Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2018., 16:01   #2781
Još malo od mene: vidim da nisam dovoljno dobro objasnila utjecaj baloniranja cijena na upropaštavanje kvartova.

Ovako: U mojem kvartu su stanovi veličine od 85m2 do 200+m2. Dakle, izvan dosega prosječnih Hrvata koji žive od prosječne plaće i kupuje nekretnine kreditom. (Da se razumijemo: ja sam tzv. "old money" i uopće nemam skorojevićevskog prijezira prema nemanju - naprotiv! Iskusila sam i jedno i drugo, i znam da je imati ljepše nego nemati, ali i to da ne mogu kontrolirati baš sve u životu, te da se zato moram prilagođavati; te skidam kapu svakome tko to zna i umije!)

Prva runda devastiranja i pljačkanja mojeg kvarta je bila u tzv. privatizaciji, kad masa starijih žitelja jednostavno nije mogla plaćati otkup, pričuvu i redovne režije, te su u bescjenje prodavali svoje nekretnine raznoraznim poduzetnicima, koji bi ih onda pretvorili u tzv. "luksuzne" i napuhali im cijene do nerazuma. E, onda je došla recesija pa ni ti poduzetnici više nisu imali tržišta.

Sad je druga runda, kad pohlepnici više ne žele te divne stanove za stanovanje, nego za oplodnju ulaganja. Tog turističkog, valjda (iako i to već krepava, ima niz oglasa u kojima se preskupo prodaju baš za to opremljene nekretnine, pa ti sad budi glup i plati 3 soma ojra par zidova s puno Ikee.). OK, shvaćam ja da je danas fakat teško smoći lovu za 100+ kvadrata nekretnine, koju još treba i osuvremeniti i opremiti... Shvaćam.

Međutim, ne shvaćam zašto bih ja onda, kao vlasnica, trebala tu tako potentnu nekretninu prodati po istoj ili manjoj cijeni nego neku impotentnu u nekakvoj prekosavskoj naseobini, koja vjerojatno nikad neće doći ni blizu takvom potencijalu iskoristivosti? A upravo to je situacija: samo zato jer moja nekretnina ima 30 ili 50 kvadrata više nego što većina Hrvata traži, meni preostaje tržište profitera i/ili stranaca, koje je daleko manje, a to mi posljedično snižava i cijenu (ali NE i vrijednost!) nekretnine.

Na to ja ne mogu utjecati. Ja se mogu jedino pobrinuti za sebe samu. Dobila sam "zgoditak" i sad ne smijem jamrati, nego ga iskoristiti najbolje što mogu. Broj kvadrata uvijek može kompenzirati razlike u cijenama, unatoč tome što su omjeri nelogični. Iskreno, da sam naslijedila i lovu, a ne samo nekretninu, od srca bih dala bar 20% popusta nekoj OBITELJI s troje-četvero djece koja bi tu htjela stanovati, a ne devastirati i profitirati. Bude li u društvu općenito bolje (a u to sumnjam!), vjerojatno i hoću. Ne bude li - u se, na se, i poda se!
kafkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 19:37   #2782
Kafkalica, postoji li mogucnost da svoj preveliki stan uz malo truda i jos manje novcanog ulaganja, pretvoris u 2 stana -dio u kojem bi zivjela i drugi kojeg bi, ajmo rec, iznajmljivala?
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 20:33   #2783
Quote:
Quote:
scarletlemur kaže: Pogledaj post
Kafkalica, postoji li mogucnost da svoj preveliki stan uz malo truda i jos manje novcanog ulaganja, pretvoris u 2 stana -dio u kojem bi zivjela i drugi kojeg bi, ajmo rec, iznajmljivala?
Postoji. Čak sam tražila i neke procjene troška, ali, nije baš neosjetan, tj., morala bih se ujarmiti u još jedan kredit. Trebala sam to vjerojatno napraviti prije bar 5 godina, onda rata ne bi bila tako velika. Međutim, to je opcija o kojoj još uvijek razmišljam: s jedne strane, ne gubim stan koji volim i kvart koji je izvrstan, ali s druge, dio u kojem bih ja ostala i dalje bi mi bio povelik (90m2), a onaj drugi bi mi bio premali (40m2). Plus tko zna na kakve se podstanare namjerim... i tak. Neodlučna sam. A vrijeme prolazi...
kafkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 18:31   #2784
Quote:
Response1 kaže: Pogledaj post
Da kupcu ne naplaćujemo proviziju to znate , a prodavateljima nikada ne savjetujemo da oglase veću cijenu , nego realnu kojom će privući dovoljno zainteresiranih da krenu u pregovore i daju ponudu. Druga je stvar da li će prodavatelj prihvatiti takav prijedlog, ili će htjeti krenuti s nekom cijenom koju je sam odredio.
Ne vidim svrhu pumpanja cijena na ionako kaotičnom tržištu .
Ako imamo oglašenu xy cijenu to je to . Od te cijene krećemo u pregovore.
i koliko u prosjeku te cijene idu dolje? Red velicine, znam da nema pravila ali onako cirka eventualno neki range?
__________________
Brusim pilu
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 19:16   #2785
Quote:
Bani kaže: Pogledaj post
i koliko u prosjeku te cijene idu dolje? Red velicine, znam da nema pravila ali onako cirka eventualno neki range?
U pregovorima prosječno 3-7%.
Svaka prodaja je specifična zbog određenih faktora koji definitivno utječu na formiranje odnosno spuštanje cijene.

