Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2017., 00:29   #1001
Ako može mala molba.

Posećujem ovaj podforum jer me interesuje tema. Ne uključujem se jer mislim da ne poznajem materiju u dovoljnoj meri ali je pratim, pa bih voleo da pročitam nešto što do sada nisam znao. Baš kao što sam i pp5d6 čitao na jednom drugom, uskostručnom forumu koji je nekada postojao.

Ne znam šta će mu ovo pisanije sad (jer takve stvari od njega nisam mogao tamo da pročitam, naprotiv, imalo se šta korisno od njega pročitati) i apelujem i na druge da prestanu sa trolanjem koje se bazira, izgleda, na lečenju ličnih frustracija. Stvarno je ružno, a ni korist nije nikakva.

Pa, ako biste bili ljubazni da se manete ustaša, partizana, četnika i primitivnog pljuvanja po narodu kome pripadam. Naravno, ne bih voleo ni da neko vama to radi. „Patriotizam” te vrste je sve drugo osim pravog patriotizma.

Izvinjavam se na off topicu, a sada i nešto i na temu, pa ma koliko amaterski bilo sa moje strane, kritikujte slobodno, tu sam da saznam nešto novo.

Ja prednost ne dajem nikom, već ću samo pokušati da ukažem na nekoliko činjenica, pa vi dalje raščlanjujte ako vam je volja.

SRJ se nije tukla sa pojedinačnom zemljom već sa NATO, koji je u svom arsenalu imao sve, od AWACS-a do stealth-ova, sve im je bilo ne samo ispravno već u vrhunskom nivou ispravnosti. Iako je bila idiotarija Miloševića tući se sa takvim protivnikom, vojska ipak nije bila potpuno vezanih ruku, pružila je vrlo dobar otpor koji je trajao skoro tri meseca, što je za tako malu zemlju ipak podvig. Ružna tema sa gadnim posledicama doduše, ali ipak, na temi smo na kojoj smo, pa eto... U tom kontekstu gledati kakvi su bili rezultati poluispravnih MiG 29 je pomalo idiotski, zar ne? NATO nikada u istoriji nije ratovao sa sebi dostojnim protivnikom da bi mogli da se donesu konačni rezultati o kvalitetu nekog aparata.

Hrvatska kupuje (verovatno) neke F16. Polovne, nove, varijante ove ili one, ok. Iskreno, suma je zastrašujuća, prema onome što Srbija treba da uloži to je puno previše. Dobro, izgleda da smo mi izazvali takvu reakciju, kapiram. Ali, koliko vidim, malo se njih zapitalo postoje li zapravo svi uslovi, koliko će oni koštati, ima li pilota koji će ih leteti, ima li infrastrukture, mehaničara i svega ostalog u zemlji koja godišnje gubi jedan omanji grad na iseljavanje?

Potpuna je zabluda što se medjusobno poredimo. Rata između nas neće biti nikad više, jer su se izgubili svi razlozi za tako nešto. BiH? Ni tamo. Nema ko, nema zašto i nema čime, sve je to veoma skupo, a mi smo svi zajedno bez gaća za tako nešto.

Bitna komponenta je PVO, Hrvatska je nema, Srbija da. Vrlo skupa igračka, a često i značajnija od aviona. Podsetiću da su u Srbiji obarani F16 iako su MiG-ovi bili van stroja. I to zastarelim sistemima.

Srbija ima i jurišnu avijaciju (kakvu-takvu), Hrvatska je nema. Opet ću podsetiti da su tokom NATO agresije ti avioni leteli i obavljali borbene zadatke i uspevali da se prizemlje a da NATO nije ni stigao da reaguje.

Kako će ova nabavka uticati na ostale vidove i rodove OS RH? Nije vojska samo avijacija, RH ima i obalu, ravnicu, brda, svakom rodu nešto treba i u svaki treba ulagati, mislim da je legitimno zapitati se koliko će za njih ostati? No dobro, ja samo dajem neko svoje viđenje sa kojim se niko ne mora složiti ali ipak mislim da ima neke logike.

Računica Srbije je jasna, zna se koliko će koštati ceo paket. U novcu. I zašto se to radi (istek resursa sadašnjih aparata). Koliko će isto to (uz dozu inata) koštati RH tek treba da se vidi. Pri tom ne mislim samo na novac, tu su i obaveze prema paktu.

Takođe, pomalo sam iznenađen sumom koju je RH spremna da izdvoji za aparate u sadašnjoj ekonomskoj situaciji, iako znam da su nabavke planirane još ranije. Pretpostavljam da i pritisak javnosti ima određenu ulogu (jer Srbija je nabavila nešto a oni su nam arhineprijatelji pa ćemo im sada pokazati, kupićemo najskuplje ako treba), kao i lagani istek resursa postojećih 21-ica ali je za mene vrlo hrabar potez tako se zaleteti. Agrokor propada, Rusi traže od RH da ih obešteti za popriličnu sumu, ni ostalo (sem turizma) ne ide baš glatko. Ali dobro, vi imate vašu računicu i ko smo mi da vam se mešamo. Ali dozvolite da možemo da primetimo.

Uprkos svemu, meni je na neki način drago jer je ipak neka tradicija imati nadzvučnu avijaciju. Jednom kad se ugasi vrlo se teško vraća. Ipak mislim da je ovaj potez pomalo preambiciozan, a da ništa posebno, sem forumaških naklapanja, neće doneti. Šiljimo ga i mi i vi na prazno.

