Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2007., 06:33   #1
Gastritis i gastroenteritis kod pasa

Imam velikih problema sa svojim psom.
Star je 10 i pol mjeseci, pasmine Kavalirski španijel kralja Charlesa.
Do prije 3 tjedna hranili smo ga isključivo kuhanom hranom, posebno spremljenom za njega: kuhana riža s mrkvom i blitvom, kuhana piletina, mljevena junetina, BARF, tunjevina i sardine iz konzerve za ljude. Kao dopunu za vitamine i minerale dajemo mu Calopet pastu.
Međutim, 24-09, počeo je povračati i dobio jaki vodeni proljev, pa smo odmah otišli veterinaru koji ga vodi od početka našeg zajedničkog suživota, tj. od njegovog 8 tjedna života. Dijagnosticiran mu je Gastroenteritis haemorrhagica (ako sam dobro pročitao sa računa). Naravno, odmah je dobio 4 injekcije, i još slijedeća 3 dana po 3 komada, uz obavezu hranjenja isključivo s Hills i/d dehidratom, te i dalje Calopet pastu. Taj prvi dan, kada je povračao i dobio proljev nije ništa jeo, a i slabo je pio, da bi kasnije navalio na dehidrat "ko mutav". I nakon tjedan dana sve je izgledalo OK, potpuno se oporavio, bio veseo i živahan kao i prije, težina mu se vratila na normalu - 7,2 kg.
No, međutim, 06-10 opet ista priča. Ovoga je puta povraćao dehidrat (nije bilo vodeno), a i proljev nije bio čista voda kao prvi puta, već kašasti.
Opet mi kod našeg veta, opet on postavi dijagnozu gastroenteritis, i spraši malome 4 inekcije. Međutim, ovoga puta nam je za doma dao nekakav bijeli prah koji se zove INORGAN, uz uputu da ne moramo dalje dolaziti na inekcije, već svaki dan 8 žličica iz kutijice lijeka razmutiti u 2,5 dcl vode, i s time 4 dana šopati psa, jer će taj Inorgan očistiti kompletni probavni sustav pesa.
Već drugi dan navečer pas je živnuo, više nije bilo proljeva niti povraćanja, iako je stolica još uvijek mekana, a kada kaka bolno cvili.
Inače, vrlo smo zadovoljni kako se veterinar odnosi prema našem ljubimcu, ali me zanimaju vaša mišljenja i eventualno iskustva sa sličnim problemima vaših ljubimaca
__________________
[I]Svaka rit dojde na šekret (prije ili poslije)!!!
agramer666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 07:57   #2
Kad kazes BARF, da li je to kupljeni BARF, specijalno pripremljen za pse s takvim problemima ili home-made od mesa kupljenog po mesnicama?
Inace BARF za pse s problemima pomaze pa mi je cudno, jer znam jako jako puno pasa koji su kupili BARF od doticnog Animacanisa i kojima je to pomoglo. Nadam se da ne krsim pravila jer ne namjeravam reklamirati. Inace moja kuja je od suhe hrane tek postala OK na Canidae hrani, sve ostalo je katastrofa, pa cak i taj "famozni" Hills.
Inorgan bi trebao pomoci, samo nastavite s time. Isto tako cim primjetis da ti pas nece jesti ili da mu nije dobro, daj mu onu Hillsovu konzervu a/d (zlatnu) ili od Troveta tekucu hranu u maloj konzervi, to je bas za bolesne pse koji puno povracaju, imaju proljeve... Jako su hranjive i potpomazu hidraciju.
