Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2011., 11:01   #1
Ugradnja lifta u kuću

Dolaskom najboljih godina postalo je sve teže ići uza stepenice, pogotovo jer su one s vanjske strane kuće nezaštićene od od svih mogućih vremenskih nepogoda.
Jedno rješenje je zatvoriti te stepenice... estetski nisam baš oduševljen time. Drugo je ugradnja lifta. Pod time ne mislim na klasične liftove iz zgrada i/ili modernih kuća nego nešto kao škarasta platformu ili kao na slici:

Lift bi išao dvije razine, prizemlje, kat i potkrovlje, max. 100-150 kg.

Ima li netko kakvih ideja, savjeta, prijedloga, sve je dobrodošlo...
toni maroni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 11:10   #2
Za pocetak provjeri zakonsku stranu glede ugradnje tako necega u privatni objekt. Zatim uzmi u obzir obavezu godisnjeg servisiranja koje je isto stavka na racunu. Najlaksi dio je to ugraditi..
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 17:44   #3
Ne kontam samo kog brige šta imaš u privatnom objektu. Najbolje i za to još nekom polagati račune. Maštu na volju,malo goglanja i nači češ rješenje.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 23:40   #4
Razlika između škaraste platforme i lifta ti nije velika....
Lift možda ima malo veče građevinske zahtjeve a i ovisi kolka je visina dizanja. Lift u kuči ti nemora imati klasičnu kabinu, dovoljna je platforma ali i jedno i drugo mora na ulazima imati vrata (radi tvoje sigurnosti).
Sad cjena ovisi o vrsti izvedbe ali nekih desetak tisuća eura bi to koštalom to ovako na prvu ruku...
Dakle imaš dvoja ili troja vrata, dvije vodilice, hidraulićni agregat s pumpom i hidraulićni piston (za lift i za škarastu platformu ti je isto), kabina ili platforma i mikroprocerska grupa upravljanja...
Pitanje je i izvedba voznog okna, zidano ili konstrukcija, konstrukcija je jeftinija......
Nema obaveze servisiranja i ostalog ali normalno da trebaš imati nekog da ti radi popravke....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 09:09   #5
Jednom sam u jednom časopisu vidio konstrukciju kućnog lifta
Radi se o "kavezu" oko 1mx1m visokom kao prostorija. Kad je lift dolje površina lifta mu je uzdignuta od poda oko 10 cm, a stropna rupa je zatvorena stropom lifta.
Kad lift krene gore i dođe do kraja, pod lifta ponovo zatvori gornji otvor.
Pogon je preko lanaca, a sam lift je balansiran protuutegom.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2020., 19:43   #6
Evo da malo podignem temu iz mrtvih.

Zanima me jel netko ugradio lift u kuću (3 kata) i koja bi bila najpovoljnija opcija za neki manji lift (što manji, idealno za dvije osobe)?
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 10:08   #7
Quote:
adriano670 kaže: Pogledaj post
Evo da malo podignem temu iz mrtvih.

Zanima me jel netko ugradio lift u kuću (3 kata) i koja bi bila najpovoljnija opcija za neki manji lift (što manji, idealno za dvije osobe)?
Najmanja kabina ti se radi za 320 kg ili za 4 osobe kod velikih proizvođača (Otis, Kone, Thyssenkrupp, Schindler), jer ti se nosivost kabine određuje prema površini poda (znači ne možeš reći meni treba mala nosivost, jer će onda biti jeftinije). Ako misliš da je to tebi previše, kabina nosivosti 320 kg ti je tlocrtnih mjera 800 x 900 mm, a to ti je realno za dvije osobe. Za to ti treba vozno okno svijetlih mjera 1350 x 1350 mm, tako da prvo provjeriš imaš li toliko prostora uopće.

Naravno, može se napraviti i manja kabina od tih dimenzija, kod proizvođača kojih ima i u Hrvatskoj, ali to su premale kabine, a i skuplje bi ispalo nego da se kupuju gotov tvornički proizvod kod velikog proizvođača.

