Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2013., 18:34   #1
poslodavac trazi medicinsku dokumentaciju

Ima li pravo ravnatelj skole traziti uvid u medicinsku dokumentaciju profesora, nakon sto je profesor odbio izvrsiti fizicki posao u skoli opravdavajuci to svojim medicinskim stanjem? Ima li pravo ravnatelj uopce traziti od profesora odrađivanje fizickih poslova?
Koji zakon ili pravilnik govori o tome?
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 20:07   #2
Zakon o radu - za traženje obavljanja fizikalije
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 20:14   #3
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Ima li pravo ravnatelj skole traziti uvid u medicinsku dokumentaciju profesora, nakon sto je profesor odbio izvrsiti fizicki posao u skoli opravdavajuci to svojim medicinskim stanjem? Ima li pravo ravnatelj uopce traziti od profesora odrađivanje fizickih poslova?
Koji zakon ili pravilnik govori o tome?
I ima i nema pravo. Ima pravo ako ti u opisu poslova piše: "i sve druge poslove prema nalogu poslodavca". Ako ne piše - nema. Ali ovako i onako nema pravo na uvid u svu dokumentaciju, samo ono što tebe spiječava u obavljanju posla koji ti je dao.

Kužim ja kaj ti hoćeš reći, ali ako moraš raditi "i sve druge poslove" po opisu radnog mjesta - to je legalno i moguće. I znači i prati wc ako ti kaže. Nažalost.

No, koliko je meni poznato, škole nemaju takve opise poslova, to je više praksa kod privatnika. Prvo opis randog mjesta, pa Pravilnik o radu, pa Pravilnik o zaštiti na radu....
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 17:12   #4
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Ima li pravo ravnatelj skole traziti uvid u medicinsku dokumentaciju profesora, nakon sto je profesor odbio izvrsiti fizicki posao u skoli opravdavajuci to svojim medicinskim stanjem? Ima li pravo ravnatelj uopce traziti od profesora odrađivanje fizickih poslova?
Koji zakon ili pravilnik govori o tome?
Koji zakon ili pravilnik govori o tome ne znam jer nisam pravnik.
Ali ne, nema pravo tražiti uvid u med. dokumetaciju jer ju isti kao nemedicinar ne zna interpretirati i zato što je to liječnička tajna. To jedino može zatražiti sud u pojedinim postupcima.

Svima nam u opisu radnog mjesta, obično pod zadnjom točkom stoji "i druge poslove prema nalogu poslodavca". Naravno da to ne znači da se osobu legalno može degradirati i eksploatirati, ali s druge strane daje prostor za manipulaciju.
Da se radi o meni i da mi rukovodeći naredi da npr. čistim wc, ja bih od njega zatražila da mi pismeno izda taj nalog sa svojim potpisom i rekla mu da ću se o tome pismeno očitovati relevantnim višim instancama u skladu sa zakonskim propisom.
Obzirom da je riječ o javnom sektoru, to se može tako. Za privatni ne znam.
Ako se pak radi da osoba ne može raditi poslove u opisu radnog mjesta, treba ići na procjenu radne sposobnosti i onda taj nalaz može dostaviti poslodavcu.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.