Npr . u zadnje vrijeme se srećemo sa negativnim utjecajem na formiranje cijena od strane nekih agencija.
Mi prodavatelju predložimo realnu cijenu, ali eto iz neke druge agencije su im rekli da cijena treba biti veća 5000 €. I onda prodavatelji inzistiraju na toj većoj cijeni.
Naravno , nakon mjesec ili dva dođemo na cijenu koju smo mi predložili i koja realno može privući dovoljan broj zainteresiranih kupaca, da bi mogli krenuti u pregovore.
A prodavatelj je izgubio 2 mjeseca zbog nerealnog pumpanja cijene.

The truth is simple
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 02:10   #2786
Zapravo ste direktno potvrdili ono što se ovdje pisalo, kako neke "kolege iz branše" doslovce ponašaju kao kokošari i pumpaju cijene "iz pobude da bi prodavatelj više zaradio" (kako da ne). Time ga doslovce zafrknu za par mjeseci, za par kupaca (a nakon što oglas stoji nekoliko mjeseci postane nezanimljiv svima) i onda još od prodavatelja očekuju da im plati proviziju od nekoliko posto za "uspješno odrađen posao" (a često probaju i od kupca ušićariti još koji posto).

Ne treba se onda čuditi "kaotičnom tržištu". Samo, zašto agencije ne naprave neku komoru, udrugu i počiste stvari među sobom? Sami istaknu listu "lažnih agencija" i "tzv. agencija" (soba, "mucek" ugodnog glasa "ruf mich an" za računalom i mobitel). Mala bara, puno krokodila. I nek bude pet agencija ali kako spada, s odvjetnicima, lagerom nekretnina i kontaktima.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 14:03   #2787
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Samo, zašto agencije ne naprave neku komoru, udrugu i počiste stvari među sobom? Sami istaknu listu "lažnih agencija" i "tzv. agencija" (soba, "mucek" ugodnog glasa "ruf mich an" za računalom i mobitel). Mala bara, puno krokodila. I nek bude pet agencija ali kako spada, s odvjetnicima, lagerom nekretnina i kontaktima.
Udruga posrednika postoji, ali nažalost tu je zbog raznih interesa i interesnih skupina nemoguće postići konsenzus i ostvariti normalno komuniciranje .

Npr, mi ne želimo da nam netko diktira način poslovanja tj. da između ostalog kupcima i najmoprimcima moramo naplatiti proviziju.

