Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong, Igre & ostalo (Eurosong)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 10:52   #541
privatne osobe plaćaju 1 rtv pristojbu od 80 kn mjesečno na telku ili radio (ništa komp, nema rf prijemnik iliti tjuner u sebi, a i nije striktno definirano zakonom o hrt-u), kolko god komada imao u kućanstvu i autu, dok pravne osobe plaćaju jednaku cijenu od 80 kn mjesečno, al za svaki pojedini komad prijemne opreme (opet primarno tv i radio prijemnici), gdje također ne ulaze kompovi, laptopi i sl. ako služe samo za obavljanje djelatnosti (redovni rad) ili pregled vlastito proizvedenog/emitiranog sadžaja u slučaju rtv nakladnika (tv i radio postaje).

ovo pišem em poznavajući zakon, em iz višegodišnje prakse na poslu, upravo nam bili kontrolori neki dan na jobu pa sam ih uputio-upoznao sa stanjem stvari (imamo nekoliko desetaka televizora na poslu na koje uredno plaćamo pretplatu, a na laptope, tablete i sl. - ne) u firmi, srdačno se pozdravili i sve 5.

poanta je u informiranosti, poznavanju zakona, pravilnika i kojekakvih odredbi i tad zapravo nema nikakvih problema. dok se plaća, naravno.

evo vam uostalom iz samog zakona (pojedine odredbe jesu tkz. "siva" zona, podložne tumačenjima, al se zato u pravilu i ne kače na njih kao na nešto čvrsto, pouzdano i neoborivo):

GLAVA VI. SREDSTVA ZA RAD, Čl. 34
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 11:01   #542
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
privatne osobe plaćaju 1 rtv pristojbu od 80 kn mjesečno na telku ili radio (ništa komp, nema rf prijemnik iliti tjuner u sebi, a i nije striktno definirano zakonom o hrt-u), kolko god komada imao u kućanstvu i autu, dok pravne osobe plaćaju jednaku cijenu od 80 kn mjesečno, al za svaki pojedini komad prijemne opreme (opet primarno tv i radio prijemnici), gdje također ne ulaze kompovi, laptopi i sl. ako služe samo za obavljanje djelatnosti (redovni rad) ili pregled vlastito proizvedenog/emitiranog sadžaja u slučaju rtv nakladnika (tv i radio postaje).

ovo pišem em poznavajući zakon, em iz višegodišnje prakse na poslu, upravo nam bili kontrolori neki dan na jobu pa sam ih uputio-upoznao sa stanjem stvari (imamo nekoliko desetaka televizora na poslu na koje uredno plaćamo pretplatu, a na laptope, tablete i sl. - ne) u firmi, srdačno se pozdravili i sve 5.

poanta je u informiranosti, poznavanju zakona, pravilnika i kojekakvih odredbi i tad zapravo nema nikakvih problema. dok se plaća, naravno.

evo vam uostalom iz samog zakona (pojedine odredbe jesu tkz. "siva" zona, podložne tumačenjima, al se zato u pravilu i ne kače na njih kao na nešto čvrsto, pouzdano i neoborivo):

GLAVA VI. SREDSTVA ZA RAD, Čl. 34
Ukoliko se ne plaća na komp ili laptop onda je samo pitanje vremena kada će i to doći na red uzimajući u obzir aplikaciju HRTi koja je puno kvalitetnija za gledati HRT programe od samog televizijskog gledanja....
ULICA ULICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 11:03   #543
Quote:
schima-os kaže: Pogledaj post
Imam TV, na kojem ne postoji niti antena. Nemam nikakve pakete TV od bilo kojeg providera. Sluzi kao monitor i to je to.
Znaci iako ne posoji ikakav dokaz o posjedovanju oni salju cestitku?!
Cak ni mobitel nije moj nego od firme.
To ti je ona "siva zona" o kojoj sam pričao.... inače, u zakonu samo stoji Tv prijemnik... ne spominje se antena....
ULICA ULICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 12:02   #544
je, al hrti je besplatna, što opet strogo pravno uzevši ne mora biti ista kategorija s "pa se zato ne plaća rtv pristojba" jer se lako protumači da sama usluga, aplikacija kao takva i njeno korištenje jest besplatno, no ne time i izuzetak od plaćanja pristojbe, to su de facto 2 odvojene, različite stvari, striktno formalno-pravno gledano.....začas dojdemo do onog nije šija, neg vrat, kao, jest besplatno, al kroz pretplatu de iure i nije.

