Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2003., 16:39   #1
Izbirljivost u hrani

Roditelji (i djeco), kako se borite sa probirljivim klincima?
Srecom moja princeza je doista dobra, jede gotovo sve (osim nekog povrca), obozava voce, salate, meso, mlijecne proizvode...
Ne pretjeruje sa slatkisima (uglavnom)

Ponekad je moram natjerati da krene jesti, jer cesto tvrdi da "nije gladna", a onda kad krene onda sve pomastrafi... ali takva je od malena, tak da je zato i "tjeram"

A imam poznanicu cija kcer nebi okusila nist od povrca, ni salatu, nista... ma da joj neznam sta radis.
Kaze da mala nije u 9 g probala paradajz, krastavac... i slicno
Dijete zivi na tjestenini, namazima i slatkisima
Jos mama kaze kako je odustala od tjeranja, kak maloj ionak nist ne fali... hm, dalo bi se diskutirat,,, mala je malo krupnija i cesto prehladjena i smrcava.
Sta raditi kad je dijete tako iskljucivo?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:54   #2
moji jedu uglavnom sve.naravno,slatkiši su im zakon,ali dobri su kaj se tice sve hrane.
srednji najviše voli tjesteninu.mlince,pužeke,njoke,sve jede.

najmanja se odvali na čevape.kad ih vidi,počne se grčit,urlat,kočit sva...čevape obožava.

sve u svemu nisu baš probirljivi,fala bogu.
Drums In The Deep is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 17:17   #3
Hm, moj muz je tek prije par godina poceo jesti povrce pa kako se onda cuditi djeci.
I to je prava tlaka, ta izbirljivost.
Evo ja imam dva klinca - mladi jede sve sto stigne, nije bas lud za cokoladom, no cesce je bolestan od starijeg koji je vrlo zdrav , a zivio bi na tjestenini i krumpiru da moze. Od povrca jedino jede krastavac Pa mu onda to serviram u svakoj mogucoj prigodi - kad vec nece nista drugo (zeleno)
Nastojim nikome ne kuhati posebno niti pretjerano ugadati. Izbirljivost u hrani mi ide na jetru jer sam od onih koji bi sve kusali i ne pretjerano gadljiva ( do granice), mora biti da me je bas zato zapalo da imam u blizini izbirljivce.
E, da kcer jedne poznanice se do 10 god. panicno bojala svega zelenog tako da joj ni u ludilu nisu mogli servirati povrce, da bi sa 13 postala vegetarijanka
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 17:40   #4
Chovjeche,moji su starci unishtili izbirljivost kod mene vrlo brzo Mala je bila, ono, kao ovo hocu, ovo necu, pa pustaj mi glazbu kad jedem juhu, pa mislim .....

Ostavishe me na chuvanje jednoj opakoj bakici koja je bila pravi "pedagog".Nakon njezinih pricha o nejedenju ovoga ili onoga i posljedica, bila sam prvo dijete na planeti koje je jelo špinat sa 5 godina, pa i kelj,svu zelenjavu.

danas sam joj zahvalna...opako je strashna i dobra bila
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 20:28   #5
Quote:
nataniel kaže:
Ostavishe me na chuvanje jednoj opakoj bakici koja je bila pravi "pedagog".Nakon njezinih pricha o nejedenju ovoga ili onoga i posljedica, bila sam prvo dijete na planeti koje je jelo špinat sa 5 godina, pa i kelj,svu zelenjavu.
pa i ja sam svojoj odmalena pricala, vitamini minerali, kosti, nokti, zeljezo, krv...
evo nekidan je opet isla prica o zeljezu i hemoglobinu
cini mi se kad ubacim neke latinske rijeci, onak joj zvuci medicinski, autoritativno,,, pa je ipak jela malo spinata i kopriva

sama se fura na "to je zdravo, ja ocu bit zdrava"
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 20:33   #6
Quote:
Septembar kaže:
pa i ja sam svojoj odmalena pricala, vitamini minerali, kosti, nokti, zeljezo, krv...
evo nekidan je opet isla prica o zeljezu i hemoglobinu
cini mi se kad ubacim neke latinske rijeci, onak joj zvuci medicinski, autoritativno,,, pa je ipak jela malo spinata i kopriva

sama se fura na "to je zdravo, ja ocu bit zdrava"

Ma to ti je to.Ali nish onako odurno autoritativno nego suptilno, a da se sama uhvati "zelenjave".

