Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2018., 11:11   #81
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Čega točno bi se država trebala odreći? U tih 2000 kn najveća stavka su doprinosi za mirovinsko i zdravstveno.
Možda zdravstveno prepoloviti i mirovinsko prepoloviti.

I tako imamo 600 tisuća previše penzionera na broj stanovnika, neka se vrate na tržište rada.

Zdravstveno plaća 1,3 milijuna radnika, a koristi 4 milijuna stanovnika, to bi se dalo poštenije raspodijeliti, recimo raspodijeliti na 2,5 milijuna uplatitelja i rasteretiti zdravstveno iz plaće za 50%.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:13   #82
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Samo jedna kriva cinjenica.

Informiranje prije navodjenja "cinjenica" nebi skodilo.

dovoljno je pogledati od 02' 06 sekundi videa:


https://www.youtube.com/watch?v=mj4xMTHo1RU

Mozes vidjeti i cuti da se pakiraju rucno. U Njemackoj, naravno (tocnije, u Bayernu).


Ovdje ti na 01' 14 sekundi voditelj produkcije ponosno govori da konzerve pakiraju rucno, to je video koji pokazuje jednu od najvecih tvornica na tom polju, "Appel" iz Cuxhavena (sjeverna Njemacka)

https://www.youtube.com/watch?v=ZHOTq3vrEAc

zelis jos videa o rucnom pakiranju ribe u njemackoj ? moze, ima ih koliko zelis!

https://www.youtube.com/watch?v=nw1g0Zs0ELA
I kako njemci mogu radniku dati 4 puta veću plaću za ručni rad, a ovi naši "poduzetnici" mogu dati minimalc + još 100 kn?
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:15   #83
Quote:
bullseye13 kaže: Pogledaj post
Ako već mogu birati,rađe ču otići raditi u Njemačku za minimalac nego raditi u HR za minimalac. Za 5 godina vani ja zaradim mirovinu,za koju u HR moram raditi cijeli život. A tebi ako se radi za 4000 kuna na drugom kraju HR izvoli i radi, nitko ti ne brani.
I samo ovo je dovoljan razlog za otići iz Hrvatske, a ima takvih razloga još barem desetak.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:16   #84
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Možda zdravstveno prepoloviti i mirovinsko prepoloviti.

I tako imamo 600 tisuća previše penzionera na broj stanovnika, neka se vrate na tržište rada.

Zdravstveno plaća 1,3 milijuna radnika, a koristi 4 milijuna stanovnika, to bi se dalo poštenije raspodijeliti, recimo raspodijeliti na 2,5 milijuna uplatitelja i rasteretiti zdravstveno iz plaće za 50%.
I tko će onda financirati javno zdravstvo? Kakvo god da naše zdravstvo jest, svejedno je milijardu puta bolje od bilo kakvog oblika američkog modela privatnog zdravstva po sistemu plati ili umri. Makar, slažem se, treba rasteretiti poreze na rad, ali istovremeno poreznu presiju prebaciti gradacijski na nekretnine i posebice nasljedstvo (uvesti blizu eksproprijacijskog poreza na velika nasljedstva).
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:17   #85
Quote:
bullseye13 kaže: Pogledaj post
Ako već mogu birati,rađe ču otići raditi u Njemačku za minimalac nego raditi u HR za minimalac. Za 5 godina vani ja zaradim mirovinu,za koju u HR moram raditi cijeli život. A tebi ako se radi za 4000 kuna na drugom kraju HR izvoli i radi, nitko ti ne brani.
Molim te da ako pises bedastoce iste bedastoce najprije provjeris.

Evo npr ovdje:

http://www.n-heydorn.de/rentenrechner.html

Penzija za minimalac (cca 17000 E godisnje bruto) za 5 godina rada (2018 - 2022) iznosi: 69E (dakle 500tinjak kuna) mjesecno ako odes u penziju sa 67 godina.