Srbija ima neki svoj put, siromašan, ali mi toliko možemo i ipak verujem da naši stručnjaci ipak znaju šta rade. Nama ti MiG-ovi neće služiti za ratovanje već za air police i to je već više puta rečeno. A dobro je da ponešto od ostalih stvari i sami možemo i umemo da napravimo (pa ponešto i izvezemo) i da ne moramo baš sve da platimo.
Zuta voda is offline  
Old 17.10.2017., 00:46   #1002
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
...
Samo bih se osvrnio na 2 stvari. Meni se ne cini da Srbija prolazi jako jeftinije od nas. Dakle 200 milijuna eura za 6 aviona starih skoro 30 god + remont 4 takodjer stara s tim da je ta modernizacija malo nedorecena + pitanje kad ce svi biti spremni. Mi s druge strane imamo jako dobre ponude za 12 aviona od kojih su 2 (grcke i izraela) financijski ne tako daleko od onog sto je dobila Srbija 'na poklon' dok 1 iskace kvalitetom ali i financijama (USA) a jedna po meni precjenjena (svedska).

Takodjer sto se tice financijske situacije u drzavi, agrokora i svega ostalog, mislim da se ne moramo brinit za nista osim za to famozno iseljavanje ali koliko vidim lagano ce se i to vratit (bar sto se tice visokoobrazovanih ljudi), a i normalno je bilo za ocekivat da se to desi pri ulasku u EU i vece slobode kretanja. Mene osobno brine ta Slavonija ali valjda ce se neki pozitivan vrag i tamo desit u narednim godinama.
deepbluesea is offline  
Old 17.10.2017., 00:57   #1003
Lično, mislim da ništa tu nije povoljno, ni kod vas ni kod nas. Sve to, kad stigne, treba i održavati, naoružati i puniti gorivom. Sve to neko treba da plati a zna se ko će to biti.

To da će se neko vratiti, pogotovo te struke, i kod vas i kod nas, slabe su šanse. Ljudi lete za kompanije koje plaćaju daleko bolje nego naše vojske, cenjeni su, stvorili su sebi egzistenciju negde drugde i verujem da im ne pada na pamet bilo kakav povratak. Znači, valja školovati od početka i letače i osoblje. Ko hoće da radi za tu lovu - veliko je pitanje.

Dakle, ne kažem da ih nema ili da ih neće biti ali će sasvim sigurno ići dosta teško. Za tako nešto potrebno je mnogo više od puke marketinške kampanje u vidu low pass-eva na mitinzima.
Zuta voda is offline  
Old 17.10.2017., 01:40   #1004
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Ako može mala molba.

Posećujem ovaj podforum jer me interesuje tema. Ne uključujem se jer mislim da ne poznajem materiju u dovoljnoj meri ali je pratim, pa bih voleo da pročitam nešto što do sada nisam znao. Baš kao što sam i pp5d6 čitao na jednom drugom, uskostručnom forumu koji je nekada postojao.

Ne znam šta će mu ovo pisanije sad (jer takve stvari od njega nisam mogao tamo da pročitam, naprotiv, imalo se šta korisno od njega pročitati) i apelujem i na druge da prestanu sa trolanjem koje se bazira, izgleda, na lečenju ličnih frustracija. Stvarno je ružno, a ni korist nije nikakva.

Pa, ako biste bili ljubazni da se manete ustaša, partizana, četnika i primitivnog pljuvanja po narodu kome pripadam. Naravno, ne bih voleo ni da neko vama to radi. „Patriotizam” te vrste je sve drugo osim pravog patriotizma.

Izvinjavam se na off topicu, a sada i nešto i na temu, pa ma koliko amaterski bilo sa moje strane, kritikujte slobodno, tu sam da saznam nešto novo.

Ja prednost ne dajem nikom, već ću samo pokušati da ukažem na nekoliko činjenica, pa vi dalje raščlanjujte ako vam je volja.

SRJ se nije tukla sa pojedinačnom zemljom već sa NATO, koji je u svom arsenalu imao sve, od AWACS-a do stealth-ova, sve im je bilo ne samo ispravno već u vrhunskom nivou ispravnosti. Iako je bila idiotarija Miloševića tući se sa takvim protivnikom, vojska ipak nije bila potpuno vezanih ruku, pružila je vrlo dobar otpor koji je trajao skoro tri meseca, što je za tako malu zemlju ipak podvig. Ružna tema sa gadnim posledicama doduše, ali ipak, na temi smo na kojoj smo, pa eto... U tom kontekstu gledati kakvi su bili rezultati poluispravnih MiG 29 je pomalo idiotski, zar ne? NATO nikada u istoriji nije ratovao sa sebi dostojnim protivnikom da bi mogli da se donesu konačni rezultati o kvalitetu nekog aparata.

Hrvatska kupuje (verovatno) neke F16. Polovne, nove, varijante ove ili one, ok. Iskreno, suma je zastrašujuća, prema onome što Srbija treba da uloži to je puno previše. Dobro, izgleda da smo mi izazvali takvu reakciju, kapiram. Ali, koliko vidim, malo se njih zapitalo postoje li zapravo svi uslovi, koliko će oni koštati, ima li pilota koji će ih leteti, ima li infrastrukture, mehaničara i svega ostalog u zemlji koja godišnje gubi jedan omanji grad na iseljavanje?

