Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2012., 01:36   #41
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Ne kuzim zasto bi bio licemjeran ako me brine moje kumstvo? Nisam znao koje su posljedice, tj da li bi mladenci mogli imat problema zato jer im se kum ispisao. U drugom slucaju je moj najbolji frend iz djetinstva s kojim sam se obavezao na medjusobno kumstvo i nebih htio, nit bi mi bilo drago, da nisam u mogucnosti odradit njegov odred samo zato jer, eto, nisam clan zajednice. U slucaju da je vjeroispovjest bila bitna mozda bi cak i ostao upisan, pa makar se do kraja zivota osjecao licemjerom. Tak da si fulala poantu
Edit
I ovo sto sam se dogovorio s frendom. To je recimo jedna obveza iz djetinstva, u kojoj sam bio svjestan na sto se obvezujem. Obaveza koju cu s zadovoljstvom ispuniti.
Da bi bio kum trebaš vjerovati u Boga, a ti to ne činiš, dakle prestani varati i sebe i druge. Ako je taj tvoj prijatelj vjernik onda mu imaš obavezu priznati da ti nisi...
Kod kumstva se radi o duhovnom srodstvu s onim kome si kum...
U djetinjstvu si bio svjestan čini mi se jednako kao i sada...
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M

Zadnje uređivanje Carica Hrdalo : 08.11.2012. at 01:50.
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 01:49   #42
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Krivo si me shvatila, ne muce mene sakramenti niti malo. Jedino mi je bila frka sto ce se dogoditi s jednim kumstvom koje sam obavio, i jednim koje cu trebat obavit u narednoj buducnosti. Kolko sam vidio tu nema problema.
Druga stvar koja me mucila je osuda okoline. I tu mislim svoje bliznje okoline, ne sela, susjeda, gradjana. Niti tu nema problema.
Ateist koji je potvrdio da ima boga ne moze bit ateist. To je oksimoron ako se dobto sjecam gradiva iz osnovne.
Ispisao bih se iz crkve cisto iz razloga jer ne vjerujem u Boga, a jos manje u crkveni nauk, i ne vidim razloga da budem dio toga. Ne kuzim zasto trazite neki visi smisao toga?
Evo da povucem malo brutalniju paralelu. Biste li vi bili pa makar i samo na papiru clan nacistickog pokreta? I da imate mogucnost ispisa, bi li se ispisali? Uzeo sam nacisticki pokret cisto iz razloga sto je to vise manje prva stvar koja mi pada na pamet, a da mnogima stvara negativne asocijacije. Ni na koji nacin ne mislim da je crkva poput nacistickog pokreta ili da ima ikakve veze s njime...
Oksimoron je u tvojem slučaju kumovanje ikome...

"slučajna" asocijacija na crkvu ti je nacistički pokret?
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 02:14   #43
Da treba se ispisati iz Crkve i to čim prije jer je kraj blizu. Jer pisano je :

Začujem i drugi glas s neba:
 “Iziđite iz nje, narode moj, da vas ne zadese zla njezina te ne budete suzajedničari grijeha njezinih i da ne budete dijelom mukâ njezinih.” (Otk 18,4)
 
 
Amen
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 02:19   #44
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Da treba se ispisati iz Crkve i to čim prije jer je kraj blizu. Jer pisano je :

Začujem i drugi glas s neba:
 “Iziđite iz nje, narode moj, da vas ne zadese zla njezina te ne budete suzajedničari grijeha njezinih i da ne budete dijelom mukâ njezinih.” (Otk 18,4)
 
 
Amen
Pa što ne veliš... Ajd sad to isto rastumači svom frendu da se on ne zahebe i ne izabere te za kuma...
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 09:07   #45
Quote:
Carica Hrdalo kaže: Pogledaj post
Da bi bio kum trebaš vjerovati u Boga, a ti to ne činiš, dakle prestani varati i sebe i druge. Ako je taj tvoj prijatelj vjernik onda mu imaš obavezu priznati da ti nisi...
Kod kumstva se radi o duhovnom srodstvu s onim kome si kum...
U djetinjstvu si bio svjestan čini mi se jednako kao i sada...
Quote:
Carica Hrdalo kaže: Pogledaj post
Oksimoron je u tvojem slučaju kumovanje ikome...