17000 E minimalac je izvucen sa:
https://tradingeconomics.com/germany/minimum-wages
8.5E / hr gross (162h mjesecno puno radno vrijeme, 12 mjeseci godisnje)

Da cijeli zivot radis u njemackoj za tu cifru dobio bi nekih 800-tinjak eura sto je (recimo) pristojno za penziju U HRVATSKOJ!. A ne za 5 godina...

I.

P.S.

Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
I samo ovo je dovoljan razlog za otići iz Hrvatske, a ima takvih razloga još barem desetak.
Ljudi prestanite vjerovati u bajke o Irskici i Njemarici...
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:20   #86
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Možda zdravstveno prepoloviti i mirovinsko prepoloviti.

I tako imamo 600 tisuća previše penzionera na broj stanovnika, neka se vrate na tržište rada.

Zdravstveno plaća 1,3 milijuna radnika, a koristi 4 milijuna stanovnika, to bi se dalo poštenije raspodijeliti, recimo raspodijeliti na 2,5 milijuna uplatitelja i rasteretiti zdravstveno iz plaće za 50%.
Istina je da bi se neki penzioneri mogli vratiti na tržište rada ali nema lufta za smanjivanje doprinosa ako u budućnosti očekuješ bilo kakvu penziju. A ovo drugo mi nije jasno, gdje bi našao još 1,2 milijuna uplatitelja?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:20   #87
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
P.S.



Ljudi prestanite vjerovati u bajke o Irskici i Njemarici...
Tebi ću vjerovati, reci mi gdje radiš pa da vidimo koliko si realan.?
bullseye13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:24   #88
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Molim te da ako pises bedastoce iste bedastoce najprije provjeris.

Evo npr ovdje:

http://www.n-heydorn.de/rentenrechner.html

Penzija za minimalac (cca 17000 E godisnje bruto) za 5 godina rada (2018 - 2022) iznosi: 69E (dakle 500tinjak kuna) mjesecno ako odes u penziju sa 67 godina.

17000 E minimalac je izvucen sa:
https://tradingeconomics.com/germany/minimum-wages
8.5E / hr gross (162h mjesecno puno radno vrijeme, 12 mjeseci godisnje)

Da cijeli zivot radis u njemackoj za tu cifru dobio bi nekih 800-tinjak eura sto je (recimo) pristojno za penziju U HRVATSKOJ!. A ne za 5 godina...

I.

P.S.



Ljudi prestanite vjerovati u bajke o Irskici i Njemarici...
taman sam tija napisat a si me pretekao s tim da mora u njemačkoj na toj 69€ mirovine platiti sam zdrastveno dopunsko bit će oko 100€ dobro da ostane u njemačkoj to bi mu grad pokraina ko socijalnom slučaju pokrivao.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:27   #89
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
I kako njemci mogu radniku dati 4 puta veću plaću za ručni rad, a ovi naši "poduzetnici" mogu dati minimalc + još 100 kn?
?? 4 puta vise? Opet bajke. Minimalac u DE za 8/5 je oko 1350E...

cca 10000 kn.

Kod nas 4000 kn neto je 6000 kn bruto 2. Placa je 66% veca, a ne 400%.

Ljudi racunajte. Tj - bolje - odite malo van radit. Manje dokonih manje problema...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:29   #90
Quote:
bullseye13 kaže: Pogledaj post
Tebi ću vjerovati, reci mi gdje radiš pa da vidimo koliko si realan.?
Meni vjerovati?



Ne moras nikome nista vjerovat na rijec - vjeruj sluzbenim statistikama iz njemacke, te kalkulatorima poreza i primanja. Dakle - citanje s razumijevanjem.

