Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2010., 18:17   #1
Zakonska i ugovorna zabrana utakmice

Pod ugovorom sam koji ima navedenu Zakonsku, te Ugovornu zabranu utakmice (ugovorna u trajanju od 2 god). Radim u tvrtci koja se bavi izdavanjem knjiga, no želio bih otvoriti vlastitu tvrtku koja se bavi istim time. Što je...kako vidim, neizvedivo... Pa da upitam da li postoji neki nacin ?
Znam da mi poslodavac treba isplacivati polovicu prosjecne place u RH kao odštetu, no kontam da se to nece dogoditi... Jer nevjerujem da ih se može prisiliti na to. Stoga me zanima sljedece:

1. Da li poslodavac može opozvati ugovornu zabranu ili nešto slićno ?
2. Ugovorna je maksimalno 2 godine zabrane, no koliko traje zakonska...5god ?
3. Poslovac bi trebao otplačivati pola prosjećne RH place 3 mjeseca nekakva ili tijekom trajanje kazne (dakle 2 godine) ?
4. Kako poslodavac uopce može znati što sam ja napravio otkako sam dao otkaz ? Ne vidim što me spriječava da mu jednostavno...ne kažem.
5. Postoji li ikakva alternativa...osim čekanja 2 godine ?

Ovako sam u škripcu, raditi dalje i ne moći napredovati u životu dok ne dam/dobijem otkaz, te čekati 2 godine i nekako ih preživjeti, naći drugi posao i raditi nešto...što neželim raditi. Tako da bi molio za pomoc ponovno, buduci da je moja situacija ne previše-pogodna, te za uobicajne ciljeve u zivotu ne mogu ništa dok ne završi radni odnos + 2 godine...

Opet ja s nabrojanim pitanjima :/ ako imate slobodnog vremena i možete odgovoriti na koje, Zahvaljujem
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 18:26   #2
Prebačeno s Gospodarstva
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 18:58   #3
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Prebačeno s Gospodarstva
Isprike. Ja sam izgubljen slućaj po pitanju Prava... Hvala na premještanju u pravu sekciju.

Čak sam koristio tražilicu i našo post o tome, no bila je kratka rasprava i nije odgovarala na moje pitanje.
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 16:32   #4
Quote:
Cattoc_C kaže: Pogledaj post
Pod ugovorom sam koji ima navedenu Zakonsku, te Ugovornu zabranu utakmice (ugovorna u trajanju od 2 god). Radim u tvrtci koja se bavi izdavanjem knjiga, no želio bih otvoriti vlastitu tvrtku koja se bavi istim time. Što je...kako vidim, neizvedivo... Pa da upitam da li postoji neki nacin ?
Znam da mi poslodavac treba isplacivati polovicu prosjecne place u RH kao odštetu, no kontam da se to nece dogoditi... Jer nevjerujem da ih se može prisiliti na to. Stoga me zanima sljedece:

1. Da li poslodavac može opozvati ugovornu zabranu ili nešto slićno ?
2. Ugovorna je maksimalno 2 godine zabrane, no koliko traje zakonska...5god ?
3. Poslovac bi trebao otplačivati pola prosjećne RH place 3 mjeseca nekakva ili tijekom trajanje kazne (dakle 2 godine) ?
4. Kako poslodavac uopce može znati što sam ja napravio otkako sam dao otkaz ? Ne vidim što me spriječava da mu jednostavno...ne kažem.
5. Postoji li ikakva alternativa...osim čekanja 2 godine ?

Ovako sam u škripcu, raditi dalje i ne moći napredovati u životu dok ne dam/dobijem otkaz, te čekati 2 godine i nekako ih preživjeti, naći drugi posao i raditi nešto...što neželim raditi. Tako da bi molio za pomoc ponovno, buduci da je moja situacija ne previše-pogodna, te za uobicajne ciljeve u zivotu ne mogu ništa dok ne završi radni odnos + 2 godine...

Opet ja s nabrojanim pitanjima :/ ako imate slobodnog vremena i možete odgovoriti na koje, Zahvaljujem
Ne znam kako da ti predočim razliku, no zakonska vrijedi sve dok god ti radiš za tu firmu, dok ugovorna vrijedi nakon što prekineš kod tog poslodavca radni odnos. Znači, ako više tamo ne radiš, vrijedi samo ugovorna. Osim toga, ugovorna zabrana ne obvezuje radnika ako njezin cilj nije zaštita opravdanih poslovnih interesa poslodavca ili ako se njime s obzirom na područje, vrijeme i cilj zabrane, a u odnosu na opravdane poslovne interese poslodavca, nerazmjerno ograničava rad i napredovanje radnika.

Ugovorna zabrana natjecanja obvezuje radnika samo ako je ugovorom poslodavac preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanja zabrane isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće, isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 23:51   #5
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Ne znam kako da ti predočim razliku, no zakonska vrijedi sve dok god ti radiš za tu firmu, dok ugovorna vrijedi nakon što prekineš kod tog poslodavca radni odnos. Znači, ako više tamo ne radiš, vrijedi samo ugovorna. Osim toga, ugovorna zabrana ne obvezuje radnika ako njezin cilj nije zaštita opravdanih poslovnih interesa poslodavca ili ako se njime s obzirom na područje, vrijeme i cilj zabrane, a u odnosu na opravdane poslovne interese poslodavca, nerazmjerno ograničava rad i napredovanje radnika.

