Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2003., 13:09   #21
Quote:
LjutiBronxBomber kaže:
I treba ih cijeniti.

Nu, valja naglasiti da je Hrvatska, jos u doba Trpimira, bila na visokoj civilizacijskoj/kulturnoj razini.

Ne dolazi Benediktinac, svih Benediktinaca, Gottschalk, nekom slabicu, vec dolazio je kod TRPIMIRA.

Ljuti moj ti gluposti pričaš.
Ponovi priču za Gottschalka...
On je došao jer je bio heretik a Trpimir toliko glup da ga primi.

Tomislav je obični pijun.
Ma koju vojsku je on mogao dignuti?! Pročitaj članak još jednom.


ZNAŠ TI ŠTA JE DIGNUT 5000 KONJANIKA???
Samo za informaciju pogledaj koliko ih je mogao dignuti KARLO VELIKI?!
Uostalom piše ti u članku sve.
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 13:18   #22
Quote:
Karakala kaže:
Ljuti moj ti gluposti pričaš.
Ponovi priču za Gottschalka...
On je došao jer je bio heretik a Trpimir toliko glup da ga primi.

Tomislav je obični pijun.
Ma koju vojsku je on mogao dignuti?! Pročitaj članak još jednom.


ZNAŠ TI ŠTA JE DIGNUT 5000 KONJANIKA???
Samo za informaciju pogledaj koliko ih je mogao dignuti KARLO VELIKI?!
Uostalom piše ti u članku sve.
Ja gluposti pricam??

Ti si taj koji si uporan s tim konjanicima. Svak ozbiljan zna da je Porfirogenet podigao broj kako bi sto bolje opisao snagu Tomislava i Hrvata...

Boze, Boze...

Podize njemu Trpimir samostan, pa se ti pipaj...
LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 13:29   #23
Quote:
el_mariachi kaže:
Ovu gore spomenutu stranicu sam koristio na hrvatskoj wikipedija stranici sa dozvolom autora naravno... I Vi ste dobrodosli da napisete ponesto....
Naravno da je cifra od 60 000 preuvelicana. Na zalost vjerojatno se nikad nece saznati koliko ih je bilo. Simeon je vjerojatno i sam preuvelicao neke stvari zato sto je izgubio bitku.
Naravno uvijek je interesantno procitati i sto neprijatelj kaze o svemu tome. Nadjoh neku kartu na netu pa mozda posluzi.
Malo sam skeptican prema tvrdnji da je Rim stajao iza svega toga. Kralj Tomislav je bio narodni covjek a u to vrijeme je postojao antagonizam izmedju rima i hrvatskog klera i zasigurno bi "procurilo" negdje da je Rim slao lovu.
Nego da Vam kazem jednu, po meni, interesantnu stvar.
Petak 13...svi znate sto to znaci... A znate li kako je nastao taj izraz?
Pad Bizanta je bio 29.V.1453g. Utorak. Ako se saberu cifre 1+4+5+3 ( od 1453) dobije se 13. Dakle utorak 13. oznacava tzv. baksuz dan. I dan danas se ovaj izraz utorak 13. koristi u Grckoj kao takav.
Petak 13. je izmjenjen na zapadu.



Veoma intersanto,upravo sam pogledao te web sajtove,inaće me veoma iteresira povjest,ako imaš još kakvih sajtova vezanih uz povjest ,molimte pošalji,vidim da si naćitan ,ali ja ima neke stare knjige iz doba ilirizma i veoma su zanimljive,volio bi kad mogao pisat i još slike staviti,ali bit će jedan dan,pisat cu o tom na forum.
pozdrav el_
 
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 13:40   #24
Re: Re: Re: Re: Re: "Kralj" Tomislav

Quote:
LjutiBronxBomber kaže:
Pionastvo pocinje sa sramotnim prikljucenjem Kraljevini SHS. S konja na magarca!!! Iz Mercedesa u ficu!!!
Vidiš, vidiš, a ja mislio s 1102. .... A što će tek biti priključenje EU?
Kraljevina SHS, a ne Hrvatska, ujedinila se s Kraljevinom Srbijom i ta nova država je preuzela ime Kraljevina SHS, koja tek kasnije mijenja ime i postaje Kraljevina Jugoslavija.
Nitko pametan u tom ujedinjenju ne vidi ništa sramotnog.