Dakle - biras izmedju izracuna DE banke i DE zavoda za statistiku ili rekla kazala anonimnog forumasa...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:30   #91
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
I tko će onda financirati javno zdravstvo? Kakvo god da naše zdravstvo jest, svejedno je milijardu puta bolje od bilo kakvog oblika američkog modela privatnog zdravstva po sistemu plati ili umri. Makar, slažem se, treba rasteretiti poreze na rad, ali istovremeno poreznu presiju prebaciti gradacijski na nekretnine i posebice nasljedstvo (uvesti blizu eksproprijacijskog poreza na velika nasljedstva).
Prije 10 godina sam imao zdravstveni problem i u roku jednog dana morao sam platiti malo više od 1000 kn zato što nisam imao dopunsko zdravstveno. Nije imalo veze to što se na osnovu moje plaće godinama u zdravstveni sustav plaćalo oko 3000 kn svaki mjesec, ukupno do tada stotine tisuća kuna samo na osnovu moje plaće.

Očito tu nešto ne štima, platiš toliko love i ako slučajno zatrebaš, onda te još oderu.

Ja ne predlažem američki način, već pošteniji teret za zdravstveni sustav u odnosu na ono što imamo danas.

Znamo da imamo oko 2,5 milijuna ljudi koji bi prema svim kriterijima mogli raditi, ali radi ih tek oko pola.

Onima koji ne rade ili su prerano u penziji uveo bih plaćanje zdravstvenog u iznosu kojem plaćaju oni na minimalnoj plaći, pa ako nemaju novaca za to neka potraže posao. To bi bilo oko 100 EUR mjesečno.

S druge strane bi smanjio onima koji već jesu zaposleni.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:30   #92
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
?? 4 puta vise? Opet bajke. Minimalac u DE za 8/5 je oko 1350E...

cca 10000 kn.

Kod nas 4000 kn neto je 6000 kn bruto 2. Placa je 66% veca, a ne 400%.

Ljudi racunajte. Tj - bolje - odite malo van radit. Manje dokonih manje problema...

I.
A šta tebe toliko pati ako ljudi hoće ići van raditi za 10000kn a neće tu za 4000kn?

Jesi privatnik ili si na državnoj sisi pa tako razmišljaš? Koji je tvoj problem,ćemu ta bahatost?
bullseye13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:31   #93
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Čega točno bi se država trebala odreći? U tih 2000 kn najveća stavka su doprinosi za mirovinsko i zdravstveno.
I jednog i drugog. Zdravstvenog prvenstveno , zatim i mirovinskog....neka drzava uzme 10% poreza na placu , a zdravstveno i mirovinsko prepusti radniku da izabere gdje ce i koliko ce uplacivati.
Ne bih bio za to da nasi "politicari" imaju barem elementarne pristojnosti pa uzimati sto manje iz kasice-prasice zvane drzavna blagajna i barem da pokusaju da unaprijede sustave zdravstva i mirovinskog.Moji roditelji poslije 40godina radnog staza imaju mirovinu 1600,00 Kuna, dok netko odradi dva mandata u saboru ili je ex.prvoborac i ima mirovinu 5000,00 kuna.

Ovdje se treba sve privatizirati , do zadnje žličice u restoranu sabora, jedino ce ih to sprijeciti da kradu i povladjivaju "svojima".
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:32   #94
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ljudi prestanite vjerovati u bajke o Irskici i Njemarici...
U njemačkoj zaradiš penziju od 300 EUR za 5 godina i znaš da ti ta penzija bude isplaćena kad budeš išao u penziju.

U Hrvatskoj sretno svima koji trenutno uplaćuju za penzije, to su novci koje nikad ne budete vidjeli.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:34   #95
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Istina je da bi se neki penzioneri mogli vratiti na tržište rada ali nema lufta za smanjivanje doprinosa ako u budućnosti očekuješ bilo kakvu penziju. A ovo drugo mi nije jasno, gdje bi našao još 1,2 milijuna uplatitelja?
U Hrvatskoj nije realno očekivati penziju, svi koji je očekuju neka budu spremni na gladovanje, čak i ako budu prodali nekretninu koju su godina gradili zbog poreza na nekretnine koji je velika šansa da se dogodi.

