Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2012., 14:41   #21
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
a gdje tražiti uvjerenje o vremenu građenja kojim se dokazuje da je to starije od '68?
dal je neto možda već tražio ....
Ured koji izdaje građevinske dozvole, ali prvo provjeri kod njih treba li ti to.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 07:39   #22
Odi u katastar, oni čete znati uputiti!

Poslat će te kod građev. vještaka, koji ti izdaje rješenje o starosti objekta.

Zadnje uređivanje drot13 : 20.03.2012. at 13:58. Reason: brisanje citata
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 08:25   #23
Šaseradi, pišeš gluposti...
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon

Zadnje uređivanje drot13 : 20.03.2012. at 13:58. Reason: brisanje citata
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:29   #24


daj mi pojasni šta ti je glupost?

Zadnje uređivanje drot13 : 20.03.2012. at 13:59. Reason: brisanje citata
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:37   #25
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
a gdje tražiti uvjerenje o vremenu građenja kojim se dokazuje da je to starije od '68?
dal je neto možda već tražio ....
http://www.dgu.hr/UserDocsImages/zah...jerenja_68.doc
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:52   #26
1. saznati koji je dio kuće izgrađen prije 1968 - dokazivanje - aviosnimak lokalnog katastra , ako avion nije letio iznad tog dijela države, zatražiti Uvjerenje o vremenu građenja od lokalnog ureda za izdavanje građ. dozvola ( 40 kn biljega, 400 kn takse i Snimak postoječeg stanja- izrađuje arhitekta ),
2. Za nezakoniti dio zgrade- Geodetski elaborat izrađuje geodeta, Arhitektonska snimka izvedenog stanja - izrađuje arhitekta.
3. podnese se zahtjev za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju kod lokalnog ureda za izdavanje građ. dozvola,
u postupku se plaća komunalni i vodni doprinos, te kazna.
4. Geodetski elaborat se nosi u katastar , te se tvoj dio zgrade ucrtava, treba priložiti i građevinsku od strica ako je ista čestica.
5. Rješenje o izvedenom stanju nositi u gruntovnicu nakon ucrtavanja u katastru.
402GT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 14:23   #27
Ups....mislim da sam ja malo nejasno napisao.

Zadnje uređivanje drot13 : 20.03.2012. at 15:20. Reason: brisanje citata
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 14:49   #28
Quote:
402GT kaže: Pogledaj post
1. saznati koji je dio kuće izgrađen prije 1968 - dokazivanje - aviosnimak lokalnog katastra , ako avion nije letio iznad tog dijela države, zatražiti Uvjerenje o vremenu građenja od lokalnog ureda za izdavanje građ. dozvola ( 40 kn biljega, 400 kn takse i Snimak postoječeg stanja- izrađuje arhitekta ),
2. Za nezakoniti dio zgrade- Geodetski elaborat izrađuje geodeta, Arhitektonska snimka izvedenog stanja - izrađuje arhitekta.
3. podnese se zahtjev za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju kod lokalnog ureda za izdavanje građ. dozvola,
u postupku se plaća komunalni i vodni doprinos, te kazna.
4. Geodetski elaborat se nosi u katastar , te se tvoj dio zgrade ucrtava, treba priložiti i građevinsku od strica ako je ista čestica.
5. Rješenje o izvedenom stanju nositi u gruntovnicu nakon ucrtavanja u katastru.
Samo 1 primjedbica: izgleda da različiti uredi za prostorno uređenje kod nas imaju različit princip rada pa neki izdaju Uvjerenje o vremenu građenja isključivo za cijelu građevinu, a neki i za cijelu i samo za dio ako treba. To je bitna razlika za nečiji novčanik ako neupućen krene u akciju bez pitanja.

U 1. slučaju i stari dio (neevidentiran u katastru prije '68) i nelegalna nadogradnja idu pod legalizaciju (jer je nelegalnom nadogradnjom sve postalo nelegalno kao cjelina) i plaćaju se komunalije i kazna za cijeli volumen.
U 2. slučaju prvo se ishodi Uvjerenje o vremenu za stari dio pa samo nadogradnja ide u legalizaciju i samo na nju se odnose komunalije i kazna.

Zbog toga je bitno da ljudi skupljaju detaljnije informacije tamo di će im se ti dokumenti izdavati.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:21   #29
Samo mala molbica. Da se ne ponavlja stalno jedno te isto, radi bolje preglednosti molim da ne citirate komentar neposredno iznad svojeg, jer za tim stvarno nema potrebe. Molim da koristite tipku „Post Reply“ ili polje za „Brzi odgovor“. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 12:34   #30
Liburn sad ti pričaš gluposti

pogledaj malo prije nego što nešto napišeš a odnosi se na 1 slučaj koji si napisao!