Ugovorna zabrana natjecanja obvezuje radnika samo ako je ugovorom poslodavac preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanja zabrane isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće, isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.
Hvala, to me zanimalo. Shvatio sam to za razliku sada. Dakle zakonska traje dok traje radni odnos, no kad on završi, od tog trenutka 2god max stoji zabrana.
A za ovo zadnje, siguran sam da mi neće ponuditi isplatu od 50% prosjećne RH plaće kad prestane radni odnos. Niti je navedeno u ugovoru da će to plaćati, kao što ni kazna nije definirana.

Što me brine je to što vidjeh dok tražih to, da kazna ugovornom zabranom idalje stoji makar se poslodavac ne obveže plaćati mi 50% etc...a u mome ugovoru nije ni definirano kolika je ta kazna.
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 00:26   #6
ali ako si s poslodavcem dogovorio plaću koja je manja od prosječne hrvatske plaće( na dan sklapanja ugovora), onda nisi dužan poštovati zabranu utakmice.
ako jesi, onda ti mora plaćati 50 % plaće za vrijeme trajanja zabrane utakmice, ali ako ti ne želi potpisati da se oslobađa plaćanja ili ako ti ne isplaćuje, nisi dužan opet poštovati tu zabranu utakmice.
zakon o radu članak 99-104.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 02:08   #7
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
ali ako si s poslodavcem dogovorio plaću koja je manja od prosječne hrvatske plaće( na dan sklapanja ugovora), onda nisi dužan poštovati zabranu utakmice.
ako jesi, onda ti mora plaćati 50 % plaće za vrijeme trajanja zabrane utakmice, ali ako ti ne želi potpisati da se oslobađa plaćanja ili ako ti ne isplaćuje, nisi dužan opet poštovati tu zabranu utakmice.
zakon o radu članak 99-104.
Well, ugovor je bio otvoren na pola radnog vremena i pola plaće, no tu je kasnije došao annex koji je poduplo tu plaću, te smo poćeli raditi puno radno vrijeme, tako da nebi reko da spadam pod te s manjom plaćom od prosjećne.
No svejedno, uvjeren sam da im neće pasti na pamet plaćati mi išta nakon što dobijem / dam otkaz. U svakome slućaju, sada znam da otvoriti tvrtku nesmijem dok ne dam otkaz na poslu koji sada radim.

A poslje toga ću otvoriti, pa se nadati da mi nije nešto promaklo, te da me neće tužiti. Hvala na pomoći
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 12:09   #8
A što točno piše u ugovoru, pazi da nemaš ugovornu kaznu slučajno, a ne ugovornu zabranu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 13:36   #9
Quote:
Cattoc_C kaže: Pogledaj post
siguran sam da mi neće ponuditi isplatu od 50% prosjećne RH plaće kad prestane radni odnos.
Radi se o prosjeku place isplacene tebi, ne o prosjeku place u RH.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 13:46   #10
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
A što točno piše u ugovoru, pazi da nemaš ugovornu kaznu slučajno, a ne ugovornu zabranu.
Pazio sam, tj.provjerio kada sam skonto nedavno da bi me to moglo sprijeciti.

Članak 7.
1. Radnik ne smije bez odobrenja poslodavca za svoj ili tuđi račun, sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac (zakonska zabrana utakmice).
2.U slučaju prestanka ovog ugovora radnik ne smije za svoj ili račun treće osobe, sklapati poslove kojima se nateječe s poslodavcem (ugovorna zabrana utakmice) u trajanju od 2 godine.

3. Postupanje radnika suprotno stavku 1. ovog članka predstavlja osobito tešku povredu ugovora o radu i razlog je njegova otkazivanja, izvanrednim otkazom ugovora o radu, a povredu obveze iz stavka drugog ovog članka ne obvezuje poslodavca, a radnik je dužan naknaditi štetu najmanje u navedenom iznosu.

No tu je ovo, navedeno prije toga:
Članak 5.

1. U svom radu radnik je obvezan postupati sukladno načelima savjesnosti i poštenja te svakodobno štititi ugled poslodavca kao i čuvati poslovnu tajnu za vrijeme trajanja i nakon prestanka ovog ugovora.
2. visina plaće smatra se poslovnom tajnom
3. U slućaju da radnik povrijedi obveze iz stavka 1. i 2. ovog članka, poslodavac ima pravo na ugovornu kaznu i izvanredan otkaz ovog ugovora.
4. Ugovorna kazna u smislu prethodnog stavka iznosti 3.000,00 EUR. Obračunato u protuvrijednosti u kunama, prema srednjem tečaju HNB na dan dospijeća.

