Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2010., 00:02   #1
Mala i velika vrijednost - kazneno pravo

Zanima me što zakon određuje kao "malu vrijednost".
Čini mi se da je po prekršajnom zakonu to do 10 tisuća kuna, pa me zanima je li jednako i u kaznenom zakonu (na internetu nisam uspjela pronaći).

Također, ako me privatna osoba tužila po kaznenom zakonu za otuđenje predmeta velike vrijednosti, odbacuje li se tužba ako dokažem da je predmet male vrijednosti? Po logici ne bi trebalo, ali pravo i logika...
batgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 01:19   #2
Nije izrijekom određeno, ali dugo godina je bila pravna praksa (temeljem odluka Vrhovnog suda) da je velika vrijednost preko 300.000 kn. Da li se mijenjalo, ne znam, možda će netko bliže odvjetištvu znati reći.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 01:58   #3
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nije izrijekom određeno, ali dugo godina je bila pravna praksa (temeljem odluka Vrhovnog suda) da je velika vrijednost preko 300.000 kn. Da li se mijenjalo, ne znam, možda će netko bliže odvjetištvu znati reći.
Dakle, sa priličnom sigurnošću možemo kazati da je 1000-2000 kuna - mala vrijednost?
batgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 11:39   #4
Quote:
batgirl kaže: Pogledaj post
Dakle, sa priličnom sigurnošću možemo kazati da je 1000-2000 kuna - mala vrijednost?

sa 100 % sigurnoscu kazem da je mala vrijednost po kz-u - sve do 1.000,00 kn.

vec 1.001,00 kn nije
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 11:46   #5
Quote:
batgirl kaže: Pogledaj post
...po kaznenom zakonu za otuđenje predmeta velike vrijednosti, odbacuje li se tužba ako dokažem da je predmet male vrijednosti?
otudjenje stvari velike vrijednosti - vrijednost stvari 30.000,00 kn i veca

za "odbacivanje tuzbe" kako ti kazes, nije dovoljno samo utvrditi vrijednost stvari, vec su u igri i druge okolnosti - nacin otudjenja stvari, namjera itd. itd., a prvenstveno ima li uopce dokaza da je ta i ta osoba tu i takvu stvar uopce otudjila.

ne moze ti se dati potpun odgovor na ovako postavljeno pitanje
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 12:46   #6
OK, puno hvala!

Samo mi je ostalo još nešto mutno.

Manje od 1000 kuna - mala vrijednost
Više od 300 000 kuna - velika vrijednost

A što je između? "Samo" vrijednost?

Znam da sma dala malo detalja, ali doista ne bih htjela sada sve iznositi.

Jedino je moje pitanje bilo ako me netko tužio za krađu velike vrijednosti, a ja dokažem da taj predmet ima vrijednost od cca 1000 kuna, (i recimo da sam doista to ukrala) propada li ta tužba ili sudac automatski prebacuje na krađu manje ili "obične" vrijednosti.
batgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 13:03   #7
Quote:
batgirl kaže: Pogledaj post


Manje od 1000 kuna - mala vrijednost
Više od 300 000 kuna - velika vrijednost
Ne, ovih 300 000 zanemari. Do 1000 kn je mala vrijednost, sve preko toga je velika.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 14:26   #8
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
otudjenje stvari velike vrijednosti - vrijednost stvari 30.000,00 kn i veca


30.000 kn je granica iznad koje imovinska korist postaje znatna imovinska korist.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 16:06   #9
Quote:
batgirl kaže: Pogledaj post
OK, puno hvala!

Samo mi je ostalo još nešto mutno.

Manje od 1000 kuna - mala vrijednost
Više od 300 000 kuna - velika vrijednost

A što je između? "Samo" vrijednost?

Znam da sma dala malo detalja, ali doista ne bih htjela sada sve iznositi.

Jedino je moje pitanje bilo ako me netko tužio za krađu velike vrijednosti, a ja dokažem da taj predmet ima vrijednost od cca 1000 kuna, (i recimo da sam doista to ukrala) propada li ta tužba ili sudac automatski prebacuje na krađu manje ili "obične" vrijednosti.
ne vise od 300 000 kn vec 30.000 kn. - velika vrijednost

izmedju je ono sto rekoh, druge okolnosti po kojima se presudjuje koje ce kazneno djelo biti.
zato i rekoh da je malo podataka da bih ti mogla dati pravi odgovor.

pitanje je sto znaci kada kazes "netko te tuzio"?
kome te to tuzio? kako? podnio kaznenu prijavu? kome?
postupak vec traje? tko ga je pokrenuo?

jer, ako je u pitanju kaz. djelo kradje stvari velike vrijednosti kako si ti napisala, onda ce optuzbu protiv tebe podnijeti drz. odvjetnistvo, naravno ako ima dokaza za to kaz. djelo. i oni ce onda provjeravati i utvrdjivati vrijednost ukradene stvari.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 16:09   #10
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
30.000 kn je granica iznad koje imovinska korist postaje znatna imovinska korist.
ne brkaj sada ove pojmove

ona je pitala za obiljezje - stvar velike vrijednosti kod kradje..
to nema veze sa znatnom imovinskom koristi, koja je uzgred obiljezje nekih drugih kaz. djela
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:45   #11
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
ne brkaj sada ove pojmove

ona je pitala za obiljezje - stvar velike vrijednosti kod kradje..
to nema veze sa znatnom imovinskom koristi, koja je uzgred obiljezje nekih drugih kaz. djela


Ne brkam pojmove. Ti si spomenula iznos od 30.000 kn, a ja sam samo napisao da on ne razgraničava stvar velike i male vrijednosti nego znatnu imovinsku korist od obične.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 01:16   #12
Zamolila bih nekog tko se bavi pravom,studira ili nešto da mi kaže što se tiče parničnog postupka da li kod nas nas po sadašnjem zakonu spada i kazneni parnični postupak uz građanski( i koju riječ o tome),jer imam literaturu iz 94 koja je prepuna objašnjena zašto ne bi tu trebao biti a ipak je,izvanredni sam studnet na javnoj upravi i nisu nam nešto posebno o tome rekli,a dave nas s time na usmenom,mal sam pod stiskom vremena,a ne učim za 2 nego za vecu ocjenu,a izgubila sam se među trazenjem svih izmjena i dopuna zakona?!Thnx
maya_21_36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 08:03   #13
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ne, ovih 300 000 zanemari. Do 1000 kn je mala vrijednost, sve preko toga je velika.
ne baš...
do 1000 kuna je mala vrijednost, tzv. sitna krađa iz čl. 216/2. KZ, postupak se pokreće privatnom tužbom
sve iznad toga nije velika vrijednost već obična krađa iz čl. 216/1. KZ (naravno ako nema neke druge kvalifikatorne okolnosti)
stvar je velike vrijednosti kad vrijednost ukradene stvari prelazi 30.000,00 kuna i tada se radi o kvalificiranom obliku djela odnosno teškoj krađi iz čl. 217/2.
clea... is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.