Jos bi dodala da malo promatras svoga psa i izbjegavas stresne situacije. Npr. da li pas ostaje puno doma sam? Da li je plasljiv pa mozda neke stvari utjecu na psihu?
Dat cu svoj primjer, koji naravno, ne mora nista znaciti. Moja rotica non-stop je imala te faze tipa prestane jesti, kao da joj se zeludac pretvori u cvor, nakon par dana odbijanja hrane normalno, bude joj zlo, ko i covjeku uostalom, dobije proljev, povraca. Jednom cak i krvavi proljev. Mislila sam puno puta ko zna sta je, dok nisam poslozila kockice da je to zbog zivaca. Naime, ona je uzasno vezana za mene i boji se da ne bude ponovno ostavljena. To se kuzi po njoj. Od kad ima drustvo drugoga psa ona je definitivno bolje. Ne kazem da moras uzeti jos jednoga, samo mislim da dosta gastro problema proizlazi i od zifceka nasih cuckica. Pazi na nju/njega.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 08:39   #3
Hvala na odgovoru.
Dakle, davali smo mu i BARF od Animacanisa i "naš domaći" BARF.
Domaći bi radili od skuhanih goveđih grkljana, koje bi samljeli sa sirovim goveđim butom, goveđim srcem i goveđim jezikom (kada bi bilo, sve to bi kupili i teleće). Takav domaći BARF bi mu miješali s kuhanom rižom+mrkvom+blitvom.
Jedno vrijeme je BARF od Animacanisa jeo bez problema, ali prije nego što je prvi puta, 24-09, dobio proljev i povraćao,par dana prije toga je odbijao taj BARF od Animacanisa.
Kaj se tiče psihičkog zdravlja, situacija je slijedeća. Društvo mu namjeravamo nabaviti, ali tek iduće godine kada se preselimo u kuću, i to jednog većeg peseka koji bi čuvao i njega i kuću. A budući da i supruga i ja radimo, pesek je prije podne sam - tu mu ne možemo pomoći. Ali on se na to naučio, i u principu cijelo vrijeme spava na fotelji, kako ga ostavimo kada odlazimo na posao, tako g
a i nađemo kada se vratimo. Svako jutro prije posla ga prošećemo, isto tako i poslije podne kada se vratimo doma, i još ima jednu šetnju navečer. Inače, jeko je mazan i cijelo vrijeme ga žnaramo i mazimo rukama, tepamo mu, ne galamimo na njega nikada, tako da ne bi trebao imati veće psihićke smetnje - barem po našem mišljenju.
A gdje ima ove hrane "Canidae" za kupiti, da li je to obični dehidrat ili specijalno za pse sa probavnim smetnjama, kakva su pakiranja i koliko koštaju?
__________________
[I]Svaka rit dojde na šekret (prije ili poslije)!!!
agramer666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 09:44   #4
Quote:
agramer666 kaže: Pogledaj post
Dakle, davali smo mu i BARF od Animacanisa i "naš domaći" BARF.
Jedno vrijeme je BARF od Animacanisa jeo bez problema, ali prije nego što je prvi puta, 24-09, dobio proljev i povraćao,par dana prije toga je odbijao taj BARF od Animacanisa.
E ovak, ne znam da li ti je Animacanis rekao, ali ako hranis pse njegovim pripravkom, ne preporucuje se mijesanje i kombiniranje s drugom hranom - ni kuhanom ni dehidratom ni povrcem. Sve sto treba ima u toj hrani i dajes ju onako kako ju dobijes. Drugo, koju hranu je pas jeo? Jer on nudi jednu obicnu i jednu za pse sa zdravstvenim tegobama. To pogotovo ne kombinirati.