Kod mene je upalilo,ali dobro, kad se sjetim tete Marije (ta me chuvala),upalilo bi kod svakoga
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 22:24   #7
moja starija curica je jako izbirljiva, ali ja ju ne tjeram da jede ono što ne želi...ako joj ne paše, ne mora, važno da nešto pojede i da nije gladna
TaSi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 22:30   #8
Prehrambene navike stvaraju se u ranome djetinjstvu i najveci su uzor roditelji.

Mozhete vi djeci prichati koliko hocete o korisnosti shpinata i kelja, ako on sjedi s tanjurom variva a vi s kotletom i krompirom.

Jako je teshko navici dijete da sve jede i da zdravo jede. Ja sam svome Junioru kuhala dva obroka dnevno, ruchak i vecheru. Navike su ostale - dandanas radije ce posegnuti za maneshtrom nego za shniclom.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 22:41   #9
Quote:
Prehrambene navike stvaraju se u ranome djetinjstvu i najveci su uzor roditelji.
S ovim se slažem..samo i djeca znaju bit tvrdoglava..

Evo ja...moja mama uvijek je bila orijetirana na zdravu hranu, ona je tako jela i nama to davala..
U mojoj kući skoro nikad nije bilo čokolada, smokija, bombona i sl...joj, kako sam ljubomorna bila na druge klince..

Al sve je to njoj bilo uzalud, taj trud, ja ako bi odlučila nejest nešto (uglavnom lešo povrće) bila sam u stanju cijelo popodne provest za stolom dok mi se nebi smilovala prije nego bi pao mrak pa bi me pustila da ustanem

Sve to počela sam jest, tek kad je meni došlo do pameti..
Mislim, naravno da je ona bila u pravu, al aj ti to djetetu objasni..

Al zato danas imam ok navike, vjerojatno ću isto tako davit svoju djecu
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 22:50   #10
Ja svoga nisam davila.

Ako nije jeo jedno povrce, jeo je drugo...ili voce. Mozhe se, mozhe.

A oni koji ne jedu - ne jedu ionako nish. Pa nema sekiranja. Od gladi nece umrijet.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 22:53   #11
Ja sam i dan danas izbirljiva i nikako ne volim kada me zovu na ruckove i vecere. Naime, imam jedan gadan problem, kada mi se nesto ne svida ja to povratim. Vrlo jednostavno, odem do WC-a rijesim problem i pojedem nesto sto mi se svida.
Moji su imali problem kada sam bila djete i tako su obilazili razno razne lijecnike (stari je doktor pa su radile sve moguce veze i vezice da dodem do najbojeg).
Na kraju mi je receno da je sve OK, ali da se radi o alergijskoj reakciji koja se manifestira atipicno i da fino jedem samo ono sto mogu.
Priznajem, ponekad sam to bezobrazno iskoristavala
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 22:55   #12
Quote:
magic kaže:
Ja svoga nisam davila.

Ako nije jeo jedno povrce, jeo je drugo...ili voce. Mozhe se, mozhe.

A oni koji ne jedu - ne jedu ionako nish. Pa nema sekiranja. Od gladi nece umrijet.
Ma nije ni mene moja davila..osim što sam morala sjedit dugo za stolom

Al kod mene nije bilo: evo jedi ovo, ako nećeš to.
Jelo se ono što se skuhalo.

Mislim da je to ok, najgora varijanta je kad se za svakog posebno kuha.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 22:57   #13
Quote:
indian kaže:
Ma nije ni mene moja davila..osim što sam morala sjedit dugo za stolom

I ja

Valjda zato primjenjujem drugu taktiku koja, ochito, uspjeva.

Kod mene svi jedu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 07:41   #14
kaj se toga tice , i ja sam bio izbirljivac
danas mogu reci samo da je glad najbolji zacin
kad je dijete aktivno , pojesti ce obrok i traziti jos

preporucio bih roditeljima da to ne rade u obliku kazne jer onda se i otpor kod djeteta samo povecava
i djeca su ljudi , zaboga , samo mali

najbolji primjeri su kampiranje i izvidaci , duge voznje bicikla , po zimi cijeli dan na snijegu ...
umorni juniori odjednom skuze da je klopa jako dobar izum i pocnu ju tamaniti bez previse potpitanja
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 08:15   #15
Ne zaboravite da je za dobar apetit vrlo bitna i atmosfera za stolom.

Zaboravite na pravila "kad se jede se ne pricha" i sve ostale gluposti kojima su nas kljukali. Uchinite zajednichki boravak za stolom ugodnim i opushtenim.