Potpuna je zabluda što se medjusobno poredimo. Rata između nas neće biti nikad više, jer su se izgubili svi razlozi za tako nešto. BiH? Ni tamo. Nema ko, nema zašto i nema čime, sve je to veoma skupo, a mi smo svi zajedno bez gaća za tako nešto.

Bitna komponenta je PVO, Hrvatska je nema, Srbija da. Vrlo skupa igračka, a često i značajnija od aviona. Podsetiću da su u Srbiji obarani F16 iako su MiG-ovi bili van stroja. I to zastarelim sistemima.

Srbija ima i jurišnu avijaciju (kakvu-takvu), Hrvatska je nema. Opet ću podsetiti da su tokom NATO agresije ti avioni leteli i obavljali borbene zadatke i uspevali da se prizemlje a da NATO nije ni stigao da reaguje.

Kako će ova nabavka uticati na ostale vidove i rodove OS RH? Nije vojska samo avijacija, RH ima i obalu, ravnicu, brda, svakom rodu nešto treba i u svaki treba ulagati, mislim da je legitimno zapitati se koliko će za njih ostati? No dobro, ja samo dajem neko svoje viđenje sa kojim se niko ne mora složiti ali ipak mislim da ima neke logike.

Računica Srbije je jasna, zna se koliko će koštati ceo paket. U novcu. I zašto se to radi (istek resursa sadašnjih aparata). Koliko će isto to (uz dozu inata) koštati RH tek treba da se vidi. Pri tom ne mislim samo na novac, tu su i obaveze prema paktu.

Takođe, pomalo sam iznenađen sumom koju je RH spremna da izdvoji za aparate u sadašnjoj ekonomskoj situaciji, iako znam da su nabavke planirane još ranije. Pretpostavljam da i pritisak javnosti ima određenu ulogu (jer Srbija je nabavila nešto a oni su nam arhineprijatelji pa ćemo im sada pokazati, kupićemo najskuplje ako treba), kao i lagani istek resursa postojećih 21-ica ali je za mene vrlo hrabar potez tako se zaleteti. Agrokor propada, Rusi traže od RH da ih obešteti za popriličnu sumu, ni ostalo (sem turizma) ne ide baš glatko. Ali dobro, vi imate vašu računicu i ko smo mi da vam se mešamo. Ali dozvolite da možemo da primetimo.

Uprkos svemu, meni je na neki način drago jer je ipak neka tradicija imati nadzvučnu avijaciju. Jednom kad se ugasi vrlo se teško vraća. Ipak mislim da je ovaj potez pomalo preambiciozan, a da ništa posebno, sem forumaških naklapanja, neće doneti. Šiljimo ga i mi i vi na prazno.

Srbija ima neki svoj put, siromašan, ali mi toliko možemo i ipak verujem da naši stručnjaci ipak znaju šta rade. Nama ti MiG-ovi neće služiti za ratovanje već za air police i to je već više puta rečeno. A dobro je da ponešto od ostalih stvari i sami možemo i umemo da napravimo (pa ponešto i izvezemo) i da ne moramo baš sve da platimo.
čime se drogiraš? Nikuda ste jurišali
AnteCash is offline  
Old 17.10.2017., 02:16   #1005
Nemoj tako naglo pa još i napamet...

Kako je Vojska Jugoslavije bombardovala OVK 1999. godine (+video)
http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...99-godine.html

Quote:
Avijacija NATO-a koja je na početku rata imala više od 400 aviona i apsolutnu prevlast u jugoslovenskog vazdušnom prostoru.

Međutim, 98. puk je primenio specifičnu taktiku letenja "nisko-nisko-nisko" i praktično su stalno bili u brišućem letu, što je onemogućavalo nišanske sisteme aviona NATO snaga da napadnu.

"Bilo je slučajeva i sam sam bio u situaciji gde nas je NATO avijacija ispratila i dopratila do cilja, ali su ušli u domet našeih raketnih jedinica, tako da nisu dejstvovali i napustili su taj rejon", objasnio je Malinović.

On je posle rata imao prilike da razgovara sa američkim pilotima koji su učestvovali u bombardovanju jugoslovenskih snaga na Kosovu i lovačkoj zaštiti NATO bombardera.

"Oni su izrazili čuđenje što sam ja živ, kada sam im rekao, šta sam, ko sam i koji su mi bili zadaci", rekao je Malinović.

"Jedan moj prijatelj koji je tada bio sa mnom, posmatrajući nas kako razgovaramo rekao da sa njima opušteno pričam bez nekog posebnog respekta, van onog kolegijalnog odnosa, jer su 'oni ipak sila'. A ja sam mu rekao da oni jesu sila, ali da sam ja imao ono što oni imali, a da su oni imali ono što sam ja imao, pitanje je da li bismo sada razgovarali", zaključio je Malinović.
A ako ne znaš ko je Sreto Malinović:

Beseda Sreta Malinovića 24. mart 1999.
https://www.youtube.com/watch?v=USMNF7mgpG8
Zuta voda is offline  
Old 17.10.2017., 06:22   #1006
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Nemoj tako naglo pa još i napamet...

Kako je Vojska Jugoslavije bombardovala OVK 1999. godine (+video)
http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...99-godine.html



A ako ne znaš ko je Sreto Malinović:

Beseda Sreta Malinovića 24. mart 1999.
https://www.youtube.com/watch?v=USMNF7mgpG8
Fantazija. Jurišali ste u P.
AnteCash is offline  
Old 17.10.2017., 08:14   #1007
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Lično, mislim da ništa tu nije povoljno, ni kod vas ni kod nas. Sve to, kad stigne, treba i održavati, naoružati i puniti gorivom. Sve to neko treba da plati a zna se ko će to biti.

