Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2004., 14:31   #1
Kava i tlak

imam nešto niži tlak pa pijem kavu ne bih li ga podigla

ne znam odakle ja to "znam" da se kavom podiže tlak, al' eto živjela sam u tom uvjerenju do neki dan

neki dan mi reče jedan frend da je kava diuretik, a diuretici se daju ljudima s visokim tlakom ne bi li smanjili taj tlak


i što sad?

jel kava snižava ili povisuje tlak?

(jel' ja imam niski tlak zato što pijem kavu?
više se ne sjećam jesam li prvo počela pit kavu pa utvrdila da mi je nizak tlak il' sam počela pit kavu zato što mi je tlak nizak?)


kakva je, dakle, veza tlaka i kave?
__________________
i koka je rekla kako-ko
laila is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 14:52   #2
Glede povezanosti kave i tlaka, stručna literatura upućuje na zaključak da kofein nema trajnog djelovanja na povišenje krvnog tlaka.
Kod osoba koje ne uzimaju kofein svakodnevno (u kavi, coca-coli i sl.), može doći do laganog povišenja tlaka uslijed djelovanja kofeina, ali brzo dođe do razvoja tolerancije i tlak se opet vraća na normalu.
Dakle, redovito ispijanje kave neće ti nažalost puno podići niski tlak. Imam ga i ja, i tješim se da je to bolja varijanta od visokog tlaka. Taj može bit opasan po život ako se ne kontrolira.

A i točno je da kava djeluje kao diuretik (kod nekih i kao laksativ).
__________________
Far away there in the sunshine are my highest aspirations
sweetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 14:57   #3
to je stari mit da kava diže tlak. noviji mit je taj da ga digne privremeno i tek onda tlak opet rapidno padne. tako da se niskotlakaši ne bi trebali natakati kavom, kako je uvriježeno mišljenje u narodu

i ja imam niski tlak. vrlo niski. dođe mi na 88/52. to se riješava najbolje izotoničnim pićima jer tebi treba puno tekućine i minerali koji će se zadržati u organizmu. sama voda će napraviti još gore jer ćeš izmokriti previše tekućine, "isprati" ćeš organizam i tlak će pasti još više.
od Multilaba su ti najbolja, ali poslužiti će i svako drugo izotonično piće.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 15:06   #4
Moj tlak nekada također zna biti jako, jako nizak 80/45 (tješim se da je najgora varijanta da padnem u nesvijest) i isto tako mislim da mi treba kava pa ju odmah nakon buđenja popijem i osjetim ja kao neko instant buđenje, ali već kad dođem na posao, osjećam se gore nego kad sam se probudila, tako da sam sigurna da je kava smeće koje netreba koristiti tokom dana više od jedanput!
__________________

Intuitivni um je sveti dar, a racionalni um je vjerni sluga. Mi smo stvorili društvo koje cijeni sluge, a zaboravlja darove - by Einstein
fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 15:11   #5
ja sam doslovno ovisnik o kavi. glava mi puca ako je ne popijem sat vremena nakon buđenja. ali znam da mi ne čini dobro pa to nadomjestim ili nekakvim tabletama minerala ili izot. pićima. posebno kad je sparno, kišno i tmurno vrijeme. kad je bura - ja sam happy
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 15:17   #6
Quote:
LadyInRed kaže:
ja sam doslovno ovisnik o kavi. glava mi puca ako je ne popijem sat vremena nakon buđenja. ali znam da mi ne čini dobro pa to nadomjestim ili nekakvim tabletama minerala ili izot. pićima. posebno kad je sparno, kišno i tmurno vrijeme. kad je bura - ja sam happy
ista
377chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 18:26   #7
..

