Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2010., 19:26   #41
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Evo i sličnih primjera (Lepidotes) pa onda i jedan kako to stoji i izgleda u živučih riba (Aplodinotus),
http://www.nhm.ac.uk/nature-online/e...sh_teeth01.jpg
http://www.fws.gov/digitalmedia/cdm4...ISOBOX=1&REC=2
Orada je vrlo dobar primjer istoga.
Bravo, slika zuba Lepidotesa je stvarno totalno slična, čak na slici postoji nekoliko zuba koji nisu "bubnjasti" nego "stožasti"..upravo onako kako se najčešće nađu u Bizeku.
Tnx!!

Oni slojevi rudistog vapnenca...debljina im je oko pola metra i ima i jedne i druge vrste. Probao sam kuckanjem izvući koju ljušturu ali bojim se da bez macole i dobrog klina to ne bi išlo. A to vodi prema totalnom uništenju..
No ti tragovi, ako i jesu, teško da se išta može na duže očuvati jer je konkretno ova fotka slikana tako da sam stajao u moru, dakle, sol, bura + kupači...
Vrrrlo erozivno, u svakom pogledu.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 20:05   #42
Ja imam jedan mamutov zub.. Imala sam 2, ali je tata drugi poglonio svome prijatelji Ako netko bude htio mogu ga uslikati...
jastučnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 10:38   #43
@monty-zg - znam... polomio sam noktiju da je to strašno samo da bi izvukao jedan primjerak van i nikad mi to još nije pošlo za rukom. Uzmeš cijelu ploču, nema ti druge

@jastučnica - rado bih to vidjeli, dakako! Gdje si ih našla? Sigurno si iz Podravine, Varaždina ili Međimurja?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 18:59   #44
Onda je Gornje Orešje savršeno nalazište. Najjača sila na svijetu tamo vadi rudiste iz stijene-voda. Imam komade od 25-30cm gdje sam bio lud jer nisam znao kako ih nakon piljenja onako dobro ispolirati da bi se vidio unutarnji presjek. Čak sam imao i poklopce.
A sad je i dobro jer nema zmija...
Čim malo zatopli...dugo tamo nisam bio i mislim da ne bi bilo loše malo prošnjofati.

Znalo se mamutovih zuba naći na Čiču i na Rakitju prije petnaestak godina. U ne baš sjajnom stanju, ali i okrhani zub je krasan nalaz. Frend je našao komad opaliziranog drva (nalaz bi trebao biti u školi V.Preloga) a drugi j našao nekoliko košćurina...(lokacija-bojim se na nekom smetlištu jer se više ne bavi fosilima).
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 16:26   #45
Orešje na Medvednici je zaista vrhunsko nalazište međutim svi pokušaji da se spasi od galopirajućeg uništavanja su odavno propali. Odi ak te put nanese, uzmi štogod toga, jer će fenomenalne fosile kojih tamo ima samljeti u kamen za posipavanje cesta...

Nađeno je mamuta i u samom centru Zagreba (u Gavelli) međutim rijetki su. Varaždin i Međimurje su ipak zasad top-lokacije.

Opaliziranog drva imaš baš na Medvednici u istim naslagama di i iskopavaš ove školjkaše i ježince s prethodne strane (Bizek?). Nisam znao da ga ima i u aluviju Save. Imam ja gredu s kompletnim sustavom crvotočina potkornjaka koje su ga za života jele Samo čekam dan da ju žena izbaci na cestu da daska za peglanje ima veći komfor. Ništa takvo slično nisam našao igdje drugdje.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 00:47   #46
Interesantno...

http://www.znanost.com/planet-zemlja...go-sto-mislimo
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 10:19   #47
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Imam ja gredu s kompletnim sustavom crvotočina potkornjaka koje su ga za života jele Samo čekam dan da ju žena izbaci na cestu da daska za peglanje ima veći komfor.
Da te podsjetim, a i ostatak forumaša:



Pogotovo kad napišeš nešto ovakvo:

Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Ništa takvo slično nisam našao igdje drugdje.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 23:16   #48
Ako nam se do subote nebo ne sruši na glavu i donese novi snijeg...u subotu slijedi jedna šetnjica do Bizeka, malo traženja i iskopavanja ostataka Panonskog mora...
Pa ako netko želi...možemo se dogovoriti. Bar jedan nalaz mogu garantirati svakome. Neće to možda biti zub Carcharodona (iako, zašto i ne) ali školjkica iz Panonskog mora stara 15 milijuna godina i nije loš nalaz.

