Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2017., 09:33   #41
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Vadila sam i inzulin i 8 je. (ref. 2.6- 30). Secer je 5.1. Ne cini mi se visoko. Koliki je tvoj?
Mislim, ja bi rado kad bi mi mogli nesto dati da mi ubrza i poslozi stvari, ali nekako mislim da nece
Joj nema baš sad nalaze, ali uvijek je bio ispod 5.

Kod mene to izgleda ovako -kad s počeli problemi sam se počela debljati iako nisam promijenila ništa kod prehrane i vježbanja. Kad sam bila na strogoj dijeti i pojačala treninge, onda su kile stajale na mjestu (ali bar nisu išle gore).

Uz Siofor, strogu dijabetičku dijetu i vježbanje, kile idu dole (prilično sporo, ali ipak idu). Svako nepridržavanje dijete zaustavi taj pad. Pod nepridržavanje mislim na dijabetičke slatkiše tu i tamo (ali ih zbrajam pod dozvoljene UH) ili preskakanje treninga.

Meni su neke transformacije u 3-6 mjeseci SF

A da ne spominjem kako sam na početku terapije umirala od gladi, iako dijeta stvarno nije strašna i nisu male količine hrane. I stalno mi je padao šećer p sam osjećala omaglice i napadaje vrućine
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 12:05   #42
Stos je u omjeru secera i inzulina, tipa ako imas secer 4 a inzulin npr 15 to je previse inzulina za kolicinu secera, tako nesto. (vjerojatno i ti to kuzis)
Kod mene mi se to ne cini dramaticno, iako bi ja voljela da jest jer to znaci da bi dobila mozda neku malu dozu lijeka, uz lifestyle kojeg provodim to bi tocno bila ta sitnica koja mi treba
Nisam jos isla endokrinom po zavrsnu rijec, vidjet cu sto ce mi reci.

Drago mi je da ti je bolje
Glede dijabeticke dijete - imaj na umu da secer mora biti sto nize u krvi, pa tako i inzulin.
Mislim da nikakvi slatkisi nisu dozvoljeni pa cak ni dijabeticki.
Cisto dajem hintove, mozda bi ti neki low carb pristup pomogao da ide malo brze
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 13:15   #43
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Stos je u omjeru secera i inzulina, tipa ako imas secer 4 a inzulin npr 15 to je previse inzulina za kolicinu secera, tako nesto. (vjerojatno i ti to kuzis)
Kod mene mi se to ne cini dramaticno, iako bi ja voljela da jest jer to znaci da bi dobila mozda neku malu dozu lijeka, uz lifestyle kojeg provodim to bi tocno bila ta sitnica koja mi treba
Nisam jos isla endokrinom po zavrsnu rijec, vidjet cu sto ce mi reci.

Drago mi je da ti je bolje
Glede dijabeticke dijete - imaj na umu da secer mora biti sto nize u krvi, pa tako i inzulin.
Mislim da nikakvi slatkisi nisu dozvoljeni pa cak ni dijabeticki.
Cisto dajem hintove, mozda bi ti neki low carb pristup pomogao da ide malo brze
Eowyn i TincH, u slučaju poremećenog inzulina ili šećera u organizmu, ili pak metaboličkog sindroma, je li baš strogo zabranjena konzumacija bilo kakvih slatkiša (ako se ne želiš debljati)?

Otkad sam na Seroquelu, postala sam luda za čokoladom, iako prije nisam mogla smisliti slatko.
Ali, pročitala sam da se tamna čoksa (više od 75% kakaa - antioksidans je, ima puno manje šećera, prirodnija je itd.) smije jesti, doduše, jedino u jutarnjim satima (što i radim). I naravno, u vrlo ograničenim količinama. Na netu čak na mnogo mjesta piše da tamna pomaže u mršavljenju (zbog svojih kvaliteta, ali možda i zbog činjenice da je potpuno izbjegavanje bilo kakvih gastroizazova i guilty pleasurea kontraproduktivno kod provođenja dijete, i da je bolje tu i tamo počastit se, jer onda ona biva manje tegobnom i postoji manja šansa od relapsa i upadanja u binge mode).

