Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2007., 10:13   #41
Evo bio jutros, predao zahtjev, sada to ide na sud. Nije mi baš jasno kako će to "samo obrisati", jer je to kuća koja ima dva stana sa dva vlasnika i ovako to izgleda:


ZK tijelo I - 1. UDIO 1/1 1.DRUŠTVENO VLASNIŠTVO ZK tijelo II - 1. ETAŽA 0/0 1.Dvoetažni trosobni komforni stan u južnom dijelu zgrade - stan br. 1 (žuta boja) u površini od 99,45 čm. 2.xxxx ZK tijelo II - 2. ETAŽA 0/0 1.Dvoetažni trosobni komforni stan u sjevernom dijelu zgrade - stan br. 2 (plava boja) u površini od 77,78 čm. 1.xxxxxx1/1
Znači trebamo brisati ovo sa ZK tijela I. gdje je 1/1 Društveno vlasništvo. Kako će to sada biti raspodijeljeno među vlasnicima?
Rodriguez is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 11:19   #42
jedan stan će bit ZK tijelo I a drugi ZK tijelo II..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 15:28   #43
Gruntovnica

Buduci da mi na temi o pravnim stvarima nitko ne odgovara, otvorila sam svojim pitanjem evo zasebnu temu, mozda jos netko ima pitanja u vezi gruntovnice

kupujem stan (starogradnja) na kredit i danas sam dobila Ugovor o kreditu od banke za solemnizaciju i sada bih trebala otici u gruntovnicu i potpisati tabularnu izjavu i moja su pitanja uglavno u vezi gruntovnice.

1. pitanje je u vezi tabularne izjave. Buduci da decko i ja kupujemo zajedno stan i bit cemo oboje vlasnici, da li prilikom pisanja tabularne izjave treba navesti da trenutacni vlasnik nekretnine: izjavljuje kako nema više nikakvih potraživanja prema kupcima ili prema kupcu? buduci da mi je on suduznik za kredit a u 'prijedlogu za uknjizbu' dobivenu od banke sam navedena samo ja? Tj. da li ima veze kako se to ovdje sroci tako da poslije ne bi bilo problema oko upisa nas oboje vlasnika?

2. U koliko primjeraka treba ovjeriti tabularnu izjavu?

3. da li je za gruntovnicu prilikom upisa zaloga banke na stan potreban/dovoljan ugovor o kreditu ili moram donijeti kupoprodajni ugovor?
Da li u gruntovnici trebam popuniti zahtjev za uknjizbu ili to trebam napraviti tek kada cu nas upisivati kao vlasnike? Jel treba tamo nesto platiti?

4. Buduci da stan ima 40 kvadrata, a nismo iz Zagreba, da li je nuzno da oboje mijenjamo prebivaliste? Tj. pretpostavljam da se prebivaliste najcesce hitno mijenja ako zelite biti oslobodjeni placanja poreza na prvu nekretninu. Da li je dovoljno da samo jedan od nas prijavi prebivaliste u Zg (ali bit cemo oboje na kupoprodajnom ugovoru kao kupci) i na temelju toga budemo oslobodjeni placanja poreza na nekretnine s obzirom da je za samca oslobodjenje od poreza do 50 kvadrata a nismo vjencani?

Puno hvala!
cyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 19:09   #44
Quote:
cyan kaže: Pogledaj post
Buduci da mi na temi o pravnim stvarima nitko ne odgovara, otvorila sam svojim pitanjem evo zasebnu temu, mozda jos netko ima pitanja u vezi gruntovnice

kupujem stan (starogradnja) na kredit i danas sam dobila Ugovor o kreditu od banke za solemnizaciju i sada bih trebala otici u gruntovnicu i potpisati tabularnu izjavu i moja su pitanja uglavno u vezi gruntovnice.

1. pitanje je u vezi tabularne izjave. Buduci da decko i ja kupujemo zajedno stan i bit cemo oboje vlasnici, da li prilikom pisanja tabularne izjave treba navesti da trenutacni vlasnik nekretnine: izjavljuje kako nema više nikakvih potraživanja prema kupcima ili prema kupcu? buduci da mi je on suduznik za kredit a u 'prijedlogu za uknjizbu' dobivenu od banke sam navedena samo ja? Tj. da li ima veze kako se to ovdje sroci tako da poslije ne bi bilo problema oko upisa nas oboje vlasnika?