Ako imaš još nekih pitanja, slobodno pitaj.
dario15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 10:51   #8
Može i manji:https://www.ascensorivima.it/ascenso...ni/minime.html
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 11:05   #9
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Ma naravno da može, ali pogledaj dimenzije kabine, širina je 500 mm i vrata su ručna. Ja sam govorio o kabini sa automatskim vratima širine 700 mm i kabini pristojne veličine.

Ljudi većinom nemaju predodžbu kolike su to mjere, mislim ova kabina širine 500 mm je kao da si u tunelu.
dario15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 11:33   #10
Kolika je otprilike cijena najmanjeg Otisovog?
I koliki je to uopće trošak održavanja na godišnjoj razini?
bijelaorhideja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 11:56   #11
Quote:
bijelaorhideja kaže: Pogledaj post
Kolika je otprilike cijena najmanjeg Otisovog?
I koliki je to uopće trošak održavanja na godišnjoj razini?
Pa svi imaju podjednake cijene, nije Otis ni jeftiniji ni bolji od prije spomenutih.

A koliko bi stanica bilo? Da li se ugrađuje u postojeće vozno okno ili ga je potrebno izgraditi (može biti betonsko ili čelična konstrukcija koja se poslije oblaže sa staklom ili knaufom).

Nadalje dizalo ima svoju jamu koju treba iskopati i betonirati bez obzira kakvo će biti vozno okno, dakle treba i nekakve dodatne građevinske radove uzeti u obzir.
dario15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 15:30   #12
Quote:
dario15 kaže: Pogledaj post
Pa svi imaju podjednake cijene, nije Otis ni jeftiniji ni bolji od prije spomenutih.

A koliko bi stanica bilo? Da li se ugrađuje u postojeće vozno okno ili ga je potrebno izgraditi (može biti betonsko ili čelična konstrukcija koja se poslije oblaže sa staklom ili knaufom).

Nadalje dizalo ima svoju jamu koju treba iskopati i betonirati bez obzira kakvo će biti vozno okno, dakle treba i nekakve dodatne građevinske radove uzeti u obzir.

4 stanice, izgradio bi postojeće okno možda najednostavnije čelik crni sviđa mi se inače ovako nešto - https://www.cibeslift.com/product/ho...t-cibes-a4000/ Koliko bi koštao lift i izgradnja okna? (radim novi objekt)

Piše od 800X830 do 1130X900 (platforma) za ovaj lift, a to mi se čini da je i manje malo od ovih tvojih, ali nebitno

Popšto projektiram novi objekt stane i taj lift, zanima me što bi bila neka najpovoljnija opcija u smislu cijene?
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 16:51   #13
Quote:
adriano670 kaže: Pogledaj post
4 stanice, izgradio bi postojeće okno možda najednostavnije čelik crni sviđa mi se inače ovako nešto - https://www.cibeslift.com/product/ho...t-cibes-a4000/ Koliko bi koštao lift i izgradnja okna? (radim novi objekt)

Piše od 800X830 do 1130X900 (platforma) za ovaj lift, a to mi se čini da je i manje malo od ovih tvojih, ali nebitno

Popšto projektiram novi objekt stane i taj lift, zanima me što bi bila neka najpovoljnija opcija u smislu cijene?
OK, to što si linkao nije dizalo, nego platforma, a to ima nekoliko bitnih razlika (navest ću samo neke koje su tebi zanimljive):

-Platforma se kreće brzinom 0,15 m/s, a dizalo 1 m/s (brzina platforme je ograničena propisima EU, tako da bez obzira na proizvođača, ta brzina je jednaka kod svih)
-Cijelom dužinom vožnje se mora držati stisnuta tipka odredišne stanice (to se i vidi u videu gdje žena drži pritisnutu tipku cijelo vrijeme), a otpuštanjem tipke platforma se zaustavlja.

