Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2013., 17:41   #41
Ja sam jedna od korisnica državnog POS-a kojeg je pokrenuo Čačić 2000. godine. Koliko sam vidjela, pravila su slična. Cilj je osigurati prvi stan i to prema trenutnim potrebama, što će reći ograničenje prema broju članova kućanstva koji će taj stan koristiti (navodna socijalna komponenta cijele priče). U tom natječaju, bar na području Zagreba, sudjelovao je i Grad Zagreb i uvjeti su bili nešto drugačiji - npr. za moju, tada tročlanu obitelj, limit je bio 80 m2, koliko je i limit za kupnju bez poreza na promet nekretnina za prvu nekretninu. Tada je bilo slučajeva da su se ljudi vjenčavali, dobivali djecu itd, pa su shodno tome i mijenjali redni broj na listi. Ukoliko netko želi veću kvadraturu (barem je tada bilo tako) mogao je birati tek nakon što su se izredali svi na listi, a razliku između državnog limita i željene kvadrature plaćao je po tržišnoj cijeni, a kredit za razliku kvadrata je bio po tržišnim uvjetima ne uvjetima POS-a. Naravno, realizacija je bila (blago nama s Lijepom našom) nakon nekoliko godina (mi smo se uselili 2006. godine). Sad je situacija u mnogočemu drugačija - na tržištu je brdo neprodanih stanova, a ni razlika u cijeni nije tolika kolika je onda bila. Jedini, ali veliki plus, je činjenica da se ne može dogoditi da isti stan kupe dva kupca, da kupac nema ništa s hipotekom izvođača, da Lijepa naša u relativno kratkom roku provodi upis u gruntovnu, te da za eventualne nedostatke imaš koga ganjati.
tanja5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 18:30   #42
da li netko zna di je u klari škola?
jasnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 13:53   #43
Quote:
jasnalo kaže: Pogledaj post
da li netko zna di je u klari škola?

Osnovna škola Sveta Klara
Mrkšina 42

Kenny Max is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 09:16   #44
Pozdrav svima, ima li netko saznanja kako do poticaja za kupnju novih stanova u Slavonskom Brodu. Stjecanje prava za poticaje je navedeno samo za nekoliko gradova, pa me zanima kako se stvaraju uvijeti za pos izvan navedenih lokacija, dali izvođači / investitori možda podnose zahtijeh ili sl.
Hvala unaprijed svima koji su voljni pomoći...
tomislavsb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 19:41   #45
Ljudi koji su reaktivirali pos,nisu sa ove planete.To su marsovci.
A i prije sam se pitao,tko im je odobrio da poklanjaju zemljište,projekte i priključke kreditno sposobnim pojedincima.
Znači , svi Zagrebčani, kao vlasnici zemljišta u Španskom su poklonili sve to ljudima bogatijim od sebe .
U Europi takvo nešto ne postoji.Ne znam od kud je to Ratko prepisao.
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 20:22   #46
zemljište u španskom je bilo državno tj. vlasništvo morh-a....

pos je bio jedina dobra stvar koju je vlada ikad napravila za građane...unatoč tome, većina građana neće nikad imati svoj stan, a time i natalitet ide dolje....manje zaposlenih, manje mirovine, jer sustav to neće podnijeti....a više ni podstanarstvo nije lako plaćati....čak i kad nađeš stan za 200 eura u zg, režije te dođu opet min 150 - 200, i to one osnovne - struja, voda, grijanje, plin, pričuva, komunalna naknada, odvoz smeća....pa sad reci tko bi uopće u takvim uvjetima živio i imao djecu....ili bi trebali doživotno biti robovi banke za 40 m2 kutije-stana, na koji ode jedna cijela plaća da bi lihvari-banke i pohlepni građevinari zarađivali....i onda se svi čude kad dođe statsitika i natalitet manji od mortaliteta...naravno, kad ti je jedina opcija život u kutiji pod čizmom banke ili u podstanarstvu pod čizmom vlasnika koji te može izbaciti kad se sjeti....stvarno super uvjeti...

isprike na offu....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 16:03   #47
jel zna netko što mi treba za izjavu da nemam odgovarajući stan? to sama sastavim? jel treba javnom bilježniku nešto još nositi, tipa izvod iz zemljišne knjige ili štogod...-mislim kako će on znati govorim li ja isitinu?
niki_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 16:48   #48
Javni bilježnik samo potvrđuje da si ti to uistinu izjavila (ovjerava tvoj potpis), a u takvim izjavama obično piše da si svjesna kaznene odgovornosti ako lažeš. Za format izjave provjeri APN stranicu.
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 17:04   #49
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Javni bilježnik samo potvrđuje da si ti to uistinu izjavila (ovjerava tvoj potpis), a u takvim izjavama obično piše da si svjesna kaznene odgovornosti ako lažeš. Za format izjave provjeri APN stranicu.
hvala!
niki_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 18:25   #50
http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...3/Default.aspx

