Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2023., 14:53   #641
Pozdrav svima. U procesu sam kupnje stana te sam danas isao u obilazak potencijalnog. Jedina negativna stvar bi bila sto nema kanalizacije, nego su predvidene dvije plasticne septicke jame kapaciteta svaka po 30000L. Zgrada ima 6 stanova, tri stana su spojeni na jednu jamu, druga tri na drugu. Moje pitanje vama je jel imao netko iskustva s tim, koliko cesto bi se to trebalo prazniti, koliko traje postupak praznjenja, smrdi li jako i slicno. Po projektu se vec angazirala firma koja bi to praznila, pa me isto tako zanimaju okvirne cijene praznjenja. Pricam o okolici Zagreba gdje je na glavnoj cesti izgrađena kanalizacija dok u sporednim nije, a u skorije vrijeme nije u planu prosirenje :/
Luka Žagar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2023., 09:17   #642
nemam odgovor na cijenu pražnjenja, ali ti mogu reći da četveročlana obitelj prosječno mjesečno troši 8-10m3 vode. ako su 3 stana spojena na jednu jamu, računaj pražnjenje ~ jednom mjesečno.
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2023., 23:50   #643
Imamo kuću na moru.
Dvokatnica.
I do prije godinu dana septička se nikad nije napunila.
Sada, nakon 10 godina jest.
Razumljivo.

Plan je produbiti septičku.
Pitanje je kako ?
Isprazniti i očistiti....i što ?
Ambromaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2023., 09:35   #644
Quote:
Ambromaha kaže: Pogledaj post
Imamo kuću na moru.
Dvokatnica.
I do prije godinu dana septička se nikad nije napunila.
Sada, nakon 10 godina jest.
Razumljivo.

Plan je produbiti septičku.
Pitanje je kako ?
Isprazniti i očistiti....i što ?

Ako ti je 10g. izdržala zašto bi je kopao dublje i stavljao si dodatni trošak. isprazni jamu i gotovo.
malilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2023., 18:42   #645
Quote:
zagreb2010 kaže: Pogledaj post
Dali su u Hrvatskoj i gdje dopuštene protočne septičke jame (ne biološki pročišćivači)?

Vidim da mnogi proizvođači navode da su im plastične septičke jame dvokomorne ili trokomorne kapaciteta već od 1000L, realno tu septičku bi trebalo ispumpavati 3 puta tjedno u domaćinstvu gdje se dvoje ljudi tušira 2 puta dnevno.
Prema standardima od 150-200L potrošnje po članu domaćinstva 4 člana bi morala imati septičku jamu veću nego većina dvorišta u Dalmaciji, a nemaju

Kada se nazovu proizvođači ovih plastičnih septičkih dvokomornih i trokomornih većina ih kaže da su protočne i da je pražnjenje septičke od 1000L za 8 ljudi jednom svaka 3 mjeseca. Ovo protočno znači da iz njih izlazi tekućina, između ostalog i neobrađena pišalina u zemlju, a u komorama se taloži ono tvrdo, papir i slično....

Da ne bi bilo zabune, još jednom ponavljam da pričam o plastičnim protočnim septčkim jamama sa dvije ili 3 komore, a ne o bio pročišćivačima koji ispuštaju vodu dovoljne kvalitete da bude tehnička voda u domaćinstvu.

I mene je ovo zanimalo, a nisam našla nigdje odgovor. Šaljem niže informacije izvađene iz Zakona o vodama 2023 i Odluci o odvodnju otpadnih voda u Istri (ali mislim da je isto i drugdje, našla sam slično za splitsko područje, treba provjeriti za svaku općinu):

ZAKON O VODAMA

23. individualni sustav odvodnje je tehnički i tehnološki povezan skup građevina, vodova i opreme za odvodnju i pročišćavanje sanitarnih otpadnih voda iz jednog ili više kućanstava i/ili jednog ili više poslovnih prostora, koji nisu priključeni na sustav javne odvodnje; individualni sustavi odvodnje osobito uključuju odvodne kanale, sabirne jame, male sanitarne uređaje, uređaje za pročišćavanje industrijskih otpadnih voda, ispuste, kućne vodove i dr.

40. mali sanitarni uređaji su uređaji za pročišćavanje sanitarnih otpadnih voda do 50 ES, uključujući i septičku jamu

51. odgovarajuće pročišćavanje otpadnih voda je obrada otpadnih voda bilo kojim postupkom i/ ili načinom ispuštanja, koja omogućava da prijamnik zadovoljava odgovarajuće ciljeve kakvoće za vode u skladu s propisom iz članka 70. stavka 4. ovoga Zakona

58. otpadne vode su sve potencijalno onečišćene industrijske, sanitarne, oborinske i druge vode

79. sabirna jama je vodonepropusna građevina bez odvoda i preljeva u koju se ispuštaju otpadne vode

81. sanitarne otpadne vode su otpadne vode koje se nakon korištenja ispuštaju iz stambenih objekata i uslužnih objekata te koje uglavnom potječu iz ljudskog metabolizma i aktivnosti kućanstava