da, stoji tv prijemnik i ne spominje se antena jer je bitan jedino prijemnik (rf tuner) u bilo kojoj/kakvoj škatuli te se danas signal ne mora nužno dobijati prek zemaljske i/ili sat-antene, neg i prek kablovske, iptv-a i sl. dakle samim koax kabelom, bakrenom paricom ili optičkim kabelom, a koji "glume" prijemni, antenski dio sustava.
e sad, di je tu u stvari net streaming, kao dio softvera, a ne hardvera....hm, siva, nedorečena zona. opet.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 12:40   #545
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
je, al hrti je besplatna, što opet strogo pravno uzevši ne mora biti ista kategorija s "pa se zato ne plaća rtv pristojba" jer se lako protumači da sama usluga, aplikacija kao takva i njeno korištenje jest besplatno, no ne time i izuzetak od plaćanja pristojbe, to su de facto 2 odvojene, različite stvari, striktno formalno-pravno gledano.....začas dojdemo do onog nije šija, neg vrat, kao, jest besplatno, al kroz pretplatu de iure i nije.

da, stoji tv prijemnik i ne spominje se antena jer je bitan jedino prijemnik (rf tuner) u bilo kojoj/kakvoj škatuli te se danas signal ne mora nužno dobijati prek zemaljske i/ili sat-antene, neg i prek kablovske, iptv-a i sl. dakle samim koax kabelom, bakrenom paricom ili optičkim kabelom, a koji "glume" prijemni, antenski dio sustava.
e sad, di je tu u stvari net streaming, kao dio softvera, a ne hardvera....hm, siva, nedorečena zona. opet.
Pa, strogo zakonski gledano, i HRT je besplatan.... ti plaćaš porez na posjedovanje bilo TV bilo radijskog prijemnika....zakon je tako donesen jer je na sudu HRT morao dokazivati da ti gledaš njihov program a to se nije moglo dokazati pa se išlo na ovu formulaciju - posjedovanje TV prijemnika.... glupo, ali je tako kako je....
ULICA ULICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 13:17   #546
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
privatne osobe plaćaju 1 rtv pristojbu od 80 kn mjesečno na telku ili radio (ništa komp, nema rf prijemnik iliti tjuner u sebi, a i nije striktno definirano zakonom o hrt-u), kolko god komada imao u kućanstvu i autu, dok pravne osobe plaćaju jednaku cijenu od 80 kn mjesečno, al za svaki pojedini komad prijemne opreme (opet primarno tv i radio prijemnici), gdje također ne ulaze kompovi, laptopi i sl. ako služe samo za obavljanje djelatnosti (redovni rad) ili pregled vlastito proizvedenog/emitiranog sadžaja u slučaju rtv nakladnika (tv i radio postaje).

ovo pišem em poznavajući zakon, em iz višegodišnje prakse na poslu, upravo nam bili kontrolori neki dan na jobu pa sam ih uputio-upoznao sa stanjem stvari (imamo nekoliko desetaka televizora na poslu na koje uredno plaćamo pretplatu, a na laptope, tablete i sl. - ne) u firmi, srdačno se pozdravili i sve 5.

poanta je u informiranosti, poznavanju zakona, pravilnika i kojekakvih odredbi i tad zapravo nema nikakvih problema. dok se plaća, naravno.

evo vam uostalom iz samog zakona (pojedine odredbe jesu tkz. "siva" zona, podložne tumačenjima, al se zato u pravilu i ne kače na njih kao na nešto čvrsto, pouzdano i neoborivo):

