Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2017., 03:26   #141
Riječ je o knjigama koje se plaćaju.
Po tebi je lastovska jekavica hr.-bugarski prijelaz, sjevernočakavski ekavski su bugarski, a srednjočakavski ikavsko-ekavski prijelazni ?
Novoštokavska jekavica (bilo koji od 3 izvorna dijalekta) nije ista kao i staroštokavska ijekavica u CG. Nikad nije bila.

U Dalmaciji između Zadra i Omiša se govorila čakavska, a od Omiša do Ploča, šćakavska ikavica.
U Bosni se ikavicom pričalo oko Livna i Vrbasa do rijeke Bosne, s time da je na sjeveru bio jat (i prijelaz u kajkavske), a na zapadu pomak prema čakavskoj ikavici...
Hercegovinu si zaboravio?
Po lingvistima je skoro sva štokavska ikavica prvo prošla diftonšku ie fazu, dok je čakavska direktna, kao i iz Makarskog primorja.
Drugim riječima u Dalmaciji minus Imotska Zagora ideš direktno u ikavicu, a iza planina to malo kasni, ide preko jekavice.
U Posavini je bio jat.
Do Turaka je jekavica izumrla osim na krajnjem istoku i jugu, ali onda ide renesansa.
Srbi nisu imali jekavice, samo ekavicu.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 06:01   #142
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Riječ je o knjigama koje se plaćaju.
Po tebi je lastovska jekavica hr.-bugarski prijelaz, sjevernočakavski ekavski su bugarski, a srednjočakavski ikavsko-ekavski prijelazni ?
Novoštokavska jekavica (bilo koji od 3 izvorna dijalekta) nije ista kao i staroštokavska ijekavica u CG. Nikad nije bila.

U Dalmaciji između Zadra i Omiša se govorila čakavska, a od Omiša do Ploča, šćakavska ikavica.
U Bosni se ikavicom pričalo oko Livna i Vrbasa do rijeke Bosne, s time da je na sjeveru bio jat (i prijelaz u kajkavske), a na zapadu pomak prema čakavskoj ikavici...
Hercegovinu si zaboravio?
Po lingvistima je skoro sva štokavska ikavica prvo prošla diftonšku ie fazu, dok je čakavska direktna, kao i iz Makarskog primorja.
Drugim riječima u Dalmaciji minus Imotska Zagora ideš direktno u ikavicu, a iza planina to malo kasni, ide preko jekavice.
U Posavini je bio jat.
Do Turaka je jekavica izumrla osim na krajnjem istoku i jugu, ali onda ide renesansa.
Srbi nisu imali jekavice, samo ekavicu.
Pa ti si stvarno nedokaziv.

Što si toliko zapeo u tu lastovsku jekavicu? Zaboravio si još spomenuti i Dubrovnik, grad u kojem se koristio dalmatski jezik sve do prije nekoliko stoljeća. Ono što ti ja pričam ništa ne mijenja stvar. Očito da su se na Lastovo naselili negdje u prošlosti stanovnici iz ijekavskih područja. Možda postoje i zapisi o tome a možda i ne postoje. Opet sve isto. Kako su se oni sklopili sa domaćim stanovništvom ili nekim novodošlim opet isto. U Istri koliko znam u novijoj povijesti naselili su se neki Crnogorci i danas ima selo u kojem govore ijekavicom. Po tebi i to trebao biti nekakv dokaz da ijekavica nije ograničena samo na rubna područja ikavice i ekavice.

Najviše mi ipak čudi zašto te to toliko mučiš i to stalno ističeš da se negdje govori čakavskom ikavicom, negje štokavskom a negdje šćakacskom. Kakve veze ima to s ovim što ti ja pričam?

Žalosno je da kad ne možeš dalje dokazati nedokazivo onda počmeš sa trolanjem i podhebavanjem o sjevernočakavskom bugarskom. Mi obojica znamo da se tu radi o utjecaju avarsko-slavenske kajkavice koja je imala utjecaj na sjevernozapadne krajeve hrvatske države. Svi ti dialekti, od buzetskog pa do srednjesutlanskog koje stalno izvlačiš iz torbe su samo male pogranične oaze i nemaju nikakve bitne veze niti utjecaja u razvoju hrvatskog jezika.

Sve ono što stalno ponavljaš "po lingvistma" okači slobodno mačku o q.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 10:46   #143
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ne znam da li bi ovo spadalo pod ovaj topik, ali možda ipak ima neke veze s našim vlaškim korjenima.

U Crnoj Gori još postoje stara zapuštena groblja od plemena koje su današnji Crnogorci poklali još i prije dolaska Turaka. Iz nekog razloga oni ne žele puno pričati o tome i tek tako samo spominju taj narod/plemena koji su se navodno "sami međusobno pobili".

Meni je u tom članku interesantno slijedeće.

Očito da su ti "ka' nekakvi Latini" bili katolici. O kakvim se tu katolicima radi? Ne spominje se da su govorili nekvim drugim jezikom (Albanci). Kojim dijalektom su oni govorili? Da li su to možda bili Crveni Hrvati koje su crnogorski pravoslavni Vlasi iskorijenili prije 600 godina?
A ako je virovat srpskom DNA projektu, Macure nose HG I1.

I dobro je da se smatraju Hrvatima ponovno.
__________________
King of fools

Zadnje uređivanje Horovathos : 28.08.2017. at 10:57.
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 11:23   #144
Sjevernočakavski je "najčakavskiji" dijalekt.
Ajmo još jednom.
Imaš 3 grupe čakavskih.
Sjeverna je ekavska.
Središnja je ekavsko-ikavska.
Južna je ikavska (s jekavskim na Lastovu).