Nije sve nelegalno, več se stari dio određuje arhitektonskim snimkom (isključivo je naveo arhitekta da tako napravim), a novi se prijavljuje kao legalizacija. Upravo sam takav slučaj radio. Dakle stari dio je stari dio kao što se i prije radio elaborat ucrtavanja.


I svaki slučaj je druga priča, tako da nema nekog općenitog odgovora koji ljudima možemo dati. Koliko sam ih dosad napravio, niti jedan nije bio isti!

Zadnje uređivanje Šaseradi : 21.03.2012. at 12:42.
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 13:24   #31
Građevina je tehnološko-funkcionalna cjelina. Kad se na legalni dio dogradi nešto novo bez papira, onda je čitava građevina nelegalna kao cjelina, a ne samo njen dio. Međutim kad se plaćaju komunalije i kazne one se plaćaju za taj nadograđeni dio, a ne za onaj pokriven papirima pa se zato u postupku legalizacije i traži od projektanata da u projektima grafički naznače što je nelegalno nadograđeno a što je legalno sagrađeno. A moraju i priložiti izračun za obračun komunalija i kazni i to kao razliku u volumenu, za tu razliku se plaća to.
U Zadarskoj županiji u kojoj ja živim, ne izdaje se Uvjerenje o vremenu građenja za dio objekta sagrađenog prije '68 koji je ujedno i nadograđen naknadno, jednostavno zato što taj objekt kao cjelina, nakon nadogradnje, nije sagrađen prije '68 i točka. Krava je ili mlada ili stara - ne možeš reći da je jedan dio krave mlad zato što je narastao do njene 3. godine a ostatak krave je star je je narastap poslije.
Prema tome u ovoj županiji ne možeš ishoditi Uvjerenje o vremenu građenja za stari dio nadograđenog objekta, tako da svi koji imaju takav slučaj, a idu na legalizaciju zbog nadogradnje i pri tome ne mogu dokazati da je taj dio bio sagrađen prije '68, a ne mogu jer nije evidentiran u katastru prije '68, moraju legalizirati sve, odn. moraju plaćati komunalije i za taj stari dio.
Međutim, čuo sam da u nekim županijama izdaju Uvjerenje o vremenu građenja i za dio objekta pa je onda u takvim slučajevima moguće i da to iskoriste da prilikom legalizacije ne bi plaćali davanja za sve. Iako u ovom slučaju imaju troškove oko tog Uvjerenja, to je 1 projekt više u cjelokupnoj priči, ali manje komunalno opterećenje i manja kazna.

Prema pravilima struke, kod slučajeva koje sam prije naveo, 1. slučaj je ispravan, 2. slučaj spada pod improvizaciju koja je talent našeg naroda, kad već nismo totalni legalisti.

Pravi savjet nekome možeš dati tek kad vidiš papire koje ima u ruci i što je pravo stanje na terenu. Ovo preko neta je sve ofrlje, jer ljudi ni ne znaju predočiti stvarno stanje i ne shvaćaju termine i definicije. 90% Hrvata koji su gradeći nešto izmjenili na kući u odnosu na projekt iz građevinske, misli da im kuća ima građevinsku dozvolu i da je zato legalna. Nek je samo izbacio terasu za 30 cm više vani ili nek je okrenuo orijentaciju vanjskog stubišta ili je dozidao 2 reda blokova nadozida iznad zadnje ploče koji nisu bili predviđeni itd. i - građevinska ne vrijedi, a cijela građevina je nelegalna! A ne samo izmjenjeni dio. Upravo zbog toga je i interpretacija ZOPUG-a u 1. slučaju ispravna, ako se poštuju pravila građevinske struke, dok je 2. slučaj rezultat nedorečenosti naših zakona koji omogućuju različite interpretacije pa tako i različit princip rada odn. otvaraju prostor improvizaciji.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon

Zadnje uređivanje Liburn : 21.03.2012. at 13:37.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 13:30   #32
Nije bitno da li je zgrada ucrtana u katastar ili ne, već da li ovaj dio koji je izgrađen prije 1968. ima službeni dokument koji to dokazuje (uvjerenje o vremenu građenja ili uvjerenje DGU-a o datumu ucrtavanja).
Ukoliko zgrada ima uvjerenje da je izgrađena prije '68. RIS se izdaje za rekonstruirani dio postojeće zgrade, ukoliko ga nema izdaje se rješenje za cijelu zgradu, a sukladno tome naplaćuju i doprinosi i naknada.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 13:44   #33
Odgovorio sam za slučaj kad je dio zgrade sagrađen prije '68, nije na vrijeme evidentiran u katastru, poslije je zgrada nelegalno nadograđena, a prije te nadogradnje nije ishođeno Uvjerenje o vremenu garđenja. U takvom slučaju ako ured ispravno interpretira zakon sve ide u legalizaciju, upravo kako i ti kažeš. To je taj 1. slučaj o kojem ja gore govorim.