"slučajna" asocijacija na crkvu ti je nacistički pokret?
Ne, moje kumstvo nije oksimoron. I da bi bio nekome vjencani kum, ne moram bit vjernik. Provjereno.
Posto se nitko tko je to obavio ne javlja, dobio sam odgovore na ono sto me zanimalo, sto se mene tice, moze lock na temu. Daljnja rasprava je bespotrebna.
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 12:12   #46
Quote:
Carica Hrdalo kaže: Pogledaj post
Da bi bio kum trebaš vjerovati u Boga, a ti to ne činiš, dakle prestani varati i sebe i druge.
Kumstvo je odnos između njega i njegovog frenda. I oni sami određuju granice tog odnosa.

Napisao je da je frend okej s time što on nije vjernik.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 22:34   #47
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
I ovo sto sam se dogovorio s frendom. To je recimo jedna obveza iz djetinstva, u kojoj sam bio svjestan na sto se obvezujem. Obaveza koju cu s zadovoljstvom ispuniti.
u tom se slučaju ne ispisuj iz crkve. ne možeš imati i ovce, i novce. uostalom, crkva je puna formalno upisanih koji su samo to. što točno mijenja ispisivanje? baš ništa. u potezu ispisivanja, hoćeš ili nećeš, ima dječjeg revolta. ti želiš nešto tetaralno, s porukom. ali morat ćeš birati jel ti je bitniji taj čin, ili ti je bitnije kumstvo i obaveza (na kraju, i želja) prema prijatelju od djetinjstva
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 22:41   #48
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
u tom se slučaju ne ispisuj iz crkve. ne možeš imati i ovce, i novce. uostalom, crkva je puna formalno upisanih koji su samo to. što točno mijenja ispisivanje? baš ništa. u potezu ispisivanja, hoćeš ili nećeš, ima dječjeg revolta. ti želiš nešto tetaralno, s porukom. ali morat ćeš birati jel ti je bitniji taj čin, ili ti je bitnije kumstvo i obaveza (na kraju, i želja) prema prijatelju od djetinjstva
Jel primječuješ kontradikciju u ovim rečenicama? Znači crkva je puna lažnih vjernika, sam/sama to tvrdiš, i onda se pitaš što bi se to promijenilo kad bi se svi oni ispisali?
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 23:13   #49
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Jel primječuješ kontradikciju u ovim rečenicama? Znači crkva je puna lažnih vjernika, sam/sama to tvrdiš, i onda se pitaš što bi se to promijenilo kad bi se svi oni ispisali?
zamijenio si teze, pročitaj pažljivo što sam ja napisao a što ti

temelj za nekakva budžetiranja prema crkvi predstavlja popis stanovništva, gdje se svatko osobno deklarira, i to sasvim neovisno o tome da li je netko ispisan ili nije. a ne crkvene knjige. što misliš da se ti ne možeš izjasniti na popisu kao ateist, a da nisi ispisan? jearajt

drugim riječima, napadaj ljude što se izjašnjavaju kako se izjašnjavaju
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 14:13   #50
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Ne znam di sam ja imalo odao dojam da zelim da to bude upecatljivo. Ja zelim upravo suprotno, mirno i na lijep nacin raskrstit se s Crkvom i normalno nastavit svoj zivot kao da se nista nije dogodilo. Posto zivim u zemlji gdje je katolicka crkva po defaultu, muci me kako ce to utjecat na moj daljnji zivot.
Znaci, nemam niti malo sumnje da bih ja to htio napravit, samo ne zelim to napravit pa da nakon toga imam probleme u zivotu, samo zato jer sam nevjernik...
Čim se kreneš ispisivati privlačiš pažnju na sebe.......i po tome se zapravo vidi da želiš biti upečatljiv......

Ako to želiš napraviti anonimno .....nikome u crkvi nećeš faliti vjeruj mi ..

A to što se misliš ispisati ne znači da si nevjernik......već samo da si ne-katolik.

