Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2013., 21:34   #181
E sad, zanima me druga stvar, kolko je vama pomogao POS plus, da li ste kupili bolju nekretninu nego što ste si mogli priuštiti bez POS-a, da li ste računali kolika vam je na kraju ukupna kamata, koliko vam je rata manja od običnog bankovnog kredita itd...
TheZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 22:21   #182
POS+ nije na koncu povoljniji od drugih kredita, nisam zbog tog kupila ni više kvadrata, možda je malo psihološki spustio cijenu stanova koji su išli po 1500-1600 eura.
Meni je taj program prihvatljiv isključivo zbog niže rate kredita, a to mi je bitno narednih pet godina.
Povoljnije bi mi bilo da sam uzela zeleni kredit za međufinanciranjem, ili onaj od Wiensterot stambene, ne da mi se tražit valjda sam ime dobro napisala. Ali te obje opcije su otpale zbog učešća od 20-40 % kojeg sad nemamo. Tako da smo se pronašli u POS+, isključivo zbog najniže kamatne stope od 4,90 PSŠ.
Eto to je moje iskustvo.
__________________
kao mrva iz džepa truni se lako život protekli....
kockicacroatia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 06:16   #183
mi smo na kraju ustedili 25 000 eura na kamati s POS + , sve ovisi preko koga dizete kredit i koliko nisku kamatu uspijete naci , ja vjerujem da se isplatilo (ili bude kad se jednom rijesi sve )
Lopsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 07:11   #184
Mene su zvali u petak u APN po ugovor, kad sam došao s tim ugovorom kod javnog bilježnika zaključili smo da je ugovor loše napisan s krivim imenima... Onda sam ih molio da mi to poprave, ali moram čekati tri dana jer direktor mora potpisati, a njega nema.

Sve skupa to toliko dugo traje (u banku smo došli 25.05. s potpisanim predugovorom i svim papirima od stana), a još nije kraj...
mradovan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 09:26   #185
Quote:
kockicacroatia kaže: Pogledaj post
POS+ nije na koncu povoljniji od drugih kredita
Kak nije povoljniji, meni je rata niža 130 € u odnosu na isti iznos u banci koji su mi izračunali prije objave POS-a. To je skoro 35 000 € razlike u kamati, kaj to nije povoljnije?
TheZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 10:01   #186
Quote:
TheZ kaže: Pogledaj post
Kak nije povoljniji, meni je rata niža 130 € u odnosu na isti iznos u banci koji su mi izračunali prije objave POS-a. To je skoro 35 000 € razlike u kamati, kaj to nije povoljnije?
Pa ako nemaš učešće, nije znatno povoljniji jer si morao uzeti i gotovinski kredit za učešće. Po kamati 9%

Meni je računica upravo u tome što kockica priča, manjem učešću nego sa PSŠ redovnim kreditom.

Dakle, opcija je bila redovni kredit kod ZABAe , gdje mi rata ispada 3850kn , financirano cijeli iznos.

A POS+ je rata 2800. S gotovinskim kreditom, kad bi ukupnu otplatu rasporedio na 23 godine, ispalo bi 3400kn. Dakle, rata je manja nekih 450kn.


Kad bi kredit ZABAe bio sa kamatom 4,9 kao što je PSŠ, ispalo bi zapravo tu negdje.

Doduše, mi planiramo ubrzanu otplatu gotovinskog kredita pa se onda stvarno isplati POS+


Naravno, iznos uštede je tim veći ako je rok otplate dulji i ako je kreditirani iznos veći
Room130 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 11:59   #187
Quote:
Room130 kaže: Pogledaj post
Pa ako nemaš učešće, nije znatno povoljniji jer si morao uzeti i gotovinski kredit za učešće. Po kamati 9%
S te strane vjerojatno nije puno povoljniji...

