Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2004., 11:46   #1
Arrow Uporabna dozvola

Bok ljudi,

jel moze netko dati par komentara oko uporabne dozvole i njene vaznosti prije same kupovine stana.
Po zakonu, nakon sto se izda gradjevinska dozvola i investitor sagradi zgradu, mora izvrsiti tehnicki pregled i nakon toga predati zahtjev za izdavanjem uporabne dozvole. Pretpostavljam da je smisao toga da ista komisija koja je izdala gradjevinsku vidi da li je zgrada stvarno tako i izgradjena + vjerojatno pregledavaju i kvalitetu izgradnje.
No, izgleda da se u praksi desava da 99% tih novih gradjevina nema uporabne dozvole (jer izdavanje navodno dugo traje) a ljudi se uredno usele unutra i nikom nista.

Sto mislite, da li treba inzistirati prije kupovine stana na uporabnoj dozvoli, odnosno, ako ne, da li je pametno uzeti nekog kompetentnog da izvrsi pregled zgrade prema projektu izgradnje (ako netko zna imena i telefonone takvih osoba/pravnih osoba i cijene usluge bili bi super

Unaprijed zahvalan,
Ivan
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 15:32   #2
Uporabna

Bok sused,

Evo par mojih saznanaja vezanih uz uporabnu.

Kao sto si rekao uporabna dozvola se izdaje nakon tehnickog pregleda, jer se na taj nacin utvrdjuje da li je zgrada izgradjena u skladu s projektom.
Dobar dio novo izgradjenih (a i postojecih) objekata nema uporabnu dozvolu.
U svakom slucaju uporabnu dozvolu bi trebalo rijesiti. Ukoliko to ne rijesi investitior mogu to kasnije rjesavati i stanari, ali to moze uzrokovati probleme koje niste ocekivali. Sto ako je npr krov vislji od od dopustenog (u projektu), ko ce sad placati rusenje i modificiranje krova ili sl.

S druge strane vlasnici mogu provesti etazni elaborat i uknjiziti se u ZK bez dokaza o uporabnoj dozvoli. Na taj nacin mozes imati vlasnistvo nad stanom i cisti zemlisno knjizni izvadak.

Po zakonu gradjevniska inspekcija moze srusiti zgradu koja je izgradjena a nema uporabnu dozvolu, premda mislim da se to precesto ne dogadja.

U svakom slucaju po meni bi trebao traziti rjesavanje uporabne dozvole (barem sam ja tako napravio).
Pokućarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 22:03   #3
Pozdrav!

Upravo proživljavam dramu jer sam se upustila u kupnju
apartmana na moru prije nego sam znala foru o uporabnoj dozvoli.
Svi se lijepe na vlasnički list, i sve super u gruntovnici
a ispada da ti država može sutra srušiti zgradu.

Koja smo mi zemlja?!

Dajte vi s mora recite, jel to normalna praksa da investitori i ne traže uporabnu dozvolu, nego samo čekaju papke poput mene da pljunu lovu i onda svi sretni i zadovoljni...
hol is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 12:39   #4
Bok...

da to je shit, cisti paradoks... no bar sam vidio projekt i u vanjskim gabaritima se sve slaze, tlocrt, katnost, visina itd. Ima nekih izmjena unutar prostora, i to bas na mom (valjda buducem) stanu - tamo gdje je ucrtan podrum sad se nalaze dvije spavace sobe.
Frajer kaze da ce uporabnu dobiti do zime i naravno, kao i svi, ima vezu.

Danas cu se jos konzultirati s odvjetnikom i gradjevincem pa cu donijeti konacnu odluku.

I
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 12:42   #5
Re: Uporabna

Quote:
Pokućarac kaže:
Bok sused,

S druge strane vlasnici mogu provesti etazni elaborat i uknjiziti se u ZK bez dokaza o uporabnoj dozvoli. Na taj nacin mozes imati vlasnistvo nad stanom i cisti zemlisno knjizni izvadak.

Po zakonu gradjevniska inspekcija moze srusiti zgradu koja je izgradjena a nema uporabnu dozvolu, premda mislim da se to precesto ne dogadja.