A to je samo dio gdje nažalost nema dogovora.

Nakon 12 godina bavljenja ovim poslom zaključak je da samo s nekoliko agencija možemo normalno surađivati.

A o "agencijama" koje rade na crno bez zadovoljavanja osnovnih zakonskih uvjeta  i koje nemaju odobrenje nadležnog ministarstva  ne znam da li ima smisla pričati.
To kao da nikoga ne zanima .


The truth is simple
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 14:25   #2788
Imam pitanje za Rivalitas agenciju. Zanima me što točno znači Rivalitas jamstvo? Piše da jamčite urednu dokumentaciju. Pretpostavljam da to znači da jamčite da kupac neće imate nikakvih problema vezano uz nekretninu zbog bivšeg vlasnika koji bi mogli rezultirati visokom novčanom štetom za kupca ili čak i gubitkom stana.

No, što ukoliko do toga ipak dođe? Ukoliko zbog neuredne dokumentacije (za koju ste vi jamčili da je uredna) kupac zapadne u probleme koji rezultiraju velikim novčanim troškovima za kupca ili čak dovedu do gubitka nekretnine?

Što vaše jamstvo u tom slučaju znači?
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 17:20   #2789
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za Rivalitas agenciju.
Mi jamčimo da u trenutku preuzimanja nekretnine odnosno u trenutku potpisivanja predugovora /ugovora  ne postoji nikakva zaprijeka za prijenos vlasništva .
Naravno mi ne možemo znati ako se na vlasničkom listu ništa ne vidi ili ako nam prodavatelj ništa nije rekao. Dakle sakrio je tu činjenicu od nas.

Ako prodavatelj nakon potpisa predugovora odnosno ugovora odluči opteretiti nekretninu ili se pojavi kakva tražbina , mi ne možemo jamčiti u takvoj situaciji jer je to prodavatelj napravio kao ugovorna strana, na svoju ruku a da nam ne kaže kako postoji takva situacija.

Dakle , jamčimo da je vlasništvo uredno u trenutku preuzimanja nekretnine u našu ponudu i u trenutku potpisa predugovora odnosno ugovora.  Što se uostalom dokazuje vlasničkim listom na dan potpisa.



The truth is simple
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 21:41   #2790
Quote:
Response1 kaže: Pogledaj post
Ako prodavatelj nakon potpisa predugovora odnosno ugovora odluči opteretiti nekretninu ili se pojavi kakva tražbina , mi ne možemo jamčiti u takvoj situaciji jer je to prodavatelj napravio kao ugovorna strana, na svoju ruku a da nam ne kaže kako postoji takva situacija.
Nije li nedavno bilo riječi o tome, da bi takva mogućnost trebala biti eliminirana direktnim kontaktom između javnobilježničkog ureda (koji ovjerava ugovor u trenutku njegovog potpisivanja ) i zemljišnoknjižnog odjela suda?

Mislim da se radilo o ovome: https://www.tportal.hr/vijesti/clana...20170223/print.

Možda sam ja pogrešno shvatila jer kada sada čitam članak sa linka vidim da je veza samo jednosmjerna - od JB prema zk odjelu suda - ne i obrnuto. Hmmm... Zar ne bi bilo moguće da JB neposredno prije ovjere kupoprodajnog ugovora kontaktira sud i dobije pisanu potvrdu da na nekretnini nema nikakvog (novog) tereta? Tako bi se potpuno onemogućile prijevare i zaštitio kupac.

EDIT:

Nisam upoznata sa detaljima cijelog postupka, pa bih molila da ga opišete, da vidimo gdje se krije prostor za moguće malverzacije i tko je krivac što taj prostor, odnosno "rupa", do danas nije pokrpana. Mogu li agencije nešto učiniti po tom pitanju, kada već jamče za urednu dokumentaciju i uredno vlasništvo... Recimo, pokrenuti inicijativu putem HGK prema Ministarstvu pravosuđa...?

