Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2007., 20:57   #201
Iskreno, ne znam sto da mislim o takvoj ideji.. Materijala za razdvajanje ima, odnosno dovoljno za uciti ako se razdvoji... a sad dobro ili ne...

A drugo pitanje... ne bih znao na to odgovoriti jer ne znam puno ljudi koji su zavrsili specijalzacije, pa vjerujem da to prije ovisi od mjesta do mjesta... ali nisam nikad cuo da je negdje bio uvjet za nesto...

To se inace gleda kao neka vrsta posdiplomskog.. sad ne znam sto je bologna napravila, ali prije se dobijala titula mr.spec.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 01:09   #202
Quote:
OleLole kaže: Pogledaj post
oki, hvala ti jos jednom!

nisam upoznata s detaljima programa, ali spontano bih rekla da je velika glupost i besmisao pri specijalizaciji razdvajati dijagnostiku od savjetovanja. zar ne?

je li moguce zaposliti se u bolnici/slicnom savjetovalistu/centru za mentalno zdravlje bez te specijalizacije, pa je eventualno uporedno raditi, ili se tak nakon nje moze pokucati kod ovih gore.
Evo što sam ja čula na nedavnom predstavljanju specijalizacija:

Za specijalizaciju u Rijeci, za druge ne znam (nisam baš pažljivo sve slušala ), je jedan od uvjeta da radiš sa klijentima. Odnosno, možeš i volontirati, ali bitno je da imaš s kime raditi i primjenjivati ono što učiš. Dakle, ne traba to završiti, pa onda tražiti posao, nego raditi pa to upisati Osim toga, nisam ni ja čula da je bilo gdje bio uvjet da imaš završenu specijalizaciju. Jedino, moguće je da se desi to da na razgovor za isti posao dođete ti i netko tko ima specijalizaciju, u tom slučaju ne znam kako bi prošla
__________________
Svatko na svijetu je jednako dobro mjerilo za to što je normalno
__5ra__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 11:12   #203
RIjecka specijalizacija je po prvi put predstavljena na Kogresu u Cavtatu prosli mjesec... Nisam bio, ali kako sam ja pravio prezentaciju (koja je privukla toliko pozornosti) koliko iz nje vidim nije uvjet da bas "radis" nego da imas dostupne klijente s kojima mozes raditi nesto...

I uvjet je polozen drzavni/strucni ispit...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 13:25   #204
Ovaj dio: bitno je da imaš s kime raditi i primjenjivati ono što učiš u mom gornjem postu je, čini mi se, i značio to što ti kažeš. Dakle, isto pričamo (pišemo) , a to što sam ja možda malo neprecizna, to je druga stvar
__________________
Svatko na svijetu je jednako dobro mjerilo za to što je normalno
__5ra__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 23:13   #205
He he... da
Iako razmisljam o smislu toga... tj. ja jos uvijek ne shvacam taj pojam "savjetovanje".. ja bih na to smao zbog titule ispred imena koja bi ostavljala dojam...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 23:46   #206
Ak ne dobijete specijalizaciju iz psihijatrije ovdje, odite u SAD.
Psihijatrija i pedijatrija su najlakse specijalizacije koje strani lijecnik moje dobiti.
Specijalizacija traje 3godine (opca psihijatrija), a nakon toga slijedi 2godine subspecijalizacije (fellowship): child & adult psychiatry, forensic psychiatry, addiction psychiatry...
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 19:11   #207
Mnogi me odgovaraju od psihologije tj. filozofskog fakulteta.Vecina njih govori da je na filozofski jako tesko upast i da trebas biti malo veca strebercina za to.Koji prosjek trebas imat u srednjoj za filozofski?i dal je stvarno tesko upast na filozofski??
betty_DMSAML is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 15:25   #208
Quote:
betty_DMSAML kaže: Pogledaj post
Mnogi me odgovaraju od psihologije tj. filozofskog fakulteta.Vecina njih govori da je na filozofski jako tesko upast i da trebas biti malo veca strebercina za to.Koji prosjek trebas imat u srednjoj za filozofski?i dal je stvarno tesko upast na filozofski??
I mene muci to pitanje, jer stvarno želim upisat psi. i bilo bi mi grozno da ne upadnem
__________________
Sve što je zbilja veliko i nadahnuto stvaraju pojedinci koji mogu djelovati u slobodi. Albert Einstein
_Bea_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 18:46   #209
za upasti na ffzg ne trebas biti strebercina; upravo suprotno, rekla bih! studiram trecu godinu psihologije, dakle prva sam generacija "spagetara" i, vjerujte, teze je studirati nego upisati studij, posebice sad kada opada interes za psihologiju, a raste za jezike, lingvistiku i informatologiju.
ja sam u srednjoj prva tri razreda prosla s 4, zadnji s 5 i maturirala s odlicnim, a upala u prvih 60 na prijemnom (nisam imala nikakvih posebnih bodova ni statusa), tako da se zbilja moze. treba dooobro znati hrvatski, tojest gramatiku i pravopis, kao i biti dobro "opce informiran". sto se tice dijela prijemnog koji se odnosi na inteligenciju, eventualno se moze probati rijesiti koji test prije toga, vidjeti na kojem su principu pitanja i sl., iako se taj segment ne moze bitno "poboljsati".
preporucam NE ici na pripreme jer smatram da su to novci baceni u vjetar (ja nisam isla na pripreme nego sam gledala "milijunasa", miliceve emisije, "tv kalendar" i sl.)

