Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 20:28   #1
Može li novac kupiti sreću?

Evo što nobelovac Daniel Kahneman u svojoj izvrsnoj knjizi Thinking Fast and Slow kaže:

Quote:
Being poor makes one miserable, and that being rich may enhance one's life satisfaction, but does not improve experienced well-being.
Dakle, novac te može spasiti da se ne osjećaš jadno, ali koliko može uvećati sreću? E, tu slijedi bomba otkriće:

Quote:
The satiation level beyond which experienced well-being no longer increases was a household income of about $75,000 in high-cost areas (it would be less in areas where the cost of living is lower). The average increase of experienced well-being associated with incomes beyond that level was precisely zero... (75.000 dolara se odnosi na kućanstvo u SAD)
Ovo je za mene jedno izuzetno važno i vrlo utješno otkriće - da postoji jedna konačna cifra, ne neka nezamisliva cifra, preko koje novac više nije bitan za sreću. Ta cifra možda je velika ovdje kod nas, no, ona je realno dohvatljiva za mnoge građane Europe, nekih 5000 eura mjesečno po kućanstvu. Dakle, to je to. Ne treba ti više, jer više novca jednostavno nisi u stanju osjetiti, tj. prestaje biti bitan za pitanje svakodnevne sreće. Precisely zero. Može Ronaldo zarađivati 200 puta više, ali zbog toga neće biti sretniji od prosječnog Danca.

Ovdje je i zgodan AsapScience video o toj temi

Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:33   #2
Akome sjecanje ne vara jedno je istrazivanje pokazalo da osjecaj zadovoljstva u korelaciji sa ekonomskim stanjem ne ovisi toliko o apsolutnim vrijednostima koliko o odnosu sa okolinom.

Odnosno, banalizirano, sretniji si ako imas vise od susjeda. U okolini gdje je prosjek 5000 eura onaj sa 7000 ce tom logikom biti zadovoljniji od nekoga sa 50000 u oklini gdje je 70000 prosjek.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 21:28   #3
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Evo što nobelovac Daniel Kahneman u svojoj izvrsnoj knjizi Thinking Fast and Slow kaže:
Imam tu knjigu, ali nikako da dođe na red. Za tu cifru sam već negdje čula.
Ono što mi je misterija jest zašto ljudi ne stanu na loptu kad je se dokopaju. Ovisnost o dopaminu ili što?

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Akome sjecanje ne vara jedno je istrazivanje pokazalo da osjecaj zadovoljstva u korelaciji sa ekonomskim stanjem ne ovisi toliko o apsolutnim vrijednostima koliko o odnosu sa okolinom.

Odnosno, banalizirano, sretniji si ako imas vise od susjeda. U okolini gdje je prosjek 5000 eura onaj sa 7000 ce tom logikom biti zadovoljniji od nekoga sa 50000 u oklini gdje je 70000 prosjek.
Ovo mi se pak ne podudara s osobnim iskustvom. Padam u depresiju kad sam okružena sirotinjom, a to što netko vozi bolji auto od moga ili nosi skuplje krpice mi nimalo ne narušava subjektivni osjećaj sreće.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:01   #4
Meni ne moze.

Naravno da je novac neophodan i bitan, ali za mene se novcem ne mogu kupiti stvari koje su mi bitne za istinsku srecu.
Prijateljstvo, ljubav i zdravlje.

Istina, vjerujem da je lakse plakat u zlatnom wcu nego poljskom, ali again, jebes sve pare ovog svijeta ukoliko si sam/usamljen sto je opet subjektivan dojam.
(Poput onog da se osjecas samo u sobi prepunoj ljudi)
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:04   #5
Baš zdravlje je direktno ovisno o količini novca
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:29   #6
Ma da?

Ak budem imala milijun kuna onda necu biti depresivna, anksiozna, imat pijesak u bubregu ili imati PCOS?

Novcem si mozes platiti odredjene tretmane ili lijekove, ali ti to nije garancija da ces ozdraviti.

Za mene "biti zdrav" i "lijeciti zdravstvene probleme" nije isto.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:59   #7
odgovor na pitanje iz naslova bio bi - itekako može. osobito ako su ti potrebni određeni zahvati i tretmani koji su ti bez love jednostavno nedostupni. ne mora uopće biti riječ o nekakvoj teškoj bolesti, dovoljno je da je samo neugodna poput psorijaze.

a i da se ne lažemo, usamljenost se također lakše liječi lovom.
__________________
People seem good while they are oppressed, but they only wish to become oppressors in their turn. Life is nothing but a competition to be a bully rather than the victim.