Quote:
A budući da i supruga i ja radimo, pesek je prije podne sam - tu mu ne možemo pomoći. Ali on se na to naučio, i u principu cijelo vrijeme spava na fotelji, kako ga ostavimo kada odlazimo na posao, tako ga i nađemo kada se vratimo. Svako jutro prije posla ga prošećemo, isto tako i poslije podne kada se vratimo doma, i još ima jednu šetnju navečer. Inače, jeko je mazan i cijelo vrijeme ga žnaramo i mazimo rukama, tepamo mu, ne galamimo na njega nikada, tako da ne bi trebao imati veće psihićke smetnje - barem po našem mišljenju.
Ma sve 5, nisam mislila na zlostavljanje ni bilo sto slicno. Ni ja se nisam derala na svoju niti sam vidjela bilo kakve probleme. Ostavite mu radio upaljen ili tako nesto... Psi su drustvena bica i ni meni nije bilo cisto do nedavno koliko zapravo tesko podnose samocu.

Quote:
A gdje ima ove hrane "Canidae" za kupiti, da li je to obični dehidrat ili specijalno za pse sa probavnim smetnjama, kakva su pakiranja i koliko koštaju?
Hranu imas za kupiti u veterinarskim apotekama (Heinzelova, Spansko, Srednjaci), to je obicni dehidrat osim sto kod njih nema ono da je posebno za stence, posebno za ove-posebno za one, sve je jedna hrana. Ja kupim vrecu od 18 kula (janjetina i riza) za 350 kn i traje mi mjesec dana (za odraslu kuju rotvajlera), sad nesto manje jer imam 2 psa. Stvarno nije skupa. A imas isto kod njih dehidrat od Troveta, nizozemska hrana u bijelim vrecama sa ljubicastim, ta je nesto skuplja (ne znam koliko tocno) ali isto dobra za pse sa problemima sa zdravljem.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 10:03   #5
Da, rekao mi je da uz njegovu hranu ne treba ništa drugo, i ništa mu nismo niti davali kada ju je jeo. Uzimali smo mu onu hranu za pse s probavnim problemima i dok ju je jeo, dobivao bi jednu vrećicu od 0,25kg dnevno. To je izgledalo da mu je dosta.
Inače, on od malih nogu, od kada je došao k nama, ima probleme s probavom.
A probali smo sa svim super-premijum hranama, s kuhanom hranom posebno samo za njega, ma sve, ali nikako da se unormali.
Glupo mi je to pitati jer imamo povjerenja u veterinara, ali da li bi ovi problemi mogli biti zbog parazita? Jer, svaki puta kod veta smo to pitali, i uvijek je rekao, budući da je pas dobio inekciju Prazinona u 3. mjesecu, i Stronghold u 4. mjesecu ove godine, da to nije zbog parazita, a i da će ga Inorgan očistiti i od njih ako ih ima
__________________
[I]Svaka rit dojde na šekret (prije ili poslije)!!!
agramer666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 14:54   #6
Quote:
agramer666 kaže: Pogledaj post
Glupo mi je to pitati jer imamo povjerenja u veterinara, ali da li bi ovi problemi mogli biti zbog parazita? Jer, svaki puta kod veta smo to pitali, i uvijek je rekao, budući da je pas dobio inekciju Prazinona u 3. mjesecu, i Stronghold u 4. mjesecu ove godine, da to nije zbog parazita, a i da će ga Inorgan očistiti i od njih ako ih ima
E ovako. Moguće je da ti pas ima parazite, ali ne glistice i toga tipa već nešto poput gijardije, što se dobije putem vode i sl. To se ne čisti ni Pratelom ni ovim preparatima što kupuješ u pet shopovima i ljekarnama. Nisam baš sto posto upućena pa neću blebetati bez veze. No meni je vet rekao da ukoliko se problemi nastave da skupim kakicu i odvedem na analizu
Inače Pratel i slične tabletice za čiščenje od glista daješ svaka 3-4 mjeseca.
Ako hoćeš, to ti rade u Dijavetu u Vrapču (dr. Žarko). Rade obične pretrage na parazite i te kompliciranije. Ili pitaj na faksu, mislim da je za parazitologuju Dr. Tatjana Živičnjak.

I neka ti nikad, baš nikad ne bude nešto glupo pitati. Veterinar može biti divan i krasan, uljudan... ali može fulati dijagnozu. Tvoje je pravo (ako ne i moralna dužnost prema psu) da potražiš drugo, čak i treće mišljenje i ideš toliko daleko dok ne dobiješ željeni rezultat. I ja sam zadovoljna svojim sadašnjim vetom pa sam išla iz straha po mišljenje drugome. Jbga, loša iskustva iz prošlosti. Ne želim se gristi kasnije.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 07:38   #7
Hvala na ovom savjetu, u cijeloj gužvi i brizi potpuno sam ispustio iz vida mogučnost da stolicu odnosemo na VET fakultet na analizu.
Već danas ću ih zvati da pitam koliko to košta i koliko traje.
Još jednom hvala!!!
P.S. Inače, jučer je bio zadnji dan terapije sa Inorganom, pesonja je opet veseli, stalno maše repom, jedinom baš ne želi jesti Hilss I/D dehidrat, pa čak kada ga namočimo u Acidofil, i izgleda da ga jako boli kad kaka. Jučer je dva puta kakao, poslije podne i navečer, i svaki puta je jako zacvilio - svaki me puta srce zabolilo od tog njegovog cviljenja.
__________________
[I]Svaka rit dojde na šekret (prije ili poslije)!!!
agramer666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 09:07   #8
Obzirom da nisam pronasla ni jednu temu ovdje vezano za gastritis odlucila sam se otvoriti ju ovdje i nadam se da je to u redu.