GLAVA VI. SREDSTVA ZA RAD, Čl. 34
Vrijedi li to i privatno jer ima hrpa vijesti iz 15/16 kako se naplaćivalo studentima pristojba za laptope i mobitele.
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 13:22   #547
Quote:
Erebus25 kaže: Pogledaj post
Vrijedi li to i privatno jer ima hrpa vijesti iz 15/16 kako se naplaćivalo studentima pristojba za laptope i mobitele.
Ne znam kako je trenutno zakonski ali forumulacija da se plaća porez na posjedovanje TV prijemnika ili radio aparata je vjerovatno malo tehnički zastarjela jer je namjera zakonodavca bila da se plaća porez/pristojba na bilo što čime se može gledati/slušati TV i radijske programe HRT-a ( i drugih emitera )... svi znamo da u današnje doba možeš gledati HRT sa svih mogućih uređaja ( osim tostera )-.......
Inače, zakonodavci su nam tako brzi u tim i takvim zakonima da još ima zakona gdje se kazne plaćaju preračunavanjem u njemačke marke....
ULICA ULICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:01   #548
Ovo mi se sviđa kao ideja - "Ta tri mjeseca s kojima nam je inkasator "izašao u susret" i jedan dodatni mjesec koji je stigao (račun za veljaču). I onda smo napravili slijedeće - editirali smo PDF odjave, gdje smo maknuli stavku u Izjavi da "dopuštamo ovlašenoj osobi HRT-a ulazak u stan" te poslali sve sa kopijom osobne na HRT-ovu adresu. Povratnica je stigla, a račun za pristojbu NE", otkriva nam drugi čitatelj."

Siječanj 2016.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...tu/881161.aspx
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 17:33   #549
Quote:
ULICA ULICE kaže: Pogledaj post
Ne znam kako je trenutno zakonski ali forumulacija da se plaća porez na posjedovanje TV prijemnika ili radio aparata je vjerovatno malo tehnički zastarjela jer je namjera zakonodavca bila da se plaća porez/pristojba na bilo što čime se može gledati/slušati TV i radijske programe HRT-a ( i drugih emitera )... svi znamo da u današnje doba možeš gledati HRT sa svih mogućih uređaja ( osim tostera )-.......
Inače, zakonodavci su nam tako brzi u tim i takvim zakonima da još ima zakona gdje se kazne plaćaju preračunavanjem u njemačke marke....
je da je odredba zastarjela, al je vrijedeća, aktualna i na snazi. jbg.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 17:36   #550
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
je da je odredba zastarjela, al je vrijedeća, aktualna i na snazi. jbg.
ili će prije biti tko jači taj kvači......

https://net.hr/danas/hrvatska/hrt-u-...rtv-pristojbu/

Drugim riječima, članak 34. Zakona o HRT-u kaže da tko god ima u vlasništvu ili posjedu Tv prijemnik, radio prijemnik ili bilo koji drugi uređaj za prijem radijskog ili audiovizuelnog sadržaja a pokriven je signalom, dužan je plaćati pristojbu.... tako piše, vrijedeći, aktualno i na snazi....jbg.
ULICA ULICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 17:57   #551
da, i onda definiraj "bilo koji drugi" i "signal"...preširoko i nepotpuno tumačenje u vezi kojeg upravo i dolazi do lova u mutnom, ali i zbog kojeg npr, mobiteli ne potpadaju pod isto.
jer, dalje priča ide da se ide definirati što je ustvari signal i kako je zamišljen njegov prijem i koji je i kakav to drugi uređaj....nda.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:19   #552
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
da, i onda definiraj "bilo koji drugi" i "signal"...preširoko i nepotpuno tumačenje u vezi kojeg upravo i dolazi do lova u mutnom, ali i zbog kojeg npr, mobiteli ne potpadaju pod isto.
jer, dalje priča ide da se ide definirati što je ustvari signal i kako je zamišljen njegov prijem i koji je i kakav to drugi uređaj....nda.
O tome i govorim.... široko tumačenje zakona ostavlja dosta slobode sucima pa zato i imamo puno dijametralno suprotnih sudskih odluka o relativno istoj materiji..... ali ruku na srce, komp i laptop su potpuno izjednačeni sa TV prijemnicima po pitanju gledanja Tv programa..... pa i ovi novi "pametni" telefoni..... ako mogu Pay tv provajderi nuditi gledanje čitave palete svojih programa na mobitelu, valjda se onda može gledati i HRT...
a da je HRT pristojba u ovoj formi bedasta, je....

BTW, pošto radim blisko pravosuđu zvao sam jednu frendicu koja je sutkinja i veli mi da se čisto statistički po prijavama HRT-a u većini slučajeva presuđuje u njihovu korist....
ULICA ULICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 19:05   #553
Nažalost, definirano je.