When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar; you are only telling the world that you fear what he might say.
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 16:03   #8
Ako čovjek ima mašte onda novac može kupiti sreću,ako nemaš mašte onda ti ništa nemre pomoći
John Wick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 16:11   #9
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Akome sjecanje ne vara jedno je istrazivanje pokazalo da osjecaj zadovoljstva u korelaciji sa ekonomskim stanjem ne ovisi toliko o apsolutnim vrijednostima koliko o odnosu sa okolinom.

Odnosno, banalizirano, sretniji si ako imas vise od susjeda. U okolini gdje je prosjek 5000 eura onaj sa 7000 ce tom logikom biti zadovoljniji od nekoga sa 50000 u oklini gdje je 70000 prosjek.
tako nekako.
to je ko moja poznanica koja živi iznadprosječno dobro, ali kako se druži s ljudima iznadprosječnih prihoda i za europske standarde, uvijek se osjeća kao da nema novca.

a mislim da može "kupiti" sreću, naravno.
otvara razna vrata u životu, pa iz toga slijedi logičan zaključak.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 16:13   #10
$75K u nyc familija nema ni za osnovne zivotne potrebe tako da , se ne slazem sa navedenom cifrom .( ne znam kada je knjiga pisana )
Takoder sam razmisljanja da novac ne donosi nuzno srecu ,olaksava zivot svakako da, ali imamo gomilu bogatih ljudi koji nisu sretni .
Sreca se ne moze kupit jer svakom od nas je sreca razlicit pojam .
Unutrasnji mir i zadovoljstvo je bitno da se covjek osjeca dobro i sretno ,male stvari obicno znace puno .
Lova olaksava zivot dok god ti ne postane primarna stvar u zivotu ,a kada postane onda vise nema srece samo zelis vise vise vise .
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 17:50   #11
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Novcem si mozes platiti odredjene tretmane ili lijekove, ali ti to nije garancija da ces ozdraviti.
novac će ti omogućiti bolje i kvalitetnije bolnice, stručnjake i terapije - čime se tvoje šanse za ozdravljenje drastično povećavaju; u mnogim situacijama novac će zaista i garantirati ozdravljenje, posebno kad su u pitanju lijekovi i terapije koje država ne pokriva. novac, bez ikakve sumnje, kupuje zdravlje... mnogim je ljudima upravo činjenica da su bogati spasila život.

OT - ja pak rezultate ovog istraživanja tumačim drugačije: kao samo jedan u nizu dokaza da su sreća i novac u korelaciji... odnosno, da se sreća itekako može kupiti... to na kojoj cifri sreća prestaje ovisiti o novcu mi je nebitno, tim više što će taj budžet od 5000 eura mjesečno za Hrvate ostati nedostižan san još desetljećima.
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:31   #12
Zapravo se radi o slobodi, a koliko je potrebno imati bogatstva ovisi i o državi i društvu. Naravno takvo stanje ne jamči sreću (pošto je ona subjektivna), ali zadovoljstvo može.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:36   #13
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Ma da?

Ak budem imala milijun kuna onda necu biti depresivna, anksiozna, imat pijesak u bubregu ili imati PCOS?

Novcem si mozes platiti odredjene tretmane ili lijekove, ali ti to nije garancija da ces ozdraviti.

Za mene "biti zdrav" i "lijeciti zdravstvene probleme" nije isto.
Novac nije garancija da ćeš biti zdrav, ali ti može kupiti lijekove, tretmane, Operacije, bolničko liječenje, rehabilitaciju, zdravstveno osiguranje, možeš preživjeti razdoblje bolesti bez da ti i tvoja obitelj umrete od gladi, možeš si priuštiti prehranu i prebivalište takve kvalitete da ti zbog toga ne strada zdravlje... Tako da, da, lakše je biti zdrav i lakše je ozdraviti kad imaš novaca nego kad nemaš.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:51   #14
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Novac nije garancija da ćeš biti zdrav, ali ti može kupiti lijekove, tretmane, Operacije, bolničko liječenje, rehabilitaciju, zdravstveno osiguranje, možeš preživjeti razdoblje bolesti bez da ti i tvoja obitelj umrete od gladi, možeš si priuštiti prehranu i prebivalište takve kvalitete da ti zbog toga ne strada zdravlje... Tako da, da, lakše je biti zdrav i lakše je ozdraviti kad imaš novaca nego kad nemaš.


Kako onda stopa umirućih nije veća kod siromašnijih?
I gdje je ta granica točno?

Svaka osoba u RH koja radi ima zdravstveno, a dopunsko je cca 70 kn mjesečno čime ti je gotovo sve ostalo besplatno.
Jel onda svaka osoba koja radi ustvari bogata?

I dalje stojim kod toga ti novac može olakšati bolest, ali da ti može kupit zdravlje - noup.
Za mene je zdravlje biti zdrav, a ne liječiti određeni problem.
U ovom drugom novac pomaže, ali nikad ne može kupiti ovo prvo.

