Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2005., 23:37   #1
Izvanknjižno vlasništvo nekretnine

Znači li pojam izvanknjižno vlasništvo da nekretnina nije upisana u zemljišne knjige ili da je u pitanju samo posjed nekretnine? Kako izvanknjižno vlasništvo uknjižiti?
Nenoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2005., 20:24   #2
izvanknjižno vlasništvo je ono koje nije upisano u z.k.
ako imas ugovor o prodaji ili neku drugu tabularnu ispravu podneses zahtjev za upis i postanes vlasnik - uknjizeni.

kod izvanknjiznog vlasnistva postoji rizik da uknjizeni vlasnik proda nekretninu dva ili vise puta. onda je frka....
pantomima is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2005., 02:47   #3
to ti je nešto kao bonitarno vlasništvo u rimskom pravu


LOLČINA
Gleeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 20:17   #4
Quote:
pantomima kaže:
izvanknjižno vlasništvo je ono koje nije upisano u z.k.
ako imas ugovor o prodaji ili neku drugu tabularnu ispravu podneses zahtjev za upis i postanes vlasnik - uknjizeni.

kod izvanknjiznog vlasnistva postoji rizik da uknjizeni vlasnik proda nekretninu dva ili vise puta. onda je frka....
jes jes
podneses zahtjev,das 2000eura i miran si
__________________
aj ne smaraj
jubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 16:17   #5
Može li mi netko odgovoriti koji je postupak s izvanknjižnim vlasnicima, koji imaju uredan kupoprodajni ugovor, ali star 45 godina. Predpostavljam da nema neke zastare, ali ima li nešto što obvezuje izvanknjižnog vlasnika da se upiše i molim vas odgovorite mi ako znate koliko bi koštao taj upis, čestica ima 300 m2, a cijena je oko100-110 eura po m2, recimo da je realna vrijednost 30 000 eura. Ovo me zanima jer bih trebala ući u spor s takvim izvanknj. vlasnikom, a ne mogu ga tužiti jer on nije u gruntovnici, tako mi je barem advokat rekao. Hvala lijepo na odgovorima,pozdrav.
 
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 16:46   #6
Još bih nadodala, sada sam pročitala da postoji zastara na nasljedstvo, nakon deset godina. Izvanknjižni vlasnik je umro 95 ili 96, moram provjeriti, a ja zapravo imam velikih problema s njegovim sinom i ženom, u ostavini nije bila ta čestica jer nije ni u grunt. na njegovo ime i što sada sa svim tim, što znači ta zastara? Inače sam problem je to što sam u dogovoru s nasljednicima izvanknjižnog vlasnika sagradila jedan kat kuće na zemljištu, nema nikakvog ugovora osim usmenog i sada on naravno to osporava, ne želi mi prodati zemlju po nekoj tržišnoj cijeni već traži neznam ni ja, jackpot! Nije podnio nikakvu tužbu protiv mene ni sada ni za vrijeme gradnje, a to je bilo 96 godine, a problemi su se pojavili kada je cijena čestice porasla s cca 15-ak tisuća eura na duplo, sad im je abnormalno krivo. Inače u bliskom sam srodstvu s njima pa nikada nisam očekivala da ću doživjeti ovako nešto. Znam da je ovo komplicirana situacija, već dugo razmišljam kako da dobijem pravo da kupim to zemljiše za realnu cijenu i znam da to mora biti sadašnja cijena, a ne ona koja je bila kada sam počela s gradnjom, sve mi je jasno, zajeb...... Od odvjetnika nisam dobila nikakvu pomoć ( valjda sam naletjela na krivog......), poslao me u gruntovnicu i neka tražim gruntovnog vlasnika, a ona umrla davno, davno, ili nasljednike, a ne mogu ih naći jer nisam Interpol, jedino da unajmim detektiva, a za to sve ( odvjetnik, parnica, prijepis i naravno cijena samog zemljišta) nemam novaca. Situacija je relativno podnošljiva, mislim u kući sam, samo to nije rješenje jer nije moja i ne vidim trenutačno nikakvu mogućnost da to postane. Eto, duga je to priča i ako uspijem razjasniti barem nešto od svega toga bit će super...Još jedanput, pozdrav svima.
 
