Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2018., 16:27   #1
Selidba na selo - što se može s 40-50.000 EUR?

Pozdrav svima,

da ne dižem iz prašine staru temu koja je bila dobrano otišla u off, postavljam novu, s "pitanjem svih pitanja". Hvala unaprijed svima koji su voljni doprinijeti raspravi konstruktivnim komentarima, savjetima i podjelom svojih iskustava!

Dakle ovako: stjecajem okolnosti, promijenile su mi se značajno životne prilike prije nekog vremena pa sam opet počela ozbiljnije razmatrati ideju selidbe na selo. Već dulje vremena se želim maknuti iz gradske gužve u neko mirnije okruženje bliže prirodi, pa makar na periferiju grada, a sad se za to i otvaraju mogućnosti.

Glavno pitanje je što zapravo mogu s 40-50.000 eura, koliko se realno mogu rastegnuti bez kredita? Jedan stambeni kredit sam već otplatila i ne želim se uvaljivati u novi, to mi je jedan od ključnih kriterija. S tim iznosom bih trebala isfinancirati cijelu "operaciju" - kupnju kuće sa zemljištem, eventualnu adaptaciju do mjere da se kuća osposobi za život u njoj (ništa fancy), porez, preseljenje, ulog u početak neke poljoprivrede. Sav namještaj, kućanske aparate, auto, nešto alata i strojeva (npr. motokultivator, kosilica i sl.) imam za prvu ruku.

Idealno, posjed bi trebalo biti u krugu od 50-ak km od Zagreba (iz obiteljskih razloga poželjno u Zagorju, na potezu od Jakovlja do Tuhelja, Kumrovca, Desinića) i imati dovoljno zemlje (par tisuća m2??) koja može osigurati dodatni prihod u početku. Imam sreću da posao koji radim (projektiranje) nije vezan za lokaciju niti za radno vrijeme već samo za rokove i primjeren prostor za rad, pa se ne moram izdržavati isključivo od prinosa sa zemlje. Plan je za početak imati vrt za sebe i obitelj, plus postaviti temelje za nešto dalje na ostatku zemlje - nisam još načisto s time što bi to bilo, ali me zanima bobičasto voće, lješnjaci, cvijeće, ljekovito bilje, začini...

Daljnji razvoj bi se financirao dijelom iz prihoda od redovnog posla, a dijelom od dodatnog prihoda sa zemlje, s perspektivom da napravim OPG i kroz njega plasiram vlastite proizvode. Razmišljam i o ideji seoskog turizma i još sto drugih stvari, ali o tom - po tom, polako. Zasad bi mi bilo važno samo osigurati stabilan prijelaz, dovoljno prostora i normalne uvjete za život troje odraslih ljudi, uključivo i dostatne prihode, a time i dobar temelj za dalje, bez da se uvaljujem u neke financijske dubioze i robujem prekovremenima.

Uglavnom, zanimaju me ideje, prijedlozi i iskustva jer mi je sve još u fazi razmatranja i propitivanja.

Ako je bitno za priču - nisam baš početnik, imam dosta iskustva u vrtlarenju, ne i u ozbiljnoj poljoprivredi.
__________________
https://www.aier.org/article/an-education-in-viruses-and-public-health-from-michael-yeadon-former-vp-of-pfizer/
Kmiček is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2018., 17:08   #2
Tu kod mene kupiš kuću na selu sa gospodarskim zgradama i brdom zemlje, često i sa cijelim voćnjacima za 30-40 k eura.
Kuća sasvim ok za odmah useliti se.
Ako ulupaš još 10 k u uređenje imaš zaista ok imanje.

Prodaju se imanja i za 10 k eura ali te kuće su građene 60tih a nikad pošteno
renovirane.

Autoput za ZG na 5 min udaljenosti, kod Metroa istok si za 35 min vožnje po ograničenju. 50 km.