2. U koliko primjeraka treba ovjeriti tabularnu izjavu?

3. da li je za gruntovnicu prilikom upisa zaloga banke na stan potreban/dovoljan ugovor o kreditu ili moram donijeti kupoprodajni ugovor?
Da li u gruntovnici trebam popuniti zahtjev za uknjizbu ili to trebam napraviti tek kada cu nas upisivati kao vlasnike? Jel treba tamo nesto platiti?

4. Buduci da stan ima 40 kvadrata, a nismo iz Zagreba, da li je nuzno da oboje mijenjamo prebivaliste? Tj. pretpostavljam da se prebivaliste najcesce hitno mijenja ako zelite biti oslobodjeni placanja poreza na prvu nekretninu. Da li je dovoljno da samo jedan od nas prijavi prebivaliste u Zg (ali bit cemo oboje na kupoprodajnom ugovoru kao kupci) i na temelju toga budemo oslobodjeni placanja poreza na nekretnine s obzirom da je za samca oslobodjenje od poreza do 50 kvadrata a nismo vjencani?

Puno hvala!
1 i 2. Investitor ovjerava tabularnu izjavu kod javnog bilježnika o svom trošku u broju primjeraka za koji se dogovorite (minimum tri, jedan ide tebi, jedan ide u gruntovnicu, a jedna na MUp kod prijave promjene prebivališta). A tabularna izjava se sroći na ime kupaca bez obzira koliko ih ima (prema kupoprodajnom ugovoru), i bez obzira na koga glasi kredit.
3. Da bi banka napravila uknjižbu na nekretninu investitor se prije toga mora sam ubilježiti na nju. Znači svi papiri moraju biti čisti.
Za to ti treba ugovor o krediti i kupoprodajni ugovor. A uknjižbu na svoje ime radiš tek kad dobiješ tabularni izjavu od investitora. Za uknjizbu ti trebaju kupoprodajni ugovor, tabularna izjava, formulari i uplatnica na ime državnog proračuna u iznosu od 250kn. Sve to dobiješ na pultu informacija u gruntovnici.
5. Za ovo čete morati ipak pitati poreznu upravu jer neznam kako su oni to regulirali.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 09:25   #45
Da, ali s obzirom da stan ne kupujem od investitora, nego od fizicke osobe, zanima me sljedeca stvar:
danas idemo solemnizirati ugovor o kreditu kod javnog biljeznika i odmah cemo potpisati kupoprodajni ugovor koji ce sadrzavati tabularnu izjavu kojom prodavatelj izrice kako nema vise potrazivanja prema meni jer tako mora pisati ako banka upisuje hipoteku, a onda ce banka izvrsiti isplatu. Mene sada zanima, buduci da trebam u banku donijeti novi vlasnicki iz gruntovnice, pa da li ce sada na novom vlasnickom pisati da je vlasnik stana jos uvijek osoba koja mi prodaje stan ali ce tamo pod 'teret' u vlasnickom biti napisan zalog banke? Ili mogu odmah sebe uknjiziti?
Molim odgovor sto prije ako netko zna!!!
cyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 09:49   #46
Tabularnu izjavu ćeš dobiti tek nakon što banka isplati novac na račun prodavatelja. Nakon što solemniziraš kredit, moraš ići u gruntovnicu da upišu teret na vlasnički list u kojem je trenutni vlasnik naveden (on to dozvoljava solemnizacijom), jer je to uvjet da banka plati stan. Tek nakon što njemu banka isplati novac, ti dobijaš od njega tabularnu izjavu te se uz nju i uz kupoprodajni ugovor možeš vratiti u gruntovnicu da te upišu kao vlasnika.
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 11:50   #47
Hvala!
Znaci u gruntovnicu moram donijeti prijedlog za uknjizbu od banke i solemnizirani ugovor i vlasnicki list. Sta mi ne treba za to ipak tabularna da bi banka upisala hipoteku?

Ja bih odmah sa solemnizacijom potpisala i kupoprodajni ugovor jer mi on ionako treba kada cu nositi natrag papire banci, a ionako mi se ne svidja da banka isplati prodavatelju novac a da nemamo kupoprodajni ugovor. Sto da onda u ugovoru naznacim da se mogu upisati kao vlasnik tek nakon isplate cjelokupnog iznosa prodavatelju?
cyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 13:30   #48
tko tebi sastavlja taj kupoprodajni ugovor?
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 18:08   #49
Quote:
cyan kaže: Pogledaj post
Hvala!
Sto da onda u ugovoru naznacim da se mogu upisati kao vlasnik tek nakon isplate cjelokupnog iznosa prodavatelju?
Da .
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 13:32   #50
Radno vrijeme?

