam čitao, a i meni se pokazalo dobro, s tim da je u gredicu ukopano stvarno brdo komposta, stvarno su razvalile, tj. ugodno me iznenadile.


Kasnijom sadnjom se biljka ne razvije dovoljno jaka do zime.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 17:45   #712
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
U vezi jagoda , jednorotki, da li se nakon završene berbe treba odrezati lišće, pa da mladi listovi potjeraju, vidio sam da to rade , nije mi jasno skroz zašto, osim możda smanjenja mogućnosti obolijevanja ?

Sadnja 01.09. Prošle godine mi se pokazala odličnom, i evo zadovoljan sam urodom na svojoj jednoj gredici. Svaki dan minimalmo pol kg do 1 kg, već 5-6 dana za redom, na jednoj dužoj gredici od nekih 10 tak metara.

Kada da ih počnem razmnożavati vrijeżama ?
Ima ih dosta, vrijeża , i za sada ih revno uklanjam, reżem.
Pošto se ona brzo ukorijeni, a ne bih htio da mi sadnice u posudicama stoje bez veze do 01.09. Kada planiram još bar jednu gredicu posaditi.

Ili je ok, da već sada počnem s ukorijenjivanjem vrijeża u teglice??

Poslano sa mog SM-A300F koristeći Tapatalk
Jagode se šišaju da se odstrani staro i bolesno lišće nakon berbe,te da malo odmore do iduće berbe i u toj fazi se jako malo zalijevaju i prihranjuju,tek toliko da prežive...
Odaberu se najbolje sadnice sa kojih se misle skidati vriježe (matičnjak) i na njima se skidaju cvjetovi,a puštaju vriježe...
Ne možeš i jedno i drugo,jer to previše iscrpljuje biljku...

Zadnje uređivanje F@@hrenheit : 25.05.2016. at 18:11.
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 15:42   #713
Quote:
mladipovrtlar kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru

čitao sam o tome i vidio neke fotke šumskih jagoda koje su rodile u saksiji.

ok, onda ću biti strpljiv i čekati sljeceću godinu

ja sam kupio 15 komada šumskih - tj. alpskih i posadio u tegle volumena cca.4L

rađaju već nakon mjesec i pol - i to dobro
klokan jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 19:47   #714
Pozz, moželi mi neko dati tačnu informaciju za NPK gnojivo koliko se grama stavlja pod jedno stablo jagode pod folijom starosti 2 godine? ili ako je lakše na dužni metar gdje se nalazi 6 stabljika jagode? Ukupna površina zasada je jako mala pa me s toga zanima tačna informacija, hvala unaprijed svima koji pomognu
Mohunja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 23:52   #715
Quote:
Mohunja kaže: Pogledaj post
Pozz, moželi mi neko dati tačnu informaciju za NPK gnojivo koliko se grama stavlja pod jedno stablo jagode pod folijom starosti 2 godine? ili ako je lakše na dužni metar gdje se nalazi 6 stabljika jagode? Ukupna površina zasada je jako mala pa me s toga zanima tačna informacija, hvala unaprijed svima koji pomognu
Jagode se u pravilu uzgajaju 1-2 sezone na istoj površini. Ozbiljan uzgoj u trećoj godini i nije ozbiljan uzgoj.
Prihrana se vrši da se nadomjesti ono što nedostaje u zemlji za potrebe kulture koju uzgajaš. Koliko točno i kojeg gnojiva dodati po jedinici površine ili po sadnici ti nitko ne može reći bez analize zemljišta.
Knjiga o uzgoju jagoda i u pdf-u ima na netu, googlaj malo i skini neku pa prouči.
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 21:36   #716
Quote:
meliri kaže: Pogledaj post
Jagode se u pravilu uzgajaju 1-2 sezone na istoj površini. Ozbiljan uzgoj u trećoj godini i nije ozbiljan uzgoj.
Prihrana se vrši da se nadomjesti ono što nedostaje u zemlji za potrebe kulture koju uzgajaš. Koliko točno i kojeg gnojiva dodati po jedinici površine ili po sadnici ti nitko ne može reći bez analize zemljišta.
Knjiga o uzgoju jagoda i u pdf-u ima na netu, googlaj malo i skini neku pa prouči.
To uopće nije odgovor na postavljeno pitanje, ali hvala Vam na vremenu i trudu koje ste uložili..
Mohunja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 21:58   #717
Quote:
Mohunja kaže: Pogledaj post
To uopće nije odgovor na postavljeno pitanje, ali hvala Vam na vremenu i trudu koje ste uložili..
Žao mi je ali kao netko tko je imao nasade jagoda, ovo je najbolji odgovor koji sam mogao dati!
Analiza zemlje pokaže čega ima i koliko, a čega nema i koliko treba dodati, i onda u skladu sa potrebama nasada i fazi rasta se radi osnovna gnojidba i dopunska prihrana.
Sve drugo je nagađanje i bacanje novca.
Krivom gnojidbom do proljeća ti veliki dio sada ukupanog gnojiva ode sa vodom i biljke to ne iskoriste a zagađuješ tlo i podzemne vode i uzalud ulažeš rad i novac.
Osnove imaš u knjigama a ovo je jedini ispravan način rada. Prvo analiza tla!
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 22:02   #718
Quote:
Mohunja kaže: Pogledaj post
Pozz, moželi mi neko dati tačnu informaciju za NPK gnojivo koliko se grama stavlja pod jedno stablo jagode pod folijom starosti 2 godine? ili ako je lakše na dužni metar gdje se nalazi 6 stabljika jagode? Ukupna površina zasada je jako mala pa me s toga zanima tačna informacija, hvala unaprijed svima koji pomognu
Ne znam koliko ide po biljci ali po metru kvadratnom 25 do 30 grama NPK 5-20-30.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 22:25   #719
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko ide po biljci ali po metru kvadratnom 25 do 30 grama NPK 5-20-30.
Neke opće upute kažu u skoro svakoj knjizi 250kg NPK 5-20-30 na hektar uz uvjet da u tlu nema puno aktivnog vapna za jesensku gnojidbu starog nasada. A to je podatak koji nemamo niti ga postavljač pitanje zna ako nije radio analizu tla.
A samim unošenjem pojma "gnojidba jagoda" u google to se nađe sa dva klika.
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 22:46   #720
Sada malo i sam gledam po netu i prvi link vodi na pinova hr.... naizgled solidno, laiku razmumljivo napisane količine, vrste i vrijeme gnojidbe/prihrane. Ali vapno u tlu ne spominju, analizu tla ne spominju.... a višak aktivnog vapna znači i manjak željeza, većinom i drugih mikroelementa... uzgoj na tom tlu daje slabije biljke, podložnije bolestima i veći postotak sitnijeg ploda te niži prinos.
Uz to, sitniji plodovi znače i bitno nižu postignutu cijenu a sve se moglo izbjeći uz analizu tla i pripremu odnosno kasnije prihrane po uputama.

I jako dobro znam zašto to pišem jer na našoj jednoj parceli je bilo problema sa vapnom koji smo riješavali tjekom pripreme tla.
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.