Dal bi radije bila zdrava i siromašna ili imala hrpu para i stalno neki zdravstveni problem zbog kojeg moram ić oko doktora - izabrala bi prvo .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:30   #15
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Kako onda stopa umirućih nije veća kod siromašnijih?
stopa smrtnosti i jest veća kod siromašnih.

Quote:
Svaka osoba u RH koja radi ima zdravstveno, a dopunsko je cca 70 kn mjesečno čime ti je gotovo sve ostalo besplatno.
obavezno zdravstveno imaju i nezaposlene osobe, just a FYI - dopunsko je potpuno beskorisno u stomatologiji, primjerice... jer ćeš za kvalitetnu plombu pljunuti 200 kuna, a za svaki veći zahvat oko 1000 kuna. bolesni zubi mogu biti izvor mnogih drugih ozbiljnijih stanja pa se lako dogodi da ti se život znatno zakomplicira jer si naprosto nisi mogla priuštiti kvalitetnu skrb.

također - na preglede u RH, operacije i ostalo se čeka godinama... pacijentima ostaje skupa alternativa privatnika, a mnogo ih je koji si ne mogu priuštiti čekanje. primjerice... bolnice u RH imaju izuzetno staru opremu pa tako svaka žena koja drži do sebe i svojeg zdravlja ginekologu ide kod privatnika jer privatnik ima bolju opremu, a time će i pregled biti puno kvalitetniji. i to se, naravno, masno plaća.

Quote:
Za mene je zdravlje biti zdrav, a ne liječiti određeni problem.
kada govorimo o razlikama u zdravstvu, onda govorimo primarno o BOLESNIM ljudima kojima je potrebno liječenje - naime... SVATKO oboli tijekom života, nekoliko puta. potpuno je suludo svesti pojam zdravlja na zdravi su samo oni koji nikada od ničega nisu oboljeli.

Quote:
U ovom drugom novac pomaže, ali nikad ne može kupiti ovo prvo.
naravno da može - kako je netko napisao, novac omogućuje kvalitetnu hranu i prebivalište... i kvalitetne kontrole. imaš puno veće šanse razboliti se kao osoba koja živi nesigurnim životom, pod stalnim stresom, u hladnom i trošnom stanu, trujući se jeftinom hranom - nego kao osoba koja si može priuštiti najbolje uvjete za život. dakle... puno je realniji izbor siromašna s hrpom zdravstvenih problema nego siromašna i zdrava.

novac doslovno kupuje zdravlje, to je činjenica - a ne mišljenje.
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:35   #16
Prije sam mislio da ne moze novac kupiti srecu,trenutno sam uvjeren da moze.Necemo biti licemjeri,pa tko se ne bi poveselio 10 000€?
__________________
Nisu sve droge dobre... neke su i odlične! Bill Hicks
bezobrazno lud is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:03   #17
ako želiš recimo otputovati negdje i to te čini sretnim, a za to treba novac naravno, zar samim time ne dolazimo do toga da je novac glavni razlog te sreće jer zbog njega ćeš sebi i omogućiti to putovanje?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:30   #18
trenutačno bih mogla nabrojati stotinu stvari koje se kupuju novcem i sve do jedne bi me usrećile.
A da ne govorimo o tome da novcem možemo usrećiti i druge.
Istina, ljubav i prijateljstvo se ne kupuju novcem, no i te odnose čini ljepšim.
Zdravlje se već kupuje novcem, to da.
Probleme u glavi novac ne rješava, s time se ipak moramo sami pozabaviti. No i tu omogućuje i olakšava štošta.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:40   #19
To je ok sve, bitno je ne pokazivati i ne iskazivati bogatstvo, zivjeti u harmoniji, traziti i teziti ipak nekim drugim vrijednostima, novac sam po sebi ne predstavlja nista posebno, to je tako eto, zgodno imati, nista vise, a sa novcem treba biti pametan i mudar.

Cak stovise, mnoge i koci u nekim stvarima materijalno i imanje novaca, tako da nista novac sam po sebi ne znaci, a posebice ne srecu kao sigurno i 100%.

Ma kakvi, to ne sigurno.

A i sta je to sreca, ma mislim..., dalo bi se o tome podosta.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:18   #20
Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
Cak stovise, mnoge i koci u nekim stvarima materijalno i imanje novaca, tako da nista novac sam po sebi ne znaci, a posebice ne srecu kao sigurno i 100%.
Ako ti omogućuje veću slobodu i veću kreativnost, onda itekako kupuje sreću. Štoviše, otvara ti vrata prema sreći.

Primjerice, ne mogu se požaliti na svoj posao jer je ok, čak i kreativan. Ali vrapca bi se time bavila iks sati na dan i tako iz dana u dan, kad bih imala dovoljno novca da se mogu baviti nekim meni još zanimljivijim i kreativnijim stvarima.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.