Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2013., 14:46   #661
@Donata - nisam sigurna da li se tvoj post odnosi i na mene, ali ja svakako namjeravam prvom prilikom nabaviti odgovarajuću posudu za pečenje kruha, jer mi se i te kako svidjaju ovi kruhovi odavde po izgledu, a vjerujem i da im je ukus odličan.

danas sam još pekla nepoklopljeno jer mi je jedina vatrostalna zdjela s poklopcem koju imam doma premala čak i za kruhić od pola kile brašna, na žalost. bi li stvar funkcionirala da se tijesto poklopi s par puta presavijenom alu-folijom umjesto poklopca?

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 15:17   #662
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Nije kukuruzni, možda ti ostavlja takav dojam jer je fotkano mobom i navečer Radila sam mješavinu bijelog s malo raženog
...a to je kad bi ja kukuruzni, pa ga vidim i gdje ga nema..

Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Da, pečem ga u duguljastom kalupu. Ovak nekaj:
http://www.emmezeta.hr/repository/im...gory_large.jpg
Moj je dug oko 25 cm. Od pol kile brašna mi se popuni pola kalupa i još se kod dizanja digne taman do vrha. Čak se uspio dić sa suhim kvascem kojem je prošao rok trajanja.
Probat ću ga i ja peći u duguljastom, samo onda nema poklapanja u prvoj polovici pečenja

Donata, meni su tvoji savjeti zaista jako puno pomogli i moram priznati da sam potaknuta tvojim prekrasnim kruhovima odlučila ispeći svoj prvi kruh..ali ne i posljednji (sutra navečer mjesim novi )..a inače nisam neki jedač kruha, padam jedino na domaće, kupovni prolaze jedino punozrnati..
Didilina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 15:37   #663
Stručnjaci za kruh pomagajte . Tu i tamo u nekom restoranu naletim na kruh koji je domaći i dosta masan. Ne znam kako da objasnim bolje, bude mu korica onak masnjikava i cijeli kruh je manje suh od običnog. Kako to postići? Hvala
__________________
Etno je moja furka
ivanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 16:21   #664
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
@Donata - nisam sigurna da li se tvoj post odnosi i na mene, ali ja svakako namjeravam prvom prilikom nabaviti odgovarajuću posudu za pečenje kruha, jer mi se i te kako svidjaju ovi kruhovi odavde po izgledu, a vjerujem i da im je ukus odličan.
stvarno nema nikakve veze s tobom, ti si ispekla lijepi domaći kruh, na tradicionalan način u pećnici, kao što smo i svi mi prije pekli.
Moj post se odnosio na one koji modificraju metodu pečenja u zagrijanoj posudi, jer je to kao bespotrebno kompliciranje i k tome tvrde da je rezultat identičan.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 17:35   #665
Kaj se mene tiče ovo moze biti odvojena tema, samo da bude tu

Meni je ovo pečenje u vručoj posudi pravo otkriće i ovako pečen kruh konačno ima okus kruha kakav volimo
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 21:28   #666
Quote:
ivanah kaže: Pogledaj post
Stručnjaci za kruh pomagajte . Tu i tamo u nekom restoranu naletim na kruh koji je domaći i dosta masan. Ne znam kako da objasnim bolje, bude mu korica onak masnjikava i cijeli kruh je manje suh od običnog. Kako to postići? Hvala

pa kaj ne pitaš tamo?