To da će se neko vratiti, pogotovo te struke, i kod vas i kod nas, slabe su šanse. Ljudi lete za kompanije koje plaćaju daleko bolje nego naše vojske, cenjeni su, stvorili su sebi egzistenciju negde drugde i verujem da im ne pada na pamet bilo kakav povratak. Znači, valja školovati od početka i letače i osoblje. Ko hoće da radi za tu lovu - veliko je pitanje.

Dakle, ne kažem da ih nema ili da ih neće biti ali će sasvim sigurno ići dosta teško. Za tako nešto potrebno je mnogo više od puke marketinške kampanje u vidu low pass-eva na mitinzima.
Pošto se bavim nekim od popularnih struka za odlazak, uvjeren sam kako ce se ljudi vracati. Slicno se dogadjalo Poljacima koji su odlazili pa se danas mnogi vracaju. Nije na zapadu sve bajno, ali netko ovdje nema perspektivu, nezaposlen je ili radi za minimalac, naravno da ce otici.

Inace, na tvoj post. Grijesis u par stvari. Prvo, gledas stvari iz vaše perspektive i previše si subjektivan. Prvo spominješ kako Hrvatska nabavlja avione jer ste vi nabavili, istina je zapravo suprotna, Hrvatska je pokrenula nabavku, objavila termine slanja RFP i okvirni datum očekivanja dolaska, a onda Srbija dogovara ovaj ad hoc remont/kupnju.

Ova cinjenica se najlakse dokaze time što je Vučić opsjednut vojskom i usporedbama sa Hrvatskom, Vučić je molio/trazio SAD da nam ne prodaju MLRS, Vucic je spominjao Panzerhaubitze, avione itd. Kada si čuo Plenkovica da proziva Rusiju jer vam prodaje Migove? Stvari su jasne.

Trece, ovo sa jurisnom avijacijom, svaka vama cast, ali Orlovi su promašena platforma ranih 90tih, a kamoli danas. Tu također ignoriraš to kako Hrvatska ima puno snaznije helikopterske snage, od Mi-8 i Mi-171 do Kiowa Warriora.

I zadnje, govoriti o cijeni i tome kako je Srbija bolje prošla je moguce jedino ako kupujemo avione za muzej, onda da. No ako gledamo ukupan broj sati koje ti avioni mogu letjeti, garantiram ti kako ce Hrvatska platiti manje po satu (nabavni trošak) nego Srbija. Svi avioni ponudjeni Hrvatskoj imaju barem 3000-4000 preostalih sati leta, dok vaši Migovi pitanje imaju li i 1500.
TauraDendarii is offline  
Old 17.10.2017., 08:20   #1008
@Zuta voda, spreman sam povjerovati kako ste na Kosovu ipak tu i tamo pokazali (ajmo reć) vojničku hrabrost - ipak ste se borili za ono što ste intimno smatrali svojim. Mi smo upoznali drugu stranu medalje i jedini hrabri Srbi nisu bili na vašoj strani - zajedno s svojim sugrađanima branili su jedinu im domovinu Hrvatsku.

Ne nabavlja se ništa od oružja i opreme zbog toga što vas netko ovdje smatra arhineprijateljem, nego zbog neprekinutog neprijateljskog ponašanja tvoje zemlje i zakuhavanja pizdarija, kako u Srbiji, tako i u BiH. A ne bi me čudilo da i u kuhanju makedonskog lonca nemate pokojeg "kuhara".
Iako ste nam već neki broj godina vojno opasni poput jedne Slovenije (ako ne i manje) - u razini lošeg vica, nikad si više ne smijemo dozvoliti da netko iz bilo koje vukojebine donje pomisli kako bi opet bilo zgodno da mu neoprana stražnjica zine na hrvatski teritorij.

Po onoj, koga zmija ugrize, pazi i na gliste.

Što se tiče vaše nadzvučne... Ispravi me ako griješim, negdje 2012. nam je bilo ponuđeno 12 fulcruma sd za nekih devedeset milijuna €, vama je 'besplatno', uz trinkgeld od nekih 180 milijunčića (ne želite li da lete, ne morate to platiti, zar ne) poslano šest.
S obzirom na vojni proračun koji imate, to je tu negdje s našom potencijalnom akvizicijom letjelica od Izraela. Koji avion je bolji, brži, kurac-palac, ne jebe me baš previše. Koje god letjelice uzmemo, bit će itekako dobre za air policing i odvraćanje 'Lilipout troublemakers' od neinteligentnih ideja...
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Old 17.10.2017., 08:22   #1009
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Trece, ovo sa jurisnom avijacijom...
Za vrijeme Domovinskog nasi MiGovi 21 su odradili dobar posao jurisnim naletima, vidim da se to nije spomenulo.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 17.10.2017., 08:46   #1010
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Nemoj tako naglo pa još i napamet...

Kako je Vojska Jugoslavije bombardovala OVK 1999. godine (+video)
http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...99-godine.html



A ako ne znaš ko je Sreto Malinović:

Beseda Sreta Malinovića 24. mart 1999.
https://www.youtube.com/watch?v=USMNF7mgpG8
Znači, izbombardovan je netko tko je od PZO-a imao max 12,7, široki asortiman pekarskih proizvoda i vruću tepsiju za baklavu?