Samo, to je na sasvim suprotnoj strani od one koju preferiraš
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2018., 17:12   #3
Jako puno, svakim danom sve je više i više kuća praznije, cijene sve niže i niže i velika obiteljska gospodarstva će se prodavat i za puno manje od 50keura
ban zaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2018., 23:15   #4
U Loboru i okolica Lobora cijena poljoprivrednog zemljišta je 4kn/m2, informacija iz općine. Mladi bježe iz zagorja jer nema kruha na zemlji, izvor iz prve ruke, točnije moje dvije sestrične u radnim 20-ima. Za svaki zahvat na zemlji treba ti mehanizacija pa čak i kad je upitanju vrt od 150m2 (kopačica) jer često ne stigneš sve preštihati, pognojiti, posaditi/posijati preko vikenda ako za vikend pada kiša. A radnim danom naravno imaš razno razne obveze tipa moraš u grad, moraš ići na posao pa kad dojdeš doma iza 5h ne znaš više kak se zoveš i gledaš samo krevet.

Rad na zemlji nikad nije bio lagan, a u današnje vrijeme bez mehanizacije je jednako povratak u 18 stoljeće.

Ljudi masovno prodavaju nekretnine po selima samo trebaš pratiti i cijenkati se s pojedinim prodavačima. Može se kupiti kuća i zemljište i za 20-30t eura samo treba još danas tražiti i pregovarati.
Problem je što mladi idu u velike gradove studirati i raditi, a ostali idu van preko granice.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2018., 18:42   #5
Quote:
Kmiček kaže: Pogledaj post

Glavno pitanje je što zapravo mogu s 40-50.000 eura, koliko se realno mogu rastegnuti bez kredita? Jedan stambeni kredit sam već otplatila i ne želim se uvaljivati u novi, to mi je jedan od ključnih kriterija. S tim iznosom bih trebala isfinancirati cijelu "operaciju" - kupnju kuće sa zemljištem, eventualnu adaptaciju do mjere da se kuća osposobi za život u njoj (ništa fancy), porez, preseljenje, ulog u početak neke poljoprivrede. Sav namještaj, kućanske aparate, auto, nešto alata i strojeva (npr. motokultivator, kosilica i sl.) imam za prvu ruku.

Idealno, posjed bi trebalo biti u krugu od 50-ak km od Zagreba (iz obiteljskih razloga poželjno u Zagorju, na potezu od Jakovlja do Tuhelja, Kumrovca, Desinića) i imati dovoljno zemlje (par tisuća m2??) koja može osigurati dodatni prihod u početku. Imam sreću da posao koji radim (projektiranje) nije vezan za lokaciju niti za radno vrijeme već samo za rokove i primjeren prostor za rad, pa se ne moram izdržavati isključivo od prinosa sa zemlje. Plan je za početak imati vrt za sebe i obitelj, plus postaviti temelje za nešto dalje na ostatku zemlje - nisam još načisto s time što bi to bilo, ali me zanima bobičasto voće, lješnjaci, cvijeće, ljekovito bilje, začini...
Istom problematikom se već bavim otprilike godinu dana i nakon skoro pa svakodnevnog pretraživanja oglasa za prodaju nekretnina mogu reći sljedeće:
- na području Zagrebačke županije za iznos od 40.000 eur nije moguće kupiti seosko imanje u relativnom pristojnom stanju na površini od minimalno 2.500-3.000 m2. Pod relativnom pristojnim stanjem podrazumijevam da krovište na objektu može izdržati barem još 5-7 godina, objekt ima priključak struje i vode, nije građen od drvene građe te da se nalazi na lokaciji gdje postoji linija javnog prijevoza barem svakih 2-3 sata.
- u okolnim županijama već je moguće pronaći imanje u gore navedenim okvirima, posebno u Karlovačkoj, Sisačko-moslavačkoj i Koprivničko-križevačkoj županiji.
- opcija kupnje nekretnine za odmor u iznosu do 25.000 eur uz naknadnu dogradnju i prilagodbu po meni je puno dostupnija opcija.

