Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2012., 16:42   #61
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Moje radnice su imali 213% veću plaču nego radnice na istom poslu u nizozemskoj.Normalno na normi.Normalno ja osobno sam s njima tu normu prebacio za 30%.Sad više nemaju ništa jer sam sve otpustio osim šta plaćam inženjera radi licence ali je uslov bio da ostane kuću i da radi od kuće.
Sada je proizvodnja u Nizozemskoj pa sindikalci mogu biti zadovoljni jedan manje iskorištava krv i znoj hrvatskog radnika.U hrvatsku se samo uvozi i apsolutno sve sam radim samo šta mi je malo dosadno i tužno biti sam u prostoru od 1800 m2.Sada više nemam želučanu nervozu i popravlja mi se poremećaj spavanja
Muški radnici su imali 30 kn po satu neto
Pod full poslom 2008 godine sam imao 4,5 miljona kn gubitaka a od 2009 do 2012 sam cijeli gubitak vratio ostalo mi je još oko 300000 kn duga poreznoj a u isto vrijeme su mi dužni oko 400000 kn Veliki dio duga sam vratio rasprodajom strojeva i manje prihodima ali pošto sam radnike otpustio i prekinuo proizvodnju riješio sam se ogromnih troškova a sa zalihom materijala prihodi su počeli padati tek 2010.
Ne znam kako je u ostalim granama proizvodnje vjerovatno su sposobniji od mene pa im je super.
Pa što nisi odmah rekao da si u proizvodnji?
Ja sam mislio da si vlasnik kafića tj. ugostitelj jer najviše na njih mislimo.
Što se tiče proizvodnih firmi ne moraš ništa više objašnjavati jer sam prošao par njih koje su propale zbog hrvatskog načina poslovanja tj. neplaćanja.
Fisakalne blagajne ionako kod proizvodnih firmi nemaju nekakav efekt.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 19:33   #62
Ovo je dio naših iskustava iz fiskalizacije u BiH.

Nakon što je 15.12.2010 godine počela integracija fiskalnih sustava, vrijeme je da donesemo i prvu mini analizu stanja na terenu. FBiH je usvojila dinamiku implementacije fiskalnih uređaja po kojoj je odlučeno da prva grupa bude fiskalizirana do 15.12.2010 godine. Prvu grupu čine: ugostiteljski objekti, hoteli, kantine...,farmaceutske tvrtke,benzinske pumpe). Do tog datuma bilo je fiskalizirano svega stotinjak objekata. Rok za fiskalizaciju je produžen na 31.01.2011 godine.

Spomenutu grupu sačinjava oko 18.000 privrednih subjekata. Nismo mogli doći do podatka koliko je do danas fiskalizirano objekata, ali znamo da se radi o manje od hiljadu jedinica.

Fiskalizirani subjekti susreću se sa velikim problemima, prvenstveno radi fiskalne opreme i neobučenosti servisera. Nakon što se objekat fiskalizira, po prosjeku isti dan se javi problem dva puta. Pretežno se problemi svode na gubitak komunikacije printera i drivera printera, ili zaglavljivanje računa.



Fiskalni sistemi su opremljeni sa komunikacijskim COM portom, a svi novi računari nisu opremljeni COM portom nego USB portom, što znaci da se mora stavljati određeni konvertor signala. Ovi konvertori za svaki uređaj su različiti, na jednom uređaju rade, na drugom ne rade, na trećem rade dva sata pa ne rade jedan sat.

Fiskalni izvještaji se razlikuju sa onim u postojećem software-u, to se dešavaju radi izmjena cijena u toku radnog dana što fiskalna oprema ne podržava, fiskalni printer podrzava popust izrazen u procentima, ali je smijesno da neko naplati sok na iznos 2,13, što znači da bi se trebalo omoguciti rad sa više cijena jednog artikla. Isto tako kada dođe do prekida komunikacije između opreme i drivera software bilježi prodane artikle a fiskalni sistem ne. Radi navedenih stvari korisnici pišu dopise poreskoj upravi, proizvođačima software-a i proizvođačima fiskalne opreme radi utvrđivanja tačnog prometa koji trebaju prijaviti.