Da je postajala "avarsko-slavenska kajkavica", ista bi imala utjecaj do Zadra, odnosno svugdje gdje je ekavski po tvome.
Lastovo je primjer jekavice u čakavici, odnosno nastanka jekavice i u tom narječju.
Kad već niječeš hrvatstvo jekavice, onda isto ne možeš napraviti i tu, zar ne?
Perojski u CG je istočnoštokavski, iako imaš i čakavskih utjecaja tu.
Lukežićka iz toga radi novi dijalekt, posebno radi tih čakavskih utjecaja.
Inače se spaja s bokeljskima, iako su Bokelji prelazni dijalekt na zapadu zetskog, a perojski potiče s istoka...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 12:03   #145
Quote:
Velmoza kaže: Pogledaj post
I2a imaju mnogi slavenski narodi. Ukrajinci i Slovaci čak oko 20%. Dinarski prostor je negostoljubiv, ljudi su stalno imali potrebu za selidbom. Mislim da su migracijama dinarci raširili I2a po Evropi a onda Sloveni vratili deo te haplogrupe na Balkan.
I2a je stara, čak mislim mezolitska haplogrupa koja se širila od juga na sjever nakon ledenog doba. Slaveni zato imaju dobar postotak I2a, osim R1a. Seobom na jug se slavenski I2a miješa sa domorodačkim I2a.

E sad, postavlja se pitanje, mogu li se razlikovati slavenske klade I2a od domorodačkih klada, to me zanima.

BTW, što se tiče onih priča o iranskom utjecaju na Hrvate, postojao je, ali ne samo na Hrvate, nego na sve Slavene. Postojala je dodirna zona između Skita i Sarmata te Slavena od Karpata na jugu pa sjeverno.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 16:19   #146
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
A ako je virovat srpskom DNA projektu, Macure nose HG I1.

I dobro je da se smatraju Hrvatima ponovno.
Doduše čuo sam za prezime Macura u Bosni. Da li su to potomci izbjeglih Macura iz Crne Gore?

Nego pitam se samo koliko ima starih zapustenih groblja po zapadnoj Bosni, istočnoj i južnoj Lici. gdje je "nekad živio neki stari narod ko' Latini i koji se međusobno pobio ili razbježao"?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 16:53   #147
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Sjevernočakavski je "najčakavskiji" dijalekt.
Ajmo još jednom.
Imaš 3 grupe čakavskih.
Sjeverna je ekavska.
Središnja je ekavsko-ikavska.
Južna je ikavska (s jekavskim na Lastovu).

Da je postajala "avarsko-slavenska kajkavica", ista bi imala utjecaj do Zadra, odnosno svugdje gdje je ekavski po tvome.
Lastovo je primjer jekavice u čakavici, odnosno nastanka jekavice i u tom narječju.
Kad već niječeš hrvatstvo jekavice, onda isto ne možeš napraviti i tu, zar ne?
Perojski u CG je istočnoštokavski, iako imaš i čakavskih utjecaja tu.
Lukežićka iz toga radi novi dijalekt, posebno radi tih čakavskih utjecaja.
Inače se spaja s bokeljskima, iako su Bokelji prelazni dijalekt na zapadu zetskog, a perojski potiče s istoka...
Opet ne čitaš što sam ti napisao.

1. Jekavica nija "nastala" na Lastovu, ona je došla na Lastovo. Kako se je nadalje pomiješala sa ikavskom čakavicom to samo određuje situacija na terenu.
Kako danas govore u onom crnogorskom selu u Istri? Kako će govoriti kroz slijedećih nekoliko generacija? To nitko ne može točno odrediti niti pogoditi.
Nešto slično postoji i na Pelješcu, ti ćeš to vjerovatno bolje znati. Na jednoj strani je jekavica na drugoj ikavica ili tako nešto.

2. Zamolio bih te da mi prestaneš pripisivati negiranje hrvatstva jekavice. Rekao sam da se je taj dijalekt razvio u područjima gdje se je srela hrvatska ikavica s bugarskom. Koliko su je govorili Hrvati, koliko Bugari, odnosno Srbi i Vlasi mi to ne znamo i nećemo nikad znati. Ako se Lastovčani osjećaju Hrvati oni se tako osjećaju ne zato sto im je to rekao Ljudevit Gaj ili Wikiceha. Vjeruj mi!

3. Sam lijepo kažeš da postoje tri čakavske grupe. Zar ne vidiš i sam kako taj avarsko-kajkavski utjecaj dolazi sa sjevera i postepeno se gubi dalje na jug? Kakve veze ima sto se prostire sve do Zadra? Zar ti nije jasno da postoji jednostavni put morem i da su ljudi kroz stoljeća putovali i naseljavali se gore i dolje? Koliko ekavice čuješ među hrvatskim Vlajima dvadesetak kilometara od mora?

4. Drago mi je čuti da Lukežićka radi na stvaranju novih dijalekata. To bi se onako neznanstveno reklo, dokon pop i jariće krsti.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 16:59   #148
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Doduše čuo sam za prezime Macura u Bosni. Da li su to potomci izbjeglih Macura iz Crne Gore?

Nego pitam se samo koliko ima starih zapustenih groblja po zapadnoj Bosni, istočnoj i južnoj Lici. gdje je "nekad živio neki stari narod ko' Latini i koji se međusobno pobio ili razbježao"?
Macura ima u Dalmaciji , da , porijeklom su iz Crne Gore.Ima i selo Macure.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 17:25   #149
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Macura ima u Dalmaciji , da , porijeklom su iz Crne Gore.Ima i selo Macure.
Prepostavljam da su ovi prešli na svetosavsku vjeru da se ne bi "međusobno pobili"?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.