puno srece zelim
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 21:33   #210
znači nema tu nekih posebnih priprema prije prijemnog?
I koliko ih se prima na prijemnom?
__________________
Sve što je zbilja veliko i nadahnuto stvaraju pojedinci koji mogu djelovati u slobodi. Albert Einstein
_Bea_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2008., 15:33   #211
Quote:
_Bea_ kaže: Pogledaj post
znači nema tu nekih posebnih priprema prije prijemnog?
I koliko ih se prima na prijemnom?
osim ako bas ZELIS trositi novce da bi se uvjerio/-la da si napravio/-la sve sto mozes kako bi upao, ne, nisu potrebne neke dodatne pripreme osim onih koje radis npr. za maturu.

koliko znam, moje generacije je upisao 60 ljudi, kasnije su dosli ovi v-statusi i druga cudesa tako da zbilaj nisam sigurna koliko ih se prima "po novom".
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 19:48   #212
koliko traje fax (psihologija) godina?
__________________
Sve što je zbilja veliko i nadahnuto stvaraju pojedinci koji mogu djelovati u slobodi. Albert Einstein
_Bea_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 21:20   #213
jedno pitanje. razmišljam da upišem psihologiju, a zanima me kakve su mogućnosti zaposlenja nakon završenog fakulteta i uopće, s kojim smjerom na filozofskom fakultetu su najveće šanse za zaposlenje?
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 22:01   #214
@bea: prema bolonjskom sustsavu traje 3 godine dodiplomskog + 2 god. diplomskig studija. nakon dodipl. si prvostupnik psih. i ne mozes raditi gotovo nista. dalje se odlucujes za dvije godine, koje cak i ne moraju biti psih., nego mogu biti i s nekog drugog faksa (npr. edukacijsko-rehabilitacijski, pedagogija na ffzg i sl.), nakon kojih si magistar psihologije. navodno. buduci da pravila za bolonjeze mijenjaju brze nego britney zarucnike, to mozda nagodinu nece biti tako...
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 22:02   #215
Evo ja bi htjela malo više saznati o specijalizaciji psihijatrije. Znam da se treba zavšiti med fax, zatim stažirat 1god pa dalje ići na specijalizaciju koja (ako se nevaram) traje 4 god.
Ma više mene zanima koliko je teško (moguće) postati psihijatar, je li bolje (ako se može tako reći, biti psihijatar ili psiholog. Ja težim kao krajnji cilj (koliko god bio težak i nerealan) biti psihijatar. Idem tek u srednju med i ne znam u kojem bi smijeru uputila školovanje, zapravo zaista želim biti psihijatar,ali ne znam je li to zaista realno očekivanje ovdje u hr
Samo vi meni recite iskreno vaše mišljenje...ne bih htjela samo živjeti u snovima
dream_child is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 14:08   #216
dream_child... pojednostavljeno, psihijatri su liječnici koji su specijalizirali psihijatriju te, dakle, pacijentu pristupaju kao bolesnom čovjeku dok psiholozi nemaju mogućnost da nekoga liječe medikamentima, već uz dodatnu edukaciju (nemoj misliti da je psiholog gotov čim završi psihologiju) za kliničkog psihologa ljudima pomažu kroz psihoterapiju, a čovjeka promatraju kao zdravog čovjeka koji ima probleme. (naravno, psihotičan čovjek koji ne razlikuje stvarnost od svog nestvarnog svijeta mora ići kod psihijatra, a ne kod psihologa, i dobiti adekvatnu terapiju.)
psiholog ne mora biti kliničar, on može i raditi s djecom i ljudima s posebnim potrebama, može raditi u marketingu, u firmama (ljudski resursi), provoditi IQ i druga testiranja, raditi u školama, vrtićima; može u školi predavati psihologiju kao predmet i svašta još...
za psihijatriju moraš studirati medicinu (6 godina) i dobiti specijalizaciju iz psihijatrije (4 god); za psihologiju moraš završiti psihologiju na filozofskom fakultetu ili hrvatskim studijima (5 godina) i dodatno neku edukaciju iz nekog terapijskog pravca (ako želiš biti psihoterapeut).

inače, i druge struke mogu postati psihoterapeuti, npr. defektolozi (također uz dodatnu edukaciju).
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2008., 03:19   #217
Očigledno je da pucam na visoko,al di doguram... Ugl, našla sam prvilnik o specijalizaciji, eh, vraški ću se namučiti


http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1998/0655.htm
dream_child is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2008., 17:37   #218
budući da ideš u medicinsku, a želiš na medicinski faks, preporučujem ti da sama učiš gimnazijsko gradivo iz biologije, kemije i fizike jer će ti u protivnom biti puno teže
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2008., 18:27   #219
Quote:
dreamer~of~dreams kaže: Pogledaj post
budući da ideš u medicinsku, a želiš na medicinski faks, preporučujem ti da sama učiš gimnazijsko gradivo iz biologije, kemije i fizike jer će ti u protivnom biti puno teže
Htjela ne htjela,moram
dream_child is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 00:07   #220
Ma, nemoj ovdje na specijalizaciju. Zavrsi ovdje fax, pa u SAD. Ovdje jos uvijek u psihijatriji vlada psihoanaliza...Sto je malo stupidno, psihoanaliza bi vise od pomoci bila psiholozima, jer promatraju ''zdrave'' ljude, dok bi bihevioralni/kognitivni pristup bio bolji klinici.Nasa psihijatrija je koma, imas ili psihoanaliticare ili bioloski pristup (farmakoterapija)...nema biheviorista, a jos manje ljudi koji bi kombinirali psihoterapiju i farmakoterapiju, sve je kod nas ili ili, previse iskljucivo. Zato je i stanje kakvo je. (Na Rabu, otoku s psihijatrijskom bolnicom se nedavno ubila djevojcica. Toliko psihijatara u blizini...)
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.