Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2012., 12:53   #21
Quote:
Nives Is kaže: Pogledaj post
Na mamine roditelje na meni je nesto zemlje sto je kupljeno kako smo dosli kod njih tj sto sam nasljedila od oca nakon njegove smrti. A neznam dali cu ista moci kopirati jer su svi dokumenti kod bake i djeda u sobi negdje skriveni...
Ne trebaju ti bas ti dokumenti da dokazes vlasnistvo. Sve imas na internetu (ili skoro sve jer nista nije savrseno).
Ako znas koje su tvoje njive idi na:
Www.arkod.hr
Prouci malo stranicu. To je kao neki google earth sa brojevima cestica. Oznaci da ti pokazuje "sloj katastar" i potrazi svoje selo. Potrazi brojeve svojih njiva, pa sa tim brojevima odi na:
e-izvadak pravosudje
I potrazi svoje vlasnicke listove. To je nesluzbena verzija, a pravu ces dobiti na nadleznom sudu. nitko ti ne moze otudjiti tvoju imovinu. Ni tvoje poklone. Ako ti je tetka poklonila zlato, valjda ce svjedociti da ti je ona kupila.
Ma ni da uzmes novac, ne vjerujem da bi tvoja obitelj te prijavila, ali nikad se ne zna.
Inace, mislim da, uz malo birokracije, se moze u sudskoj pisarnici zatraziti da ti daju popis tvojih nekretnina. Pravnici ce znati vise.
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 13:14   #22
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Samo bih ovo ispravio, da bude jasno. Krađa u obitelji se ne zaprima u policiji, nego se goni isključivo privatnom tužbom.
Znači, i da uzme više od 1000 kn, budući da je u obitelji, policija je neće ganjati po službenoj dužnosti?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 13:29   #23
Ajme hvala vam puno sad mi je lakse sve. vam jos jedno jako jako puno zahvaljujem. Sad znam da imam neka prava i da mogu si stvoriti svoj zivot. Stvarno neznam kako bih vam zahvalila.
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 13:43   #24
Zahvali nam tako što ćeš se uspjeti osamostaliti! Sretno još jednom!
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 13:44   #25
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Zahvali nam tako što ćeš se uspjeti osamostaliti! Sretno još jednom!
Hvala ma sad hocu sigurno jer sve sto planiram uzeti si, je ono sto ja koristim i sto ima vise nego duplo sto ce ostati mojima tako je i sa novcima a i autom. Hvala vam puno stvarno ste mi pomogli nemogu vam opisati.
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 14:03   #26
Moja kolegica je pobjegla od psiholoski nasilnog muza i njegovih roditelja ostavivsi mu sve sto su stekli zajedno (tesko je mogla to dokazati jer su zivjeli u istoj kuci sa njegovima). Isto je morala pitati novac za uloske. A stalno je zaposlena. Otisla je jedno jutro (po noci se iskrala da ubaci 1 kofer u auto) normalno na posao i vise se nije vratila (sobu je iznajmila koji dan ranije). Ostavila je i jedno dijete u srednjoj skoli. Proslo je vec 10-tak godina. I zadovoljna je sto je to napravila. Sa djecom ima odlican odnos. Dakle u 50-tima si je izgradila novi zivot, uz probleme, ali uvijek joj je ljepse nego da zivi u kvazi blagostanju, a bez slobode. Jos jednom sretno i samo hrabro!
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 14:26   #27
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
Moja kolegica je pobjegla od psiholoski nasilnog muza i njegovih roditelja ostavivsi mu sve sto su stekli zajedno (tesko je mogla to dokazati jer su zivjeli u istoj kuci sa njegovima). Isto je morala pitati novac za uloske. A stalno je zaposlena. Otisla je jedno jutro (po noci se iskrala da ubaci 1 kofer u auto) normalno na posao i vise se nije vratila (sobu je iznajmila koji dan ranije). Ostavila je i jedno dijete u srednjoj skoli. Proslo je vec 10-tak godina. I zadovoljna je sto je to napravila. Sa djecom ima odlican odnos. Dakle u 50-tima si je izgradila novi zivot, uz probleme, ali uvijek joj je ljepse nego da zivi u kvazi blagostanju, a bez slobode. Jos jednom sretno i samo hrabro!
Hvala tako mi je drago sto sam naisla na ovu stranicu i sve vas koji me savjetujete. Znam da ce mi biti bolje samim tim sto cu se moci opustiti i normalno razgovarati bez da mi netko sjedi za vrato. Znam da cu uspjeti stvarno ste mi dali super savjete. Hvala vam od srca
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 10:19   #28
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Znači, i da uzme više od 1000 kn, budući da je u obitelji, policija je neće ganjati po službenoj dužnosti?
Tako je, za krađu se neće pokretati postupak po službenoj dužnosti (baci pogled na odredbu "Pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela protiv imovine" iz čl. 237. Kaznenog zakona).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 15:00   #29
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Tako je, za krađu se neće pokretati postupak po službenoj dužnosti (baci pogled na odredbu "Pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela protiv imovine" iz čl. 237. Kaznenog zakona).
Znaci za stvari sto su u momu posjedu ili vlasnistvu. Sto cu ih uzeti sa sobom policija se nece mjesati kao i u to da me vrati kuci po zahtjevu mojih posto odlazim svojevoljno a fala bogu i punoljetna.Dali bi bilo dobro da obavjestim policiju kod sebe da me ne moraju traziti ili sl.
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 20:27   #30
Quote:
Dali bi bilo dobro da obavjestim policiju kod sebe da me ne moraju traziti ili sl.
Lijepa gesta od tebe, ali malo "dječja". Nazovi kada si se već preselila, tj. čim se smjestiš. Neki policaji ne znaju granice, te bi mogli sve ispričati tvojim roditeljima (prerano), samo zato jer misle da je to ispravno.