Quote:
Da ne bi bilo zabune, hrvatska povijest pocinje sa slavnim Titom, i njegovom komunistickom Jugoslavijom. Valjda su zato makli "ustasu" Jelacica s trga...
Ma ne, s Franjom Tuđmanom, on je "stvorio" hrvatsku državu!
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 13:52   #25
Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Kralj" Tomislav

Quote:
Feniks kaže:
Vidiš, vidiš, a ja mislio s 1102. .... A što će tek biti priključenje EU?
Kraljevina SHS, a ne Hrvatska, ujedinila se s Kraljevinom Srbijom i ta nova država je preuzela ime Kraljevina SHS, koja tek kasnije mijenja ime i postaje Kraljevina Jugoslavija.
Nitko pametan u tom ujedinjenju ne vidi ništa sramotnog.



Ma ne, s Franjom Tuđmanom, on je "stvorio" hrvatsku državu!
Drz' se ti Kraljevine gudara...ja cu se svoje djedovine....

Hrvatska je 1102. Pactom Conventom usla u uniju s Ugarima...kasnije su Hrvati izabrali Habsburgovca za kralja...Nitko ne osporava da je bilo gadno s njima....plus toga, Hrvatska je imala Turke...

IIIIIII, drzeci sve to ozbir, HRVATSKA je bila naprednija od bilo kakve Srbije!!! Bila je BOGATIJA od bilo koje Srbije!!!

I samo LUD, bolje receno, LUDA skupina od 20ak Jugoslavena su mogli ujediniti sve te zemlje, s razlicitim narodima, povijestima, kulturama, ekonomijama itd., a da ne ocekiva incidente i krvoprolice...

Dakle, Hrvatska ----S KONJA NA MAGARCA....

Tudjman, sa svojim sinovima, je stvorio Hrvatsku.
LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 15:05   #26
meško_30: Eh da samo znas kolike su rupe u mom neznanju ne bi ono nikad rekao. Ipak hvala.

Prije nekoliko godina trazivsi nesto o Gordanu Ledereru nabasao sam na ovu stranicu. Puno truda je ulozeno u nju. Mogu se naci neke stvari koje jedan prosjecan Hrvat zasigurno ne zna. Ovo je bilo prevedeno na sve zesce jezike u to doba, pismo napisano od Petra Z svojoj supruzi dan prije smaknuca. I obavezno pogledaj stranice o hrvatskim izumiteljima.

Iliri su naravno interesantni i na brzaka nadjoh ova , dva sajta. Citao sam negdje da se u CRO radi na projetktu kako su Rimljani i GRci djelovali na Ilire ( ili obratno). Ovo je posebno vazno pitanje iza Bosnjake. Naime Bosnjaci ( Muslimani) imaju najvjerojatnije isto porijeklo kao i Hrvati docim Bosnjaci iz Sandzaka ( tako se sami nazivaju) mozda pripadaju Ilirima. Mene vise interesiraju Vlasi i njihova integracija i asimilacija u druge balkanske narode.
Naravno da bi se ovo sve saznalo treba dosta love ali ako vec postoje neke cinjenice zasto ih ne iznijeti. Kad Srbi mogu da se skupe preko 1 mil i da slave bitku koju su izgubili prije 600g mozemo se i mi pohvaliti s necim sto nije zapisano samo kod nas vec i u drugim jezicima(drzavama). Naravno za historiju su vazne cinjenice a ne njihovo krivotvorenje. Jel znate da je UDBA krivotvorila neke Andriceve dokumente? Neke nije uspjela, izmedju tih one na praskom univerzitetu. A mi sutimo i gledamo sex in the city i juznoamericke sapunice.

