Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2012., 21:50   #1
DHMZ - ko njih plaća?

Jedna stvar mi nije jasna, a to je prognoze vremena s kojima nas stalno dezinformira ta ustanova. Ja stvarno ne znam koliko je teško izmjerit temperaturu zraka.

pogledajte njihovu prognozu za split za slijedećih 7 dana



eto kažu za srijedu (danas) da će maksimalna temperatura bit 30 stupnjeva. Oko 14 sati sam gledao i na pljusak.hr i na weather.com i na yahoo.com, bila je 39 stupnjeva. Vani je pakleno vruće.

Al to nije samo za danas. Oni nikad nisu ništa pogodili, uvijek je sve krivo. Temperature zraka im nemaju veze sa mozgom. Pokazuju po 10 stupnjeva niže nego svi ostali i nego što stvarno je vani. Napišu da će bit kiša 10 dana, pa bude sunce bez ijednog oblaka.

To je stvarno katastrofa i totalni neprofesionalizam.

Mene stvarno zanima ko plaća to sranje od institucije i jel im moguće zaustavit financiranje, jer su očito prilično nesposobni

Ne znam jel tema na pravom mjestu, sorry.
Splitska droga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 23:07   #2
Jesi mjerio temperaturu u hladu, dva metra iznad zemlje (strogo zemlje, ne betonske, asfaltne ili neke drge podloge)? Nebi me čudilo da je po takvim kriterijima temperatura 30 kada je negdje u gradu na suncu 45.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 23:32   #3
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Jesi mjerio temperaturu u hladu, dva metra iznad zemlje (strogo zemlje, ne betonske, asfaltne ili neke drge podloge)? Nebi me čudilo da je po takvim kriterijima temperatura 30 kada je negdje u gradu na suncu 45.
nisam, al nije tu problem kod mene i mog termometra na prozoru.
pretpostavljam da weather.com također ne mjeri poviše usijanog asfalta. A ni pljusak.hr koji su stvarno jako precizni i iznose temperature po kvartovima u hrvatskoj. I oni se svi slažu u razlici od stupanj-dva, a DHMZ po 10 stupnjeva.

Ma evo čak i na DHMZ-u sada piše da je aktualna temperatura 31 stupanj. To je sada. u 22 i 30. Dakle ni to se ne slaže sa njihovom prognozom za danas i za 7 dana. Sigurno su i kod njih ovi aktualni podaci pokazivali danas bar 37. Al prognoza i dalje stoji ista
Splitska droga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 00:15   #4
Sad sam baš malo kopao.

Gledaj u čemu je stvar. Ova 7 dnevna prognoza nije neka umotvorina DHMZ meteorologa (njihova je prognoza pod "Hrvatska sutra", koja predviđa otpriike isto kao i weather.com). To je direktan rezultat ECMWF (The European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) računalnog modela. Dakle, radi se o sustavu koji matematičkim modelima na temelju trenutnih parametara računa prognozu za idućih 7 dana. Obzirom na ograničenja matematičkog modeliranja kompleksnih sustava kao što je atmosfera, rezultati nisu uvijek pouzdani.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 00:47   #5
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
To je direktan rezultat ECMWF (The European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) računalnog modela. Dakle, radi se o sustavu koji matematičkim modelima na temelju trenutnih parametara računa prognozu za idućih 7 dana. Obzirom na ograničenja matematičkog modeliranja kompleksnih sustava kao što je atmosfera, rezultati nisu uvijek pouzdani.
Inače je ALADIN puno precizniji i pokriva puno više lokacija.
C-blok is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 10:26   #6
I obično pogađa do dva dana unaprijed, ostalo je manje više nagađanje. Ne znam zašto uopće drže sedmodnevnu prognozu kad je to u većini slučajeva čisto dezinformiranje o vremenu. Još bolji je accuweather koji ima 30-dnevnu prognozu
Saltillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 16:12   #7
aha, znači takvi programi ne služe ničemu

al oni puno griješe i na prognozi na tv-u. ne vjerujem da tada čitaju od tih programa.

interesantno mi je da weather.com uvijek bude precizan, pogađa doslovno u stupanj. čak i sa šansama za padaline pogađa. kako oni mogu bit tako točni, a DHMZ ne može?
Splitska droga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 16:18   #8
Ako malo studioznije pratiš i weather.com i bilo kog drugog, vidjet ćeš da se svima svakakve pogrešne prognoze dogode.
rwh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 16:20   #9
Istina, pratim stalno. Nekima više, nekima manje. DHMZ je uglavnom uvijek u krivu
Splitska droga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 13:43   #10
Quote:
Splitska droga kaže: Pogledaj post

Mene stvarno zanima ko plaća to sranje od institucije i jel im moguće zaustavit financiranje, jer su očito prilično nesposobni
DHMZ je jedna od Državnih upravnih organizacija pa ga financira RH.

Što se tiče njihove preciznosti, oni uglavnom stavljaju neke prosječne dnevne vrijednosti koje se razlikuju i od onoga što izmjeri moje termometar. Uostalom, kad se čita prognoza prmjerice na radiu, za Zagreb, uvijek napomenu da je tolko i tolko izmjereno na Griču, Maksimiru, Sljemenu ili gdje već.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 04:34   #11
Plus sto vrlo vjerojatno svi ti strani siteovi koriste podatke od samog DHMZ, cisto sumnjam da postoji jos koja mreza sluzbenih ( dakle ne amaterskih) mjernih stanica po cijeloj drzavi.

Isto tako sam primjetio kako se na svi tim stranim siteovima pa cak i na meteo-info.hr iznenadan pljusak u prognozama pojavi retroaktivno, tj. u prognozi za taj dan osvane tek kad je doista pocelo padati.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 23:38   #12
Plaća ih država. Zar ti ime sve ne govori – državni. Mislim da im je proračun 7 milijuna eura, ali bi to trebalo negdje provjeriti. Ne znam kolike su im plaće, ali znam da je raspisan natječaj na HRT-u za glavnog meteorologa, kojem će plaća biti 10.000 kuna.

Weather.com nikako ne može biti tačniji od DHMZ-ovih podataka, ni prognostičnih ni aktualnih.

Pročitaj negdje kako se računa vremenska prognoza i sve će ti biti mnogo jasnije.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 21:42   #13
Ne samo da ih nepotrebno placamo nego da skupina nema pojma o tome sto se dogadja na ovoj planeti..To su obicni uhljebi!
Sloterdijck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 15:53   #14
Lupetaš bezveze, Sloterdijck.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 00:17   #15
hidromet. zavod radi odličan posao i taj sajt je odličan, sviđa mi se lociranje munja, baš vidiš gdje perja nevrijeme. i radarska snimka gdje se vidi opasnost od tuče.
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 21:45   #16
Ne vidim svrhu da plaćamo tako puno ljudi u DHMZ.
Visjeći Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 12:22   #17
Koliko ih je? Jesi li pronašao podatak? Što tačno podrazumevaš pod tako puno?
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 03:19   #18
Broj zaposlenika je 399, na dan 31. prosinca 2011., od toga 75 VSS, 20 magistara i 16 doktora znanosti od kojih su neki suradnici na brojnim zagrebačkim fakultetima.
SpeedySplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 12:19   #19
po meni jedan zaposlen im je više nego dovoljan
_filo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:04   #20
Sto ipak puno vise govori o tebi nego o njima ....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.