Ja računam sa svog stajališta gdje smo za učešće i ostale troškove potrošili svoju ušteđevinu, za isti iznos kredita na isti period razlika u rati je od 100 - 130 €. Meni je to puno, i tu nam je jako puno pomogao POS +.
TheZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 14:07   #188
ne možete uštediti toliko na rati, ali ne znam o kojoj se cifri radi. Evo moj primjer:

kredit je 400.000,00 kuna na 25 godina + 5 godina isplata APN-u
učešće 72.000,00 kuna
rata 256 € 1950,00 kuna

REDOVNI STAMB. KREDIT U ZABI

kamata 5,75 %
kredit 400.000,00 kuna na 30 godina
učešće 72.000,00 kuna
rata 310 €

znači uštedjela sam neki 50 € mjesečno, što je ta povoljnost POS-a
__________________
kao mrva iz džepa truni se lako život protekli....
kockicacroatia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 15:42   #189
Quote:
Lopsy kaže: Pogledaj post
da jos uvijek nista od banke proslo sad tjedan dana od odobrenja apn-a , ne znam da li on rade ugovore ili sta toliko traje, ali mi jos nismo napravili ni kupoprodajni , uglavnom treba strpljenja a ja ga nemam
nama je APN odobrio 30.8. a bankarica je danas dobila sluzbenu obavijest, tj. odluku.

Quote:
TheZ kaže: Pogledaj post
S te strane vjerojatno nije puno povoljniji...

Ja računam sa svog stajališta gdje smo za učešće i ostale troškove potrošili svoju ušteđevinu, za isti iznos kredita na isti period razlika u rati je od 100 - 130 €. Meni je to puno, i tu nam je jako puno pomogao POS +.
i kod nas se radi otprilike o ovom iznosu. 120 eur manja rata i cca 35.000 eur manja kta. (ucesce imamo.)
da nije POS plusa ne bismo mogli uzeti ovako veliku nekretninu i najvjerojatnije se ne bismo ni selili jer bi razlika u povrsini izmedju sadasnje i neke buduce nekretnine bila premala. tako da, u nasem slucaju, POS+ je odigrao upravo ulogu koja mu je i bila namijenjena. bio je onaj jezicak na vagi koji nas je potaknuo da se upustimo u kupovinu.

Zadnje uređivanje arorua : 05.09.2013. at 15:52.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 16:36   #190
Kad izračunam ukupni iznos kredita, ratu koju plaćam na 22 godine, ispada da mi je ukupna kamata za cijeli kredit 3,2 %.
TheZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 08:59   #191
U petak (prije tjedan dana) su me zvali iz APN-a da mi je gotov ugovor (trebalo im je 10 dana da ga napišu), da li ću doći po njega ili da mi šalju poštom. Pošto nisam bio u Zagrebu taj dan, otišao sam po ugovor u ponedjeljak, a zatim k javnom bilježniku, gdje smo ustanovili određene pogreške u ugovoru.

Odmah sam im javio da je ugovor pogrešan, a sutradan ujutro sam ih zvao i zamolio da ispravka bude napravljena isti dan, na što su mi odgovorili da ne može biti gotovo do četvrtka, jer nema direktora koji to potpisuje.

U četvrtak ujutro ih zovem, da pitam da li je ugovor gotov, rekli su da je u postupku i da će me zvati kad bude gotovo.

Pošto me nisu zvali, pojavio sam se kod njih nešto iza 15h, a žena me je blijedo gledala i pitala tko me je zvao?! Jer ugovor nije gotov. Na moje pitanje da li će biti sutra (tj. danas, petak), rekla je da ne zna. Jer da ne zna da li će direktor biti tu.

Jutros sam ih zvao ali mi se nitko ne javlja. Ovo već prelazi granicu čak i zdravog bezobrazluka!

Saga se nastavlja.
mradovan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 15:48   #192
Znači, direktor je još na moru! Meni još nisu zvali, a za 14 dana moram platiti porez na nešto što nemam!
nemanpojma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 20:13   #193
Quote:
nemanpojma123 kaže: Pogledaj post
Znači, direktor je još na moru! Meni još nisu zvali, a za 14 dana moram platiti porez na nešto što nemam!
da, ovo je odlican moment cijele konstrukcije.

mi cemo pocetkom sljedeceg tjedna hopefully poslati APN-u potvrdu o uplati, nasam se da bu se gospon direktor dotad vratio (ako je u tome stvar)...