A probleme što si nevjernik ne bi trebao imati u životu.....već nakon života

....kad budeš gorio u paklu......
religula is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:01   #51
.
religula is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 06:50   #52
Nema ni raja ni pakla. Raj će biti na zemlji kad Bog ukloni zlo. A iz crkve se treba ispisati čim prije ako hoćeš preživjeti Harmagedon ! Sudnji dan !
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 07:39   #53
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Hvala zekoslave. Zvuci jednostavno.Negdje procitao da je to jako kompliciran proces pa sam sad malo iznenadjen...
Jel ima tko da je to napravio?
I jos jedna stvar, vec sam jednom bio kum na svadbi i jos minimum jednom se to ocekuje od mene. Pretpostavljam da, kad bih se ispisao, vise nebih mogao biti crkveni kum, a sto je s obavljenim?
Odkumi se...otiđi u župni ured i pitaj jel ti mogu skinuti Duha Svetoga sa leđa, da si jako razočaran kaj Bog nije Djed Mraz, kaj su svećenici samo ljudi a ne sveci, kaj lokalni župnik sa završenim KBF-om i ima audi a lokalni prodavač auspuha ili dostavljač pizza nema, kaj moraš dati (sa pištoljem te sile časna riječ ) kunu komada jedan u škrabicu.
Da si ful razočaran kaj sam Isus neće a tobom na cugu (bi on ali ako ode sa tobom mora i sa drugima a ima nas 7 milijardi ljudi i kaj Crkva misli da bi bilo bolje 11 godišnjake učiti kako se ne udebljati, dobiti šećernu bolest i kako se zaposliti a ne kako navući kondom na krastavac.
Da si razočaran kako vjernici iako ne osuđuju homiće... smatraju kako je transvestizam i paradiranje zbog analnog seksa nije baš cool i fora te kaj da samo zato jer se seksaju dvojica muškaraca ne moraju imati pravo na usvajanje djece kao Branđelina...
Evo ja smtram da bi se sve koji ne dolaze na mise,
u đamiju na klanjanje , sinagogu...koji se ne mole i ne štuju išta u svojoj vjeri, ne pomažu nikoga osim članove obitelji, žive u divljem braku a pljuju po legalnim , seksaju se uzduž i poprijeko sa svakim tko im se nasmiješi, sve koji glasaju za hdz ili sdp, idu na gej ili političke parade trebalo izopćiti iz Crkve...i pokazati takvima srednji prst kada dvolično dođu :
-cviliti Bogu da im pomogne uvijek kada im treba i to odmah li inače ga ne obadajaju 1%..no on bi njima trebao pomagati inače je zao..da i Bog je za sve kriv.Yap.
-koji kenjaju i pljuju po tuđim vjerama..sve znaju o religijama ko eunuh o seksu a da ne pohode Crkvu, đamiju ili sinagogu
-tražiti od velečasnog da im pokopa tateka, mameka i održi misu za dušu nekoga ateista ili šupljeg vjernika.
njima bi ja rekla "Odfakaj u troskocima sada kad me trebaš..gdje si bio buraz kada je Bog i bližnji trebao tebe ?"
-ženiti se u crkvi iako su bez sakramenata...pa lajati kak popovi previše traže a ne vide da je mladoj trbuh do zuba i ono fakat kaj sad to sa vjeronaukom ono..kaj su zabrijali popovi
-ateiste, agnostike pa pljuvače vjerskog kada žele biti kumovi.Ako ne znaš osnove vjere u kojoj si rođen...adio Mare !
-sve one koji bi sakramente a crkvu viđaju samo za Uskrs i Božić (ako i toliko )
-sve nemoralne nakaze bilokoje vrste