U svakom slucaju po meni bi trebao traziti rjesavanje uporabne dozvole (barem sam ja tako napravio).
Bok

da kod mene je etaziranje uredno proslo, izvadak cist ko suza (uz zabiljesku da nije prilozena uporabna dozvola).
A da ruse samo zato sto nema uporabnu mislim da je to malo teze... eventualno ako izlazi iz gabarite projekta iz gradjevinske dozvole.

I
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 12:57   #6
Quote:
ibelic kaže:
tamo gdje je ucrtan podrum sad se nalaze dvije spavace sobe.
hm, a tebi nije "neobicno" sto su te sobe na mjestu gdje bi trebao bit podrum, koji bi trebao bit zajednicki prostor svih stanara?

mislim da nije dovoljno da se poklapaju vanjski gabariti,
nego da i raspodijela prostora (sta su stanovi, sta podrum, sta tavan itd.) mora bit u skladu s projektom.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 13:12   #7
Quote:
Po zakonu gradjevniska inspekcija moze srusiti zgradu koja je izgradjena a nema uporabnu dozvolu, premda mislim da se to precesto ne dogadja.
ko to kaže?
objekt bez uporabne dozvole nebi se smio - upotrebljavati.

uvjet za dobijanje uporabne dozvole je tehnički pregled kojim se utvrđuje dali je objekt izgrađen u skladu s g. dozvolom i projektom, pogledaju se izvještaji o kvaliteti gradnje, izvještaj nadzornog inženjera itd..

ak' ne zadovoljava, onda se odbija izdavanje u. dozvole, i naređuje ispravka pogrešnog..

dakle kao godišnji tehnički za auto, ak' auto prođe - možeš ga vozit , ak' auto ne prođe - popravi ga, a ak ne popraviš - vrati tablice.. nije ti ga oduzelo.al' ga ne smiješ na cestu..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 13:32   #8
Quote:
ibelic kaže:
Bok...

Danas cu se jos konzultirati s odvjetnikom i gradjevincem pa cu donijeti konacnu odluku.

I
Molim te javi što oni kažu.
Rekla bih da je kod mene ista stvar s vanjskim gabaritima, ali tko to može znati sigurno ako nema tehničkog pregleda.
hol is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 14:31   #9
indian: stanari (7 od 8 stanova, jedino ovaj 'moj' jos nije useljen) su vec unutra, i postoji zajednicki prostor u kojem su zicani boxovi koji sluze kao ostave (i po etaziranju svaki pripada svome stanu)...

U medjuvremenu sam telefonski razgovarao s arhitektom koji kaze da se zgrada ne moze etazirati prije nego dobije uporabnu dozvolu... kako je ovaj frajer dobio nemam pojma, ocito da ima vezu. Uglavnom, on kaze da je poanta u tome da je on dobio uknjizbu u gruntovnicu, ali navodno to ne znaci da cu ju i ja dobiti - meni mogu praviti probleme. Mada ne kuzim kako, kad ce on priloziti potpuno iste papire kao i ja.

*bem ti drzavu...

I
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 14:34   #10
e da... jos nesto... banka uopce nema problema sa svim tim, ona daje pare bez problema !?

I
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 16:13   #11
http://www.opcinski-sud.htnet.hr/zk/z.html
hol is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 16:25   #12
Quote:
ibelic kaže:
indian: stanari (7 od 8 stanova, jedino ovaj 'moj' jos nije useljen) su vec unutra, i postoji zajednicki prostor u kojem su zicani boxovi koji sluze kao ostave (i po etaziranju svaki pripada svome stanu)...
hm, ne kuzim bas kakve to veze ima s podrumom?

podrum bi morao ostat podrum ako je tako predvidjeno.


znam slicnu pricu, samo se radilo o tavanu,
i znam da je covjek odustao bas zbog toga..
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 16:39   #13
Quote:
indian kaže:
hm, ne kuzim bas kakve to veze ima s podrumom?

podrum bi morao ostat podrum ako je tako predvidjeno.


znam slicnu pricu, samo se radilo o tavanu,
i znam da je covjek odustao bas zbog toga..
Po projektu tamo stoje 2 podruma a jedan stvarno i postoji koji stanari koriste. Oni su kupili svoje stanove BEZ tog drugog podruma koji je sad pretvoren u 2 spavace sobe, tako da oni nemaju pravo na to - vrlo jasno je etazirano i prikazano u elaboratu etazitanja

Prakticki ispada da se u medjuvremenu, otkad je izdana gradjevinska investitor 'predomislio' i prenamijenio dio prostora. Valjda bi onda trebao traziti i promjenu gradjevinske?