Jel neko zna kojim danom gruntovnica radi popodne?
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 14:32   #51
Quote:
::barcode kaže: Pogledaj post
Jel neko zna kojim danom gruntovnica radi popodne?
utorak i srijeda od 15-20 ( za Zagreb)
doda_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 14:38   #52
Quote:
doda_ kaže: Pogledaj post
utorak i srijeda od 15-20 ( za Zagreb)
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 18:06   #53
Jel zna tko gdje se nalazi gruntovnica u zagrebu. Po mogućnosti malo detaljniji opis, i br. telefona.
Luyindula is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 21:07   #54
Quote:
Luyindula kaže: Pogledaj post
Jel zna tko gdje se nalazi gruntovnica u zagrebu. Po mogućnosti malo detaljniji opis, i br. telefona.
Zgrada NSBa (Nacionalne sveučilišne biblioteke).. samo drugi ulaz, od strane parkirališta.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 18:59   #55
Angry Frustracija na temu: Gruntovnica

Nekak si mislim da se o ovome raspravljalo milijun puta te da će neki reći da otkrivam toplu vodu ali naprosto moram podijelit ovu dogodovštinu, pa da ocijenite sami kaj je na stvari. Naime, situacija je sljedeća:

Kupih stan 2005, uredno platila porez na nekretnine, zatražila upis vlasništva . Moja hipoteka upisana isti fakin dan kad je predana. 2007 dala požurnicu, pošto vidim niš se ne događa, a banka traži friški vlasnički list. 2008 odem pitat da koji q se predmet ne rješava.

Dakle, odgovori na sva vaša pitanja ako ste se možda zapitali zašto taj manevar toliko traje:

a) predmet je bio kod referenta KOJI TAMO VIŠE NE RADI i to onak po mojoj procjeni 2 godine i 3 mjeseca
b) novi referent nemre (ili mu se neda) provest upis stoga što - pazite sad: ZGRADA (a ne moj stan sam po sebi) ima NERIJEŠENI predmet iz 1995!!!

Đizus!

Rezultat:
1)u periodu od 1999 - 2008 na zgradi ima oko 20-tak zahtjeva za upis vlasništva raznih stanova, svi - U RADU!
2) u 03 mj 2008 jedan predani zahtjev za upis vlasništva RIJEŠEN za 3 DANA!!
3) u krajnjoj liniji nemrem prodat stan dok je to tak!

Pa sad recite vi meni, kaj se iz navedenog da zaključiti te kaj bi jedan pošten građanin trebao napravit da mu se pošteno plaćen i krvavo stečen stan upiše kao VLASNIŠTVO?

Ima ko iskustva s ovakvom problematikom??? Kako riješit? Jel to stvar u tom referentu i kaj on eventualno može provest ili se fakat ništa neda napravit - to je tak i gotovo?? Jel se nudi koji odvjetnik pro bono?

Hvala
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 20:19   #56
Potpuno te razumijem i ja sam do neki dan imala istu frustraciju, čak sam otvorila sličnu temu. Nakon 3 požurnice i 2 godine čekanja su mi konačno riješili predmet.
Mirella is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 20:20   #57
Evo i link na "moju" temu https://www.forum.hr/showthread.php?t=318802
Mirella is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 21:08   #58
Quote:
Mirella kaže: Pogledaj post
Uopće nisam vidjela temu

Ma mene u biti zanima kaj je zaista takvo pravilo ak se bilokoje sranje iz stoljeća sedmog vodi na zgradu općenito da ti nemreš dobit vlasnički list!

Naprosto odbijam povjerovati!
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 21:18   #59
Ja mislim da im je to samo izgovor za nerad !
Mirella is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 23:35   #60
Moj predmet se od 1999. godine kad je odbijen, pa sad od 2004. kad bi sve trebalo biti čisto, (ne)riješava, Bog te pita koliko će to trajati.....Ovo s referentom mi je poznato, tražili smo presignaciju drugom kad smo shvatili da je ovaj odletio prije pet mjeseci, a predmet nije automatski prebačen, nevjerojatno, pa to bi trebalo biti logično ako netko ode da netko preuzme predmet a ne da ja moram svaka dva mjeseca tamo da vidim što je!A što ćeš, hrvatska priča.....
mariotto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.