#uspehzauspehom
#mnogodobro
#menidvekugljiceodmalineipospimalolešnikom

Ko je onda kad nije Sreto rukovodio napadom na aerodrom kod Tirane gde je uništeno devet apaša, stopedeset a deset i zverski NATO oteran u bekstvo ?

S druge strane, nalet lovačke avijacije u otađbini zadnjih 5 godina po pilotu je godišnje od 8 do rekordnih 20 časova, koliki je nalet po pilotu famozne jurišne avijacije i koliko je jurišala u resursu ili bar poluispravno?
zdaric is offline  
Old 17.10.2017., 10:47   #1011
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Znači, izbombardovan je netko tko je od PZO-a imao max 12,7, široki asortiman pekarskih proizvoda i vruću tepsiju za baklavu?

#uspehzauspehom
#mnogodobro
#menidvekugljiceodmalineipospimalolešnikom

Ko je onda kad nije Sreto rukovodio napadom na aerodrom kod Tirane gde je uništeno devet apaša, stopedeset a deset i zverski NATO oteran u bekstvo ?

S druge strane, nalet lovačke avijacije u otađbini zadnjih 5 godina po pilotu je godišnje od 8 do rekordnih 20 časova, koliki je nalet po pilotu famozne jurišne avijacije i koliko je jurišala u resursu ili bar poluispravno?
stari ako nastavis pisat priti opasnost da cu se upisat u gace, aj barenko malo smanji:klap::klap::klap:
orilo-gorilo is offline  
Old 17.10.2017., 10:54   #1012
Zuta voda se cudi sto ih ismijavamo, a lupa li ga lupa...

Stari, toliko si gluposti napisao, da moram uzeti slobodan dan da sve to demantiram. Ali ako nista drugo, imamo materijala jos par stranica da vam se smijemo.

Momče, da li ti ista znas o ekonomiji, osim onoga sto pise Informer i ostali releventni zuti mediji? Kazete da ih ne citate, a onda ih stalno citirate. Sorry, za mene ste kolektivno glupi.
Prvo, da li uopce znas na netu naci cijenu hrvatske obveznice od pocetka godine, umjesto citanja Informera? Kao sto vidim, neznas. Vidis tu lezi problem. Da ste pametni smijali bi se sami sebi. Cijena hrvatske obveznice je od izbijanja krize u Agrokoru, narasla 6%. Jel ti to nesto govori? Obzirom na tvoje znanje, ne. I tu je problem koji vi kolektivno ne vidite, a to je da ste zatucani. Sigurno vam je objasnjenje da je to zapadna propaganda.

Vucic je prije 6 mjeseci, prijetio ratom. Dodik najavljuje pripojenje srbiji, a Vucic to odobrava. Vi stalno izazivate sukobe. Ne kuzim kako to ne vidis. I kad vas NATO razbuca opet, ali ovaj puta preko Drine...onda cete kmecat.

Osobno mi nije jasno da EU vec odavno nije ugasila RS, pa nek se probaju igrat rata.

A o vasim junackim podvizima protiv golorukih albanaca, ne bih...od 1991.niste dobili niti jednu bitku protiv bilo koje strane koja je imala dovoljno oruzja da vam se suprotstavi. Niti jedne! Samo protiv zena i djece iliti golorukog naroda
falkone is offline  
Old 17.10.2017., 11:26   #1013
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Pošto se bavim nekim od popularnih struka za odlazak, uvjeren sam kako ce se ljudi vracati. Slicno se dogadjalo Poljacima koji su odlazili pa se danas mnogi vracaju. Nije na zapadu sve bajno, ali netko ovdje nema perspektivu, nezaposlen je ili radi za minimalac, naravno da ce otici.
Za sad te stvarnost demantuje, dugi su redovi na autobuskim stanicama. O tom potom, ako ikada i dođe do toga, i kod nas i kod vas retki su oni koji se vraćaju.

Quote:
Inace, na tvoj post. Grijesis u par stvari. Prvo, gledas stvari iz vaše perspektive i previše si subjektivan. Prvo spominješ kako Hrvatska nabavlja avione jer ste vi nabavili, istina je zapravo suprotna, Hrvatska je pokrenula nabavku, objavila termine slanja RFP i okvirni datum očekivanja dolaska, a onda Srbija dogovara ovaj ad hoc remont/kupnju.
Iskreno, mene boli baš ona stvar za sve to, ne unosim se previše, ne daj bože više nikada i nikome rata. Ko ga želi dabogda ga u kući imao. Ali dobro, nije zbog nas, ok, i vama ističu resursi, mada je, koliko znam i kod vas bilo otkazivanja nabavki u ranijim periodima.

Quote:
Ova cinjenica se najlakse dokaze time što je Vučić opsjednut vojskom i usporedbama sa Hrvatskom, Vučić je molio/trazio SAD da nam ne prodaju MLRS, Vucic je spominjao Panzerhaubitze, avione itd. Kada si čuo Plenkovica da proziva Rusiju jer vam prodaje Migove? Stvari su jasne.
To je stvar politike a ne bojazni, jer nje nema.