3. područja u kojima se dopušta ispuštanje otpadnih voda iz individualnih sustava odvodnje sanitarnih otpadnih voda do 50 ES, konkretno određenje uvjeta ispuštanja, na tom području sukladno propisu iz članka 70. stavka 4. ovoga Zakona te uvjete zbrinjavanja otpadnih voda iz sabirnih jama i mulja iz malih sanitarnih uređaja

Čl. 70., st. 4 - Ministar pravilnikom propisuje granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz stavka 2. ovoga članka. Ovim se pravilnikom propisuju i: ispuštanja koja su izuzeta od primjene graničnih vrijednosti emisija, ispuštanja koja su isključena iz obveze iz članka 75. stavka 1. ovoga Zakona, pretpostavke za privremeno dopuštenje ispuštanja otpadnih voda iznad propisanih količina i graničnih vrijednosti emisija, mjerila i pretpostavke za prikupljanje, pročišćavanje i ispuštanje komunalnih otpadnih voda, pretpostavke za iznimno dopuštena ispuštanja otpadnih voda u podzemne vode, mjerila za određivanje mjesta ispuštanja oborinskih voda te način ispuštanja oborinskih voda. / ES=ekvivalent stanovnika 1 ES=200 litara/dan/osoba

4. dopuštena tehnička rješenja individualnih sustava odvodnje sanitarnih otpadnih voda do 50 ES po područjima, kao privremeno rješenje do priključenja na sustav javne odvodnje i/ili kao trajno rješenje, sukladno propisu iz članka 78. stavka 3. ovoga Zakona

Individualni sustavi odvodnje, Članak 79.

(1) Vlasnici odnosno drugi zakoniti posjednici individualnih sustava odvodnje dužni su provesti stručni nadzor nad održavanjem individualnih sustava odvodnje, putem javnih isporučitelja vodnih usluga te nadzor putem javnih isporučitelja vodnih usluga nad postavljanjem malih sanitarnih uređaja za koje, prema propisima o gradnji, nije potrebno ishoditi akt o odobrenju građenja.

(2) Vlasnici odnosno drugi zakoniti posjednici individualnih sustava odvodnje dužni su ih prazniti putem isporučitelja vodne usluge ili putem koncesionara i pod nadzorom vodnoga redara u skladu sa zakonom kojim se uređuju vodne usluge.

____

ODLUKA O ODVODNJI OTPADNIH VODA


Članak 1. / Ovom Odlukom se temeljem ovlasti iz Zakona o vodama utvrđuje slijedeće:

područja u kojima se dopušta ispuštanje otpadnih voda iz individualnih sustava odvodnje sanitarnih otpadnih voda do 50 ES, te uvjete zbrinjavanja otpadnih voda iz sabirnih jama i mulja iz malih sanitarnih uređaja
dopuštena tehnička rješenja individualnih sustava odvodnje sanitarnih otpadnih voda do 50 ES po područjima, kao privremeno rješenje do priključenja na sustav javne odvodnje i/ili kao trajno rješenje

Članak 2. / Pojedini pojmovi, u smislu ove Odluke, imaju sljedeća značenja:

U smislu ove Odluke pojmovi: mali sanitarni uređaji, otpadne vode, oborinske vode, sanitarne vode, industrijske otpadne vode, komunalne otpadne vode, sabirna jama, aglomeracija imaju značenje uređeno Zakonom o vodama.

Članak 5.

(5) Objekti unutar aglomeracija koji nisu priključeni na sustav javne odvodnje i objekti u naseljima bez sustava javne odvodnje, svoje otpadne vode zbrinjavaju putem internog sustava odvodnje i pročišćavanja.

Članak 11.

Ukoliko sustav interne odvodnje nije spojen na sustav javne odvodnje, sustav interne odvodnje čine kanalizacijski vodovi, crpne stanice i druge slične građevine za prikupljanje i odvodnju otpadnih voda iz građevina i drugih nekretnina u kojima nastaju otpadne vode, sabirne jame, odnosno odgovarajući uređaj za pročišćavanje otpadnih voda s ispusnom građevinom u prirodni prijemnik.



Članak 16.

(2) Ako ne postoji mogućnost priključenja na sustav javne odvodnje, sustav interne odvodnje mora se, dok se ne steknu uvjeti za priključenje na sustav javne odvodnje, priključiti na sabirnu ili septičku jamu, odnosno prijemnik nakon pročišćavanja otpadnih voda na uređaju odgovarajućeg kapaciteta i stupnja pročišćavanja.

(3) Uvjeti i način izgradnje sabirnih ili septičkih jama, odgovarajućih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda utvrđuju se sukladno Zakonu o vodama, s njim povezanim propisima, važećoj prostorno-planskoj dokumentaciji i ovoj Odluci.