Zna li neko kako se boduju kriteriji kojima se ulazi na POS listu? Kolika je "prolaznost", tj omjer onih koji su upali i prijavljenih?
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 13:39   #51
Koliko ja znam nema još rezultata tj. objavljene liste sa rednim brojevima.
kimi999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 09:15   #52
lista

Zvao sam APN, rekli da treba tražiti na www.apn.hr i da će lista biti objavljena oko 01.05.
kimi999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 13:24   #53
ono što mene zanima kod financiranja je kako će oni banku natjerati da da kredit po "prosječnoj kamatnoj stopi" od 4%?

prema izračunu koji su dali ispada da ako recimo država da kredit po 2% (da li bi to država stvarno napravila?), banka ga može dati po 5,45% da iznos odgovara onom njihovom na apn stranici, ali za pos plus to znači

1. ako banka i pristane, to će vjerojatno biti ograničeno na prvih par godina, a nakon toga će kamatna stopa u nebesa
2. čisto sumnjam i da će uspjeti "uvjeriti" prodavatelje (investitore) da prodaju stan po "približno 1.125€" (ne vjerujem ni da će ih "uvjeriti" da prodaju po 1200-1300 €, bar ne u Zagrebu)

jel ima tko kakve dodatne informacije?
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 16:30   #54
http://www.poslovni.hr/mobile/nekret...-koliko-240592
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 22:08   #55
Baš sam mislio da će od ovog PosPlus biti nešto i nadao sam se tako riješiti stan. Međutim dobili smo slijedeće.
Vlada RH odobrila prodaju stanova uz 10% PDV-a. Onis 15% PDV-a možemo otplatit na rate. Uz to potrebno je dati 15% učešća da se proračun malo popravi. Nije mi jasno ovo vlada je u proračunu osigurala , XX toliko i toliko novaca. Pa neća ni jednu kunu morati dati iz proračuna, proračun će ostati u plusu nakon inicijalnih transakcija???
Cijena stana maksimalno 1400€, pa nisam lud kupiti kvadrat po 1400€. Po povlaštenom programu?
Po posebnoj povoljnoj i kamati od 4-5%?? Ušteda u odnosu na komercijalnu kamatu od 7%?? Pa auto-krediti imaju manju kamatnu stopu.
Tko je lud da se upusti u dugoročni kredit sa 7% kamate. To nema smisla, puno je financijski isplativije biti podstanar.
Mogu razmisliti o komercijalnom kreditu s 4 posto kamate na kraći rok, za što mi treba veći polog i viša rata otplate , ali je koliko toliko isplativo.
Ovo je smeće od programa, sva je puno laži. Ušteda ne postoji, samo zarada za banke.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 00:30   #56
Ja i žena smo jedni od zainteresiranih za kupnju stana na ovaj, valjda jeftiniji način. Ne poznajem još dobro sve cake oko kupovine stana a i ovaj POS plus mi je dosta nejasan pa molim upućenije da mi razjasne nedoumice

1) Dakle, 15% učešća mi i ne izgleda tako strašno, naime i inače pri kupnji stana prodavatelju se daje kapara koja iznosi oko 10% i za toliko se umanji kredit? Ili ovo znači da treba dati i kaparu prodavatelju, dakle ukupno 10 + 15 % izbrojiti u kešu?

2) Ja u banci mogu dobiti kredit po kamati 4,75%. Čitam po netu, kamata na kredit bi ovdje iznosila oko 3,9% ?

3) Cijena od 1400 Eura po kvadratu može biti dobra ali i loša - zavisi naravno od lokacije, kvalitete gradnje itd. Na području Splita u Dugopolju stanovi se nude po 1150 Eura! Kako stoji lokacija Kila npr? Vrijede li tamo stanovi 1400 Eura po kvadratu? A Pazdigrad, Mejaši? Na Kman npr. ne računam.

4) Nije mi jasno, po kojim kriterijima će APN kupcima odobriti zajam, jesu li to isti kriteriji koji su vrijedili za dosadašnji POS? Šta ako ja recimo napravim predugovor, dam kaparu a APN ne da zajam, jer nisam zadovoljio njihove kriterije ???