samo ne znam meni je to bezveze...ja sam neko vrijeme kupovala kruh isto tak premazan nečim,bio je ukusan al me to nekako smetalo gore
kodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 21:59   #667
Quote:
ivanah kaže: Pogledaj post
Stručnjaci za kruh pomagajte . Tu i tamo u nekom restoranu naletim na kruh koji je domaći i dosta masan. Ne znam kako da objasnim bolje, bude mu korica onak masnjikava i cijeli kruh je manje suh od običnog. Kako to postići? Hvala
Meni je recimo jako fini kruh Kod Šime (ako tko zalazi) i ne znam kako ga ispeku, ne čini mi se mastan izvana, a niti iznutra.
Nema teksturu poput ovih kakve pečemo u zagrijanoj posudi, mek je i pun - gust, za razliku od klasično pečenog kruha koji doma ispečemo i koji je suši iznutra i nikad nije tako mekan.
Eh, valjda ćete skužiti, svašta sam nadrobila, ne znam kako opisati taj kruh, osim da mi je super
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 22:03   #668
Zamijesila od Lidlovog brašna,baš me zanima kakav će ispasti
sutra nakon pečenja stavim sliku (ako se sjetim )
čitala po forumu da je dobro brašno,trenutno je na akciji oko 7 kn
inače brašno najčešće nabavljam u mlinu
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 22:26   #669
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post
Zamijesila od Lidlovog brašna,baš me zanima kakav će ispasti
sutra nakon pečenja stavim sliku (ako se sjetim )
čitala po forumu da je dobro brašno,trenutno je na akciji oko 7 kn
inače brašno najčešće nabavljam u mlinu
Ja sam do sad pekla od Lidlovog (gotova mješavina, samo se doda voda). Svaki put ispalo super!
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 00:31   #670
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
... lijepi domaći kruh, na tradicionalan način u pećnici, kao što smo i svi mi prije pekli.
hvala što misliš, bi li se poklopac mogao improvizirati od par slojeva alu- folije? napravljen dovoljno labavo tako da tijesto ima mjesta narasti, a lagan je pa se lako ukloni pred kraj pečenja?

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 02:58   #671
Ivanah, to mene zanima isto, ali od nikog nemogu dobiti odgovor.Kad pitam urestoranu dobijem takav odgovor -da bolje nisam niš ni pitala-samo neodređeno nekaj promrmljaju.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 08:32   #672
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
hvala što misliš, bi li se poklopac mogao improvizirati od par slojeva alu- folije? napravljen dovoljno labavo tako da tijesto ima mjesta narasti, a lagan je pa se lako ukloni pred kraj pečenja?

...
ne mora poklopac biti savršen, recimo možeš koristiti naki lagani pleh kojim ćeš pokriti zdjelu, znam da je jedna koristila i pleh za muffine kao poklopac. Alufolija ti je nezgodna jer kada radiš sa vrućom zdjelom moraš paziti da se ne spečeš i trebaš relativno brzo sve obavljati.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 09:50   #673
Puno sam naucila na ovom topiku o kruhu.

Ne pecem svaki put po receptu. Ovisi o tome koliko imam vremena. Sa poklopcem samo vikendom. U tjednu klasicno i zaparim pecnicu jer stavim posudu sa vodom na dno. Meni je svaki domaci kruh dobar. Na godisnjem pecem i u krusnoj peci. Bitno da ljudi pecu kruh. I nauce na svom iskustvu.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 11:01   #674
hvala na savjetima
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 11:38   #675
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Dizao se oko 8 sati (grijano je u stanu), presložen kao koverta, još jedno dizanje od sat i pol .
Jel to tijesto nije prokislo nakon toliko sati?

Osobno ne bih to jeo zbog probave.

Inače ta tijesta koja se ostavljaju da fermentiraju koriste se u pekarstvu umjesto kvasca za izradu domaćeg kruha u koji ne ide kvasac, pa se izrađuje kvasina od starog fermentiranog tijesta...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 12:30   #676
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Jel to tijesto nije prokislo nakon toliko sati?
nije.
početna količina kvasca je neznatna u odnosu na količinu brašna, omjer je 1,5:1000 ili 1,5 gram suhog kvasca na 1 kg brašna

inače, griješiš ako misliš da je kruh s "pasta madre", "sourdough" ili kiselim tijestom teško probavljivo ... naprotiv, daleko se lakše probavlja i podnosi od dizanog tijesta s pekarskim kvascem.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 13:00   #677
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Ja sam do sad pekla od Lidlovog (gotova mješavina, samo se doda voda). Svaki put ispalo super!
Ja sam također jako zadovoljna tim mješavinama. I da, ovaj tjedan su na akciji, sve vrste...
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 13:30   #678
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
nije.
početna količina kvasca je neznatna u odnosu na količinu brašna, omjer je 1,5:1000 ili 1,5 gram suhog kvasca na 1 kg brašna

inače, griješiš ako misliš da je kruh s "pasta madre", "sourdough" ili kiselim tijestom teško probavljivo ... naprotiv, daleko se lakše probavlja i podnosi od dizanog tijesta s pekarskim kvascem.
Nebitno da li ima kvasca ili ne jer i bezkvasno tijesto (brašno,voda,sol) nakon nekoliko sati počme fermentirati.