Prije početka fiskalizacije trebala se napraviti malo veća analiza. Trebalo se porazgovarati sa trenutnim liderima na tom području, poslušati njihova mišljenja i savjete. Sve stvari je trebalo malo više unificirati, postaviti određene standarde. Napraviti jedan komunikacijski protokol sa kojim će raditi svi uređaji, a ne osam protokola. Uraditi malo više testnih fiskaliziranih objekata, a ne jedan. Proizvođači su morali dati preporuke za određene uređaje koji funkcionišu sa njihovim uređajima, a ne da ne smiju preporučiti ništa, jer ni oni ne znaju. Ili će vremenom problema biti manje ili će ovo biti još jedan propali projekat. Ovo bi trebala biti poruka svima da korisnici nemaju još mnogo strpljenja.
POS Sector is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 20:47   #63
Da se ubacim posto i ja radim u IT sektoru. Situacija je jednostavna. Fiskalna oprema je zastarjela i ne prati trendove razvoja u informatici. Sto se tice unificiranja, to je jednostavno nemoguce jer same proizvodjace to neinteresira,tj,fiskalni printeri.Koga boli briga za neku tamo Albaniju,Srbiju,Kosovo i sta ti ja znam koja trzista gdje njihove vlade izmisljaju hrpu glupih zakona i traze razno razne gluposti. Vec slijedece godine dolazi thunderbolt konekcija kroz koju ce ici sve moguce.USB 3.0,slika,zvuk,video,firewire itd,itd.Treca i najbitnija stvar je krajnje nesposobnost ljudi u drzavnoj upravi koji nemaju blagog pojma o nicemu,a jos manje o necemu. Doslovno sam prisustvovao situaciji gdje covjek ne zna prikljuciti misa u PS/2 port jer je isavijao nozice u konektoru. Tipka po tipkovnici nabadajuci sa prstom jedne ruke i trazi gdje je koje slovo.O cemu mi pricamo ovdje ?! Kakvi printeri,GPRS i ostalo.
A7ibaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 21:22   #64
Ah znači proizvođače boli briga i za Italiju, Švedsku, Češku itd...
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 22:38   #65
Ne,nego im fiskalni pisaci nisu prioritet.
A7ibaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 22:47   #66
Znači za tebe sigurnih više miliona pisača nije važno, a druge pos u tim zemljama nemožeš prodati, i k tome raste broj zemalja s primjenom. Svaki košta najmanje 300 eura.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 23:38   #67
7 stvari koje trebate znati o fiskalizaciji

Šta je fiskalizacija?

Najprostije rečeno fiskalizacija je proces boljeg praćenja naplate poreza.


Fiskalizacija je implementirana samo u zemljama u tranziciji?

Nije istina da je fiskalizacija implementirana samo u zemljama u tranziciji, jer je Italija zemlja koja je smislila fiskalizaciju, ali je istina da je najveći problem naplate poreza u zemljama u tranziciji, pa na osnovu toga se najviše bazirala na zemlje u tranziciji.


Kako radi fiskalni uređaj?

Fiskalni uređaj ima svoju trajnu memoriju u koju bilježi svaki ispis sa printera, moglo bi se reći da je to nešto slično crnoj kutiji u avionu.


Kako poreska uprava vidi moje podatke?

Sve što zabilježi fiskalni uređaj ostaje u njegovoj memoriji. Na kraju dana ga šalje putem GPRS modula poreskoj upravi, isto tako ukoliko inspektor dođe u vaš objekat u mogućnosti je da promet iz fiskalnog printere dobije pritiskom na jednu tipku.


Postoji li način da ne prikažem cijeli promet na kasi?

Još niko nije pronašao način brisanja zapisa(računa) iz fiskalne memorije, jedini nači ne prikazivanja cjelokupnog promete je ne izdavanje fiskalnog računa, što je definitivno ne poštivanje zakona i zato slijedi kazna . Isto tako ukoliko kupac ne uzme račun može biti novčano

Imam software i POS printer na kojima sada trenutno radim, kakve me promjene očekuju?