Nego da ne bi bilo totalno off:
Zamislite kad bi se naslo tijelo Kralja Tomislava...ili samo jedna dlaka.. Danasnja genetika bi mogla dati dosta odgovora na neka pitanja...
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2003., 04:54   #27
Hvala ti el za sajtove, drugi put ću pogledat sajtove koje si napiso,ali znaš li možda gdje je rijeka tisa,ja mislim da je rijeka ali uopće nemam pojma gdje je to u hrvatskoj, ako uopće postoji jer malo sam zboravio povjest.Imam nešto starih knjiga iz doba ilirskog pokreta i pisana je na starom hrvatskom iz 1800 i 1900 ,i veoma su zanimljive,nisam stigao se te knjige pročitat i to ima veoma poznatih Hrvata koji su značili u evropi nešto a i bili priznati znanstvenici iz doba austro-ugarske monarhije.
Znaš li možda od koje se godine riječ Mladež spominje i koje godine u povjesti .Hajde pa se javi,pa ću ti reči el ,a ako ima još netko napisat o tom baš bi volio razmjenit mišljenje
 
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 21:25   #28
meško_30: Nisam nikada cuo za rijeku Tisu ( mada ne kazem da ne postoji ) a u tom slucaju je neka rjecica. Postoji Tisa koja izvore u Madjarskoj protice Vojvodinom i uliva se u Dunav...Da se ne radi o tome?
Evo jos dva linka ali ne garantiram za vjerodostojnost podataka.
Mozda je pak doslo do zabune...Jel se ovdje prica o Ilirima ili ilirskom pokretu?
Rijec mladez ? Pojma nemam...Znam samo da se Sokolska mladez povezuje sa njihovim osnivacem dr. Hansom (Ivanom) Merzom ali to je bilo 20-tih g proslog stoljeca. Dakle mora biti prije. E sad koliko to ne znam ali nadam se da ces mi ti to reci
/pozz
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2003., 05:40   #29
Ovaj tekst gore u inicijalnom postu je davno napisao genijalni forumaš OrangeC na topiku "Hrvatski velikani"...
Gdje si to samo iskopao Karakala?
Rafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2003., 12:45   #30
OrangeC i ja i jos nekolicina smo imali topic o toj temi.
Ja sam sve to uobličio u skladnu cjelinu pritom koristeći najviše teksta OrangeC i mojeg.
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 13:43   #31
Evo i mene. sad otvorih topic...pa mi se tekst ucinio JAKO poznatim

Dosta stvari je skraceno, jer se topic (diskusija sa Optimom) rastegla na mnogo veci tekst, gdje sam iz opce geopoliticke i ekonomske situacije tog doba (Bizanta, karolinga i Rima) izvukao (po meni) prilicno pouzdan zakljucak o nemogucnosti postojanja kralja Tomislava, barem ni izdaleka ne u onom obliku kako nas zatupljuju. Zbog kracenja se pojedini dokazi pojednostavljuju i vise nisu tako ocigledni.

Sam papa (povijesni lik) u storiji o Tomislavu je bio mutikasa, jedan od prvih, ako ne i prvi za koga se smatra da je prevarom dosao na papinstvo. Ubijen je na prevaru, u zatvoru,, otrovan od svoje ljubavnice. To dovoljno govori o njegovim sposobnostima spletkarenja. No, isto tako je bio prvi papa koji je uspio potisnuti Arape sa juga Italije, to jest zaustaviti i preokrenuti njihovo visestoljetno napredovanje - sto dokazuje da su njegove spletke bile itekako mocne.

Glagoljasi, ma koliko bili za Hrvate znacajni, se u tom kontekstu pojavljuju tek kao efemerna epizoda kojom je papa jeftino kupio lokalne knezove, i time ih odvukao od Bizanta. Manje je poznato da je glagoljica nastala kao i srpska cirilica, u slicnu svrhu, mislim da ju je cak i kreirao Ciril. U tom slucaju, jasan je interes pape da potisne Bizant, a Simeunov napad mu je itekako dobro dosao.