Ono sto mi je nejasno su posljedice nakon takvog zahvata.

Pozdrav, I
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 16:44   #14
ma nebi te zeljela strasit (nisam ja nikakav strucnjak) al mislim da nebi bilo lose da se malo raspitas oko toga.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 16:47   #15
Quote:
indian kaže:
ma nebi te zeljela strasit (nisam ja nikakav strucnjak) al mislim da nebi bilo lose da se malo raspitas oko toga.
ma kakvi, ne strasis me ) Cak dapace, svaka dobronamjerna kritika je uvijek dobrodosla... ovo smatram jako dobrim brain stormingom i mentalnom vjezbom.
A naravno da provjeravam na sve strane (u jednom od prethodnih postova naveo sam da se danas nalazim s odvjetnikom i arhitektom).

I
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 12:14   #16
Quote:
hol kaže:
Molim te javi što oni kažu.
Rekla bih da je kod mene ista stvar s vanjskim gabaritima, ali tko to može znati sigurno ako nema tehničkog pregleda.
Bok,

evo jucer sam bio s odvjetnik i on kaze ovako: nacelo povjerenja u zemljisne knjige je iznad svega!

S te strane miran sam jer zgrada ima valjanu uporabnu i gradjevinsku dozvolu, etazirana je i upisana uredno u zemljisne knjige - stan koji kupujem glasi na fizicku osobu. Sto se tice uporabne dozvole, nju nema 90% gradjevina (nazalost) i takva je praksa, svi ju prihvacaju - od kupaca do banaka koje daju novce.

Ja sam prespavao i odlucio preuzeti rizik nedobivanja uporabne dozvole (zajedno sa jos 7 stanova i bankom koja mi se upisuje u hipoteku).

Pozdrav, I.
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 13:07   #17
Hvala što si javio!

Ali, na kraju ne kužim jel tvoja zgrada ima ili nema uporabnu dozvolu?!

Naime, za etažiranje i upis u gruntovnicu uporabna uopće nije uvjet (ali je uvjet da čovjek mirno spava).

U vlasničkom listu samo konstatiraju da nije priložena i zakon kaže o tome obavještavaju građevnu inspekciju.

Mi smo jučer potpisali ugovor, ali uopće nismo bezbrižni.
Prekasno je bilo za odustanak, izgubili bi poveću svotu.

Pozdrav!
hol is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 15:47   #18
Quote:
hol kaže:
Hvala što si javio!

Ali, na kraju ne kužim jel tvoja zgrada ima ili nema uporabnu dozvolu?!

Naime, za etažiranje i upis u gruntovnicu uporabna uopće nije uvjet (ali je uvjet da čovjek mirno spava).

U vlasničkom listu samo konstatiraju da nije priložena i zakon kaže o tome obavještavaju građevnu inspekciju.

Mi smo jučer potpisali ugovor, ali uopće nismo bezbrižni.
Prekasno je bilo za odustanak, izgubili bi poveću svotu.

Pozdrav!
oops, sorry, bio je tipfeler, tamo gdje je pisalo ima urednu 'uporabnu i građevinsku' trebalo je pisati 'lokacijsku i građevinsku'. Nemam uporabnu!

A da li ste kesirali stan ili isto dizete kredit?

I
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 22:40   #19
Quote:
ibelic kaže:

A da li ste kesirali stan ili isto dizete kredit?

I [/B]
Zapravo cash, dio love je gotovinski kredit.
Tako nam je odgovaralo, a i nisam sigurna da bi naš "guzda" htio drugačije.
hol is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2004., 19:50   #20
građevna inspekcija NE ruši kuće samo zato što nemaju Uporabnu dozvolu, odakle ti to.

Nalog za rušenje imaju samo one koje su izgrađene bez Građevne dozvole , te one koje su sagrađene veće i visočije, dakle _ protivno Građevnoj dozvoli.

Imamo mim još veslati dok ne dođemo do Uporabne dozvole, koja bi uopće trebala bit uvjet da se može PRODAVAT , a ne samo naseljavat kuća.
Mariaaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:05.