Odgovori s citatom
Old 08.10.2005., 13:14   #7
Quote:
pantomima kaže:
izvanknjižno vlasništvo je ono koje nije upisano u z.k.
ako imas ugovor o prodaji ili neku drugu tabularnu ispravu podneses zahtjev za upis i postanes vlasnik - uknjizeni.
Upravo to. Evo, kada smo žena i ja gledali za kupit stan u Velikoj Gorici, par prodavatelja su bili baš tipični izvanknjižni vlasnici. Jedan mi je baš pokazao, imao je sve, od rješenja SIZ-a za stanovanje, preko otkupa, do danas, svi papiri čisti i u redu 100%. Ali, u ZK-izvatku je na mjestu te zgrade oranica, niti zgrada nije upisana. I nije se mogao dobiti hipotekarni kredit.

A stan je bio - dvoetažni, 82 kvadrata, za 45.000 €... Baš šteta...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2005., 07:15   #8
leilany, ne kužim zašto bi ti željela maknuti nekoga tko je nešto davno kupio i ima ugovor a nije se recimo upisao.
za mene, ako nešto prodam,prodao sam. kada i dali će se kupac upisati, to me nije briga.što bih imao tu više tražiti, jer zamisli on se nakon x godina još nije upisao, zar zbog novca da se opet tu petljam??
samo mi nije jasno da se ide u nekakve gradnje,investicije bez da nije u vlasništvu investitora. to je pušiona u startu.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 15:11   #9
Quote:
pantomima kaže:
izvanknjižno vlasništvo je ono koje nije upisano u z.k.
ako imas ugovor o prodaji ili neku drugu tabularnu ispravu podneses zahtjev za upis i postanes vlasnik - uknjizeni.

kod izvanknjiznog vlasnistva postoji rizik da uknjizeni vlasnik proda nekretninu dva ili vise puta. onda je frka....
Ja sam izvanknjizni vlasnik novog stana.Trenutna situacija je slijedeca, zemljiste se vodi na investitore s time da u ZK izvatku stoje tri aktivne plombe.Prva je prijedlog za etaziranje s meduvlasnickim i ortackim ugovorom i etaznim elaboratom, drugi je moj ugovor s tabularnom izjavom i treci neka hipoteka na jedan stan od banke. Uglavnom, kad sklopis ugovor i isplatis iznos lijepo ti ga odvjetnik odnese na gruntovnicu i zatrazi upis vlasnistva i tak dobijes aktivnu plombu. Svatko ko bi kupovao taj tvoj stan (da je investitor prevarant) vidio bi aktivnu plombu...
teoretski, isto tako ti netko moze nekome drugome prodati i tvoj parkirani automobil na cesti--> tu je, gle ga kak je lijep, dam ti ga jeftino i uvali ti neke falsificirane papire. Teoretski zajeb moze biti da u isto trenutku kad ga je tebi prodao proda jos i nekome koji je brzi od tebe i prije polozi ugovor u ZK izvadak.
u.t.p.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 09:35   #10
dižem staru temu....

koliko ispod tržišne cijene se prodaju takve nekretnine? stan, konkretno.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 15:16   #11
misliš da bi razlog za damping cijenu nekretnine bio taj šta ista nije provedena u knjigama, tj.vlasnik se nije uknjižio?
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 19:59   #12
barem 30 ako ne i 40% manja cijena
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 21:27   #13
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
misliš da bi razlog za damping cijenu nekretnine bio taj šta ista nije provedena u knjigama, tj.vlasnik se nije uknjižio?

da, sigurna sam u to, ipak se radi o izvanknjižnom vlasništvu. na istu nekretninu nitko se nikad neće moći uknjižiti. očekivala sam odgovor kakav je dala pistacija, možda čak i 50% !

a ima nekretnina koje bi se mogle upisati, a vlasnik nema para za postupak pa i to ide ispod tržišne cijene. ne toliko, ali sigurno 10-15% ipak je to posao, a i veliki trošak.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 17:56   #14
Izvanknjizno vlasnistvo nekretnine