Ja sam posebno zainteresiran za najslabije naseljen i razvijen dio Zagrebačke županije, a to je Žumberak. S obzirom da tamo na više od 100km2 ne živi više od 1.000 stanovnika, čovjek bi očekivao da je najjednostavnije i najpovoljnije naći neko staro imanje, ali nažalost nisam ništa uspio naći.
zumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2018., 09:56   #6
Quote:
zumber kaže: Pogledaj post
Istom problematikom se već bavim otprilike godinu dana i nakon skoro pa svakodnevnog pretraživanja oglasa za prodaju nekretnina mogu reći sljedeće:
- na području Zagrebačke županije za iznos od 40.000 eur nije moguće kupiti seosko imanje u relativnom pristojnom stanju na površini od minimalno 2.500-3.000 m2. Pod relativnom pristojnim stanjem podrazumijevam da krovište na objektu može izdržati barem još 5-7 godina, objekt ima priključak struje i vode, nije građen od drvene građe te da se nalazi na lokaciji gdje postoji linija javnog prijevoza barem svakih 2-3 sata.
- u okolnim županijama već je moguće pronaći imanje u gore navedenim okvirima, posebno u Karlovačkoj, Sisačko-moslavačkoj i Koprivničko-križevačkoj županiji.
- opcija kupnje nekretnine za odmor u iznosu do 25.000 eur uz naknadnu dogradnju i prilagodbu po meni je puno dostupnija opcija.

Ja sam posebno zainteresiran za najslabije naseljen i razvijen dio Zagrebačke županije, a to je Žumberak. S obzirom da tamo na više od 100km2 ne živi više od 1.000 stanovnika, čovjek bi očekivao da je najjednostavnije i najpovoljnije naći neko staro imanje, ali nažalost nisam ništa uspio naći.
za takve stvari trebaš ići sam, općenito stanje hrvatskih oglasnika je blago rečeno loše, pogotovo zato jer ne postoji uređeno tržište nekretnina
tri is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2018., 19:16   #7
Quote:
zumber kaže: Pogledaj post
Istom problematikom se već bavim otprilike godinu dana i nakon skoro pa svakodnevnog pretraživanja oglasa za prodaju nekretnina mogu reći sljedeće:
- na području Zagrebačke županije za iznos od 40.000 eur nije moguće kupiti seosko imanje u relativnom pristojnom stanju na površini od minimalno 2.500-3.000 m2. Pod relativnom pristojnim stanjem podrazumijevam da krovište na objektu može izdržati barem još 5-7 godina, objekt ima priključak struje i vode, nije građen od drvene građe te da se nalazi na lokaciji gdje postoji linija javnog prijevoza barem svakih 2-3 sata.
- u okolnim županijama već je moguće pronaći imanje u gore navedenim okvirima, posebno u Karlovačkoj, Sisačko-moslavačkoj i Koprivničko-križevačkoj županiji.
- opcija kupnje nekretnine za odmor u iznosu do 25.000 eur uz naknadnu dogradnju i prilagodbu po meni je puno dostupnija opcija.

Ja sam posebno zainteresiran za najslabije naseljen i razvijen dio Zagrebačke županije, a to je Žumberak. S obzirom da tamo na više od 100km2 ne živi više od 1.000 stanovnika, čovjek bi očekivao da je najjednostavnije i najpovoljnije naći neko staro imanje, ali nažalost nisam ništa uspio naći.
Ja ti 25 km od zagreba kupim kuću i manje za 25-30 000 tako da pričaš gluposti....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2018., 20:21   #8
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ja ti 25 km od zagreba kupim kuću i manje za 25-30 000 tako da pričaš gluposti....
Gdje? Možda bez vode, struje i telefona u nekoj zabiti, ali blizu glavnih cesta ni slučajno.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2018., 21:07   #9
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Gdje? Možda bez vode, struje i telefona u nekoj zabiti, ali blizu glavnih cesta ni slučajno.
https://www.google.hr/maps/@45.97683...2!8i6656?hl=hr

Zadnja cijena koju sam pratio je bila 28 000 eura prije godinu dana tada sam kupio nekretninu u Zg pa ne pratim više.....