No, platforma ima i svoje prednosti, a jedna je da ona dolazi sa svojom konstrukcijom i to je najveća razlika u cijeni (ne plaćaš konstrukciju koja je za tvoje 4 stanice cca.90-100.000 kn), također ne treba duboku jamu (vidim da ova Cibes treba jamu samo 50 mm duboku, neke druge oko 100-120mm, ali sve zahtijevaju jamu puno manju nego dizalo), a ako se stavi prilazna rampa ne treba uopće jama.

Spomenuo si da projektiraš kuću od početka; onda ti najtoplije savjetujem da nađeš arhitekta koji je glavni projektant i nek ti nađe sve projekte koji ti trebaju (statika, struja, strojarstvo, dizalo, elaborat zaštite od požara), jer ušteda na projektima ti se može vratiti kroz puno veće troškove ako kuća bude loše izvedena.

Ja ti za tvoje 4 stanice ne bi preporučio vertikalnu platformu kao sa linka jer ti imaš cca. 8.5 m visinu dizanja i toj platformi bi trebalo gotovo 1 min. da to savlada dok bi dizalu trebalo cca 10 s.

Cijena dizala sa čeličnom konstrukcijom bi ti bila 300-350.000 kn (naravno može i više ako uzmeš kao i kod auta dodatnu opremu, ali računaj sa tom cifrom), dok bi platforma bila jeftinija za možda 100.000 kn.
dario15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 18:12   #14
Quote:
dario15 kaže: Pogledaj post
....
Dario, hvala puno na savjetu i odgovoru, naravno da planiram uzeti arhitekta za sve projekte, trenutno imam načelni idejni projekt na temelju kojeg ću dalje projektirati i razrađujem konkretno koliko bi neke moje želje stajale.

S time da iz iskustva s neke prijašnje gradnje mislim da puno znači kada se vlasnik angažira sam i informira oko svih stvari jer uštede znaju biti ogromne, pogotovo kada se svako rješenje izanalizira. Arhitekti obično nacrtaju nešto po idealnim zamislima, onda kada se krene u troškovnike krenu šokovi. Isto kao što kod nas građevinari u zadnje vrijeme su krenuli lupati cijene i marže na sve život, tako da mislim da treba jako dobro razmisliti oko svega.

Lift mi je želja da bude u kući, sigurno ću ga projektirati, a onda možda ga i naknadno ugradim ovisno o financijama.

Još par pitanja ako te ne mrzi

Koliko misliš da je takvo rješenje nakadne ugradnje lifta skuplje/nepraktičnije (u smislu sada se napravi okno ili konstrukcija ili se samo ostavi mjesto pa se )?

Pretpostavljam da misliš da je najpametnije onda ostaviti mjesta za 1350X1350 ugradnju (s nekom standardnom dubinom kada se već kopa )?

Čelične platforme za dizala mogu raditi klasični bravari/željezari?

Jel ima neke razlike između okna / čelične platofrme (meni se platforma sviđa jer bi u dnevnom boravku bilo super da imam lijepi pogled u tom kutu gdje je lift, za ostale katove nije problem)?
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2020., 09:34   #15
Quote:
adriano670 kaže: Pogledaj post
Dario, hvala puno na savjetu i odgovoru, naravno da planiram uzeti arhitekta za sve projekte, trenutno imam načelni idejni projekt na temelju kojeg ću dalje projektirati i razrađujem konkretno koliko bi neke moje želje stajale.

S time da iz iskustva s neke prijašnje gradnje mislim da puno znači kada se vlasnik angažira sam i informira oko svih stvari jer uštede znaju biti ogromne, pogotovo kada se svako rješenje izanalizira. Arhitekti obično nacrtaju nešto po idealnim zamislima, onda kada se krene u troškovnike krenu šokovi. Isto kao što kod nas građevinari u zadnje vrijeme su krenuli lupati cijene i marže na sve život, tako da mislim da treba jako dobro razmisliti oko svega.

Lift mi je želja da bude u kući, sigurno ću ga projektirati, a onda možda ga i naknadno ugradim ovisno o financijama.