Bez pretenzija da reinterpretiram povijest, smatrao sam diskusiju sa Optimom tek ogledom.
OrangeC is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 15:32   #32
Quote:
OrangeC kaže:
Glagoljasi, ma koliko bili za Hrvate znacajni, se u tom kontekstu pojavljuju tek kao efemerna epizoda kojom je papa jeftino kupio lokalne knezove, i time ih odvukao od Bizanta. Manje je poznato da je glagoljica nastala kao i srpska cirilica, u slicnu svrhu, mislim da ju je cak i kreirao Ciril. U tom slucaju, jasan je interes pape da potisne Bizant, a Simeunov napad mu je itekako dobro dosao.
Nije ju kreirao Ćiril.
Kako kreirati tako dva različita pisma u tako kratko vrijeme?
Bio je genijalac, poliglot, ali to je ipak nemoguće.
Uostalom jezičnom se analizom dolazi do velikih razlika tako da se autorstvo oba pisma ne može pripisati istom.
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 15:44   #33
Quote:
Karakala kaže:
Nije ju kreirao Ćiril.
Kako kreirati tako dva različita pisma u tako kratko vrijeme?
Bio je genijalac, poliglot, ali to je ipak nemoguće.
Uostalom jezičnom se analizom dolazi do velikih razlika tako da se autorstvo oba pisma ne može pripisati istom.

Quote:
http://www.ff.uni-lj.si/slovjez/mh/levec1.html

Jedro velikomoravskega kraljestva je bilo med Dravo i Donavo, kder so prebivali panonski Slovenci. Njih ostanki se nahajajo še zdaj na Ogrskem in vzhodnem Štajarskem. Naš dijalekt, korotanski nij bil neposredno tisti jezik, ki sta ga Ciril i Metod pisala. Kot tretje podnarečje je bilo bolgarsko. Hatala, prof. slov jezikoslovja na pražki univerzi je velik prijatelj stare bulgarščine, katero Miklošič pobija, rekoč, ka je staroslovenščina to, kar stara bulgarščina. – Nekateri pravijo, ka sta Ciril i Metod užè seboj prinesla knjige. Šafařik pa je dokazal, ka sta jih stoprv med Slovenci spisala. Ciril je spisal 1. abecedo (glagolico) 2.poslovenil je ves novi zakon i pentatevh, modrosti, pridgar i psalter. 3. spisal je obredno knjigo za mašo. 4. rituala ali činovnik i časoslov (horologium, breviare) i 5. se mu pripisuje spevnik, cerkvene pesni. Pri vseh teh knjigah mu je pomagal več ali manj Metod. Kar je biblije še manjkalo je prestavil Metod s pomočjo svojih učencev. Slovenska liturgija se je še dandanes obdržala na Bolgarskem, Srbskem i Ruskem; okoli 55 milijonov ljudi jo rabi. Vsi ti so iztočne vere. Slovanska liturgija se rabi tudi pri rimskih katolikih, a z glagolico pisana v Istri, v hrvaškem Primorji, v severni Dalmaciji i na bližnih otocih.