"Što podrazumijeva "RADIJSKI I TELEVIZIJSKI PRIJAMNIK" ? To nije samo radio ili televizor u klasičnom smislu riječi tj. radio ili TV aparat, nego je to svaki uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa (radio, TV, kompjuter, prijenosnik, auto radio, mobitel, iphone, tablet i sl.)."

https://www.rozp.hr/index.php/8-nasl...istojbu-ili-ne
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 01:05   #554
HRT pretplata

Dobro. I kolko imamo sudske prakse i presuda il ičega za neplaćanje pretplate za gledanje preko kompa/smartfona onli? Ako može koji relevantan podatak..

Dajte najte. Kontrolori babaroge.
Ni to baš takav lov na vještice kad smo kod ne-TV i ne-radio uređaja, tako na masovno kak po pisanju ovud ispada, bio bi im proračun davno već puno veći da opandrknu svako kućanstvo bar za 1 mobač il komp.

A da ima i nesnalažljivih, nespretnih ljudi koji se svojim ponašanjem sami de facto ponude i pruže ko na pladnju-ima, jbg.

P.S.
Tumačenja iz članka, koji je Btw. dijelom netočno pisan (nije “vezano za”, već “vezano uz” u datom kontekstu i nije “HRT pristojba”, nego “RTV pristojba”, ako ništa jer sva prikupljena lova ni ne ide samo HRT-u pa mi sve malko baca i zrnce sumnje na stručnost i pismenost autora ), imaju točno koju i kakvu, koliku pravnu snagu i važnost?
U kojem zakonu, pravilniku ili podzakonskom aktu je točno specificirano i decidirano navedeno što se ovdje tvrdi?
Smatrati da se samim imanjem nekretnine ili vozila podrazumijeva i posjedovanje ikojeg uređaja za prijem RTV signala?!? Mooooolim? Not.
Ako ništa, tko to može točno (u)tvrditi osim ovako samo čisto paušalno i proizvoljno? Bzvz sve skup.

Da je tome baš i samo tako, onda bi se davno zakonski povezalo imanje strujnog priključka s time pa se ipak i od toga odustalo i nikad nije uvedeno jer u apsolutnim razmjerima opet ne bi odgovaralo stvarnom stanju stvari na terenu, u svim kućanstvima.

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 22.02.2018. at 01:17.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 06:37   #555
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
Dobro. I kolko imamo sudske prakse i presuda il ičega za neplaćanje pretplate za gledanje preko kompa/smartfona onli? Ako može koji relevantan podatak..

Dajte najte. Kontrolori babaroge.
Ni to baš takav lov na vještice kad smo kod ne-TV i ne-radio uređaja, tako na masovno kak po pisanju ovud ispada, bio bi im proračun davno već puno veći da opandrknu svako kućanstvo bar za 1 mobač il komp.

A da ima i nesnalažljivih, nespretnih ljudi koji se svojim ponašanjem sami de facto ponude i pruže ko na pladnju-ima, jbg.

P.S.
Tumačenja iz članka, koji je Btw. dijelom netočno pisan (nije “vezano za”, već “vezano uz” u datom kontekstu i nije “HRT pristojba”, nego “RTV pristojba”, ako ništa jer sva prikupljena lova ni ne ide samo HRT-u pa mi sve malko baca i zrnce sumnje na stručnost i pismenost autora ), imaju točno koju i kakvu, koliku pravnu snagu i važnost?
U kojem zakonu, pravilniku ili podzakonskom aktu je točno specificirano i decidirano navedeno što se ovdje tvrdi?
Smatrati da se samim imanjem nekretnine ili vozila podrazumijeva i posjedovanje ikojeg uređaja za prijem RTV signala?!? Mooooolim? Not.
Ako ništa, tko to može točno (u)tvrditi osim ovako samo čisto paušalno i proizvoljno? Bzvz sve skup.