Da svi ateisti imaju prava izglasati se kao takvi i ne plaćati u proračun ni kune ali...da onda nigdje nemaju pravo na božićnicu, uskrsnicu i moraju na vjerske blagdane hrmbati kao i svaki dan...bez izuzetaka
Dapače ja bi to strogo kontrolirala.
No ...srećom samo ja tak razmišljam..
Zakaj ovo pišem ? Zato jer mislim da je pitanje provokacija...a titra mi oko na takve stvari.
A to kaj ti ne budeš katolik ako se "ispišeš "(nekak sumnjam da si do sada bio neki vjernik ) fućka se ljudima.
Dapače....samo ćeš biti manje proganjan, nećeš više biti manjina, ismijavan, proglašavam glupim, neće ti pljuvati po svetinjama i tvoga župnika nazivati pedofilom atebe glupom ovcom bez obrazovanje.I da...ne buš više dvoličan i nemoralan.Nećeš slušati kak su popovi lopovi i kak si budala kaj ideš zbog tam nekoga stolara i hrkljuša u Crkvu kada možeš kraviti nedeljom do podne...
Računaj na depru i ljutnju u sebi,nedostatak smijeha i iskrene radosti, grižnju i brigu, prazninu ali hej....slobodan si od Boga i možeš biti kao i svaki drugi sretan i ispunjen prazninom rvatina ateist.
E da...nauči se na bezuspješno ispunjavanje praznine alkoholom, šopingom, klađenjem, internetom, lutanjem ili seksom, pažnju jeftinih fufa bez morala (pogotovo ak si oženjen ) i vječnu trku za lovom.
A dušu buš ispunio CSI-om, televizijom,birtijama,radijom, surfanjem, roštiljom, hranom i nekom malom ovisnošću.
Početi će ti biti gušt zaje...nekoga, popljuvati nekoga i kako se okoristiti nečim.
Odnos sa familijom biti će trebam te-evo me, trebaš me-eto te...ne smetaj me.
Stalno ćeš se pitati gristi zakaj susjed ima ovo/ono a ja nemam ili fućka mi se za susjeda glavno da ja imam.
Plašiti će te samoća i neka...šupljavost u srcu.
Mučiti će te politička prazna razglabanja, neko sivilo u duši, strah u duši kao pratilac, duhovna neimaštinu te kukanje i psovanje kak ti je teško...kao i većina rvatina .No well moš ćubiti u šoping centrima , kladionicama ili birtijama koliko hoćeš i spavati do jedan nedeljom a zornica ti je stran pojam...Halelujah
I da sve to jer si ispisao a ispisao si se npr.jer u crkvu ne ideš slušati riječ Božju i općenito ideš zbog popova..ne Boga i Isusa.
Ma kakvi...tko ej to vidio.Ljudi vjeruju zbog svećenstva i drugih ne zbog Boga.Zna se da vjernik ide u crkvu samo da da lovu popu i opere dvoličnu dušu...koju ateisti i agnostici nemaju.Nda.
I većina kaj te veseli biti će povezano sa stvarima i lovom.I stalno ćeš biti zabrinut ...i bez mira u duši ali he rekoh postoje Konzumi,cuga i prazna zabava.
I je...depra će tu uskoro biti vjeran drug čak i ako budeš sve imao.
A ljubav ...eee nađi ćeš mnoštvo onih koje će te izmanipulirati, ucjenjivati,trebati te zbog kartice ili seksa ali neće iskreno voljeti.
I obavezno kada ostaneš bez plaće, love,bez nekoga uda, ostaneš impotentan, nemaš stan, kuću, novi auto...zaboravi ljubav.
I tak...sreća do neba !
Riskiram ban ali...daj me naj me.

Zadnje uređivanje pozitivax : 14.12.2012. at 08:34.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 09:20   #54
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Evo ja smtram da bi se sve koji ne dolaze na mise,
u đamiju na klanjanje , sinagogu...koji se ne mole i ne štuju išta u svojoj vjeri, ne pomažu nikoga osim članove obitelji, žive u divljem braku a pljuju po legalnim , seksaju se uzduž i poprijeko sa svakim tko im se nasmiješi, sve koji glasaju za hdz ili sdp, idu na gej ili političke parade trebalo izopćiti iz Crkve...i pokazati takvima srednji prst kada dvolično dođu
To je u skladu s Kristovom prispodobom o pastiru i izgubljenoj ovci?

“I uspije li mu da je nađe, zaista, kažem vam, više se raduje zbog nje nego zbog devedeset i devet koje nisu zalutale.” (Matej 18,13)

Navodno su prvi kršćani glasno klicali kad bi uspjeli da im se pridruži netko tko nije vjernik ili tko je prije napadao vjernike, kao i netko tko je vjernik koji je skrenuo s puta.