Mislilo se je, ka je Ciril sestavil cirilico i ka je stareja nego glagolica /: ? ka jo je iznašil Hieronim, umrl l. 420? :/ Čeh Gelazij Dobrer 1785 je dokazal, ka je glagolica stareja, nego cirilica, i ka se ne more nobenemu druzemu pripisavati nego Cirilu, ka je cirilico stoprv sv. Klement sestavil škof v Velici na Bolgarskem †916. Temu se je sicer ustavljal Dobrovsky, a podrli so ga Safařik, Miklošič i Rusi. Miklošič pravi, ka je Ciril, prišedši v Panonijo uže našel nekaj omike med Slovenci i po svoji učenosti i poznanji vseh drugih abeced sestavil za Slovence lasten alfabet. Da je glagolica stareja od cirilice sledi iz tega 1. ker je glagolica mnogo neokretneja 2. so glagolske črke na levo odprte (ostanki tiste dobe, ko so od desne proti levi pisali) med tem ko so latinske i grške proti desni odprte. 3. nekatere črke v cirilici so očividno po glagolici posnete 4. ker imajo cirilske črke tisto števno veljavo, kakor grške. V glagolici so črke ravno v tisti versti, ne glede na druge alfabete. Klement je vzel tiste črke, katerih nijma grški alfabet iz glagolice, ostale črke pa iz grškega alfabeta. 5. ker so spominki v cirilici veliko lepši i čisteji, nego v glagolici v kateri se nahaja še marsikatera grška beseda, katera je v poznejih cirilskih spominkih prestavljena. Tako so v glagolici marsikatere besede krivo prestavljene v cirilici pa prav. Tudi je v glagolici veliko arhaizmov, besed, ki so se pozneje izgubile. 6. ker ne nehajamo nobenega spominka, ki bi bil iz cirilice prestavljen v glagolico, nasproti pa je veliko spominkov, ki so iz glagolice v cirilico prestavljeni (kar se vidi iz tega, ka je prestavljalcu včasih kaka beseda ali celi stavek v glagolici všel) – Največi dokaz pa je 7. da se na palimpsestih nahajajo spodej glagolski na vrhu pa cirilski rokopisi.
Ni za cirilicu ni za glagoljicu se ne zna POUZDANO. U svakom slucaju je simptomaticno da su se u nasim krajevima pojavile skoro istovremeno, sa prodorom Bizanta i (bizantskom) kristijanizacijom. Za koju su ponajvecma zasluzni Ciril i Metod....pa su VRLO vjerojatno oni zasluzni i za sirenje glagoljice. Zasto je pak u zapadnim krajveima bila glagoljica, a u istocnim cirilica, ostaje mi tajna. Moguci je odgovor da je cirilica nesto mladje pismo (Kliment), naknadno konstruirano po ugledu na grcko, sa ciljem da se eliminira pomalo nezgrapna glagoljica. Tamo gdje to nije zazivilo, a u Dalmaciji nije moglo jer se bas u to doba vratila pod papinsku vlast, ostala je glagoljica, i ubrzo pregazena latinicnim pismom.
OrangeC is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 16:28   #34
Hm, hm...
Možda je ipak vjerovatnije da je glagoljica pismo koje je stvorio Ćiril. Bogato je ligaturama, grafično, svečano jer se koristio u liturgijske svrhe.

Ćirila je slična grč. slovima. Samo stilizirana. Znači nastala jednostavnom stilizacijom i prilagođavanjem, možda je Ćiril samo unio neke naše grafeme u ćirilicu, a glagoljica je njegovo autorsko djelo.
To mi se čini najvjerovatnije.
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 16:31   #35
Quote:
Karakala kaže:
Nije ju kreirao Ćiril.
Kako kreirati tako dva različita pisma u tako kratko vrijeme?
Bio je genijalac, poliglot, ali to je ipak nemoguće.
Uostalom jezičnom se analizom dolazi do velikih razlika tako da se autorstvo oba pisma ne može pripisati istom.
HUh, neznalice jedne, ćirilicu NIJE stvorio Ćiril, nego se razvila iz grčkog alfabeta. Glagoljicu JEST stvorio Ćiril, i to najvjerojatnije oko 863. u Carigradu. Ćirilica (nosi Ćirilovo ime jer je prevladala na prostoru na koji je stiglo slavensko bogoslužje) je pismo koje je nastalo postepenom evolucijom, a u strukturi glagoljice vide se nečiji (Ćirilovi) autorski zahvati. Pri njenom stvaranju ugledao se na razna svjetska pisma. Još nije dokazano da je neki narod upotrebljavao glagoljicu prije Moravske misije, Rusi su kao našli neke prastare knjige, al to ništa nije dokazano, vjerojatno neko starorusko pismo, jedno od mnogih koje je poslužilo genijalnom Ćiri.
Čovjekoliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 17:19   #36
Neznalica si ti.
Pa pročitaj oba moja posta još jednom jer očito ti jednom nije dovoljno.
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 15:52   #37
Prije nekog vremena popio sam u jednom kafiću u Našicama "kraljevsko crno pivo Tomislav".
A što je bilo dobro...
Otad pijem samo njega...
pošteni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 20:33   #38
Da, pivo je odlično.
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 20:50   #39
Re: "Kralj" Tomislav

Quote:
Karakala kaže:
Uživajte.