Da bi nastavili raditi sa postojećim softwareom firma koja vam je instalirala software mora napraviti komunikaciju između fiskalnog printera i software-a, u protivnom bez obzira što imate fiskalni printer nećete ga moći koristiti jer software i fiskalni printer na znaju komunicirati. Što se tiče POS printera koji imate njega ćete moći koristiti za ispis narudžbi. Ukoliko je vaš software prilagođen fiskalnim uređajima jedina promjena koja vas očekuje je kupovina fiskalnog printera.


Fiskalnih uređaja ima mnogo, koji da odaberem?


Ako imate software i želite da radite i dalje sa softwareom onda možete da birate između fiskalne kase/printera i fiskalnog printera sa GPRS modulom. Fiskalni printer je mnogo bolja opcija od fiskalne kase/printera ali i skuplja, pouzdan je, predviđen za veliki broj ispisa. Ukoliko niste klijent koji ima mnogo ispisa i ne smeta vam uža traka koja je nepreglednija onda će i kasa printer biti dobra varijanta. Ukoliko ne koristite software i ne namjeravate ga koristi onda će vam trebati fiskalna registar kasa.



Kroz ovaj tekst sam pokušao da vam prenesem što vas očekuje u procesu fiskalizacije.

Zadnje uređivanje POS Sector : 13.01.2012. at 23:45.
POS Sector is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 01:04   #68
Quote:
POS Sector kaže: Pogledaj post
[COLOR="DarkRed"]
Čeka vas početak fašističke države eto to vas čeka.To je početak,predator nikad ne napada cijelo krdo nego bira najslabije žrtve koje ne mogu odgovorit i tako do najačeg
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 11:21   #69
Pa uz ovakav narod ti ne trebaju neprijatelji. "On vozi dobar auto,a ja placam sve pa nemam nista,treba ih oderati i slicni komentari" su samo odraz jala i karaktera.Cestitam !
A7ibaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 14:13   #70
Quote:
A7ibaba kaže: Pogledaj post
Pa uz ovakav narod ti ne trebaju neprijatelji. "On vozi dobar auto,a ja placam sve pa nemam nista,treba ih oderati i slicni komentari" su samo odraz jala i karaktera.Cestitam !
Potpis

Inače, predmet ove teme je skupa glupost
sjeverni vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 16:12   #71
A koliko će se potrošiti za opremu za sve porezne urede? Nije ni to mala stavka.

A šta je sa mjestima bez GPRS signala?