I kada uzimaš novac, nemoj pretjerati.
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 23:26   #31
Quote:
Nives Is kaže: Pogledaj post
Znaci za stvari sto su u momu posjedu ili vlasnistvu. Sto cu ih uzeti sa sobom policija se nece mjesati kao i u to da me vrati kuci po zahtjevu mojih posto odlazim svojevoljno a fala bogu i punoljetna.Dali bi bilo dobro da obavjestim policiju kod sebe da me ne moraju traziti ili sl.
Neće te nitko vraćati kući, a kad se smjestiš na novoj adresi, trebala bi prijaviti barem boravište.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 14:41   #32
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Tako je, za krađu se neće pokretati postupak po službenoj dužnosti (baci pogled na odredbu "Pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela protiv imovine" iz čl. 237. Kaznenog zakona).
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Neće te nitko vraćati kući, a kad se smjestiš na novoj adresi, trebala bi prijaviti barem boravište.
Da to i planiram. Hvala na savjetima :-)
Nives Is is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 22:46   #33
Pozdrav, treba mi pomoć i odgovor.

Neki dan sam otišao od kuće. Jednostavno sam spakovao stvari i iskrao se iz kuće. Također sam ostavio poruku da odlazim ne spominjujući nikakve detalje. (Ako nekoga baš zanima učinio sam to jer nemam volje objašnjavati i pravdati svoje odluke, ovako mi je lakše).

Uzeo sam samo osobne stvari, stvari koje nitko osim mene nije koristio. Uglavnom roba, jedino vrijednije je laptop.

Imam nepune 22 godine, dakle punoljetan sam i mislio sam da u ovakvome odlasku nema ništa nelegalno.

Međutim, sada od brata čujem da su mi starci otišli na policiju i da su im rekli da dođu sutra (jer mora proći 48 sati od 'nestanka') te da će biti raspisana tjeralica za mnome što također automatski rezultira dosjeom (ovo je možda bratov dodatak).

Nije mi jasno kako je to moguće?! Što je tu protuzakonito?! Je li to nekakva zabuna?
I što mi je najbolje činiti (osim toga da se javim starcima)? Da se odmah 'izručim' policiji i objasnim stvari? Što zatim slijedi?

Bilo bi dobro kada bih odgovor dobio što prije.
Puno hvala.
Ivaninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 22:52   #34
Quote:
Ivaninho kaže: Pogledaj post
Međutim, sada od brata čujem da su mi starci otišli na policiju i da su im rekli da dođu sutra (jer mora proći 48 sati od 'nestanka') te da će biti raspisana tjeralica za mnome što također automatski rezultira dosjeom (ovo je možda bratov dodatak).
To je bratov dodatak.

Quote:
Nije mi jasno kako je to moguće?! Što je tu protuzakonito?! Je li to nekakva zabuna?
I što mi je najbolje činiti (osim toga da se javim starcima)? Da se odmah 'izručim' policiji i objasnim stvari? Što zatim slijedi?
Ništa. Nikome se nemaš što javljati, ništa protuzakonito nisi napravio, a sigurno te se ne smatra nestalim, jer si napisao poruku, a brat i roditelji ti znaju da si tu negdje.