LadyinR. koji su to izotonični napici od Multilaba?
gdje da to nabavim - u apoteci?
thnx.
__________________
Promjena je zakon života.
"Kad si zadnji put učinio nešto po prvi put?"
zvjezdicaiz mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 19:26   #8
Multilab je najhvaljenija marka. ima i drugih npr. Isostar. samo pitaj za izotonično piće. ima u biljnim ljekarnama, sportskim dućanima i fitness centrima. mislim da ima u obliku gotovog napitka, granula i šumećih tableta.
u nedostatku si možeš privremeno uvijek pomoći sa Cedevitom sport ili Isosportom od Vindije. iako su ovi prvi nabrojani bolji.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 01:24   #9
A kako objasnjavate ovaj moj primjer, ukoliko nepopijem kavu ujutru citav dan sam kao robot, u podne izgledam kao da sam se tek probudila, citav dan sam 'troma'. Ovo je bilo par pokusaja da ostavim kavu, ali mislim da to zadugo nece bit, znaci pijem sve sto je crno .........
atena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 10:17   #10
dobro zborite u svezi izotoničnih pića, tlaka i sl. a evo još jedan mali savjet: ako nemate pri ruci nešto instant izotonično, dobiti ćete to približno ako običan sok iz tetrapaka (najbolje bez dodanog šećera) pomiješate s vodom u omjeru 1:1 do 1:2 u korist vode. i inače preporučam da ako koristite doma gotove sokove obavezno ih miješajte s vodom (nakon nekog vremena pitati ćete se kako ste ga uopće mogli piti nerazrijeđenog), a u kafiću naručite u veliku čašu uz sok i deci-dva vode (prava gasilica žeđi je 100 % sok od jabuke sa 2 dcl mineralne vode).
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 11:33   #11
Quote:
LadyInRed kaže:
to je stari mit da kava diže tlak. noviji mit je taj da ga digne privremeno i tek onda tlak opet rapidno padne. tako da se niskotlakaši ne bi trebali natakati kavom, kako je uvriježeno mišljenje u narodu

i ja imam niski tlak. vrlo niski. dođe mi na 88/52. to se riješava najbolje izotoničnim pićima jer tebi treba puno tekućine i minerali koji će se zadržati u organizmu. sama voda će napraviti još gore jer ćeš izmokriti previše tekućine, "isprati" ćeš organizam i tlak će pasti još više.
od Multilaba su ti najbolja, ali poslužiti će i svako drugo izotonično piće.
Kava naglo diže tlak samo kod ljudi koji ne piju redovito kavu. Redoviti kavopije razviju "toleranciju" na kavu, pa im se tlak samo neznato povisi.
Imaš pravo što se tiče izotoničnih pića , samo što meni nikako da uđe u naviku da ih pijem. Mogla bih probati Ljeljin savjet. Navikla sam na vodu, pa se ni ne sjetim da bih mogla piti sok.
Cijeli se život mučim s niskim tlakom. Sistolički mi zna pasti ispod 80, pa mi se tlakovi previše približe - objasnili su mi da je to opasnije od samog niskog tlaka. Ali kako u obitelji imam jednog visokotlakaša i vidim kako je to tek grozno i zastrašujuće, više se uopće ne žalim na svoj niski tlak.
Zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 16:40   #12
Quote:
atena kaže:
A kako objasnjavate ovaj moj primjer, ukoliko nepopijem kavu ujutru citav dan sam kao robot, u podne izgledam kao da sam se tek probudila, citav dan sam 'troma'. Ovo je bilo par pokusaja da ostavim kavu, ali mislim da to zadugo nece bit, znaci pijem sve sto je crno .........
to se zove čista ovisnost o kavi, kofeinu i to postoji, naravno. ja recimo ne pušim, ali sam kofeinski ovisnik. ako ne popijem kavu, dobijem migrenu. točno znam da mi je zato jer sam propustila jutarnju kavu.

i u pravu ste. niski tlak je ipak "poželjniji" od visokog, ljudi s niskim tlakom dulje žive. ali stvara neugodne gotovo svakodnevne probleme.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 19:12   #13
Krvni tlak - oscilacije tlaka, općenita pitanja o tlaku i sl.