Postoje zdravstvene norme do koje je takav kruh smije imati određenu % kiselosti, a sve preko toga nije dobro za probavu (candida u crijevima i ostale bakterije koje buknu kod nekih ljudi)

To ti može potvrditi svaki pekar koji zadovoljava haccp norme i čiji se kruhovi često uzimaju na analize inače ne može ići u prodaju zato se stalno mjeri kiselost zamjesa i temperatura...

Brat mi je te struke i praktički sam svaki dan kod njega u pogonu, pa sam dosta upućen u proces proizvodnje htio ili ne.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 13:35   #679
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Nebitno da li ima kvasca ili ne jer i bezkvasno tijesto (brašno,voda,sol) nakon nekoliko sati počme fermentirati.

Postoje zdravstvene norme do koje je takav kruh smije imati određenu % kiselosti, a sve preko toga nije dobro za probavu (candida u crijevima i ostale bakterije koje buknu kod nekih ljudi)

To ti može potvrditi svaki pekar koji zadovoljava haccp norme i čiji se kruhovi često uzimaju na analize inače ne može ići u prodaju zato se stalno mjeri kiselost zamjesa i temperatura...

Brat mi je te struke i praktički sam svaki dan kod njega u pogonu, pa sam dosta upućen u proces proizvodnje htio ili ne.
Nebrojeno puta sam iz Njemačke donosio tzv. Sauerbrot i koliko sam ga z guštom pojeo već sam se trebao napuhnuti ili što god već.
Taj je kruh izuzetno zdrav i probavljiv a ne dvojim da zadovoljava stroge njemačke norme.
Smjesa običnog pšeničnog brašna, soli i vode neće baš tako brzo početi fermentirati na sobnoj temperaturi. Za pripravu krušnog kiselog kvasa koristi se u pravilu raženo brašno zbog drukčije strukture i vrste glutena.
Zaključak: rđavom k...u svaka dlaka smeta pa i kruh od kiselog kvasa/tijesta.
Pozdravi brata !

Usput, neki teoretičari nutricionizma upravo pomanjkanje prirodno fermentiranih namirnica u modernoj prehrani okrivljuju za mnoge zdravstvene tegobe.
Zato ja uz domaći kiseli kruh popijem doma spravljeni kefir a uz domaće kiselo zelje popijem i vlastoručno skuhano pivo. Sve navedeno je fermentirano i zdravo.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 14:02   #680
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post

Brat mi je te struke i praktički sam svaki dan kod njega u pogonu, pa sam dosta upućen u proces proizvodnje htio ili ne.
onda ti je brat trebao objasniti i razliku između dizanog tijesta s pivskim kvascem i dizanog tijesta sa prirodnim kvascem (sourdough, pasta madre)
Ph vrijednost i antibakterijska svojstva kultura koje nastanjuju kruh dobiven s "kiselim" tijestom, koje su k tome vrlo stabilne i sprečavaju da se k njima nastane i neželjene gljivice i bakterije, čine da je i duže vremena pogodan za upotrebu. Imala sam priliku peći kruh s kulturom koju moja prijateljica održava na životu već 7 godina i kruh ili pizza s tim tijestom je superiorna u svakom pogledu tijestu dobivenom s pivskim kvascem.
Kvaliteta kruha u hrvatskim pekarama je takva da već dvije ljetne sezone isključivo pečem kruh s dugotrajnim dizanjem i u vrućoj zdjeli, dok sam prije toga par godina koristila pekač. Ono što vidim na policama i imam priliku probati je nejestiva spužva koja blage veze s kruhom nema - barem ne s onim što ja smatram da je kvalitetni kruh.
No, da se vratim na tvoj komentar, tijesto se nije ukiselilo, bilo je ugodnog mirisa kada sam ga išla preslagati i više nego ugodnog kad se ispekao i rezao. To što ostavljam kruh da se dugotrajno diže, ne znači da ga ostavljam da se "predigne".
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:17.