Ti osim što nemaš veze s mozgom, što si nepismena, nemaš nikakve veze niti s kršćanstvom.

Bespotrebno se sramotiš. Pametnija si dok šutiš. Što više teksta napišeš sve se više sramotiš.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 09:33   #55
Moderator, a jel bi mogso lock na ovaj topic?
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 13:54   #56
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
To je u skladu s Kristovom prispodobom o pastiru i izgubljenoj ovci?

“I uspije li mu da je nađe, zaista, kažem vam, više se raduje zbog nje nego zbog devedeset i devet koje nisu zalutale.” (Matej 18,13)

Navodno su prvi kršćani glasno klicali kad bi uspjeli da im se pridruži netko tko nije vjernik ili tko je prije napadao vjernike, kao i netko tko je vjernik koji je skrenuo s puta.

Ti osim što nemaš veze s mozgom, što si nepismena, nemaš nikakve veze niti s kršćanstvom.

Bespotrebno se sramotiš. Pametnija si dok šutiš. Što više teksta napišeš sve se više sramotiš.
Apsolutno pogrešan zaključak!

Ako će ikoji post objelodaniti što ovaj Zergerezeg whatever, forumaš radi ovdje, to će upravo biti post od Pozitivax, referiram se na ovaj slučaj ovdje.

Šteta da ti tako jasan njen post zapravo nije jasan i da ne možeš prokužit njenu poruku, koja može samo dobro utjecati na ovog kvazi provokatora koji ne može biti čak ni to. E to je tek tragedija!

Tako da bih te zamolio prije nego opet budeš zaključivao u binarnom kodu - ima nema struje 1 i 0, i prije nego samo zato jer neke stvari ne razumiješ iščitati pravovaljano, daj ajde nemoj govoriti drugima da šute, da su nepismeni, da se sramote, i da nemaju veze s ovim ili onim, jer onda moraš takvu istu reakciju očekivati da će drugi i tebi reći.

Nadalje po tvojoj onda binarnoj logici, po kojoj formiraš mišljenja i stavove odgovori sam sebi na ovo onda još - što nisi ti onda kao """pravi kršćanin""" koji zna tumačiti, ako vidiš da Pozitivax nije na ""pravom putu"" tobože, što joj nisi išao krčćanski to objasniti nego si ju napao i lagano čak izvrijeđao onda? Odgovori sebi nemoj meni molim te, evo ja idem dalje svojim putem....
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 15:49   #57
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Moderator, a jel bi mogso lock na ovaj topic?

nemoj, pliz, da lokujes, nego nam pisi jesi pokrenuo proces i sta ti se sve desava. verujem da ce prica biti veoma zanimljiva. ja sve sto sam citala po netu sa ispisivanjem iz crkava je da covek ne poveruje.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 16:55   #58
Quote:
Carica Hrdalo kaže: Pogledaj post
Da bi bio kum trebaš vjerovati u Boga, a ti to ne činiš, dakle prestani varati i sebe i druge. Ako je taj tvoj prijatelj vjernik onda mu imaš obavezu priznati da ti nisi...
Kod kumstva se radi o duhovnom srodstvu s onim kome si kum...
U djetinjstvu si bio svjestan čini mi se jednako kao i sada...
u slučaju crkvenog vjenčanja nema nikakvog duhovnog srodstva, kum je samo svjedok i ništa više. Inače ateisti ne bi mogli biti kumovi.

I kakve su to gluposti da je moderno biti ateist i istovremeno biti član crkve. To ne ide jedno s drugim.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 17:25   #59
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
...
Ja jedino ne kuzim zasto tebe kao ateista brine neki ritual koji po tebi nema smisla ni svrhe tj. krstenje, ako ne vjerujes u njega i zasto imas potrebu za jos jednim ritualom koji jednako tako nema smisla, sluzbeno objavljeni izlazak iz crkve. Kome si to objavio? Sveceniku? Bogu?

Znas u sto vjerujes ili ne vjerujes, kako slovo na papiru ista moze znaciti?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 19:47   #60
Čekamo update!
Zanima me kako je prošlo.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.