Da postoji 2. slučaj sam čuo, ali mi nije jasno kako netko uopće može izdati Uvjerenje o starosti za nešto naknadno nadograđeno... to je protivno svakom pravilu građevinske struke.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 14:06   #34
Ma to želim reći, da ništa još nije dorađeno. Kao što je i priča o objektima u šumama koji se ne vide avionskim snimkom.

Mislim da je nebitno gdje se radi, trebali bi biti usklađeni, ali vidim da radimo drukčijim načinima .

Evo sad sam poslao elaborat legalizacije, gdje je čovjek dio kuće na susjednoj parceli izgradio, pa čemo vidjeti šta će biti??
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 11:30   #35
hvala vam
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 21:44   #36
...pozdrav, nasa kuca je gradjena 59, i sad bi se htjeli prikljuciti na "gradski" vodovod, medjutim trebamo tu potvrdu da je gradjena prije 68 ali je nemamo, zvao sam elektru i oni bi mi izdali potvrdu da je kuca (tu gdje je) prikljucena jos 1960 godine na njihovu mrezu...ali kao sto to biva onim "strucnjacima" iz katastra ili gruntovnice ili kako se vec zovu ,to nije nikakav dokaz..oni bi slali komisiju i to bi trajalo mozda i kostalo ...stos je u tome da se za neke sitne pare(150 eurona) dobije dozvola bez izlaska komisije( sigurno neki strucnjak iz komisije) za par dana.....nije mi do para nego principa,kako dalje?
broz 64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 12:54   #37
Uvjerenje o vremenu građenja - nadležni ured za graditeljstvo. Snimak postojećeg stanja, dokaz da je građena prije 15.02.1968. i 400 kuna pristojbe.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 19:10   #38
Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
Ne ide ti to baš tako. Kuće koje imaju građevinsku ne moraju biti upisane u katastarske planove, zbog načina na koji se objekt unosi u planove. Naime, prije sredine 90-ih to je radio Katastar kada god bi prolazila nova izmjera područja što je izuzetno rijetko ili bi se ponešto i unosilo posebno. U svakom slučaju, ništa nije bilo ažurno. Sada ti izmjeru i elaborate o upisu objekta u kat. planove rade ovlašteni geodetski uredi, te onda predaju to u Katastar. Problem je što ne postoji praksa da se objekti upisuju odmah po izgradnji, a ljudi to ne čine da bi uštedili 2500+ kuna (koliko košta). U geodetskom uredu u kojemu sam radio, ljudi su najčešće dolazili upisati objekte kada bi željeli staviti hipoteku na kuću,a banka bi zahtjevala nepostojeći izvod iz Katastra i/ili Gruntovnice.
Kuća je izgrađena sredinom 80-ih godina, ima građevinsku dozvolu, ali nije "ucrtana"... ( u katastar ili u što već treba biti ucrtana)...
Što treba za to "ucrtavanje" ?
Naime, ima u objašnjenjima koja sam čitala neka varijanta za kuće za koje je dozvola izdana do 19.6.1991. - što JEST u ovom slučaju, i za one nakon tog datuma...
Ovdje sam to pronašla: http://www.lemax.hr/hr/vazno_je_znat...akatastar.aspx
Da li je dovoljno u ovom slučaju "samo" dati taj zahtjev i priložiti građevinsku dozvolu, ili treba još nešto...? I koja je cijena toga? Da li je nužno ići preko geodetskog ureda u ovom slučaju ili...?

I drugo pitanje - što ako se kuća "ne ucrta"?
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 20:12   #39
Preko 10 godina imam na parceli legalno sagrađen objekat, s građ.dozvolom.
Nisam ga upisao u katastar, postoji li neki rok u kojem se vremenu treba učinti? Jesam li zbog tog ne upisa u nekom prekršaju?
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 18:09   #40
Pozdrav..
Eto ovako planiram napraviti nadstrešnicu u vinogradu oko 38kvadrata,e sad prošli mjesec sam napravio PGP kod geodeta,prošli tjedan mi je arhitekt napravio taj crtež kako bi to trebalo izgledati i sad sam to predao da mogu dobit građevinsku dozvolu i račune za vodni i komunalni doprinos.
E sad je pitanje geodet mi kaže kad dobijem građevinsku dozvolu da on mora izaći na teren i iskolčiti tu nadstrešnicu i kad se nadstrešnica izgradi da ga moram ponovno zvati da je ucrta u katastar i gruntovnicu.Da li ja moram napraviti to Iskolčenje(ili kako se već to zove) ako ne napravim iskolčenje da li ču moći nadstrešnicu kasnije ucrtati u katastar i gruntovnicu?
Zanima me npr ako geodet iskolči(ili šta več) tu nadstrešnicu i kad je izgradim koliko imam vremena da je ucrtam u katastar i gruntovnicu?
Hvala
medo_5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:04.