Još par pitanja ako te ne mrzi

Koliko misliš da je takvo rješenje nakadne ugradnje lifta skuplje/nepraktičnije (u smislu sada se napravi okno ili konstrukcija ili se samo ostavi mjesto pa se )?

Pretpostavljam da misliš da je najpametnije onda ostaviti mjesta za 1350X1350 ugradnju (s nekom standardnom dubinom kada se već kopa )?

Čelične platforme za dizala mogu raditi klasični bravari/željezari?

Jel ima neke razlike između okna / čelične platofrme (meni se platforma sviđa jer bi u dnevnom boravku bilo super da imam lijepi pogled u tom kutu gdje je lift, za ostale katove nije problem)?
Nema problema, nije mi teško pomoći, pogotovo kad se može voditi civiliziran dijalog (što na ovom forumu nije često slučaj).

Da, arhitekti se znaju zanijeti, teško je naći nekoga koji je praktičan i nudi rješenja koja su cjenovno prihvatljiva i usput vizuelno ugodna. Čovjek se treba osobno angažirati ako želi da na kraju sve bude dobro izvedeno.

Gle, ako ostaviš mjesto (recimo između krakova stubišta) za buduće vozno okno, moraš znati da ako ostaviš svijetle mjere npr. 1400 x 1400 mm onda ako staviš čeličnu konstrukciju moraš dodati još 200 mm u širinu i dubinu (nosiva konstrukcija bi ti bila 4 kvadratne čelične cijevi 100 x 100 mm), tako da tvoj otvor u stepeništu treba biti 1600 x 1600 mm. Usput se predvidi i iskopa jama za dizalo (koja se pokrije nekom pločom do neke buduće izgradnje) i nikako nemoj zaboraviti nadvišenje (prostor za stroj u voznom oknu iznad kabine kad je ona u najvišoj stanici), koje ti iznosi od min. cca. 2700-2800, pa do 3400 mm. Minimalne mjere nadvišenja su dodatan trošak, tako da je bolje ako se ostavi standardna mjera od 3400 mm.

Čeličnu konstrukciju dizala izradi bravar prema nacrtima koje mu da projektant dizala. To bi trebao izračunati statičar, ali iskustveno se za tako male konstrukcije zna koji su profili dovoljni.

Razlike između betonskog voznog okna i čel. konstrukcije (ako sam dobro shvatio šta pitaš) što se tiče dizala nema nikakve, jedino je čel. konstrukcija nešto skuplja (pogotovo kad se oblaže staklom), ali ako će dizalo biti unutar objekta, jasno je da je čel. konstrukcija bolje rješenje.

Eto, ako imaš još pitanja, samo daj
dario15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2020., 21:18   #16
Quote:
dario15 kaže: Pogledaj post
Nema problema, nije mi teško pomoći, pogotovo kad se može voditi civiliziran dijalog (što na ovom forumu nije često slučaj).

Da, arhitekti se znaju zanijeti, teško je naći nekoga koji je praktičan i nudi rješenja koja su cjenovno prihvatljiva i usput vizuelno ugodna. Čovjek se treba osobno angažirati ako želi da na kraju sve bude dobro izvedeno.

Gle, ako ostaviš mjesto (recimo između krakova stubišta) za buduće vozno okno, moraš znati da ako ostaviš svijetle mjere npr. 1400 x 1400 mm onda ako staviš čeličnu konstrukciju moraš dodati još 200 mm u širinu i dubinu (nosiva konstrukcija bi ti bila 4 kvadratne čelične cijevi 100 x 100 mm), tako da tvoj otvor u stepeništu treba biti 1600 x 1600 mm. Usput se predvidi i iskopa jama za dizalo (koja se pokrije nekom pločom do neke buduće izgradnje) i nikako nemoj zaboraviti nadvišenje (prostor za stroj u voznom oknu iznad kabine kad je ona u najvišoj stanici), koje ti iznosi od min. cca. 2700-2800, pa do 3400 mm. Minimalne mjere nadvišenja su dodatan trošak, tako da je bolje ako se ostavi standardna mjera od 3400 mm.

