Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2012., 11:38   #21
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kad vi gulite nas kad dođemo na more, moramo i mi vas!
Takav prozor ustakljen kod nas do 300€!
aj dobro kat ti kažeš tako, ja znam kad naručim ponudu od tri stolara sa ugradnjom na terenu i 3 ruke PU laka da cijena bude u 10% razlike, i da mora imat atest, jer meni investitori to traže
__________________
> Zanny <
zanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 11:50   #22
Quote:
maler & CO. kaže: Pogledaj post
Sada ne znam točno koliko sam različitih prozora restaurirao, ali popriličan je broj.

Pošto nisam stolar niti stručan da znam Sve te finese, napisati ću šta sam primjetio.

Najčešće drvo na koje sam nailazio, pri paljenu ispuštalo je malo smolu. Pretpostavljam kako je to Smreka ili sl. Raspucalost elemenata, minimalna, izvitoperenost krila također minimalna.

Druga vrsta je bila poprilično tvrdo drvo, da li je Hrast ne znam. Na takvim elementiam sam imao podosta problema. A ukoliko se raspucalo to su bile ne male pukotine, najčešće na dijelovima gdje su pante. Izvitoperenost krila ponekad i tolika, da se krilo jedva zatvaralo.

Uzeo sam primjere stare od 70 - 100 godina, upravo zato da isključim tehnološki napredak pri obradi koji spominjete. Znači ostaje čisto drvo.

Također možda zanimljiv primjer je i to, da dijelovi koji su bili nezaštićeni i podložni vremenskim utjecajima, na prvom primjeru su manje propali (istrulili), nego na drugom.

Eto, to je moje iskustvo. Što je bolje ne znam, ali kada bih danas birao, izabrao bih tu Smreku, borovinu, šta već.
iz iskustva govorim da se najbolje drži ariš, kod nekih adaptacija, recimo kuća jelaska ispred kazališta u Splitu (građeno 20tih godina) sjenice su izrađene od ariša, bile su gole 20 godina, drvo je na malo mjesta propalo da je trebalo izmjene, najviše su stradale kad su glupi skeleđije naslonili skelu na njih. u mnogim privatnim kućama u Splitu iz toga razdoblja, uključujući i moj stan je stolarija od ariša ili borovine... pa valjda su stari znali


By zanny1976 at 2012-04-01
__________________
> Zanny <
zanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 12:35   #23
Quote:
zanny kaže: Pogledaj post
aj dobro kat ti kažeš tako, ja znam kad naručim ponudu od tri stolara sa ugradnjom na terenu i 3 ruke PU laka da cijena bude u 10% razlike, i da mora imat atest, jer meni investitori to traže
Proizvodnja stolarije kod "malih" stolara, koji rade pojedinačno (nemaju serijsku proizvodnju) je skupa do boli,a nemaju ni tehnologiju kao veliki proizvođači stolarije.
za početak, rijetki rade od lameliranog drveta, prozori su uglavnom na jedan falc+1 brtva, sa običnim okovom (jer nemaju strojeve za kvalitetniji okov). dok veliki proizvođač (kojih ima nekoliko u cijeloj HR) ima masovnu proizvodnju, ali sve po mjeri, radi od lameliranog drveta (vrsta po želji) dupli falc, 2-3 brtve, i kvalitetniji okov. staklo je posebna priča, čisto sumnjam da mali stolar može doći do low-e stakla po mjeri (tj može, al bi još više koštalo).
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 18:48   #24
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Proizvodnja stolarije kod "malih" stolara, koji rade pojedinačno (nemaju serijsku proizvodnju) je skupa do boli,a nemaju ni tehnologiju kao veliki proizvođači stolarije.
za početak, rijetki rade od lameliranog drveta, prozori su uglavnom na jedan falc+1 brtva, sa običnim okovom (jer nemaju strojeve za kvalitetniji okov). dok veliki proizvođač (kojih ima nekoliko u cijeloj HR) ima masovnu proizvodnju, ali sve po mjeri, radi od lameliranog drveta (vrsta po želji) dupli falc, 2-3 brtve, i kvalitetniji okov. staklo je posebna priča, čisto sumnjam da mali stolar može doći do low-e stakla po mjeri (tj može, al bi još više koštalo).
zadnje vrime pokušavam izbaciti šta više "velikih" iz ponude, iz razloga šta je među kooperantima najbolji odnos face to face, di je netko osobno odgovoram predamnom ili investitorom, a ne neka firma. Low e staklo se dobavlja bez problema u jednoj firmi u splitu.

o ostalom drvo u svakom pogledu pokušavam prebacit direktno na proizvođaća/montažera jer teško je ljudima objasnit da je to prirodni materijal koji je podložan svemu, da mu smeta građevinska vlaga i slično...
__________________
> Zanny <
zanny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.