Sorry što Vas gnjavim :/ Ali koliko kontam...Članak 5 nema veze s Člankom 7. Jer se u članku 7. nigdje ne poziva na 5., niti obrnuto. A sad, da li je ugovorna kazna definirana u članku 5. jednaka i za članak 7. me baš i ne brine.
Ako dođe do toga i ispadne da je ugovorna kazna samo 21.000 kn, jer takva suma je naprosto mala naspram onih za koje sam ćuo od drugih ljudi (tipa: iznos svoje bruto plaće za cijelu godinu).
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 19:19   #11
Članak ugovora o radu " tri godine nakon otkaza...."...

Da li se može u praksi provesti u djelo točka ugovora koja mi brani 3 godine nakon prestanka radnog odnosa u firmi u kojoj radim da se zaposlim u istoj branši u kojoj sad radim ili da pokrenem privatni biznis iste branše.

Dakle, radim npr. kao električar u firmi i stavak ugovora govori da se nakon otkaza 3 godine ne mogu zaposliti u svojstvu električara u nekoj drugoj firmi ili osnovati električarsku tvrtku.

Ugovor sam potpisao s tom klauzulom, no zanima me da li to u praksi uopće "pije vodu" i što mi može poslodavac ako se zaposlim kao električar u konkurentskoj firmi ili otvorim svoju firmu za elektrifikaciju nakon eventualnog prestanka radnog odnosa kod njega?

Hvala
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 19:32   #12
Moze biti najduze 2 godine i za to vrijeme ti je poslodavac duzan placati naknadu. Postoje uvjeti pod kojima te zabrana ne bi obvezivala, a mozes ih naci u Zakonu o radu, cl. 94. do 98.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 19:55   #13
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Moze biti najduze 2 godine i za to vrijeme ti je poslodavac duzan placati naknadu. Postoje uvjeti pod kojima te zabrana ne bi obvezivala, a mozes ih naci u Zakonu o radu, cl. 94. do 98.
Hvala Katrin. Proučio sam Zakon i radu i navedene članke. Ne može mi nitko ništa po tome.

Hvala još jednom i pozz
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 19:53   #14
Osnivanje tvrtke dok sam zaposlen

Pozdrav, nadam se da ova tema nije prežvakana već sto puta.

Situacija je sljedeća - trenutačno sam zaposlen kao programer u jednoj firmi. Super je posao i sve, ali zanima me smijem li ja osnovati drugu firmu dok sam zaposlen u ovoj. Pritom se ne mislim zaposlit u njoj već samo biti suvlasnik.

Smije li se to zakonski?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 08:45   #15
Možeš i 5 ako želiš.Možeš bit i vlasnik.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 12:40   #16
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Pozdrav, nadam se da ova tema nije prežvakana već sto puta.

Situacija je sljedeća - trenutačno sam zaposlen kao programer u jednoj firmi. Super je posao i sve, ali zanima me smijem li ja osnovati drugu firmu dok sam zaposlen u ovoj. Pritom se ne mislim zaposlit u njoj već samo biti suvlasnik.

Smije li se to zakonski?
Pogledaj svoj ugovor o radu, ako ce firma biti iste djelatnosti kao ova gdje sad radis onda ces mozda biti u sukobu interesa.

Inace, mozes biti vlasnik ili suvlasnik koliko god hoces firmi.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 13:05   #17
Ali zar je bitna djelatnost ako sam vlasnik i nisam zaposlenik?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 22:09   #18
Mogla bi biti bitna djelatnost. Vidi svoj ugovor o radu, da li je u njemu spomenuta tzv. zabrana utakmice (radi se o tržišnom konkuriranju). Ali čak i ako nije, postoji i zakonska zabrana utakmice, nisam siguran, to bi trebalo provjeriti s pravnicima.
__________________
za mene je trash nešto toliko loše da prelazi onu granicu kvalitete i postane dobro, nešto ko naš sabor npr.
DaniNovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 08:14   #19
Pazi se ovoga, neovisno u Ugovoru o radu, u Zakonu o radu stoji kako je zabranjeno konkurirati Poslodavcu.
Pogledaj čl. 93-96 Zakona o radu.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 11:34   #20
Zakonska zabrana utakmice

Imam jedno pitanje vezano uz zakonsku zabranu utakmice s poslodavcem.

Dakle, informatičar sam koji radi za jednu fin. instituciju i imam priliku preći u jednu informatičku firmu. Međutim, u narednih godinu dana imam plan otvoriti firmu za razvoj mobilnih aplikacija, web stranica i sl. Da li mogu biti suvlasnik takvog d.o.o.-a i u isto vrijeme ostati raditi u toj informatičkoj firmi koja se bavi razvojem poslovnog software-a i realno nismo uopće u tržišnoj utakmici?
Svakako ne bi htio ostaviti siguran posao prije nego se ovaj privatni biznis pokaže uspjehom ili neuspjehom...
Nekako mi se čini da je ta zakonska odredba u IT-u prilično nepravedna u odnosu na druge branše jer pokriva jako širok spektar djelatnosti (sve je to proizvodnja softwarea) iako realno najčešće nema prave tržišne utakmice.

Opcije prepiši firmu na ženu/brata/susjeda nisu primjenjive...
malee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:31.