Da je tome baš i samo tako, onda bi se davno zakonski povezalo imanje strujnog priključka s time pa se ipak i od toga odustalo i nikad nije uvedeno jer u apsolutnim razmjerima opet ne bi odgovaralo stvarnom stanju stvari na terenu, u svim kućanstvima.
Moraš znati da su Hrvati jedni od najurednijih platiša televizijske pristojbe ( u pravu si, RTV pristojbe formalno ali više od 90% te iste ide HRT-u pa se zato i kolokvijalno zove HRT pristojba ).... višw od 90% ljudi plaća uredno i bez problema taj porez/pristojbu....i da, u zemljama gdje je plaćanje te iste pristojbe bilo problematično vezivali su tu pristojbu uz račune za elek. energiju ( nama u susjedstvu recimo.... )....
ULICA ULICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 17:19   #556
Quote:
ULICA ULICE kaže: Pogledaj post
Moraš znati da su Hrvati jedni od najurednijih platiša televizijske pristojbe ( u pravu si, RTV pristojbe formalno ali više od 90% te iste ide HRT-u pa se zato i kolokvijalno zove HRT pristojba ).... višw od 90% ljudi plaća uredno i bez problema taj porez/pristojbu....i da, u zemljama gdje je plaćanje te iste pristojbe bilo problematično vezivali su tu pristojbu uz račune za elek. energiju ( nama u susjedstvu recimo.... )....
98% ljudi, ako je vjerovati brojkama koje objavljuju, ali čine mi se konzistentne.
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 19:38   #557
Dobar dan. Zanimaju me osobna iskustva iz koraka NAKON što dobijete uplatnicu od 240/480 kuna, a niste ništa potpisali. Dakle, ima li tko da je uplatnicu ignorirao i što mu se dogodilo nakon toga?

Kod mene je bio danas, ja fakat nemam TV onda smo se malo nadmudrivali oko računala pa je spomenuo nekakvu kaznu i onda smo se rastali bez tučnjave. Ništa nisam potpisao, mislim da mu nisam rekao ni ime (iako prezime ionako piše na vratima), ali očekujem ovaj papirić s 240/480.

Dakle, osobna iskustva?
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 19:41   #558
Quote:
Erebus25 kaže: Pogledaj post
98% ljudi, ako je vjerovati brojkama koje objavljuju, ali čine mi se konzistentne.
Također je pitanje 98% od čega?

Od ukupne populacije?
ili kućanstava?
ili kućanstava koje su obišli?
ili kućanstava koje su obišli i popisali?
ili kućanstava koje su obišli i koja su potpisala da imaju TV?
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 09:46   #559
Quote:
Izitpajn kaže: Pogledaj post
Također je pitanje 98% od čega?

Od ukupne populacije?
ili kućanstava?
ili kućanstava koje su obišli?
ili kućanstava koje su obišli i popisali?
ili kućanstava koje su obišli i koja su potpisala da imaju TV?
Ne znam jesam li našao isti članak koji sam gledao, ali mislim da je to 98% pretplatnika koji redovito plaćaju.
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 14:54   #560
Još sredinom prošle godine odjavio sam tv pretplatu na hrt-u putem obrasca dostupnog na njihovoj internet stranici. Nakon dva tjedna zvoni netko na vrata ja pitam tko je kaže on iz Hrta, ja niti ne otvorim nego kažem da nemam tv ni radio i da ode i on nestane. Za tjedan dana dolazi opomena da moram platiti jer je kontrola bila kod mene. Mislim si nema šanse da cu platiti jer nije ništa vidio. Pišem prigovor i na prigovor dobijem odbijenicu. Zovem telefonski samo kažu da će sud odrediti da li trebam plaćati. Nakon tog nisam platio. Za dva mjeseca poziv na sud. Na sudu kažem da nemam nikakav a prijamnik a oni meni predoće, potvrdu o boravištu za mene i suprugu, potvrdu da imam pretplatu kod T-coma za mobitel, potvrdu da žena ima pretplatu kod vipa, potvrdu da imamo iskon tv, i potvrdu da imam registriran auto na svoje ime. I tako morao platiti 1000 kn kazne i puno sudskih troškova zato jer 4 mjeseca nisam platio pretplatu nakon što sam odjavio. Sve potvrde koju su tražili od raznih operatera da li imam kakav ugovor kod operatera na kraju sam platio ja kao sudski trošak preko 2500 kn. Reako mi je sudac ukoliko Hrt ne prikupi dokaze da nebi ni pokretali prekršajni postupak, ali kad jednom prikupe a dovoljna samo potvrda jednog operatera da imate nešto kod njih, onda je već kasno jer se stvore sudski troškovi koje više ne možete izbjeći. Eto to je moje iskustvo
GoranStrma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.