5) Što je sa policom osiguranja kredita, tj. da li ona mora pokriti i iznos koji daje APN, ili za njegov dio treba posebna polica i kakva?

6) Koji su to stanovi koji zadovoljavaju ovaj POS plus program? Bilo koji novi stan s cijenom do 1400 Eura/m2 ?

odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 09:47   #57
Quote:
odivamo kaže: Pogledaj post
Ja i žena smo jedni od zainteresiranih za kupnju stana na ovaj, valjda jeftiniji način. Ne poznajem još dobro sve cake oko kupovine stana a i ovaj POS plus mi je dosta nejasan pa molim upućenije da mi razjasne nedoumice

1) Dakle, 15% učešća mi i ne izgleda tako strašno, naime i inače pri kupnji stana prodavatelju se daje kapara koja iznosi oko 10% i za toliko se umanji kredit? Ili ovo znači da treba dati i kaparu prodavatelju, dakle ukupno 10 + 15 % izbrojiti u kešu?

2) Ja u banci mogu dobiti kredit po kamati 4,75%. Čitam po netu, kamata na kredit bi ovdje iznosila oko 3,9% ?

3) Cijena od 1400 Eura po kvadratu može biti dobra ali i loša - zavisi naravno od lokacije, kvalitete gradnje itd. Na području Splita u Dugopolju stanovi se nude po 1150 Eura! Kako stoji lokacija Kila npr? Vrijede li tamo stanovi 1400 Eura po kvadratu? A Pazdigrad, Mejaši? Na Kman npr. ne računam.

4) Nije mi jasno, po kojim kriterijima će APN kupcima odobriti zajam, jesu li to isti kriteriji koji su vrijedili za dosadašnji POS? Šta ako ja recimo napravim predugovor, dam kaparu a APN ne da zajam, jer nisam zadovoljio njihove kriterije ???

5) Što je sa policom osiguranja kredita, tj. da li ona mora pokriti i iznos koji daje APN, ili za njegov dio treba posebna polica i kakva?

6) Koji su to stanovi koji zadovoljavaju ovaj POS plus program? Bilo koji novi stan s cijenom do 1400 Eura/m2 ?

ja ću ti pokušati odgovoriti ono što znam...

1. 15% se daje ukupno koliko sam ja shvatila, 25% bi stvarno bilo previše...
2. 2,95 je prosječna kamata, dakle, postoje manja odstupanja po bankama
3. nemam pojma
4. kriterija nema, čak ni ne treba biti prva nekretnina. dakle, bitno je samo da si kreditno sposoban i da imaš onih 15%
5. nemam pojma
6. tako je, svi novi stanovi do 1400eura/m2

e sad meni nije jasna jedna druga stvar, oni cijelo vrijeme govore zajam, kako sam ja shvatila država nam pozajmljuje ovih 200eura/m2. kada i kako mi to moramo vratiti ako moramo? taj dio ne shvaćam...
petra_:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 14:08   #58
Quote:
petra_:) kaže: Pogledaj post

e sad meni nije jasna jedna druga stvar, oni cijelo vrijeme govore zajam, kako sam ja shvatila država nam pozajmljuje ovih 200eura/m2. kada i kako mi to moramo vratiti ako moramo? taj dio ne shvaćam...
Ovako su mi rekli u APN-u: prvo otplaćuješ kredit a zatim zajam. Dok otplaćuješ kredit ide ti kamata 1% na zajam, a kad dodje red na otplatu zajma tada je kamata 4%. Sve skupa, prosječno kamata na sve navodno iznosi oko 4%. Ne vjerujem im baš, ovo bi trebalo izračunati.
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 15:18   #59
Quote:
odivamo kaže: Pogledaj post
Ovako su mi rekli u APN-u: prvo otplaćuješ kredit a zatim zajam. Dok otplaćuješ kredit ide ti kamata 1% na zajam, a kad dodje red na otplatu zajma tada je kamata 4%. Sve skupa, prosječno kamata na sve navodno iznosi oko 4%. Ne vjerujem im baš, ovo bi trebalo izračunati.
da, zvala sam i ja... ako uspiješ izračunat, napiši računicu i ovdje
petra_:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 22:03   #60
ma ja iz pouzdanih izvora iz zagr.banke čula da je tih prvih 900 zahtjeva već rasprodano.tak da mi ostali smrtnici čekat drugi rok (navodno u 9.mj)
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.