Eto...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 22:50   #49
ha... ja sam baš pred tjedan dana našla neke fosile školjaka na obroncima Dilj gore...
KontessaNera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 23:39   #50
Izlet se održao, vrijeme nas je pomazilo, ujutro led i oko nule ali zato poslije, kad je zatoplilo....uživancija na suncu.
Nalazi...ja oko 15kg a mislim da ni ostalima nije bilo lako nositi...snijeg i led su odradili svoje, odronili novog materijala, trebalo je pokupiti što se ponudilo.
Ukratko, pet-šest krasnih puževa (jedan od 20cm), tri ježa, školjaka hrpica, tri zuba orede i jedan lijepi morske mačke... to su moji nalazi..
Slike slijede...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 00:20   #51
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Izlet se održao, vrijeme nas je pomazilo, ujutro led i oko nule ali zato poslije, kad je zatoplilo....uživancija na suncu.
Nalazi...ja oko 15kg a mislim da ni ostalima nije bilo lako nositi...snijeg i led su odradili svoje, odronili novog materijala, trebalo je pokupiti što se ponudilo.
Ukratko, pet-šest krasnih puževa (jedan od 20cm), tri ježa, školjaka hrpica, tri zuba orede i jedan lijepi morske mačke... to su moji nalazi..
Slike slijede...
Čekamo.

Zna netko neke dobre lokacije na Papuku i kojim metodama ih vadite iz stijena, bez oštećenja, kojim alatom npr.?
I ne znam je li se uopće može što naći u okolici Vinkovaca, možda prema obroncima Fruške gore?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 10:42   #52
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Izlet se održao, vrijeme nas je pomazilo, ujutro led i oko nule ali zato poslije, kad je zatoplilo....uživancija na suncu.
Nalazi...ja oko 15kg a mislim da ni ostalima nije bilo lako nositi...snijeg i led su odradili svoje, odronili novog materijala, trebalo je pokupiti što se ponudilo.
Ukratko, pet-šest krasnih puževa (jedan od 20cm), tri ježa, školjaka hrpica, tri zuba orede i jedan lijepi morske mačke... to su moji nalazi..
Slike slijede...
Krasno, baš mi drago! Daj pouploadaj slike pa da gostimo oči

Koliko je bilo blatno?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 17:47   #53
Jutro je bilo poprilično hladno tako da je sve bilo zaleđeno i stijene se nisu mogle okretati. No poslije je popustilo i onda je krenulo....

Nalazište, sivi miocenski lapori...


Zub morske mačke...


..kad se izvadi iz stijene


U stijeni jež Clypeaster.. i iznad njega još jedan u presjeku, vjerovatno je prepolovio dok je stijena padala..


... i uz još malo čišćenja...bit će savršen


malo puževa i školjaka...




ovaj je malo veći komad...




i još koječega drugog...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 20:27   #54
Ovo je nešto za Hallucigeniu...ali i druge znalce.

Na koji bi način uspio utvrditi o kojoj se životinji radi...
Ako se ne varam ovo je komad koštane valutice, odnosno komad kosti...takvih se tamo nađe poprilično.





monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 20:44   #55
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Čekamo.

Zna netko neke dobre lokacije na Papuku i kojim metodama ih vadite iz stijena, bez oštećenja, kojim alatom npr.?
I ne znam je li se uopće može što naći u okolici Vinkovaca, možda prema obroncima Fruške gore?
Po obroncima Papuka ima dosta fosila i samo se trebaš raspitati kod ekipe iz PP Papuk, oni će ti pokazati geološku kartu područja. I onda hura!
Još ako se skompaš s njima postat ćeš vanjski suradnik i popuniti i njihovu zbirku. Bit će ti zahvalni na tome.

Kako ih vaditi...klin, čekić, strpljenje, a zgodno dođu i četkice, iglice i voda, za omekšavanje stijene.
Izbjegavati kiselinu (otapa stijenu, ali i fosile), nije loš peroksid, ali treba čuvati ruke...

Prema Fruškoj gori ima ostataka bilja i fosila pliocenske i kvartarne starosti no nisam konkretno bio na niti jednom lokalitetu pa ti ne mogu reći gdje tražiti.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 01:47   #56
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Po obroncima Papuka ima dosta fosila i samo se trebaš raspitati kod ekipe iz PP Papuk, oni će ti pokazati geološku kartu područja. I onda hura!
Još ako se skompaš s njima postat ćeš vanjski suradnik i popuniti i njihovu zbirku. Bit će ti zahvalni na tome.