Dodatni uplatitelji za zdravstvo bili bi nezaposleni i prerano umirovljeni.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:36   #96
Quote:
bullseye13 kaže: Pogledaj post
Ako već mogu birati,rađe ču otići raditi u Njemačku za minimalac nego raditi u HR za minimalac. Za 5 godina vani ja zaradim mirovinu,za koju u HR moram raditi cijeli život. A tebi ako se radi za 4000 kuna na drugom kraju HR izvoli i radi, nitko ti ne brani.
.....koju ces cekati tj. dobiti tek kad napunis cca. 67 godina starosti

.....ranije bez odbitaka mogu oni koji su jaaaako puno radili (45 godina placali u fond + da su napunili 63 godine + da su rodjeni prije 1953)

....mos mislit kak ces luksuzno zivjeti
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:37   #97
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
.....koju ces cekati tj. dobiti tek kad napunis 67 godina starosti
.....ranije bez odbitaka mogu oni koji su jaaaako puno radili (45 godina placali u fond + da su napunili 63 godine + da su rodjeni prije 1953)

....mos mislit kak ces luksuzno zivjeti
A ovdje ču je dobiti odmah? Ne piši budalaštine.

A sa Hrvatskom mirovinom ću uživati u luksuzu? Pogotovo ako cijeli život budem radio za 4000kn.
bullseye13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:37   #98
Quote:
more kaže: Pogledaj post
taman sam tija napisat a si me pretekao s tim da mora u njemačkoj na toj 69€ mirovine platiti sam zdrastveno dopunsko bit će oko 100€ dobro da ostane u njemačkoj to bi mu grad pokraina ko socijalnom slučaju pokrivao.
Hoćeš reći da njemački penzići plaćaju zdravstveno?

Mlad čovjek koji ode u Njemačku i odradit tamo 30 godina zaradi si solidnu penziju, u Hrvatskoj će biti kruha gladan kad ode u penziju.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:37   #99
Quote:
martip kaže: Pogledaj post
Ovdje se treba sve privatizirati , do zadnje žličice u restoranu sabora, jedino ce ih to sprijeciti da kradu i povladjivaju "svojima".
I hajde da se sve privatizira, zdravstvo, mirovinski sustav, eto i pravosudni sustav onda isto, zašto ne, ako već sve treba biti privatno, i što misliš tko će ti sve kupiti, odnosno tko ima dovoljno novaca za takve akvizicije? Pa isti onaj privatizacijski šljam koji se već jednom obogatio pljačkom u privatizaciji devedesetih, znači privatizirajmo zdravstvo, odjednom će ti o životu i smrti odlučivati Luka Rajić, Emil Tedeschi, Danko Končar, Ante Vlahović, Božo Prka, Franjo Luković i slični lopovski ološ. Jel tome treba težiti?
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:38   #100
Quote:
martip kaže: Pogledaj post
I jednog i drugog. Zdravstvenog prvenstveno , zatim i mirovinskog....neka drzava uzme 10% poreza na placu , a zdravstveno i mirovinsko prepusti radniku da izabere gdje ce i koliko ce uplacivati.
Ne bih bio za to da nasi "politicari" imaju barem elementarne pristojnosti pa uzimati sto manje iz kasice-prasice zvane drzavna blagajna i barem da pokusaju da unaprijede sustave zdravstva i mirovinskog.Moji roditelji poslije 40godina radnog staza imaju mirovinu 1600,00 Kuna, dok netko odradi dva mandata u saboru ili je ex.prvoborac i ima mirovinu 5000,00 kuna.

Ovdje se treba sve privatizirati , do zadnje žličice u restoranu sabora, jedino ce ih to sprijeciti da kradu i povladjivaju "svojima".
Sve i da sam biraš gdje ćeš uplaćivati, sa upola manjim uplatama ne bi dobio iole kvalitetan nivo usluge.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:20.