Ili očekujem previše?
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 09:49   #2791
Quote:
Response1 kaže: Pogledaj post
Mi jamčimo da u trenutku preuzimanja nekretnine odnosno u trenutku potpisivanja predugovora /ugovora  ne postoji nikakva zaprijeka za prijenos vlasništva .
Naravno mi ne možemo znati ako se na vlasničkom listu ništa ne vidi ili ako nam prodavatelj ništa nije rekao. Dakle sakrio je tu činjenicu od nas.

Ako prodavatelj nakon potpisa predugovora odnosno ugovora odluči opteretiti nekretninu ili se pojavi kakva tražbina , mi ne možemo jamčiti u takvoj situaciji jer je to prodavatelj napravio kao ugovorna strana, na svoju ruku a da nam ne kaže kako postoji takva situacija.

Dakle , jamčimo da je vlasništvo uredno u trenutku preuzimanja nekretnine u našu ponudu i u trenutku potpisa predugovora odnosno ugovora.  Što se uostalom dokazuje vlasničkim listom na dan potpisa.

The truth is simple
Ok. To sam i mislio. Dakle, u sažetku...vi odete u zemljišno-knjižni sud, date 20 kn biljega i izvadite vlasnički list te Vam je to jamstvo da je dokumentacija uredna.

To isto će napraviti bilo koji kupac koji kupuje nekretninu od fizičke osobe što znači da kupnja preko agencije ne jamči dodatnu sigurnost. Čist vlasnički list ne znači i potpunu sigurnost za kupca.

Ne želim da me se krivo shvati. Ja ne napadam vašu agenciju već samo ističem da "Rivalitas jamstvo" kao i uvjeravanja drugih agencija ništa ne znače i kupci toga moraju biti svjesni prilikom provođenja postupka kupoprodaje.

Nakon što postupak kupoprodaje završi te se eventualno pojave problemi sa nekretninom kupac mora sam riješiti te probleme uz velike financijske troškove.

Sva jamstva i uvjeravanja lijepo zvuče ali kada se sve zbroji i oduzme kupnja preko agencije nije ništa sigurnija nego kupnja izravno od fizičke osobe.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 09:49   #2792
Kad već spominjete stanje izvatka u trenutku potpisivanja, možda nekom pomogne informacija da je stanje zk izvatka u trenutku potpisivanja dostupno preko sustava e-građani, pa se aktualni zk izvadak može pogledati (a i izvaditi službena kopija) u bilo koje vrijeme na bilo kojem mjestu, tj. za to je potrebno samo računalo s pristupom internetu.
pepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 11:18   #2793
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Sva jamstva i uvjeravanja lijepo zvuče ali kada se sve zbroji i oduzme kupnja preko agencije nije ništa sigurnija nego kupnja izravno od fizičke osobe.
Jamstvo je jedno, a nepredvidljivo ponašanje prodavatelja na koje ne možemo utjecati nešto sasvim drugo.

Kako bi Vi jamčili u takvoj situaciji da ste na našem mjestu?

I kako zamišljate provjeravanje dokumentacije te na koje bi se situacije jamstvo trebalo odnositi?
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 11:57   #2794
Quote:
pepa kaže: Pogledaj post
Kad već spominjete stanje izvatka u trenutku potpisivanja, možda nekom pomogne informacija da je stanje zk izvatka u trenutku potpisivanja dostupno preko sustava e-građani, pa se aktualni zk izvadak može pogledati (a i izvaditi službena kopija) u bilo koje vrijeme na bilo kojem mjestu, tj. za to je potrebno samo računalo s pristupom internetu.
Stanje zk izvatka na internetu je informativno, osim u slučaju preko plaćanja sustava e građani.
Ali npr ako je netko danas stavio zabilježbu , na internetu je ne vidite( osim ako ne platite ) ali direktnom provjerom u gruntovnici se može dobiti vjerodostojna informacija.
Vaša je odluka da li želite da li uz ostalo mi to radimo ili ćete sami .
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 12:01   #2795
Quote:
Response1 kaže: Pogledaj post
Jamstvo je jedno a nepredvidljivo ponašanje prodavatelja na koje ne možemo utjecati nešto sasvim drugo.