Quote:
Trece, ovo sa jurisnom avijacijom, svaka vama cast, ali Orlovi su promašena platforma ranih 90tih, a kamoli danas. Tu također ignoriraš to kako Hrvatska ima puno snaznije helikopterske snage, od Mi-8 i Mi-171 do Kiowa Warriora.
Moguće da su promašena, ali reč je bila o tome da nisu leteli, a kao što vidimo, jesu. I to u uslovima potpuno zaposetog neba. za helikoptere svaka čast, imate ih zaista više, ali imate i ogromne probleme oko njih, zar ne? naime, nema para za remonte a i donirane Kiowe će valjati servisirati baš kao i naše migove. Mada ne vidim za koji rat.

Quote:
zadnje, govoriti o cijeni i tome kako je Srbija bolje prošla je moguce jedino ako kupujemo avione za muzej, onda da. No ako gledamo ukupan broj sati koje ti avioni mogu letjeti, garantiram ti kako ce Hrvatska platiti manje po satu (nabavni trošak) nego Srbija. Svi avioni ponudjeni Hrvatskoj imaju barem 3000-4000 preostalih sati leta, dok vaši Migovi pitanje imaju li i 1500.
Jasno, ali zato ćete i platiti enormnu cifru. Prvo za nešto što vam zapravo ne treba (jer ponavljam, rata neće biti osim ako ne budete leteli za Avganistan), a tu je i pitanje da li je u vreme nezaposlenosti i bezperspektivnosti u kojoj se zemlja našla tako nešto ima ekonomsko opravdanje. Moje mišljenje je da nema ali moguće da je i drugačije.
Zuta voda is offline  
Old 17.10.2017., 11:40   #1014
[QUOTE=hoggar the terrible;66013273]

Quote:
Ne nabavlja se ništa od oružja i opreme zbog toga što vas netko ovdje smatra arhineprijateljem, nego zbog neprekinutog neprijateljskog ponašanja tvoje zemlje i zakuhavanja pizdarija, kako u Srbiji, tako i u BiH. A ne bi me čudilo da i u kuhanju makedonskog lonca nemate pokojeg "kuhara".
Iako ste nam već neki broj godina vojno opasni poput jedne Slovenije (ako ne i manje) - u razini lošeg vica, nikad si više ne smijemo dozvoliti da netko iz bilo koje vukojebine donje pomisli kako bi opet bilo zgodno da mu neoprana stražnjica zine na hrvatski teritorij.
Ovo je više tema za politiku. Vidi Hogare, valjalo bi da razmisliš o tome ko zapravo postaje troublemaker na ovim prostorima i ko ima konstantne svadje sa komšijama oko granica, srušenih starih i podizanjem novih spomenika, blokadama granica itd. Uprkos posprdnom tonu koji koristiš, Srbiju Hrvatska ne tangira nimalo, niti nas se tičete, ali vi sami dajete materijal za mnoge stvari. Jbt, uspeli ste čak i sa jednom Nemačkom da se posvadjate, od Švedske nećete avione jer vas Bildt mrzi, susedi vas gledaju tipa „koji vam je?” i sad se lepite za Izraelce (a kačite im ZDS table na mesto gde su svi likvidirani). Misliš daće vam popust zbog toga?

Quote:
Što se tiče vaše nadzvučne... Ispravi me ako griješim, negdje 2012. nam je bilo ponuđeno 12 fulcruma sd za nekih devedeset milijuna €, vama je 'besplatno', uz trinkgeld od nekih 180 milijunčića (ne želite li da lete, ne morate to platiti, zar ne) poslano šest.
S obzirom na vojni proračun koji imate, to je tu negdje s našom potencijalnom akvizicijom letjelica od Izraela. Koji avion je bolji, brži, kurac-palac, ne jebe me baš previše. Koje god letjelice uzmemo, bit će itekako dobre za air policing i odvraćanje 'Lilipout troublemakers' od neinteligentnih ideja..
Šta će ti zaista ta posprdnost, šta je to, kao provokacija? Koga, mene? Svašta.

Ovo gornje, lepo rekoh u odgovoru Tauri, bilo vam je nuđeno i odustali ste jer vam je bilo skupo. Ovo sad pak pa nije. Šta se to promenilo? Političari, došla nova patriotska garnitura kojoj ništa nije skupo? Ok, vaša stvar.

Za naš aranžman ne znam detalje, idu izjave tamo-vamo, ali ponavljam, u VS ipak ima ljudi koji znaju šta rade. baš kao što to zna i Selak recimo, iz iste škole su izašli, ne radi se o amaterima. Da su avioni stari znamo svi, ali rekoh i za šta će trebati. Svakako ne za rat.

Zadnje uređivanje Zuta voda : 17.10.2017. at 12:10.
Zuta voda is offline  
Old 17.10.2017., 11:44   #1015
@ Žuta voda

komšija,nama triba nadzvučna. to košta koliko košta. imamo komad neba i komad mora. ne beri ti našu brigu. ostavi ti nas da mi grišimo tako šta ćemo uzet te preskupe avione. kome se mi tribamo opravdavat za naše nabave? tribamo li se pravdat i zato jer imamo mornaricu,policiju,vatrogasce?
to šta mi imamo/nemamo nije vaša stvar. gledajte vi priko ograde,onako kako i mi, a savjete o tome šta nama triba ili ne slobodno ušćuvajte za sebe.
fala lipa.
karabin is offline  
Old 17.10.2017., 11:47   #1016
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Ako može mala molba.

Posećujem ovaj podforum jer me interesuje tema. Ne uključujem se jer mislim da ne poznajem materiju u dovoljnoj meri ali je pratim, pa bih voleo da pročitam nešto što do sada nisam znao. Baš kao što sam i pp5d6 čitao na jednom drugom, uskostručnom forumu koji je nekada postojao.