3. Uvjeti ispuštanja otpadnih voda na područjima na kojima nije izgrađen sustav javne odvodnje

Na područjima na kojima nije izgrađen sustav javne odvodnje, otpadne se vode ispuštaju u sabirnu ili septičku jamu odnosno preko odgovarajućeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u prijemnik sukladno uvjetima utvrđenim u Tablici 1. ove Odluke. (tablica ovisi o tome gdje se nalazi čestica u odnosu na stupanj vodozaštite područja i opterećenja ES-a)

(1) U septičke jame smiju se ispuštati sanitarne otpadne vode i biorazgradive tehnološke otpadne vode do opterećenja prema članku 25. stavka 4. ove Odluke.

Članak 45.
Sadržaj viška mulja iz malih sanitarnih uređaja prazni i odvozi ovlaštena osoba (javni isporučitelj vodne usluge ili Koncesionar) na stanicu za prihvat sadržaja septičkih i sabirnih jama.


____


Po meni je tu glavna razlika između sabirne i septičke jame, odnosno da septička ipak dozvoljava prelijevanje tekućine pročišćene do određenog mogućeg stupnja, u područjima koja nemaju mogućnost spajanja na javnu odvodnju.

U protivnom bi kuća kapaciteta za 4 osobe, trebala imati sabirnu jamu veličine olimpijskog bezena i prazniti ju jednom mjesečno, uglavnom od vode, a ne fekalija.

Biopročišćivači su realno najbolja i najkompaktnija opcija, no nisu prikladni za kuće u kojima se boravi povremeno ili sezonski, jer bakterije iz aktivnog mulja koje razgrađuju kruti otpad, trebaju imati stalni priljev fekalija, inače aktivnost mulja odume i pročišćivač više ne radi kako treba.
RoseIsland is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2024., 13:53   #646
Ako moze neki komentar na planiranu nadogradnju septicke jame.

Postojeca septicka jama je stara gradnja, jednokomorna, iz nje izlazi cijev koja sve ispusta na livadu. E sad tu sam dosao na ideju da ugradim drugu komoru kojih 6m od prve i to po grubom nacrtu sa slike. Dakle, dvije okrugle betonske cijevi od 1m promjera i ukupne duzine 2m. Na dno bi isla suta, stara cigla i slicno, isto tako okolo cijevi finija suta za stabilnost. Savjeti dobrodosli
https://i.ibb.co/gjnXwKf/septicka-page-0001.jpg
__________________
Sinoć, vraćajući se kući, ušao sam u pogrešno dvorište i udario u drvo koje nemam.
beljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 10:22   #647
Čistiš prvu jamu?Samo vidim da u novi preljev se slijeva tekućina tek kada se digne nivo u prvoj komori.Nije dobro.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 10:39   #648
Cistit cu prvu svakako, hvala za savjet oko nivoa, Za koliko da ga spustim?
__________________
Sinoć, vraćajući se kući, ušao sam u pogrešno dvorište i udario u drvo koje nemam.
beljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 11:07   #649
Trebat ce preljev van i iz druge komore, a ne samo odusak. A i kad vec radis, a izgleda da imas prostora, radije stavi veci promjer betonske cijevi, a ne samo 1 metar.
zveroboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 11:19   #650
Vec sam kupiuo od metra, a i nemaju vece kod lokalnog dobavljaca

Preljev iz druge komore mi se ne radi jer mi to onda ide maltene na dvoriste
__________________
Sinoć, vraćajući se kući, ušao sam u pogrešno dvorište i udario u drvo koje nemam.
beljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 11:59   #651
Quote:
beljo kaže: Pogledaj post
Cistit cu prvu svakako, hvala za savjet oko nivoa, Za koliko da ga spustim?
barem na pola dubine
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 12:48   #652
Quote:
Ambromaha kaže: Pogledaj post
Imamo kuću na moru.
Dvokatnica.
I do prije godinu dana septička se nikad nije napunila.
Sada, nakon 10 godina jest.
Razumljivo.

Plan je produbiti septičku.
Pitanje je kako ?
Isprazniti i očistiti....i što ?
Kako je ovo moguće? Oprostite no ne razumijem se baš u funkcioniranje septičkih jama, a trenutno gledam jednu kuću koju ju ima. I kaže vlasnik da ju još nije trebao prazniti. A gdje to onda ode, valjda se kad tad napuni. ili?
prolaznik- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 14:04   #653
Ambromahu se zacepilo dno. Moglo bi se reci da mu je septicka tek sada "legalna".
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 19:49   #654
Quote:
zveroboy kaže: Pogledaj post
Trebat ce preljev van i iz druge komore, a ne samo odusak. A i kad vec radis, a izgleda da imas prostora, radije stavi veci promjer betonske cijevi, a ne samo 1 metar.
Ovdje dolazim do problema, jer se brzo napuni. Zanima me dali ima neki filter da se stavi na crijevo s kojim pumpam vodu van, da eliminira smrad. Hvala
__________________
Sinoć, vraćajući se kući, ušao sam u pogrešno dvorište i udario u drvo koje nemam.
beljo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.