Vidjet cete, praznit ce se tanjuri
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 08:28   #16
Moja starija kcer je upravo onakva kakvom je Septy opisala kcer svoje prijateljice.

Oni koji kazu da se moze dijete natjerati da pojede odredjenu hranu ocito su imali tu srecu da im dijete barem hoce PROBATI kakav okus nesto ima. Moja nece ni to. To su cijele drame bile dok je bila jos malena da je covjek natjera da nesto proba.

Off the topic, ovo ju je spasilo jednom kad je imala godinu i pol: Muz i ja smo se otrovali hranom u hotelu na moru, a njoj nista, jer je rucala - bananu!

Uglavnom, ona ne voli paradajz - a nikad ga nije probala. Ona ne voli zelenje (osim u piti zeljanici), ali nikad nista nije probala. Ne mozete shvatiti vi koji niste imali ovih problema, kako je ovo iscrpljujuce. Nekad sam pomisljala da se citav moj svijet temelji na tome sta ce ona pojesti i hoce li pojesti...

A onda se rodila druga kcer i ja sad jednostavno vise nemam toliko vremena brinuti samo o tome. Ipak, nista se nije promijenilo. Vjerujte, ona juhu jede jednom rukom, a drugom vadi one mrkvice i celerice iz vegete koji plivaju po juhi !

I da vidite samo kako u cudu gleda ovu mladju koja, iako joj je samo 15 mjeseci, drzi komad bureka u ruci i jede sve u 16, masna do lakata i sretna!

Svako dijete za sebe, sta se moze.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 08:29   #17
Moj je malo čudan po tom pitanju
Obožava juhu, paštu i pohano, voće tako-tako, povrće... hm... jogurt danas voli, sutra ne... općenito, bolje jede bakama koje ga čuvaju ujutro, nego nama preko vikenda... nije se baš uvrgao na tatu gurmana
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 08:33   #18
Moji su svi vrlo rano počinjali sami jesti i od tada bi svi sjedili skupa za stolom (oni u svojim stolicama) i manje-više svi smo jeli isto. I fakat, klinci su kao bebe mlatili sve bez razlike: i grah i zelje i papriku i grašak i ...meso. E, onda su došle godine "odrastanja". Situacija se bitno promijenila: sad se na zelenjavu frkće nosom, kelj je nepoznata kategorija a omiljeno jelo:špageti. I štaš sad? Da ih silim, nema smisla, a kad na pitanje šta ćemo za ručak u 95% slučajeva dobijem odgovor: špagete (onih 5% je krumpir i meso) tlak mi skoči!
__________________
I still do care!
Sanjar61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 08:38   #19
I mi smo imali fazu pohane piletine...prodje to.

Njemu pohano bijelo, meni maneshtrica od povrca, treci put je sam pitao da proba.

Samo ne silom.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 08:52   #20
Ja akceptiram da netko ne voli 3-4 namirnice i ne mora ih jesti.
Npr. moja ne voli grah pa kad je to za rucak ona dobije nesto drugo ali ne mogu prihvatiti da jede 3-4 stvari a ostalo ne.
Posto sam ja jedna poprilicno zajebana i tvrdoglava osoba ne popustam.
Unaprijed se dogovorimo o jelu. Kako hoces spinat? S mlijekom ili s krumpirima? Hoces li cvjetacu leso ili zapecenu? Lazagne ili bolonjez? itd
Ja ne drzim hotel pa da imam na meniju 5 jela pa da gospoda biraju. Svaki dan kuham veceru a vikendima i rucak i veceru, cak se i za dorucak ili marendu potrudim pa ne dobiju kruh i maslac nego recimo strukle ( sama ih gacam ).
Ako nece rucati, OK. Nije gladna, ne mora. Nema nista od toga da sjedi za stolom i stvara muku i sebi i meni. Ali... Nema sendvica, nema grickalica, nema nicega jer ako si gladna pojedi rucak.
Kad stvarno ogladni jede.
Par puta se i ona zainatila pa nije pojela ( u pitanju su jela koje inace obozava) i otisla je gladna ( s casom mlijeka) spavat. Sutradan je potamanila sve
Od gladi umrijet nece, ako popustim danas osvetit ce mi se to sutra.
Kazem opet, nema sanse da mi zivi na slatkisima ili grickalicama kao neka djeca. I ne prihvacam ispriku, ona nece. Nece zato sto joj moze biti pa izvolijeva. Na hranu sam posebno osjetljiva jer ima toliko ljudi koji stvarno nemaju sto za jesti pa da mi sad princeza bira. Nema sanse.
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.