Isto selo po oglasniku se prodavala za 50 000 prije 5 godina ali je više nema u oglasima pa neznam trenutnu cijenu iznad 30 000 nije sigurno
https://www.google.hr/maps/@45.97631...2!8i6656?hl=hr

Prodana prije 2 godine za 20 000
https://www.google.hr/maps/@45.97371...2!8i6656?hl=hr

Evo još jedna iz istog tog sela
https://www.index.hr/oglasi/kuca-oro...ina/oid/912482
30 000

Pazi to je samo jedno selo a takvih je na stotine
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2018., 22:50   #10
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
https://www.google.hr/maps/@45.97683...2!8i6656?hl=hr

Zadnja cijena koju sam pratio je bila 28 000 eura prije godinu dana tada sam kupio nekretninu u Zg pa ne pratim više.....

Isto selo po oglasniku se prodavala za 50 000 prije 5 godina ali je više nema u oglasima pa neznam trenutnu cijenu iznad 30 000 nije sigurno
https://www.google.hr/maps/@45.97631...2!8i6656?hl=hr

Prodana prije 2 godine za 20 000
https://www.google.hr/maps/@45.97371...2!8i6656?hl=hr

Evo još jedna iz istog tog sela
https://www.index.hr/oglasi/kuca-oro...ina/oid/912482
30 000

Pazi to je samo jedno selo a takvih je na stotine
Gledam na njuškalu i tamo su bolesne cijene.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2018., 23:08   #11
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Gledam na njuškalu i tamo su bolesne cijene.
Njuškalo je mislim počeo naplačivati oglase tako da više nije relevantan za ponudu i cijene......
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2018., 19:41   #12
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ja ti 25 km od zagreba kupim kuću i manje za 25-30 000 tako da pričaš gluposti....


Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
https://www.google.hr/maps/@45.97683...2!8i6656?hl=hr

Zadnja cijena koju sam pratio je bila 28 000 eura prije godinu dana tada sam kupio nekretninu u Zg pa ne pratim više.....

Isto selo po oglasniku se prodavala za 50 000 prije 5 godina ali je više nema u oglasima pa neznam trenutnu cijenu iznad 30 000 nije sigurno
https://www.google.hr/maps/@45.97631...2!8i6656?hl=hr

Prodana prije 2 godine za 20 000
https://www.google.hr/maps/@45.97371...2!8i6656?hl=hr

Evo još jedna iz istog tog sela
https://www.index.hr/oglasi/kuca-oro...ina/oid/912482
30 000

Pazi to je samo jedno selo a takvih je na stotine
Stavi neki link onoga što sam naveo pa da vidimo tko priča gluposti.
Jako si pametno stavio linkove kuća od kojih niti jedna ne ispunjava ono što sam napisao i tu bacaš neke cijene "rekla-kazala".
zumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2018., 21:59   #13
Quote:
zumber kaže: Pogledaj post
Stavi neki link onoga što sam naveo pa da vidimo tko priča gluposti.
Jako si pametno stavio linkove kuća od kojih niti jedna ne ispunjava ono što sam napisao i tu bacaš neke cijene "rekla-kazala".
zumber, mogu ljudi tražiti apsurdne cijene ali neće dobiti te iznose. Kuće se ne mogu prodati niti sa cijenama od 20-30k €, stoje godinama na oglasima i polako propadaju pa džaba je tražiti triput više. Ali to je tako, cijene stanova u gradovima su apsurdno visoke, pa ispada da i cijene kuća ne smiju biti tako drastično niže i ljudi ne žele spustiti cijenu. To je mentalitet nek radije propadne i uruši se nego da je prodam za toliko. I s jedne strane su u pravu.
Ako te zanima određena kuća, kontaktiraj ljude i probaj se dogovoriti. Objasni im da je najvjerojatnije neće prodati godinama, da će propadati a na kraju će je dati za još manje nek što im sada nudiš.
Kod mene ima kuća na prodaju, sa svime (struja, voda iz bunara - ugavnom nema vodovoda, neka sela ga imaju ali kad probaš vodu iz vlastitog bunara neće ti na pamet padati da koristiš kloriranu tekućinu koju nam podvaljuju za vodu, plin, telefon, 4G signal), gospodarski objekti, okućnice, polja i vrtovi. Ali ljudi drže istu cijenu godinama i ne odustaju od nje, ili je malo po malo spuštaju, pa tko ima volje čekati...