Biti će cirkusa.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:55   #72
Quote:
A7ibaba kaže: Pogledaj post
Pa uz ovakav narod ti ne trebaju neprijatelji. "On vozi dobar auto,a ja placam sve pa nemam nista,treba ih oderati i slicni komentari" su samo odraz jala i karaktera.Cestitam !
Kakav jal čovječe?!?
Da ja ne plaćam porez i ja bi mogao voziti itekakav BMW/AUDI SUV. Ali porez plaćam nažalost i da se nadoknadi za one koji ne plaćaju.
Ajmo svi neplaćati porez! Ukinimo ga!!
Samo se nemoj čuditi što bi se sve škole, bolnice, vrtići, sve ustanove zatvorili, penzići ostali bez mirovina (ukljućujući možda tvoje roditelje ako su u penziji), ako bi nestalo struje, vode i ako bi tvoja imovina bila na milost i nemilost pljačkaša jer nitko u policiji i vojsci ne bi primao plaću.
Sve to se plaća IZ POREZA !!!
Pa poduzetnici kao da žive na drugoj planeti a i drugi ljudi uopće ne shvaćaju bit poreza. Porez je tu da bi država uopće funkcionirala inače se možemo komotno vratiti u srednji vijek gdje bi te mogao slobodno rasparati nožem jer nema policije ako prije ne bi umro od obične infekcije jer bolnica nema. Čitat ne bi ni znao jer ne bi nikad niti išao u školu.
I zato treba oderati sve poduzetnike jer ne žive oni u paralelnom svemiru .
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 18:06   #73
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Kakav jal čovječe?!?
Da ja ne plaćam porez i ja bi mogao voziti itekakav BMW/AUDI SUV. Ali porez plaćam nažalost i da se nadoknadi za one koji ne plaćaju.
Ajmo svi neplaćati porez! Ukinimo ga!!
Samo se nemoj čuditi što bi se sve škole, bolnice, vrtići, sve ustanove zatvorili, penzići ostali bez mirovina (ukljućujući možda tvoje roditelje ako su u penziji), ako bi nestalo struje, vode i ako bi tvoja imovina bila na milost i nemilost pljačkaša jer nitko u policiji i vojsci ne bi primao plaću.
Sve to se plaća IZ POREZA !!!
Pa poduzetnici kao da žive na drugoj planeti a i drugi ljudi uopće ne shvaćaju bit poreza. Porez je tu da bi država uopće funkcionirala inače se možemo komotno vratiti u srednji vijek gdje bi te mogao slobodno rasparati nožem jer nema policije ako prije ne bi umro od obične infekcije jer bolnica nema. Čitat ne bi ni znao jer ne bi nikad niti išao u školu.
I zato treba oderati sve poduzetnike jer ne žive oni u paralelnom svemiru .
Na ovo šta si ti nabroja ide jedno 50% +- prikupljenih srestava.
Večina dobijaju mirovine a nisu ih zaradili,
Ja sam za to da se državni proračun brine samo za zdrastvo,vojsku i školstvo.Mali broj jedno 10000 birokrata u ministarstvima i gotovo.Policiju neka plača lokalna uprava.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 18:49   #74
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Kakav jal čovječe?!?
Da ja ne plaćam porez i ja bi mogao voziti itekakav BMW/AUDI SUV. Ali porez plaćam nažalost i da se nadoknadi za one koji ne plaćaju.
Ajmo svi neplaćati porez! Ukinimo ga!!
Samo se nemoj čuditi što bi se sve škole, bolnice, vrtići, sve ustanove zatvorili, penzići ostali bez mirovina (ukljućujući možda tvoje roditelje ako su u penziji), ako bi nestalo struje, vode i ako bi tvoja imovina bila na milost i nemilost pljačkaša jer nitko u policiji i vojsci ne bi primao plaću.
Sve to se plaća IZ POREZA !!!
Pa poduzetnici kao da žive na drugoj planeti a i drugi ljudi uopće ne shvaćaju bit poreza. Porez je tu da bi država uopće funkcionirala inače se možemo komotno vratiti u srednji vijek gdje bi te mogao slobodno rasparati nožem jer nema policije ako prije ne bi umro od obične infekcije jer bolnica nema. Čitat ne bi ni znao jer ne bi nikad niti išao u školu.
I zato treba oderati sve poduzetnike jer ne žive oni u paralelnom svemiru .
Daj se covjece skulliraj i ne drzi moralne pripovjetke u zemlji snova zvanoj Hrvatska,ok ? Sad si ti nasao pricati sta se placa iz proracuna i kamo ide novac od poreza.Nismo u vrtiću i nismo djeca.Vrlo dobro znamo gdje je novac i zasto smo u ovoj situaciji danas gdje jesmo,tj imamo najvece porezno opterecenje u evropi ,a prvi smo odozada u ekonomiji i gospodarstvu,odmah iza Albanije,a usporedjujemo se sa Njemackom.
A7ibaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 22:25   #75
nije problem DATI kad znaš da češ nešto i DOBITI,nego je stvar što oni samo uzimaju a zauzvrat nedaju ništa,šta mi to dobijamo besplatno

daš im 1000kn za zdrastvo i ako nisi uplatio kurčevih 80 kn nemaš pravo ispada da njima više vridi tih 80kn nego onih 1000kn,pa koji k dajem onih 1000kn

obrtnik nema niti subotu,niti nedilju,nema praznika,nema božičnica,nema štrajkova,nema sindikata,nema ništa on je prepušten na milost i nemilost svega

sam uzimaju a ništa zauzvrat,kao i ona priča o fratru koji se utapa,pa se na kraju utopio jer su ovi govorili daj pope ruku,a budući nije navikao daviti nego uzimati na kraju se utopio