Znate li je li to točno ili bih i nju trebala izbjegavati? Pokušala sam tjedan dana živjeti bez nje, ali nije išlo. Probala bih opet, naravno, radi zdravlja.
Veronica Lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 15:19   #44
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Stos je u omjeru secera i inzulina, tipa ako imas secer 4 a inzulin npr 15 to je previse inzulina za kolicinu secera, tako nesto. (vjerojatno i ti to kuzis)
Kod mene mi se to ne cini dramaticno, iako bi ja voljela da jest jer to znaci da bi dobila mozda neku malu dozu lijeka, uz lifestyle kojeg provodim to bi tocno bila ta sitnica koja mi treba
Nisam jos isla endokrinom po zavrsnu rijec, vidjet cu sto ce mi reci.

Drago mi je da ti je bolje
Glede dijabeticke dijete - imaj na umu da secer mora biti sto nize u krvi, pa tako i inzulin.
Mislim da nikakvi slatkisi nisu dozvoljeni pa cak ni dijabeticki.
Cisto dajem hintove, mozda bi ti neki low carb pristup pomogao da ide malo brze
Nope, ja s low carb pristupom ne mogu funkcionirati. Probala sam. Moram si na neki način održavati razinu šećera u krvi.

Ona mora biti unutar određenih granica. Prenizak šećer u krvi isto nije dobar i ima grozne simptome.

Ja sam se preporodila otkad sam na terapiji i dijabetičkoj dijeti. U 5. mjesecu imam prvu kontrolu pa ću vidjeti je li mi se inzulin stabilizirao, ali fizički se osjećam puno puno bolje.

Quote:
Veronica Lux kaže: Pogledaj post
Eowyn i TincH, u slučaju poremećenog inzulina ili šećera u organizmu, ili pak metaboličkog sindroma, je li baš strogo zabranjena konzumacija bilo kakvih slatkiša (ako se ne želiš debljati)?

Otkad sam na Seroquelu, postala sam luda za čokoladom, iako prije nisam mogla smisliti slatko.
Ali, pročitala sam da se tamna čoksa (više od 75% kakaa - antioksidans je, ima puno manje šećera, prirodnija je itd.) smije jesti, doduše, jedino u jutarnjim satima (što i radim). I naravno, u vrlo ograničenim količinama. Na netu čak na mnogo mjesta piše da tamna pomaže u mršavljenju (zbog svojih kvaliteta, ali možda i zbog činjenice da je potpuno izbjegavanje bilo kakvih gastroizazova i guilty pleasurea kontraproduktivno kod provođenja dijete, i da je bolje tu i tamo počastit se, jer onda ona biva manje tegobnom i postoji manja šansa od relapsa i upadanja u binge mode).

Znate li je li to točno ili bih i nju trebala izbjegavati? Pokušala sam tjedan dana živjeti bez nje, ali nije išlo. Probala bih opet, naravno, radi zdravlja.
Šećer treba izbjegavati, ali nije strogo zabranjen u smislu da ćeš umrijeti ako pojedeš nešto slatko. Neće ni dijabetičar baš umrijeti na licu mjesta od slatkoga.

Ja ne jedem slatko jer se previše bojim dijabetesa. Jednom u dva tjedna pojedem nešto prilagođeno dijabetičarima što ne diže šećer ni inzulin. Jednostavno ne mogu bez slatkog, a kad već postoje slatkiši sa stevijom i raznim zaslađivačima ne želim baš biti očajnički željna slatkog.

Meni je endokrinologica rekla da ako baš i pojedem nešto slatko da nakon toga odradim trening.

Nije kod čokolade problem samo u šećeru nego i u mastima i količini UH općenito pa treba paziti s tim.


P.S. Pitanje za one koji su na metforminu, a još bolje na kombinaciji metformina i terapije za hipotireozu - postoje li ikakve kontraindikacije za pilule? Radila sam pretrage, svi spolni hormoni su mi ok, ali htjela bih pilule čisto zbog kontracepcije. Popričat ću i s ginekologom, ali čekam termin za pregled pa pa provjerim.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 11:20   #45
Metformin i Euthyrox nisu rijetka kombinacija, u pravilu se dosta dobro podnose.