Do sada se nikada nisam srela sa gastritisom, prije godinu dana prvi puta je diagnosticiran mojoj Manilli, a na proljece i Tysonu.

Ono kako se on manifestira u najvise slucaja je povracanje.
Ja imam dva "tipa" doma. Zenkica mi dobije proljev, te odbija jesti i povraca, dok muzjak hoce jesti, ali nakon par minuta sve ispovraca.

Kao prehrana kod gastritisa se preporuca u dane kad je aktivan riza i piletina skuhana, i opcenito ne mjenjati konstantno i naglo hrane.

Uzroci gastritisa su najcece su zbog alergicnih reakcija na pojedenu hranu, gutanje neprimjerene hrane, gutanje kemijskih proizvoda i toksičnih supstanci,...

Terapija je obicno peptoranom ili reglanom, ponekad i antibiotici se prepisjuju u doba kada je gastritis aktiviran.
Moji na primjer bolje reagiraju na ineckiju, nego na tablete. Zanima me da li se u ljekarni mogu kupovati ampulice peptorana i reglana?
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....

Zadnje uređivanje fermina-daza : 28.06.2017. at 13:49.
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 09:41   #9
Ovo posljednje morat ćeš pitati u ljekarni. Čini mi se da su slučajevi nedovoljne reakcije na oralno uzimanje lijeka prilično rijetke pa sumnjam da ćeš ovdje tako brzo dobiti odgovor.

Ja sam imala samo jedan slučaj gastritisa u životu, kao posljedicu punjene mliječne čokolade. Doduše, skupa sa staniolom pa je možda i to imalo utjecaja. Prva je posljedica bio trodnevni proljev, s povraćanje sam sama inducirala. Poslije su simptomi bili povraćanje hrane kojom sam Sitku hranila do tada, otprilike pola sata ili malo više nakon jela. Najprije je dobivala 75 mg Peptorana ujutro i 75 poslijepodne, tokom pola godine, a onda narednih pola godine - sve otprilike) samo 75 mg ujutro, Nakon godinu-godinu i pol sve se smirilo.

Ono što ja znam o gastritisu jest da ga izazivaju infekcija (bakterijska ili virusna) i iritacija želučane sluznice (neki lijekovi, pogrešna prehrana i pretjerano izlučivanje želučane kiseline zbog stresa), žučni refluks i autoimuni poremećaji. Pretpostavljam da si pod "alergičnim reakcijama" zapravo mislila na iritaciju želuca.

Mislim da bi najprije trebala pokušati razmisliti o uzroku pojave gastritisa kod svojih pasa, a svakako ih hraniti u više manjih obroka dnevno - pretpostavljam da ih, kao i većina nas, hraniš dvaput na dan. Inače se više manjih dnevnih obroka općenito preporučuje kod većih pasmina, kao način da se smanji rizik od torzije želuca.

Toliko ja znam o tome.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 11:00   #10
Sula ima kronični gastritis.
Najbolje ti je da vet napravi malo detaljnije preglede, da puno razgovarate o načinu ishrane, ponašanju psa, simptomima, da može što bolje uspostavitit dijagnozu da li je nešto prolazno ili kronično, da li treba lijekove ili se može srediti sa promjenom ishrane...
Ja sam se oko toga par godina bavila još kad je bila mala čim sam skužila da nešto ne štima.

Konkretno kod Sule nije djelovao pretjerano peptoran, nego promjena ishrane.
Mi ne jedemo dva, nego tri puta dnevno, ali u manjim količinama onda naravno, pa u međuvremenu uvijek dobije laganu poslasticu tu i tamo, samo da želudac nije iritran i prazan.
A sam način ishrane ti ovisi o dijagnozi i o tome kako koji pas što prihvaća, kao i mi ljudi.
Ja sam par godina mijenjala hranu, na samom početku industrijsku pa sam vidjela da niti jednu kupovnu ne podnosi dobro, pa onda sirovo koje nije htjela niti taknuti, pa kuhano a od kuhanog sam tražila od mali milijun namirnica koje bi najbolje odgovarale.
To je onako recimo ne smrtonosna i jako teška bolest ali je zahebana ako me kužiš, treba prvo dobro postaviti dijagnozu a onda tražiti i tražiti dok ne vidiš što točno paše tvojim psima.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 13:44   #11
Njima se aktivira gastritis ako krivo nesto pojedu, znaci prehrana koju jedu trenutno im odgovara, ali mozda pojedu nesto sa strane sto im ne odgovara.
Mojima se svaki put kad je gastritis vadi krv, radili smo pretrage i gastritis je, nisu mi rekli dal je kronicini, ali s obzirom da joj se svakih par mj aktivira vjerovatno je, budem danas bas pitala vetove jel je kronicni ili je prolazni.