Kako ih vaditi...klin, čekić, strpljenje, a zgodno dođu i četkice, iglice i voda, za omekšavanje stijene.
Izbjegavati kiselinu (otapa stijenu, ali i fosile), nije loš peroksid, ali treba čuvati ruke...

Prema Fruškoj gori ima ostataka bilja i fosila pliocenske i kvartarne starosti no nisam konkretno bio na niti jednom lokalitetu pa ti ne mogu reći gdje tražiti.
monty-zg, hvala ti na detaljnom odgovoru!

I pretpostavio sam da na Papuku, iz sasvim jasnih razloga, ima puno fosila.Nego, kako je to zakonski riješeno?Je li nađeni fosil pripada meni, njima ili je stvar dobre volje hoću ja to njima dati ili ne?
Vanjski suradnik - u praksi znači, što?

I još jedno pitanje, koje stijene treba tražiti?Je li ima kakva skripta/knjiga o tome?Ono što znam nije previše detaljno.

I pohvala za nalaze.
E, da je meni naći neki zub ili nekog mekušca ili školjkaša.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 00:40   #57
Sto zapravo znaci "Panonsko more"... kako i kada je nastalo, koliko je trajalo, sto je obuhvacalo, kako se mijenjalo... meni su i to s laickog stajalista interesantna pitanja, pored njegovih sadrzaja i dokaza o tome, naravno... ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 18:27   #58
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Sto zapravo znaci "Panonsko more"... kako i kada je nastalo, koliko je trajalo, sto je obuhvacalo, kako se mijenjalo... meni su i to s laickog stajalista interesantna pitanja, pored njegovih sadrzaja i dokaza o tome, naravno... ?
Ovdje ti sve piše.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pannonian_Sea
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 01:15   #59
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nego, kako je to zakonski riješeno?Je li nađeni fosil pripada meni, njima ili je stvar dobre volje hoću ja to njima dati ili ne?
Vanjski suradnik - u praksi znači, što?

I još jedno pitanje, koje stijene treba tražiti?Je li ima kakva skripta/knjiga o tome?Ono što znam nije previše detaljno.

I pohvala za nalaze.
E, da je meni naći neki zub ili nekog mekušca ili školjkaša.
Zakonski...sve bi trebalo pripasti državi. Praktično, za beskralježnjake te nitko neće puno pitati jer ih ima više i nalazi su relativno česti. Za kralježnjake bi bilo dobro da se porazgovaraš s ljudima iz muzeja "da ne bi bilo".
Ima knjiga i skripti..počevši od Herakove "Geologije" preko skripti na netu na stranicama PMF-a U njima imaš te osnove...
Vanjski suradnik...mislim da su gotterdamerung i Hallucigenia pisali o tome..zapravo radi se o tome da svoje nalaze daš u muzej gdje se zabilježi da si "ti" našao ta fosil... E sad, kod nas je to još uvijek samo u povojima...jednom...možda se i napravi taj korak. Do tad, čuvaj ih doma.

Ma ne brini...naći ćeš...pogotovo školjkaše. Nađi lapor, mekši vapnenac i kucni po njemu...i pažljivo gledaj...možda ga imaš pred sobom da ga nisi ni skužio.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 17:17   #60
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Zakonski...sve bi trebalo pripasti državi. Praktično, za beskralježnjake te nitko neće puno pitati jer ih ima više i nalazi su relativno česti. Za kralježnjake bi bilo dobro da se porazgovaraš s ljudima iz muzeja "da ne bi bilo".
A koje su kazne? I kojim zakonom je to regulirano?

Quote:
Ima knjiga i skripti..počevši od Herakove "Geologije" preko skripti na netu na stranicama PMF-a U njima imaš te osnove...
Vanjski suradnik...mislim da su gotterdamerung i Hallucigenia pisali o tome..zapravo radi se o tome da svoje nalaze daš u muzej gdje se zabilježi da si "ti" našao ta fosil... E sad, kod nas je to još uvijek samo u povojima...jednom...možda se i napravi taj korak. Do tad, čuvaj ih doma.
Hvala na odgovoru.

Quote:
Ma ne brini...naći ćeš...pogotovo školjkaše. Nađi lapor, mekši vapnenac i kucni po njemu...i pažljivo gledaj...možda ga imaš pred sobom da ga nisi ni skužio.
Sumnjam da ga u okolici Vinkovaca ima.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.