ustvari bilo bi najbolje da svi mali obrtnici dignu ruke od svega i da dođu na teret države pa če mo onda viditi koja nas svijetla budučnost čeka
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 00:39   #76
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
ustvari bilo bi najbolje da svi mali obrtnici dignu ruke od svega i da dođu na teret države pa če mo onda viditi koja nas svijetla budučnost čeka
Nemože obrtnik na teret države jer nema nikakva prava u slučaju zatvaranja obrta osim zdrastvenog
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 22:34   #77
jedva čekam da krenu te kase. ne mogu vjerovati da ljudi razmišljaju na takav način, da se pojedinci vesele propasti određenih djelatnosti; još gore- svrstavaju sve u isti koš i sa gađenjem govore o njima. ok, i meni se gade električari i zidari koji godišnje izdaju 2 računa- a kada ih zatražiš račun, uvećan je i za pdv i koji postotak; kad će njima zakačiti fiskalnu kasu na pinele? ali ne, samo ugostitelji kradu i lažu! ha! teza za deset!
ma uopće se ne radi o tome, pa možda taj jadni zidar nema druge nego na crnjaka zaraditi za ratu nekakvog autića koji je kupio na kredu- pa kvragu, neka ga i vozi. šta ga pitate kako plaća nemalu svotu za doprinose? poreze na tvrtku, komorski ovaj i onaj, ajd ako ode u gubitak pa nema poreza na dohodak...
ugostitelj ima i zamp, recimo...? pa ajde ga ne plati! zavidnici iz prijašnjih postova će reći-pa ko te tjera da puštaš muziku. e pa ja kažem- to je da se tvoja guzica osjeća bolje u tom objektu! jer svaki posao unapređuješ na ovaj ili onaj način...
uvijek će biti dobrih i zločestih ljudi, nikada se neće promijeniti ta činjenica, ali na kraju će se mali ljudi izgristi kao psi.
veliki će i dalje krasti i smijati se glupoći malih.
fuj.
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 16:34   #78
Sve je to lijepo, ali koji fiskalni pisači su prisutni na Hrvatskom tržistu.
Kako razlikovati printere? Ima li lista ovlaštenih pisača koji se mogu koristiti na prodajnim mjestima?
Postoji li specifikacija koje podatke koje taj fiskalni printer očekuje od balgajničkog software-a?
Tko koordinira cijelu tu priču sa strane države?

Pa samo mi treba još da kupim mačka u vreći, pa da mi dođe inspektor i kaže "Znate to nije to što mi zahtjevamo"

Kada uopće kreće ta cijela priča?
nirvanalna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 20:08   #79
Kak je zanimljivo čitati komentare onih koji najviše kradu:-), Jebate, ako jedan ugostitelj plaća porez i sve prijavljuje, zar je on glup što ne krade. Da prijavljujete pristojan promet, fiskalizacije ne bi bilo. Svi znaju što se dešava kad se vrata kafića zatvore. Danas svaki program ima komad softvera koji automatizmom skida promet. Da bi stvar bila gora, ne možeš ni prodati program ako nemap taj alat. Kad je ko vidio synesis pos kasu u kafiću?! Platite taj je..ni porez. Kava vas košta jednu kunu, vi ju prodajete po 10. Da bi stvar bila gora, ne pljačkate samo državu, nego pljačkate mene kao gosta. Na računu mi naplatite kavu, tamo mi naplatite porez, još i porez na potrošnju. Ja vam sve to platim, dam lovu za proračun, a vi ju zadržite za sebe. Kak ne shvačate da sam novac za porez dao vama da ga date državi,a ne da ga zadržite- To nije vaše. Vi ste to ukrali. Pozdravljam svaku akciju države koja će dovesti novac na ono mjesto za koje je namjenjeno. Svi bi dali uz uvjet da dobijete više. Stalno govorite kako država ne radi za vas, a sami ju pljačkate. Postoje programi koji podržavaju fiskalne kase, nisu skupi, a pouzdano znam da su odlični (zvuči nevjerojatno). Pa odvojite jednu večer i promet koji skinete dajte za program. Ne morat ebiti toliko lakomi i sve u džep.
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 17:53   #80
ništa ti ne brini najveći lopovi će biti oslobođeni uvođenja fiskalnih blagajni, a po običaju naje*** će oni koji najmanje ili uopće ne kradu
HOK: Fiskalnim blagajnama narušava se neovisnost odvjetnika
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.