Kontracepcijske tablete mogu (među ostalim) pogoršati funkciju jetre, disregulirati metabolizam lipida (u grubo), ako imaš sklonost neadekvatno prekomjernom zgrušavanju krvi (npr. nekakavu trombofiliju), mogu dovesti i do ozbiljnih stvari, npr. duboke venske tromboze pa i moždanog udara.
Još ako su i ugri i cigarete

Ako si na nekakvoj specifičnoj dijeti koja uključuje veći unos masnoća (npr. LCHF) treba dobra interdisciplinarna konzultacija mnogih specijalnosti, kako bi se odradio plan praćenja pojedinih funkcija te kako bi se procijenio rizik za nastanak ozbiljnih poremećaja i stanja.

Ja bih svakako razmotrio neke druge oblike kontracepcije.

Savjet endokrinologinje o tjelovježbi nakon konzumacije "zabranjenog voća" je dobar, posebice ako osoba uzima i metformin u terapiji.
Vježbe s opterećenjem su zakon u opisanom slučaju (zbog samog djelovanja metformina )
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 18:47   #46
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Metformin i Euthyrox nisu rijetka kombinacija, u pravilu se dosta dobro podnose.

Kontracepcijske tablete mogu (među ostalim) pogoršati funkciju jetre, disregulirati metabolizam lipida (u grubo), ako imaš sklonost neadekvatno prekomjernom zgrušavanju krvi (npr. nekakavu trombofiliju), mogu dovesti i do ozbiljnih stvari, npr. duboke venske tromboze pa i moždanog udara.
Još ako su i ugri i cigarete

Ako si na nekakvoj specifičnoj dijeti koja uključuje veći unos masnoća (npr. LCHF) treba dobra interdisciplinarna konzultacija mnogih specijalnosti, kako bi se odradio plan praćenja pojedinih funkcija te kako bi se procijenio rizik za nastanak ozbiljnih poremećaja i stanja.

Ja bih svakako razmotrio neke druge oblike kontracepcije.

Savjet endokrinologinje o tjelovježbi nakon konzumacije "zabranjenog voća" je dobar, posebice ako osoba uzima i metformin u terapiji.
Vježbe s opterećenjem su zakon u opisanom slučaju (zbog samog djelovanja metformina )
Radim svake godine KKS i nikad nisam imala ništa što bi odudaralo od normale, osim niskog šećera. Ali pretpostavljam da se za trombofiliju rade neke posebne pretrage.

To vrijedi za sve ili je meni rizik povećan zbog terapije koju uzimam? Morat ću popričati s endokrinologicom.

Ja masno loše podnosim pa mi take dijete nisu opcija.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 10:26   #47
Ovo sto kaze body halleck - u mom slucaju recimo iskljucivo kardio trening sam po sebi ne daje bas neke rezultate sto se tice mrsavljenja no cim se primim utega stvari se krenu micati s mrtve tocke
(Cak i ako jako ne pazim na prehranu sto kod kardia nije slucaj)

Bilo je faza kada sam iskljucivo radila s utezima, nula kardia, u tim periodim nosila sam najmanji konf.broj.

Sto se tice prehrane osobno se bolje osjecam na low carbu zbog toga sto mi mahunarke i zitarice iritiraju crijevni trakt i puno sam umornija kada ih jedem. No dozvolim si npr cokoladicu ili sendvic na planinarenju npr.


Body halleck - znas li nesto vise o sistemu kako metformin snizava secer u krvi?
Jer ako npr iscrpis misice treningom utezima metformin vise nije potreban? Ili?

Zadnje uređivanje TincH : 02.05.2017. at 11:30.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 13:43   #48
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ovo sto kaze body halleck - u mom slucaju recimo iskljucivo kardio trening sam po sebi ne daje bas neke rezultate sto se tice mrsavljenja no cim se primim utega stvari se krenu micati s mrtve tocke
(Cak i ako jako ne pazim na prehranu sto kod kardia nije slucaj)

Bilo je faza kada sam iskljucivo radila s utezima, nula kardia, u tim periodim nosila sam najmanji konf.broj.

Sto se tice prehrane osobno se bolje osjecam na low carbu zbog toga sto mi mahunarke i zitarice iritiraju crijevni trakt i puno sam umornija kada ih jedem. No dozvolim si npr cokoladicu ili sendvic na planinarenju npr.