Ne znam šta će mu ovo pisanije sad (jer takve stvari od njega nisam mogao tamo da pročitam, naprotiv, imalo se šta korisno od njega pročitati) i apelujem i na druge da prestanu sa trolanjem koje se bazira, izgleda, na lečenju ličnih frustracija. Stvarno je ružno, a ni korist nije nikakva.

Pa, ako biste bili ljubazni da se manete ustaša, partizana, četnika i primitivnog pljuvanja po narodu kome pripadam. Naravno, ne bih voleo ni da neko vama to radi. „Patriotizam” te vrste je sve drugo osim pravog patriotizma.

Izvinjavam se na off topicu, a sada i nešto i na temu, pa ma koliko amaterski bilo sa moje strane, kritikujte slobodno, tu sam da saznam nešto novo.

Ja prednost ne dajem nikom, već ću samo pokušati da ukažem na nekoliko činjenica, pa vi dalje raščlanjujte ako vam je volja.

SRJ se nije tukla sa pojedinačnom zemljom već sa NATO, koji je u svom arsenalu imao sve, od AWACS-a do stealth-ova, sve im je bilo ne samo ispravno već u vrhunskom nivou ispravnosti. Iako je bila idiotarija Miloševića tući se sa takvim protivnikom, vojska ipak nije bila potpuno vezanih ruku, pružila je vrlo dobar otpor koji je trajao skoro tri meseca, što je za tako malu zemlju ipak podvig. Ružna tema sa gadnim posledicama doduše, ali ipak, na temi smo na kojoj smo, pa eto... U tom kontekstu gledati kakvi su bili rezultati poluispravnih MiG 29 je pomalo idiotski, zar ne? NATO nikada u istoriji nije ratovao sa sebi dostojnim protivnikom da bi mogli da se donesu konačni rezultati o kvalitetu nekog aparata.

Hrvatska kupuje (verovatno) neke F16. Polovne, nove, varijante ove ili one, ok. Iskreno, suma je zastrašujuća, prema onome što Srbija treba da uloži to je puno previše. Dobro, izgleda da smo mi izazvali takvu reakciju, kapiram. Ali, koliko vidim, malo se njih zapitalo postoje li zapravo svi uslovi, koliko će oni koštati, ima li pilota koji će ih leteti, ima li infrastrukture, mehaničara i svega ostalog u zemlji koja godišnje gubi jedan omanji grad na iseljavanje?

Potpuna je zabluda što se medjusobno poredimo. Rata između nas neće biti nikad više, jer su se izgubili svi razlozi za tako nešto. BiH? Ni tamo. Nema ko, nema zašto i nema čime, sve je to veoma skupo, a mi smo svi zajedno bez gaća za tako nešto.

Bitna komponenta je PVO, Hrvatska je nema, Srbija da. Vrlo skupa igračka, a često i značajnija od aviona. Podsetiću da su u Srbiji obarani F16 iako su MiG-ovi bili van stroja. I to zastarelim sistemima.

Srbija ima i jurišnu avijaciju (kakvu-takvu), Hrvatska je nema. Opet ću podsetiti da su tokom NATO agresije ti avioni leteli i obavljali borbene zadatke i uspevali da se prizemlje a da NATO nije ni stigao da reaguje.

Kako će ova nabavka uticati na ostale vidove i rodove OS RH? Nije vojska samo avijacija, RH ima i obalu, ravnicu, brda, svakom rodu nešto treba i u svaki treba ulagati, mislim da je legitimno zapitati se koliko će za njih ostati? No dobro, ja samo dajem neko svoje viđenje sa kojim se niko ne mora složiti ali ipak mislim da ima neke logike.

Računica Srbije je jasna, zna se koliko će koštati ceo paket. U novcu. I zašto se to radi (istek resursa sadašnjih aparata). Koliko će isto to (uz dozu inata) koštati RH tek treba da se vidi. Pri tom ne mislim samo na novac, tu su i obaveze prema paktu.

Takođe, pomalo sam iznenađen sumom koju je RH spremna da izdvoji za aparate u sadašnjoj ekonomskoj situaciji, iako znam da su nabavke planirane još ranije. Pretpostavljam da i pritisak javnosti ima određenu ulogu (jer Srbija je nabavila nešto a oni su nam arhineprijatelji pa ćemo im sada pokazati, kupićemo najskuplje ako treba), kao i lagani istek resursa postojećih 21-ica ali je za mene vrlo hrabar potez tako se zaleteti. Agrokor propada, Rusi traže od RH da ih obešteti za popriličnu sumu, ni ostalo (sem turizma) ne ide baš glatko. Ali dobro, vi imate vašu računicu i ko smo mi da vam se mešamo. Ali dozvolite da možemo da primetimo.

Uprkos svemu, meni je na neki način drago jer je ipak neka tradicija imati nadzvučnu avijaciju. Jednom kad se ugasi vrlo se teško vraća. Ipak mislim da je ovaj potez pomalo preambiciozan, a da ništa posebno, sem forumaških naklapanja, neće doneti. Šiljimo ga i mi i vi na prazno.