“KRALJ TOMISLAV”

Moramo najprije malo pogledati kroz lupu povijesti u vrijeme samog kralja Tomislava. Karolinzi su u to vrijeme u raspadu, dinastija Karla Velikoga tek je figurativno na čelu države a stvarnu su vlast preuzeli lokalni moćnici. Mađari su se upravo doselili i nemilice se zabadaju u centar Europe, početkom 10. stoljeća još su pogani a tako i potpuno van utjecaja jakog pape. Bugarski kralj abdicira u korist starijeg sina i odlazi u samostan. Sin pokušava vratiti paganizam ali ga otac svrgava i na prijestolje dovodi Simeona. U Bizantu je situacija potpuno kaotična; Saraceni su razvalili južne i istočne granice imeprija a pod utjecajem Bizanta pojavljuju se i ikonoklasti. Na to se nadovezuju i dinastičke borbe...
And what is your point? Meni je potpuno jasno da je hrvatska romanticarska historiografija preuvelicavala Tomislavove zasluge - po tome je samo slijedila svjetske romanticarske trendove. Kao povjesnicar po struci, ja na to razdoblje gledam kao na fazu odrastanja hrvatske historiografije, bas kao i sto na tvoj defetizam gledam kao na fazu za koju sam mislila da je vec zavrsila; zaista bi vec jednom bilo vrijeme. Okrenimo se konacno profesionalizmu .

Quote:
Karakala kaže:
Odjednom, niotkuda, pojavljuje se ogromna Tomislavova vojska, praktički nezamisliva za to doba u Europi
Vjerujem da je nemogunost podizanja tolike vojske u srednjovjekovnoj Hrvatskoj vise puta objasnjena i na tvojim predavanjima iz povijesti Hrvata u RSV ... a slicno ce biti i sa znacenjem i uporabom brojki u srednjevkekovnim izvorima .

Quote:
Karakala kaže:
Iza Tomislava nije ostalo ništa, osim par zapisa nesvjedoka, koji su imali itekakvu korsit od laganja. Tomislav je mogao skupiti 60.000 konjanika? Ako je mogao skupiti 2.000, i to slabo naruzanih. Uopće me ne bi iznenadilo ako je papa, u zamjenu za Dalmaciju, financirao naoružavanje lokalnih seljaka i organizirao ih, proglasio Tomislava za papirnatoga kralja, i time pro forme dobio vojsku kojom je mogao mahati Simeunu ispred nosa. Zauzvrat se masno naplatio.
Znanstveno, nema sto... no comment. Na kraju mogu samo reci da je normalnije biti romanticar nego defetist... na kraju romanticarskog obrazovanja bar djeca iz skole izadju s pozitivnim stavom o svojoj naciji... biti defetist vodi samodestrukciji, a i nitko te takvog ne postuje. JA sam osobno i protiv jedne i druge krajnosti, a nadam se da ces i ti to jednog dana shvatiti, a svakako prije trenutka kada udjes u ucionicu kao ucitelj ili profesor.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2003., 14:18   #40
Quote:
rambi kaže:
Znanstveno, nema sto... no comment. Na kraju mogu samo reci da je normalnije biti romanticar nego defetist... na kraju romanticarskog obrazovanja bar djeca iz skole izadju s pozitivnim stavom o svojoj naciji... biti defetist vodi samodestrukciji, a i nitko te takvog ne postuje. JA sam osobno i protiv jedne i druge krajnosti, a nadam se da ces i ti to jednog dana shvatiti, a svakako prije trenutka kada udjes u ucionicu kao ucitelj ili profesor.
Rambi, gro gornjeg teksta je originalno moj. Sam thread na kome je razjasnjeno zasto sam se priklanjao vrlo konzervativnim procjenama je daleko duzi. Stoga u oavkvom, skracenom obliku, pojedini zakljucci djeluju ishitreno. Originalna rasprava je komparirala tadasnju tehnologiju dostupnu u franackom carstvu, te u Bizantu, sa tehnologijama dostupnima u balkanskim vukojebinama. Razmatraje o konjici je bilo bazirano na cinjenicama

1. da je Karlo Veliki mogao skupiti tek 8.000 (teskih) konjanika, kao najvecu evropsku vojsku tog vremena, a Mauri tek 20.000.