Manilla mi je od jucer pocela ponovno povracat i proljev, ali evo danas je na rizi.. jede ju odmah nije ko inace da se natezmo. Ne povraca vise, tako da ju ni necu stavljat na peptorane i reglane.

Naucila sam se zivjeti vec sada godinu dana sa gastriticinim psom, tj sada vec sa dva gastriticara.

Otovrila sam temu iz razloga sto mislim da puno ljudi ni ne znaju sto je gastritis tj kako se ponasa kad imas psa sa gastritisom.
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 14:15   #12
Naš (mamin uglavnom) jadničak je isključivo na Eukanubi intestinal i tu i tamo dobije riže i/ili povrća (doslovno list blitve i sl, čisto da mu zamiriše). Sve ostalo, pa i komadić kuhanih pilećih prsa, izazove probleme. Poslasticu nije godinama dobio, brijem da bi ga ubila. Kod njega bude česta-par puta dnevno i meka stolica, u početku je bilo i krvi (pucaju kapilare, imao je i vrlo bolne hemeroide) u "loše dane". Ako se nastavi, dobije tablete par dana i to dobro rješi stvar, al to je sada, srećom, rijetko potrebno. Radi meke stolice se valjda analke ne prazne kao prije, pa i to redovito treba kontrolirati. U početku je bilo dosta problema i sa tim, osjetljiv je na uši oduvijek bio, pa bi se to sve razvilo u upalu uha. Već duži period je ipak ok sa ovakvim režimom prehrane s tim da je prava muka bila naviknuti ga na to sve, iako je cijeli život jeo Eukanubu, ali normalnu, no kuhano mu je bilo svakodnevno i ono što je čekao. Dodatni zajeb je što je srčani bolesnik, pa je zbog toga svakodnevno na ljekovima i puno pije i puno piški. Ko da je štene opet, svako malo ili kakanje ili piš. No, radi svega navedenog ima i zahod doma. Inače je cijeli život bio zdravi pas i, osim par upala uha u životu, vetu je išao samo na cjepljenje. Vrlo moguće da bi se ovi problemi javili, ali postepeno, dok su ovako došli gotovo odjednom. Naime, napao ga je pas i jako je bio povrijeđen, jedva su ga skrpali. On se nikad u životu nije svadio sa drugim psom, nikad ga nitko nije ozljedio, ma ružno ga pogledao, pa mu je napad bio ogroman šok. I tad je sve počelo, naglo i intenzivno, taj napad je definitivno bio okidač. Tad mu je bilo 10 godina, sada ima 14. A pretrage su bile standardne, prvo analiza kakice i čišćenje od parazita (big mistake), pa sve do rtg-a. Sad smo malo više fokusirani na srce i s tim ima puno više problema, dok se probava održava prehranom. Lijeka, ni za jedno ni drugo nema, bar ne onoga koji bi čudesno sredio da sve bude kao prije, jednostavno treba s tim živjeti. Nama su rekli-dok mu je kvaliteta života dobra, ali se spremite da će ići na gore, nije mlad (pred par godina, al drži se frajer, igra se ko mladić dok ga noge ne zabole).
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 15:15   #13
Manilla isto ima krvavi proljev, zbog tih kapilarica koja joj puknu. Njoj je to svaki put kada joj se aktivira gastirtis odmah krene tako sa proljevom i onda kapilarica pukne pa ima i krvi.

Dok je bila manja odmah sam mislila na najgore (parvo), al uvijek me vetica tjesila da je to normalno, da nemoram na svaki takav proljev reagirati. Sad trenutno ga isto ima, odnosno ujutro je imala tako, sad ima proljev bez krvi.
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 15:44   #14
Moja kujica je imala gastritis, ali nikad nije bilo tako kritično. Samo je povremeno povraćala žutu pjenu i bilo joj je muka.