Body halleck - znas li nesto vise o sistemu kako metformin snizava secer u krvi?
Jer ako npr iscrpis misice treningom utezima metformin vise nije potreban? Ili?
Ja recimo super podnosim UH, A prilično loše masti.

Meni trening s utezima bez metformina nije davao iste rezultate kao kad sam na terapiji, ali kod mene si je inzulin dao oduška
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 14:00   #49
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
...
Vježbe s opterećenjem su zakon u opisanom slučaju (zbog samog djelovanja metformina )
možeš ovo malo pobliže opisati, pls?
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 19:04   #50
Ovdje napisano bit će maksimalno sažeto i pojednostavljeno približavanje mehanizma djelovanja metformina na regulaciju šećera.

Sam lijek star je kojih 60 godina.
Dakle, mladić u najboljim godinama.
Puno znamo o njemu što radi, ali kako to točno radi- e, tu se još uvijek upoznajemo sa njegovim mehanizmom djelovanja (jedan od zadnjih je njegov učinak u debelom crijevu, njegov učinak ne neke vrste karcinoma i sl.).

Većina istraživača smatra kako primarno djeluje na razini jetre na način, da značajno inhibira (spriječi) nastanak "novih" molekula glukoze iz postojećih zaliha.

Drugi, puno manje jasan mehanizam ide prema mišiću, gdje na neki način (ovo jako pojednostavljujem) metformin pomaže, da se postojeća glukoza iskoristi (jako, jako, pojednostavljeno)
Smanjuje inzulinsku rezistenciju (e, sad sam se zapetljao - i ovo je danas predmet prijepora&rasprava, novih spoznaja) među ostalim, u prijevodu treba ti manje inzulina, kako tvog "domaćeg", tako i "uvoznog".

E, sad ono što nas zanima (također, vrlo, vrlo pojednostavljeno).
U praksi se vrlo često vidi učinak, kod osoba koje uzimaju metformin u svrhu liječenja šećerne bolesti i radi trening sa vanjskim opterećenjem (primarno sa utezima), značajno je bolja regulacija šećera uz nekad čak i smanjenje doze i inzulina i metformina (recentni izolirani slučaj - mlađi čovjek, malo prebucmast, dobije dijabetes, inicijalno na nekih 22-28 jedinica inzulina na dan, a uz hard-core trening sa utezima 4-6 jedinica inzulina na dan uz perverzno dobar HbA1c, tzv. "špijun" za dugotrajniju regulaciju šećera).
Da ne bude zabune, svaka je tjelovježba dobra.

Postoji čak i zlouporaba metformina u svrhu mršavljenja, ali o tom ja baš i ne bih :no no:

Dakle, vježbajte slobodno uz metformin, ukoliko nemate kontraindikacija.
Mjerite cukor, HbA1c i veselite se rezultatima
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 19:20   #51
Hvala ti

Jos jedno pitanje - ukoliko djeluje preko jetre, postoji li mogucnost da na toj razini stvori ikakve probleme? (ili barem naznaka iste?)

I drugo, koliko on ima smisla u slucaju tek (blage) inz.rezistencije (dakle osoba nije dijabeticar, sto spominjes u primjeru)?

Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Ja recimo super podnosim UH, A prilično loše masti.

Meni trening s utezima bez metformina nije davao iste rezultate kao kad sam na terapiji, ali kod mene si je inzulin dao oduška
Da, ocito smo svi razliciti

I da, ne znam kako je sa zbilja visokim inzulinom, moguce da u tom slucaju nesto vise carba ipak ima smisla. U svakom slucaju dobro je da si nasla neki put
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 19:30   #52
pojednostavljeno,
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 16:17   #53
Opet ja

Dakle, danas sam vadila krv i za nekoliko sati mi je stigao nalaz i to samo GUK (4.4 prvo vađenje, 4.2 dva sata nakon jela), A za inzulin nisam ništa dobila.