2. Da su tadasnji konji bili znacajno drukciji od danasnjih. Sjeverna rasa (dostupna francima) su bili jaki, teski, hladnokrvni spori konji, sa mekim kopitima koja su morala biti potkivana. Stoga su ti konji mogli nositi tesko oklopnjene franacke vojnike. Arapi su pak imali lake, malene i brze konje, cija kopita nisu trebala potkivanje, a li nisu mogli ponijeti velike terete; madajrski konji su bili slicni, samo nesto jaci. Spajanje ovih dvaju konjskih rasa je pocelo tek u 10-tom stoljecu. iz kojih su onda nastali danasnji konji.. Stoga arapska konjica jedva da je poznavala teski oklop. Konji pak dostupni Tomislavu niti su bili brzi, niti su mogli ponijeti veliki teret, pa mozes zamisliti kakva je to konjica bila.

3. Tehnologija izrade celika je bila primitivna. Stoga su macevi toga doba bili vrlo masivni, i vise sluzili kao maljevi, nego kao orudje za sjecenje. Druga varijanta su bili kratki, zatupasti macevi (rimski, npr) koji su sluzili za ubadanje a ne za udaranje. Sablje su se pocele masivnije izradjivati tek nakon sto su Arapi usavrsili postupak kaljenja. Tomislav jednostavno nije imao tehnologiju izrade oruzja, stoga je ili nabavljao oruzje sa strane (placajuci cime?), ili je koristio primitivnije izradjene primjerke u "kucnoj radinosti".

itd itd. ne bih te zamarao.

U svakom slucaju, koristio sam se podacima o tehnologiji toga doba sa ciljem da LOGICKI REKONSTRUIRAM okolnosti u kojima je MOGLA (tehnoloski) biti formirana Tomislavova vojska. Geopolitickim podacima sam se posluzi da LOGICKI rekonstruiram moguce politicke okvire u kojima je ta vojska TREBALA biti formirana. To, naravno ne znaci da je taj logicki konstrukt tocan, no u svakom slucaju je daleko uvjerljiviji nego 60.000 turbo ratnika koji nicu niotkuda i odlaze nikuda na kon par godina, a da iza sebe nisu ostavili nikakvog materijalnog dokaza, osim jedn ezabiljene bitke sa Madjarima okji su upali u Slavoniju. Taj upad sam takodjer ocesao. Naime, iz opisa navodnog Tomislavovog gonjenja Madjara vidi se da su oni (Madjari) BJEZECI zapravo korisitili staru rimsku cestu, od Siska duz Save do Dunavava, te da zapravo uopce nisu bjezali, nego su u biti napredovali i napadali gradove koji su (nuzno) bili smjesteni uz tu cestu, dok ih je Tomsilav s ledja te pokusavao omesti. Da jesu bjezali, ne bi jahali cestom 600km na istok, nego bi se smjesta okrenuli i odjahali na sjever......

Tvoje zapristajanje na romanticnu verziju je blago receno kontraproduktivno. To je isto kao kada danasnji "historicari" tvrde da je HV pobijedio trecu oruzanu silu u Evropi, sto je u najmanju ruku kriva interpretacija dogadjaja. Takav "romantizam" je vrlo opasan, jer ljudima daje potpuno pogresnu predodzbu o dogadjima u ratu 91 i 95, te ih ulivanjem laznog osjecaja sigurnosti i nadmocnosti direktno, u buducnosti izlaze pogibelji nepromisljenog ulijetanja u (potencijalno daleko opasnije) pogibelji. Ako ljudi vec idu ginuti za nesto, moraju biti svjesni gabarita problema u koji se uvaljuju. Sve ostalo je namjerno smmisljena prevara, kojima se guraju u nesto posljedice cega blago receno nisu svjesni. Dok ne poginu ili ne ostanu osakaceni. A netko drugi se za to vrijeme bajoslovno obogati na njihov racun.


Iako tvoje razmisljanje o "pozitvnom stavu o svojoj naciji" koji, po tebi donosi "romanticarski pristup" ima svojih vrijednosti, u biti je pogresno, jer klinci iz skole izlaze indoktrinirani, a ne educirani. Kada shvate da su ih prevarili, obicno je kasno.
OrangeC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.