Srbija ima neki svoj put, siromašan, ali mi toliko možemo i ipak verujem da naši stručnjaci ipak znaju šta rade. Nama ti MiG-ovi neće služiti za ratovanje već za air police i to je već više puta rečeno. A dobro je da ponešto od ostalih stvari i sami možemo i umemo da napravimo (pa ponešto i izvezemo) i da ne moramo baš sve da platimo.
Po količini iznesene gluposti poprilično sam siguran je "žuta voda" onaj trol BG001 koji je dobio ban.
__________________
Naš život je bljesak krijesnice u noći, dah bizona zimi, mala sjena što plovi kroz travnjak dok se napokon ne izgubi u zalasku sunca
indijanac is offline  
Old 17.10.2017., 11:55   #1017
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Znači, izbombardovan je netko tko je od PZO-a imao max 12,7, široki asortiman pekarskih proizvoda i vruću tepsiju za baklavu?
Jeste, bilo je govora da nije. A što se tiče naoružanja, biće da su oni sa druge strane sukoba imali malo više od PAM-a.


Quote:
#uspehzauspehom
#mnogodobro
#menidvekugljiceodmalineipospimalolešnikom
Neduhovito. Molim te, kad ikad budeš pisao knjigu, nemoj mi je poslati.

Quote:
Ko je onda kad nije Sreto rukovodio napadom na aerodrom kod Tirane gde je uništeno devet apaša, stopedeset a deset i zverski NATO oteran u bekstvo ?
Taj se napad nikada nije dogodio.

Quote:
S druge strane, nalet lovačke avijacije u otađbini zadnjih 5 godina po pilotu je godišnje od 8 do rekordnih 20 časova, koliki je nalet po pilotu famozne jurišne avijacije i koliko je jurišala u resursu ili bar poluispravno?
Ne znam koliki su sati naleta, verovatno nisu veliki ali još manje znaš ti. To su podaci koje vojska ne objavljuje. Videćemo koliko će se leteti na onome što će vama da stigne.

Quote:
falkone kaže: Pogledaj post
Zuta voda se cudi sto ih ismijavamo, a lupa li ga lupa...

Stari, toliko si gluposti napisao, da moram uzeti slobodan dan da sve to demantiram. Ali ako nista drugo, imamo materijala jos par stranica da vam se smijemo.
Smešan si i ti meni svaki put kad ti pročitam post.

Quote:
Momče, da li ti ista znas o ekonomiji, osim onoga sto pise Informer i ostali releventni zuti mediji...
Ovde sam stao. Ja nisam čitalac tog lista a ti ga, vidim, gutaš. kako si krenuo zipa, sledeće ti je da pređeš na Treće oko.

Quote:
Vucic je prije 6 mjeseci, prijetio ratom. Dodik najavljuje pripojenje srbiji, a Vucic to odobrava. Vi stalno izazivate sukobe. Ne kuzim kako to ne vidis. I kad vas NATO razbuca opet, ali ovaj puta preko Drine...onda cete kmecat.

Osobno mi nije jasno da EU vec odavno nije ugasila RS, pa nek se probaju igrat rata.
Niko nije pretio ratom, Dodik hoće ono što bi i vi voleli za vaše, NATO nas neće razbucati a EU ne može da ugasi RS. Mada ne sumnjam da bi ti to voleo.

Quote:
A o vasim junackim podvizima protiv golorukih albanaca, ne bih...od 1991.niste dobili niti jednu bitku protiv bilo koje strane koja je imala dovoljno oruzja da vam se suprotstavi. Niti jedne! Samo protiv zena i djece iliti golorukog naroda
Ovo je već repertoar starog iskusnog forumskog desničara i internet ratnika. Ja sam vrlo miroljubiv čovek, mene nadgornjavanje i svadje tog tipa ne dotiču, džaba se trudiš.
Zuta voda is offline  
Old 17.10.2017., 11:56   #1018
Pa da, zasto imati vatrogasce, kad vecinu vremena nema pozara? Vatrogasna kola su skupa, mogli bi njima zaljevati vrtove i prati ulice, zar ne?
Adelholzener is offline  
Old 17.10.2017., 12:01   #1019
Hrvatska pogotovo treba nadzvučnu jer ima PZO u tragovima.
TauraDendarii is offline  
Old 17.10.2017., 12:06   #1020
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
@ Žuta voda

komšija,nama triba nadzvučna. to košta koliko košta. imamo komad neba i komad mora. ne beri ti našu brigu. ostavi ti nas da mi grišimo tako šta ćemo uzet te preskupe avione. kome se mi tribamo opravdavat za naše nabave? tribamo li se pravdat i zato jer imamo mornaricu,policiju,vatrogasce?
to šta mi imamo/nemamo nije vaša stvar. gledajte vi priko ograde,onako kako i mi, a savjete o tome šta nama triba ili ne slobodno ušćuvajte za sebe.
fala lipa.
Jbt Karabin, ti si čovek normalan i sa tobom se može razgovarati.

Ovo je prijatelju forum, ja sam na temi na kojoj se uglavnom priča o OS moje zemlje i to uglavnom na način da se tvoje kolege hrabre hvaleći svoju a jrajnje nekritički i često vrlo primitivno nipodaštavajući drugu stranu. Vidiš, vi se itekako bavite OS VS, otkud onda čuđenje zašto se neko bavi i vašim OS?

Ja sam malo reagovao jer su neka pisanja zaista počela da bivaju krajnje zlonamerna, nemoj iz toga izvlačiti zaključak da želim nekoga da savetujem ili da brinem vašu brigu. I ranije sam rekao, vaša stvar, vi znate zašto tako radite.
Zuta voda is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.