U početku sam joj davala tablete peptorana i odmah promijenila prehranu. Vrlo brzo su simptomi nestali. Jedno vrijeme (cca 6 mjeseci) sam joj davala isključivo kuhano, zatim pola godine-godinu barf. Nakon toga sam se iz više razloga morala vratiti na dehidrat, ali sam uzimala isključivo grainfree (orijen, acana, canidae, sada nutrivet). Dajem joj tri obroka dnevno i već par godina nema nikakvih problema.


Mislim da ti nije rješenje davati "prilagođenu" hranu samo kad se gastritis aktivira, već bi ju konstantno trebalo hraniti hranom koja joj odgovara.
patience is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 17:02   #15
Potpuno si u pravu, konstantno davati ispravnu hranu i dijeliti na manje obroke.
A ne samo kad se pojavi.
Ovo što spominju forumaši je tipično ta žuta pjenica, imali smo puno puta problema s krvavim proljevima dok se nije skužilo što je(bilo je i krivih dijagnoza, pa se išlo po više mišljenja kod raznih veterinara).
I rekla bih nešto što nije još ovdje spomenuto - stres.
On loše utječe, ako se pas jako nešto iznervira i bude pod stresom, on proradi.
Barem u većini slučajeva, tako da uz prehranu treba paziti i da je pas smiren i dobre volje, da se ne potiču ti hormoni koji rade pod stresom pa utječu na želučanu kiselinu... i evo ti opet problema.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 18:36   #16
Ocito ne citate temeljito, oni jedu hranu jednu teistu konstantno, znaci kuhano i dehidrat jedan obrok, njima to odgovara, ali kada pojedu nesto sa strane sto im ne odgovara gastitis se aktivira i onda zbog proljeva i svega dobivaju samo cito raskuhanu rizu sa sluzi.
Znaci nije problem trenutna hrana koju jedu, nego nesto sa strane ako im se ubaci u kljun i to ih iziritira, sa Manillom je i krenulo tako da je pozderala vani nesto i tad je bilo grozno, 3-4 dana uopce nije htijela jest, tj jela je ko vrabac. Stvarno je katastrofa bilo.
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 19:01   #17
Moja je imala gastritis kad smo je udomili i bakćali smo se s time dobrih godinu dana - dok se nismo preselili i prešli na njoj odgovarajuću hranu. Simptomi su bili kruljenje u želucu (ili crijevima), odbijanje hrane dan-dva, faca ko da cucla limun i nakon dan-dva povratila bi žutu pjenu, dobila sraćku i užasno je smrdljivo prdila. Jednom je imala tako krvav proljev da joj je samo krv šiknula iz guzice. Obavili smo sve moguće pretrage na parazite i rezultati su bili OK. Bakćali smo se sa različitim "lajt" hranama za probavu, na Canidae je bilo malo bolje, ali nedo bog da je išta pojela sa strane tipa parizer za nagradu ili nekakav Šmekos, žlundru "sa stola" - odmah sranje i riganje. Stvar se potpuno ustabilila kad smo prešli na TOTW, kuhano i barf. Selidba van grada je isto pomogla jer je vrlo čest uzrok gastritisa i kod ljudi i kod pasa stres. Sad jede svašta i ništa joj nije. Od tada (a to je bilo prije oho-ho godina) možda se desilo još 1-2 puta da je odbijala hranu i imala proljev/povraćala žuto, no to nije niti iz bliza onako intenzivno kao nekad.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 21:09   #18
E ovo mi je jako drago pročitati pozitivno iskustvo za stres, jer znam da je to često okidač za gastritis, tako je i kod moje.
Drago mi je da joj je pomoglo preseljenje, pošto i ja selim na proljeće gdje ima puno manje stresa, buke i svega od onoga gdje smo sada, nadam se da će i to puno pomoći.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 22:12   #19
Da, samo mnogi vlasnici ne znaju ili ne žele prepoznati stres. Nisam niti ja tada, ali kasnije kad sam sve pokopčala, bilo je očito. Sad smo se preselili (na moj opći užas) ponovo u grad pa Pero nije niti van htio ići, bio je sav tužan, pokunjen, nikakav, povraćao je bez razloga par puta... Debela je OK, ali isto se vidi na njoj da je truljava, nije to to. O sebi niti neću, ja sam totalna banana.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 12:23   #20
A možda psi imaju čir? Jel imaju psi čireve želučane?
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.