Kako bi Vi jamčili u takvoj situaciji da ste na našem mjestu?
Ne bih jamčio jer je tako nešto nemoguće jamčiti.

Jamstvo je jamstvo odnosno kada nešto jamčite morate stajati iza toga i morate riješiti probleme koji nastanu zbog vašeg jamstva.

No, slažem se da je tako nešto nemoguće jamčiti jer troškovi koji mogu nastati zbog neuredne dokumentacije su ogromni i niti jedna agencija ih neće preuzeti na sebe.

Davanjem "Rivalitas jamstva" stvarate lažan osjećaj sigurnosti kod kupca a iza tog jamstva ništa ne stoji.

Najbolje i najpoštenije bi bilo da potencijalnim kupcima kažete ovo što ste rekli na forumu odnosno da ste provjerili dokumentaciju te da smatrate da je sve u redu te da se postupak kupoprodaje može provesti bez problema no pri tome biste trebali potencijalnom kupcu reći da je rizik njegove te da, ukoliko smatra da je to potrebno, angažira odvjetnika.

Odvjetnik, također, neće jamčiti da je dokumentacija uredna već će sve provjeriti i reći da smatra da se postupak kupoprodaje može provesti jer prema dostupnim informacijama nema nikakvih problema.

I tu se vraćamo natrag na moju prethodnu tvrdnju odnosno da kupnja preko agencije nije ništa sigurnija nego kupnja izravno od fizičke osobe.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 12:07   #2796
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post

Sva jamstva i uvjeravanja lijepo zvuče ali kada se sve zbroji i oduzme kupnja preko agencije nije ništa sigurnija nego kupnja izravno od fizičke osobe.
Jamstvo je jedno, a nepredvidljivo ponašanje prodavatelja na koje ne možemo utjecati nešto sasvim drugo.

Kako bi Vi jamčili u takvoj situaciji da ste na našem mjestu?

I kako zamišljate provjeravanje dokumentacije te na koje bi se situacije jamstvo trebalo odnositi?
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 12:09   #2797
Response,

vjerojatno Vam je promaknuo moj upis: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2790.

Quote:
Response1 kaže: Pogledaj post
---

I kako zamišljate provjeravanje dokumentacije te na koje bi se situacije jamstvo trebalo odnositi?
Na ovo drugo pitanje bi vi (mislim na agencije općenito) morali imati odgovor, umjesto da ga postavljate nama forumašima.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 12:11   #2798
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Ne bih jamčio jer je tako nešto nemoguće jamčiti.

Jamstvo je jamstvo odnosno kada nešto jamčite morate stajati iza toga i morate riješiti probleme koji nastanu zbog vašeg jamstva.
Mi jamčimo da svaka nekretnina u našoj ponudi ima urednu vlasničku dokumentaciju, i da je ta dokumentacija uredna u trenutku potpisa predugovora ili ugovora. I iza toga stojimo.

U suprotnom , kupca upozoravamo na to ako smo znali za tu situaciju i savjetujemo da ne kupuje takvu nekretninu.
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 12:12   #2799
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Response,

vjerojatno Vam je promaknuo moj upis: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2790.



Na ovo drugo pitanje bi vi (mislim na agencije općenito) morali imati odgovor, umjesto da ga postavljate nama forumašima.
Evo stiže odgovor
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 12:14   #2800
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Response,

vjerojatno Vam je promaknuo moj upis: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2790.



Na ovo drugo pitanje bi vi (mislim na agencije općenito) morali imati odgovor, umjesto da ga postavljate nama forumašima.
Imamo odgovor. Ali ako netko tvrdi da naše jamstvo u određenoj situaciji nije dovoljno, zanima me kada i u kojim situacijama bi bilo dovoljno . Čisto konverzacije radi.
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:10.