Jedino što mi pada na pamet je da su te možda prijavili za krađu laptopa.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 23:00   #35
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
To je bratov dodatak.Jedino što mi pada na pamet je da su te možda prijavili za krađu laptopa.
Zaboravio sam reći da iako laptop nije kupljen mojim novcem ipak je kupljen za mene i ja sam jedini koji ga je koristio svo vrijeme. Ako to išta znači...

I što sada recimo da me jesu neosnovano prijavili za krađu nečega?
Ivaninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 00:00   #36
Quote:
Ivaninho kaže: Pogledaj post
Zaboravio sam reći da iako laptop nije kupljen mojim novcem ipak je kupljen za mene i ja sam jedini koji ga je koristio svo vrijeme. Ako to išta znači...

I što sada recimo da me jesu neosnovano prijavili za krađu nečega?
Opet ti ne mogu ništa, jer si član tog kućanstva i teško će oni dokazati vlasništvo nad njim, pogotovo zbog činjenice da su vjerojatno samo tvoji dokumenti na njemu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 00:27   #37
Eto čitam sada na nestali.hr... Kaže da se svaki nestanak ili udaljavanje iz životnog područja može prijaviti, međutim policija slučaj neće uvijek smatrati 'nestankom osobe' u kriminalističkom smislu. Psihički zdrave odrasle osobe imaju pravo birati mjesto svog boravišta i prebivališta čak i ako ga ne žele odati roditeljima i prijateljima. Stoga traganje za osobom nije zadaća policije izuzev situacija u kojima policija raspolaže saznanjima da takvoj osobi prijeti opasnost po život ili zdravlje.

Ukoliko se takvim radnjama nestala osoba pronađe, policija će ispitati ima li pravo priopćiti adresu stanovanja prijateljima i obitelji te će postupiti sukladno želji nestale osobe.

Dakle što bi se točno smatralo 'opasnošću po život i zdravlje'?

Vidim na istoj stranici (nestali.hr) postoji lista nestalih ljudi, dakle nađem li se nekim čudom među njima pretpostavljam da bi najbolje bilo otići u policijsku službu i rješiti stvar?
Ivaninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 00:38   #38
Quote:
Ivaninho kaže: Pogledaj post
Dakle što bi se točno smatralo 'opasnošću po život i zdravlje'?
Ako imaš psihički poremećaj, ili neku drugu bolest ili smetnju, koja bi ti mogla ugroziti život ili zdravlje.

Ili te proganja mafija ili Al Kaida.

Da skratim, nemaš se čega bojati.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 06:49   #39
Samo da nadopunim Antona. Roditelji mogu prijaviti nestanak jer policija ne zna vašu obiteljsku situaciju i oni tamo mogu reći sve i svašta. U slučaju da to tako i učine (i nema roka 48 sati, prijaviti se može odmah), policija će raspisati potragu, ali će ju po pronalasku osobe obustaviti bez ikakvih dodatnih postupanja. U tvom slučaju, pronađu te, a ti kažeš da si jednostavno otišao, na što imaš svako pravo, i to je to. Nema nikakvih drugih postupanja i nema nikakvog "dosjea". Što se tiče laptopa, ne mogu te prijaviti za krađu, obzirom da ste obitelj, tako da niti tu nemaš straha.

Zadnje uređivanje drot13 : 01.02.2013. at 13:15. Reason: :top:
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 11:36   #40
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Samo da nadopunim Antona. Roditelji mogu prijaviti nestanak jer policija ne zna vašu obiteljsku situaciju i oni tamo mogu reći sve i svašta. U slučaju da to tako i učine (i nema roka 48 sati, prijaviti se može odmah), policija će raspisati potragu, ali će ju po pronalasku osobe obustaviti bez ikakvih dodatnih postupanja. U tvom slučaju, pronađu te, a ti kažeš da si jednostavno otišao, na što imaš svako pravo, i to je to. Nema nikakvih drugih postupanja i nema nikakvog "dosjea". Što se tiče laptopa, ne mogu te prijaviti za krađu, obzirom da ste obitelj, tako da niti tu nemaš straha.:top.
samo želim ovo ponoviti, što je pisalo i u postu koji mi je jučer iz sasvim nejasnih razloga obrisan.

taj rok od 48 sati postoji samo u lošim američkim filmovima, kod nas se nestanak može prijaviti doslovno 5 minuta nakon što netko procijeni da si nestao.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.