Trazimo pomoc,

prije 12 godina mi stanari, (ukupno 7), kupili smo stanove u roh-bau izvedbi, dalke zgrada sa sedam stanova, ali jos uvijek bez gradjevinske i uporabne dozvole.
Prilikom kupovine stanova zakljucili smo i ovjerili kod javnog biljeznika kupoprodajne ugovore. Porez uredno placen.
U navedenim ugovorima stoji da se prodavatelj pod kaznenom i materijalnom odgovornoscu obvezuje ishodovati sve potrebne dokumente, (lokacijsku, gradjevinsku dozvolu itd.), za nesmetanu uknjizbu tih nekretnina.
Problem je u tome sto prodavatelj, prije gradnje, nije prepisao zemljiste od gospodje koja je u medjuvremenu umrla. Gospodja koja je prodavatelju stanova prodala zemlju, kao nasljednicu, ima samo kcerku koja trenutno zivi u Argentini, i nju po svemu sudeci ta stvar ne interesira.
Ocito je da prodavatelj nema namjeru dovesti sve to do kraja i ishodovati potrebnu dokumentaciju za nase stanove, sto je i izjavio.
Sva ta obecanja da ce se sve pozitivno rijesiti, presli su granicu naseg strpljenje izjavom prodavatelja da je to sve preskupo i da to on ne moze i nece rijesiti.
To je bio razlog da smo mi bili prisiljeni podnijeti kaznenu prijavu, sto smo prije 3. godine i ucinili. Postupak je u tijeku.
Naravno tom prijavom nismo, i vjerovatno necemo rijesiti nasu dokumentaciju i nas upis u zemljisne knjige.
S’toga Vas molimo za pomoc.
Posto smo mi izvanknjizni vlasnici interesira nas da li i kako je moguce ishodovati sve te dozvole i upisati se kao vlasnici ?
Napominjem da ja posjedujem i posjedovni list na 1/7 te zgrade i zemljista.

Hvala
S’ postovanjem
Drago Grgic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 18:03   #15
Da li imate ugovor između bivše vlasnice i prodavatelja stanova?
Tko je prodavatelj stanova, pravna ili fizička osoba?
Ima li zgrada ikakvu dozvolu ili je bespravno sagrađena?
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 18:16   #16
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Da li imate ugovor između bivše vlasnice i prodavatelja stanova?
Tko je prodavatelj stanova, pravna ili fizička osoba?
Ima li zgrada ikakvu dozvolu ili je bespravno sagrađena?
Nazalost ugovor nemamo, vjerovatno ga ima prodavatelj stanova.
Prodavatelj je fizicka osoba, a zgrada je imala u to doba lokacijsku dozvolu i tu je stalo.
Drago Grgic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 18:19   #17
Neću bit bezobrazan i pitati što vam je bilo kad ste to kupovali .

U svakom slučaju za početak dođite do tog ugovora jer bez njega će teško ići dalje. Ima tu tisuću stvari koje treba napravit.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 18:25   #18
Hvala,

a poznajete li dobrog odvjetnika koji bi mogao tu nesto napraviti ?
Drago Grgic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 20:34   #19
Quote:
Drago Grgic kaže: Pogledaj post
Hvala,

a poznajete li dobrog odvjetnika koji bi mogao tu nesto napraviti ?
Zgrada se nalazi u Novom ZG, naselje Trokut
Drago Grgic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 20:45   #20
Quote:
Drago Grgic kaže: Pogledaj post
Posto smo mi izvanknjizni vlasnici interesira nas da li i kako je moguce ishodovati sve te dozvole i upisati se kao vlasnici ?
Napominjem da ja posjedujem i posjedovni list na 1/7 te zgrade i zemljista.


znam za neke stanove u prečkom koji imaju taj "status" vanknjižne nekretnine još iz 50-ih godina......navodno se ne mogu nikad upisati kao vlasništvo, može se njima trgovati ako nađeš kupca koji na to pristaje i ........cijena kvadrata je pola manja od tržišne....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.