Ne mogu se sjetiti što je pisalo na uputnici, ali meni je šećer na OGTT bio uredan i nikad nije bio povišen. Ako je već poanta terapije da mi stanice postanu osjetljivije na inzulin, ne bi li trebali provjeriti i kakav je inzulin?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 17:48   #54
Meni je rekla doktorica da baš mora pisati baš dvosatno određivanje inzulina ako se gleda inz.rezistencija. Mislim da tebi to nisu odradili.
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 16:31   #55
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
možeš ovo malo pobliže opisati, pls?
Mozda ce ti pomoci, ovo je c/p odnekud:

Siofor (metformin) je lijek koji djeluje tako da povećava osjetljivost tkiva na inzulin

Ukratko, molekule inzulina kojeg normalno luči tvoj organizam trebaju "sjesti" na stanice tvojih tkiva, na jedno posebno mjesto (a ta sjedalica je nešto što se zove inzulinski receptor)

Tim sjedanjem dolazi do "djelovanja" inzulina, a djelovanje inzulina je da on omogući molekulama glukoze ulazak u stanicu (gdje se onda glukoza treba iskoristiti itd)

Ako molekule inzulins ne sjedaju spremno i hitro, ako su sjedalice iskrivljene, ili ih nema dovoljno (npr. kad je čovjek debeo), e onda postoji problem inzulinske rezistencije. Tada glukoza ne ulazi u stanice, nego se zadržava u krvi, tj. šećer u krvi je povišen
(zato što zbog nedovoljno dobrih receptora za inzulin, nije uspio ući u stanice)

Dakle, inzulinska rezistencija je nedovoljna osjetljivost na inzulin, i ona se popravlja uzimanjem lijekova poput Siofora (metformin)

Ovo je super: popravlja se i uvođenjem neke redovite tjelesne aktivnosti, aerobne

To ne znači da je trčanje u pravom smislu zamjena za lijek, ali doprinosi poboljšanju

Ono što je cilj: imati dobre glikemije. Ako su tvoji šećeri dobri, onda je sve ok

Što se tiče nuspojava Siofora, neki ljudi ih nemaju. Ja ti preporučujem da pratiš šećere (natašte, prije i poslije jela - pri čemu je poslije jela bitnije u tvome slučaju, i prije spavanja), i razgovaraš s doktorom dijabetologom o svemu.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 22:00   #56
Ok stigli nalazi - ja definitivno nemam veze s inz.rez. (a imam PCOS!)

GUK 5.1, inzulin 7.9.

Indeks inz.rez 1.2, tako mi pise. Google kaze da je to nes malo, zanemarivo.. kao jako slaba inz.rez, ako uopce.

Tako da svi vi koji mislite da zbog PCOS automatski trebate piti metformin razmislite jos jednom. I odite na pretrage.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 23:26   #57
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Meni je rekla doktorica da baš mora pisati baš dvosatno određivanje inzulina ako se gleda inz.rezistencija. Mislim da tebi to nisu odradili.
Evo odradila kontrolu. Objasnila mi je endokrinologica da nije tražila nalaze inzulina jer se sve vidi po GUK nalazima.

Meni je šećer natašte viši neko nakon jela i to je znak da je je inzulin još uvijek visok

Pitala sam i za kontracepcijske pa je rekla da nemam nikakve kontraindikacije. Štoviše, Siofor povećava plodnost
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 08:46   #58
Ima vise testova za utvrđivanje IR. Najbolji je petosatni ogtt. Za to treba biti upisan u dnevnu bolnicu.


Da li je nekome zlo od metaformina?
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 16:30   #59
Quote:
Cikcak kaže: Pogledaj post

Da li je nekome zlo od metaformina?
Mnogima.

No, isto tako, mnogim nuspojavama metformina se može doskočiti
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 21:57   #60
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Mnogima.

No, isto tako, mnogim nuspojavama metformina se može doskočiti
Mene je iznenadilo kad me doktorica pitala kako podnosim Siofor jer ni ne osjetim da ga pijem. Stvarno imam sreće.

Mene nešto drugo muči. Fibrinogen mi je iznad referentnih vrijednosti (gornja granica je 3.5, A meni je 3.6, nisam zapamtila čega). Sve ostalo je super, čak se doktorica čudila što su mi kolesterol i trigliceridi tako niski.

Može li to biti zbog inzulinske rezistencije? Meni je indeks inzulinske rezistencije bio 3.6 što mi se čini dosta visoko.

I mogu li to smanjiti treninzima, omega-3 tabletama i vitaminom C?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.