Čeličnu konstrukciju dizala izradi bravar prema nacrtima koje mu da projektant dizala. To bi trebao izračunati statičar, ali iskustveno se za tako male konstrukcije zna koji su profili dovoljni.

Razlike između betonskog voznog okna i čel. konstrukcije (ako sam dobro shvatio šta pitaš) što se tiče dizala nema nikakve, jedino je čel. konstrukcija nešto skuplja (pogotovo kad se oblaže staklom), ali ako će dizalo biti unutar objekta, jasno je da je čel. konstrukcija bolje rješenje.

Eto, ako imaš još pitanja, samo daj
Ok hvala puno, koliko kužim većina čak i većih proizvođača imaju te platforme u ponudi kao neko rješenjje za kuće.

Šta ja znam, meni isto nije brzina presudna pogotovo ako je lift u staklu, ali bih volio negdje iskušati da vidim koliko je to stvarno polako kada prijeđe 20 sekundi za jedan kat. Ono što bi me živciralo vjervovatno držati tipku na prstu cijelo vrijeme, pa gledam ima li koji bez toga

Šta misliš o ovako nečem: https://www.youtube.com/watch?v=aziw-x5bIrU
https://files.otis.com/otis/en/bg/co...h-brochure.pdf

ili

Ovaj mi se sviđa možda i najviše (tehnologija + piše da je speed 0,3 za instalcije van EU što bi valjda značilo da se može "chipirati" - mogu reći da kupujem za BiH ?)
https://www.youtube.com/watch?v=7Y-04xBsZbM
https://www.aritcohomelifts.com/our-lift/design/

To je otprilike isto kao onaj prije koji sam gledao?

I to mi se čini da je nešto manje u smislu potrebnih dimenzija za instalaciju.
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2020., 08:17   #17
Quote:
adriano670 kaže: Pogledaj post
Ok hvala puno, koliko kužim većina čak i većih proizvođača imaju te platforme u ponudi kao neko rješenjje za kuće.

Šta ja znam, meni isto nije brzina presudna pogotovo ako je lift u staklu, ali bih volio negdje iskušati da vidim koliko je to stvarno polako kada prijeđe 20 sekundi za jedan kat. Ono što bi me živciralo vjervovatno držati tipku na prstu cijelo vrijeme, pa gledam ima li koji bez toga

Šta misliš o ovako nečem: https://www.youtube.com/watch?v=aziw-x5bIrU
https://files.otis.com/otis/en/bg/co...h-brochure.pdf

ili

Ovaj mi se sviđa možda i najviše (tehnologija + piše da je speed 0,3 za instalcije van EU što bi valjda značilo da se može "chipirati" - mogu reći da kupujem za BiH ?)
https://www.youtube.com/watch?v=7Y-04xBsZbM
https://www.aritcohomelifts.com/our-lift/design/

To je otprilike isto kao onaj prije koji sam gledao?