Polja najčešće nisu direktno vezana za kuće nego su nekoliko stotina metara (ili kilometara dalje) i cijene su prava bagatela.
Lokacija: Istok ZŽ.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2018., 21:21   #14
Quote:
zumber kaže: Pogledaj post
Stavi neki link onoga što sam naveo pa da vidimo tko priča gluposti.
Jako si pametno stavio linkove kuća od kojih niti jedna ne ispunjava ono što sam napisao i tu bacaš neke cijene "rekla-kazala".
Svi navedeni linkovi zadovoljavaju tvoje uvjete samo buš ti uvjek rekao ne sviđa mi se boja ograde ili nekaj slično....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2018., 14:49   #15
Da se prikopčam malo sa svojim iskustvom

Tražio sam jedno 3 mjeseca neku vikendicu, do max. 1:30h vožnje autom od Zg. Nebitna županija. Maksimalan iznos svega ukupno kaj sam si mogo priuštit je bio oko 120-130 hiljada kn (isključivo nenamjenski kredit, jer love nema hahaha).
Imao sam neke svoje želje...šuma, neovisna voda (mislio sam uz rijeku, obavezno), struja.
3 mjeseca svakodnevno po 3-4 sata zujanja po oglasnicima i svemu mogućem...pogledali 5-6 kuća...neke uz rijeke, neke ni blizu rijeke, neke ni blizu šume...jer očekivanja su jedno, a ponuda sasvim drugo
Ljudi traže velike svote...dosta veće nego smo si mogli priuštiti...i naravno, nikaj od svega toga.

Na kraju našli kuću uz samu šumu, 60ak m2, podrum, tavan...okružena šumetinom bez ikakvih divljih životinja...samo jeleni i srne sa vlastitim bunarom pitke vode, na potpunoj osami (prvi susjedi na 150-200m), poseban put koji vodi sa glavne ceste samo do naše kuće. Okućnica oko 1800m2. Najbliže mjesto je 3,5km udaljeno. Komad raja. Doslovno. Voćke, orasi, aronija...ostavili nam gomilu alata i svašta nešto...Bjelovarska županija.
Cijena je bila nešto malo preko 7000€. Ali je bilo potrebno promijeniti krovište, kompletan plafon, kompletan pod, kompletna kupaona (i ima još tu posla). Uz sve kaj smo morali kupiti (alati, kosilice bla bla) to je otišlo fino, fino preko 120000kn.
Kada i ako ikada to završimo i sredimo kako namjeravamo (bez ikakvih ekskluziva i slično...oglasnici i rabljeno itd) sve skupa bude bila završna cijena 30.000€, recimo...par hiljada kn više-manje...

I ovo kaj se traži u uvodnom topicu je nešto takvo, otprilike
Tako da, ako se malo modificiraju želje, može se za te novce naći jako dobra stvar
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2018., 13:13   #16
Traži u zagorju
Amerikanac87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2018., 02:24   #17
Zagorci su škrti i skupi i nebuju ti dali jer nisi njihov.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.