Zadnje uređivanje arorua : 06.09.2013. at 20:26.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 21:09   #194
I tako nakon 10 dana sto nama nije stiglo odobrenje u banku zovem ja bankara on jos nista ne zna , nazovem u apn zena mi prvo rekla da nismo poslali nadopunu , onda da nije odobreno pa da je, pa da nije, nakon sto mi skoro pozlilo na cesti kaze ona a ipak je, krivo gledam ...i na kraju ispalo da je poslano na krivu adrese banke i nemamo pojma gdje je moje odobrenje , na kraju ja njoj kazem da to nije dobra adresa a ona meni da sta ja nju ucim da ona tam radi 7 godina!!!!uopce ne znam sta dalje ako to ne nadu na toj adresi
Lopsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 22:56   #195
Imam osjecaj da je vrijeme za poneki novinski clanak o direktoru koji je otisao na more.....
nemanpojma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2013., 10:22   #196
Jučer sam ipak uspio dobiti ljude u APN-u, pa su mi ljubazno objasnili da je direktor morao hitno u Split na sastanak, pa da moram čekati do ponedjeljka. Usput, na moju zamolbu da mi ugovor pošalju mailom da ga pogledam rekli su da ne mogu jer im ne radi mail pošto su dobili virus .

Kasnije sam zvao ured direktora gdje mi je gospođa ljubazno uz izprike obećala da će stvar biti gotova u ponedjeljak, ali i ona smatra da je sasvim normalno da osoba koja ima brdo obaveza i često je odsutna je jedina ovlaštena za potpisivanje takvih dokumenata, bez obzira na svoja dva pomoćnika.
mradovan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 21:08   #197
i nakon pregleda svih banaka,po mome ispada da je OTP banka najbolja.nema naknade za kredit,nema procjene nekretnine,kamata 5.15%,nema životnog osiguranja (ako imaš jamca).ispravite me ak griješim?muža za jamca i pravac OTP
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 22:09   #198
Jamac u POS plus programu? To nisam čuo da itko traži. Naime, u POS plusu moraš dat 15% učešća tako da im je nekretnina dovoljna jer teško da će cijena past za više od 15%, a k tome, ako i padne, opet je banka zaštićena jer dodatnih 10-20% cijene je financirano od APNa a oni su tek drugi u redu pa će prije oni spušiti.... Banka je totalno zaštićena samom hipotekom pa ne vidim potrebe za jamcem.

Konkretno, npr. nekretnina 100 000 EUR.

15 000 daješ ti u kešu
15 000 daje APN

Banka daje 70.000 EUR kredita za stan koji je plaćen 100.000 EUR.

Ako ne platiš kredit, banka će uzeti stan, i malo je vjerojatno da neće dobiti 70.000 EUR za stan koji si ti platio 100.000 EUR. Pogotvo što se radi o stanovima cijene max 1400 eur po kvadratu, gdje bi 30% niža cijena značila cijenu manju od 1000 EUR po kvadratu.

Dakle, jamci su nepotrebni.
Životno traži npr. Erste samo zato da dodatno zaradi.
Procjenu nekretnine manje više ne traži niti jedna banka za stanove u POS plus programu
Kamata je trenutno 5,15%, ali je promjenjiva, vezana za NRS iliti nacionalnu referentnu stopu, koja je nova stopa, nema povijesnog praćenja iste jer je izašlo tek 3-4 NRS promjena, teška je za predvidjeti što se kretanja tiče... Uglavnom, ako NRS poraste, porasti će vam i kamata na kredit, a porast kamate za 1 postotni poen će vam značajno uvećati ratu (unesite u kalkulator kredit sa 5,15% i sa 6,15% pa vidite razliku)

Uglavnom, ni po čemu privlačna ponuda.
Room130 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 07:59   #199
APN - Naselje Klara

Obzirom da su ovih dana prezentacije stanova (programa) da li je možda netko bio, tj. ima li informacija o istom projektu?
Sputnik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 08:37   #200
Ne kužim zašto se svi groze tih naknada u štedionicama...

Pa nije valjda problem uložiti max. 1000 € sada da bi uzeo fiksnu kamatu i zaštitio ratu na sljedećih 30 godina da poraste.
Ako ti dignu kamatu 1 - 2 % uzet će ti 10 - 20 000 € kroz tih 30 godina, tak da je ovo početno ulaganje nula kolko ti mogu uzet...
Još nisam čuo nekog da mu je kredit otišao u povoljnije uvjete tak da je zaštita kamate najmanje što si možete napraviti...
TheZ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.