I to mi se čini da je nešto manje u smislu potrebnih dimenzija za instalaciju.
Lajkam inovativnost za "čipiranje"
Taj "home lift" od Otisa što si linkao je njihov proizvod na tržištu vertikalnih platformi. Svaki veliki proizvođač ima svoj model vertikalnih platformi u svom prodajnom asortimanu (ajmo to tako reći).
Na žalost to sa "čipiranjem" se ne može jer platforma dođe sa slabijim motorom iz tvornice, tako da se nema šta "čipirati". Ako kupiš kod firme u Hr, teško da ih možeš nagovoriti da ti prodaju ovu sa većom brzinom jer su to predstavništva firmi za Hrvatsku, tako da oni ni ne mogu prodavati van Hrvatske.
Ako si u Zagrebu, otiđi u Dom zdravlja na Baštijanovoj (pored Končarevog nebodera, Baštijanova ul. 52) ili na Dom zdravlja na prilazu baruna Filipovića 11. Tamo su platforme thyssenkrupp-a, ali brzina je jednaka i možeš steći dojam kako izgleda ta platforma i kojom se brzinom kreće. Inače one se obično naknadno ugrađuju u škole i domove zdravlja, u već postojeće građevine jer zahtjevaju manje građevinskih radova i jeftinije su od dizala.
No ja bi tebi preporučio dizalo, jer ta platforma je prespora za tvoje 4 stanice koliko ćeš imati u svojoj kući i to bi se vuklo kao magla po jarku.
dario15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2020., 12:42   #18
Quote:
dario15 kaže: Pogledaj post
Lajkam inovativnost za "čipiranje"
Taj "home lift" od Otisa što si linkao je njihov proizvod na tržištu vertikalnih platformi. Svaki veliki proizvođač ima svoj model vertikalnih platformi u svom prodajnom asortimanu (ajmo to tako reći).
Na žalost to sa "čipiranjem" se ne može jer platforma dođe sa slabijim motorom iz tvornice, tako da se nema šta "čipirati". Ako kupiš kod firme u Hr, teško da ih možeš nagovoriti da ti prodaju ovu sa većom brzinom jer su to predstavništva firmi za Hrvatsku, tako da oni ni ne mogu prodavati van Hrvatske.
Ako si u Zagrebu, otiđi u Dom zdravlja na Baštijanovoj (pored Končarevog nebodera, Baštijanova ul. 52) ili na Dom zdravlja na prilazu baruna Filipovića 11. Tamo su platforme thyssenkrupp-a, ali brzina je jednaka i možeš steći dojam kako izgleda ta platforma i kojom se brzinom kreće. Inače one se obično naknadno ugrađuju u škole i domove zdravlja, u već postojeće građevine jer zahtjevaju manje građevinskih radova i jeftinije su od dizala.
No ja bi tebi preporučio dizalo, jer ta platforma je prespora za tvoje 4 stanice koliko ćeš imati u svojoj kući i to bi se vuklo kao magla po jarku.
Ok hvala na preporuci, budem otišao malo da vidim platformu.

A ovo sam mislio ako ništa da pitam tipa distributera iz Srbije ili BiH pa da onda samo prevezem kod nas, treba to vidjeti ali mislim da se da skombinirati, kao i puno toga u životu

Imaš li neku preporuku za konkretno dizalo? Tražim nešto što bi bilo najbollje u smislu manjih dimenzija/cijene.
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2020., 13:11   #19
Quote:
adriano670 kaže: Pogledaj post
Ok hvala na preporuci, budem otišao malo da vidim platformu.

A ovo sam mislio ako ništa da pitam tipa distributera iz Srbije ili BiH pa da onda samo prevezem kod nas, treba to vidjeti ali mislim da se da skombinirati, kao i puno toga u životu

Imaš li neku preporuku za konkretno dizalo? Tražim nešto što bi bilo najbollje u smislu manjih dimenzija/cijene.
Ovo boldano ti neće proći, kao prvo u BiH baš i nema puno ovih najvećih firmi (Otis, Schindler, Thyssenkrupp ili Kone), a i da nekog od njih kontaktiraš reći će ti obratite se našem uredu u Hrvatskoj.

Imaš li neku preporuku za konkretno dizalo? Tražim nešto što bi bilo najbollje u smislu manjih dimenzija/cijene. - Nisam te baš shvatio. Tražiš preporuku firme od koje da kupiš dizalo ili?
dario15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2020., 14:12   #20
Quote:
dario15 kaže: Pogledaj post
Ovo boldano ti neće proći, kao prvo u BiH baš i nema puno ovih najvećih firmi (Otis, Schindler, Thyssenkrupp ili Kone), a i da nekog od njih kontaktiraš reći će ti obratite se našem uredu u Hrvatskoj.

Imaš li neku preporuku za konkretno dizalo? Tražim nešto što bi bilo najbollje u smislu manjih dimenzija/cijene. - Nisam te baš shvatio. Tražiš preporuku firme od koje da kupiš dizalo ili?
Budemo vidjeli

Firma, model konkretnog dizala, itd...
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.