pozdrav,

nije mi se ovo je dešavalo, ako vama je molim pišite:
danas na poslu pred kraj radnog vremena osjetim da su mi ruke mokre i odjednom me zabolila glava i tlo pod nogama postalo mekano!fuj osjećaj
zamolim kolegu da me odvede doma jer ak idem sama bojim se da se ne srušim, baš sam se loše osjećala.
dođem doma i idem mjerit tlak( a inače mi je nižih vrijednosti oko 100/60 ili 70 ), a kad ono 140/65!!! srce 69!a u glavi pritisak al ono jači!
mjerim opet za pola sata a kao ono 100/65! nikada mi tako tlak nije varirao!!!e da i osjećam čudnu obamrlost u stopalima i na licu
imam 24 godine, imam problema sa sinusima i devijacijom septuma, pijem oko 6 l vode dnevno ( bila na krvnim pretragama - nemam šećer!)pa evo malo anamneze
kaj da radim kad mi tak pozli? jel me može sa obzirom na moju dob strefit moždani?mislim zgob variranja tlakova?

hvala unaprijed
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 22:57   #14
imam sličan problem kao iva,isto imam problema sa devijacijom septuma ali ne znam baš kakve to veze ima sa tlakom.

ja imam osječaj kao da mi je tlak prenizak,osječam se konstantno melankolično,biljno,slabokrvno,dok kad popijem vino ili se nakljukam kavom osjećam se neuporedivo bolje,razlika je ogromna,kao da dobijem volju...Ja to povezujem s tlakom,ne znam zašto,kao da mi malo krvi dolazi do bulje,ima li to zaista veze s tlakom ili je problem u nečem drugom,te ako ima veze s tlakom,postoji li neki lijek koji diže tlak ali nije štetan.Malo se razumijem u te stvari pa bi bio zahvalan na bilo kakvoj smjernici ili savjetu

hvala
__________________
sijulejtaeligejta
Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 23:26   #15
imas osjecaj da ti je tlak nizak? .....pa izmjeri ga!
smemy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 23:36   #16
Quote:
Hell kaže: Pogledaj post
imam sličan problem kao iva,isto imam problema sa devijacijom septuma ali ne znam baš kakve to veze ima sa tlakom.

ja imam osječaj kao da mi je tlak prenizak,osječam se konstantno melankolično,biljno,slabokrvno,dok kad popijem vino ili se nakljukam kavom osjećam se neuporedivo bolje,razlika je ogromna,kao da dobijem volju...Ja to povezujem s tlakom,ne znam zašto,kao da mi malo krvi dolazi do bulje,ima li to zaista veze s tlakom ili je problem u nečem drugom,te ako ima veze s tlakom,postoji li neki lijek koji diže tlak ali nije štetan.Malo se razumijem u te stvari pa bi bio zahvalan na bilo kakvoj smjernici ili savjetu

hvala

ti si nisko tlakas, slicni simptomi su i kod mene...nije to bed, ima tu puno metoda...najbolja je piti redovno kavu, a uvecer samo upali dnevnik, jer i politika dize tlak i nemas problema...
 
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 11:49   #17
kaj radite u takvoj situaciji?misli takva promjena tlaka zahtjeva i posebno postupanje?
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 18:00   #18
dobro jel postoji neki well known drug na biljnoj bazi da povisuje krvni tlak bez negativnih učinaka,jer sam stvarno očajan???
__________________
sijulejtaeligejta
Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 01:18   #19
Quote:
Hell kaže: Pogledaj post
dobro jel postoji neki well known drug na biljnoj bazi da povisuje krvni tlak bez negativnih učinaka,jer sam stvarno očajan???
nemoj sada cjepidlačiti i tražiti dlaku u jajetu...znači sada bi se trebao rokati tabletama do kraja živote da ti bude dobro, ma nemoj...tu dobivaš samo kontra efekat...i kava je isto ovisnost (coffein) ali to je narodna ovisnost...

nikome nije sve savršeno...moj ti je savjet uživaj u životu i ne gledaj te sitnice, i onda će tlaka biti super...
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 11:23   #20
Quote:
centarsut kaže: Pogledaj post
nemoj sada cjepidlačiti i tražiti dlaku u jajetu...znači sada bi se trebao rokati tabletama do kraja živote da ti bude dobro, ma nemoj...tu dobivaš samo kontra efekat...i kava je isto ovisnost (coffein) ali to je narodna ovisnost...

nikome nije sve savršeno...moj ti je savjet uživaj u životu i ne gledaj te sitnice, i onda će tlaka biti super...

savjet ti je predobar
čovjek pita lijepo da li netko zna ak da si olakša muke, i onda se nađeš ti sa odgovorom koji je !
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:27.