Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2008., 23:29   #81
http://www.wikinfo.org/index.php/Vej..._i_kitolovcima

ovo je zakon....
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 13:14   #82
sto smo i odakle potjećemo! zanimljivo pitanje!
slaveni nismo iako nam je jezik slaveniziran dosta kroz povijest i politička zbivanja vremena, pripadamo germanima i arijcima, ako ništa drugo uvijek smo vezani za, kroz povijest za našu majku njemačku i austriju. genetski sastav nam sadrži i slavenskog zbog miješanja i migracija nacije i stanovništva, ali svi, i pojedinci, dobro znamo tko smo i di pripadamo. uber alles fur deutschland und kroatien!!
Franz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 21:04   #83
Quote:
Franz kaže: Pogledaj post
sto smo i odakle potjećemo! zanimljivo pitanje!
slaveni nismo iako nam je jezik slaveniziran dosta kroz povijest i politička zbivanja vremena, pripadamo germanima i arijcima, ako ništa drugo uvijek smo vezani za, kroz povijest za našu majku njemačku i austriju. genetski sastav nam sadrži i slavenskog zbog miješanja i migracija nacije i stanovništva, ali svi, i pojedinci, dobro znamo tko smo i di pripadamo. uber alles fur deutschland und kroatien!!
Epa stvarno...
Keltoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 09:26   #84
Quote:
Franz kaže: Pogledaj post
sto smo i odakle potjećemo! zanimljivo pitanje!
slaveni nismo iako nam je jezik slaveniziran dosta kroz povijest i politička zbivanja vremena, pripadamo germanima i arijcima, ako ništa drugo uvijek smo vezani za, kroz povijest za našu majku njemačku i austriju. genetski sastav nam sadrži i slavenskog zbog miješanja i migracija nacije i stanovništva, ali svi, i pojedinci, dobro znamo tko smo i di pripadamo. uber alles fur deutschland und kroatien!!
ŽIVIO!!!!! Popit ću jednu (čitaj nekoliko) u tvoje ime!!!
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 18:10   #85
Quote:
Franz kaže: Pogledaj post
sto smo i odakle potjećemo! zanimljivo pitanje!
slaveni nismo iako nam je jezik slaveniziran dosta kroz povijest i politička zbivanja vremena, pripadamo germanima i arijcima, ako ništa drugo uvijek smo vezani za, kroz povijest za našu majku njemačku i austriju. genetski sastav nam sadrži i slavenskog zbog miješanja i migracija nacije i stanovništva, ali svi, i pojedinci, dobro znamo tko smo i di pripadamo. uber alles fur deutschland und kroatien!!
Smatram da smo prije svega ono čime se smatramo i kako se izjašnjavamo,a pitanje odakle potječemo ne može imati samo jedan odgovor jer je etnogeneza komplicirana stvar. Velik dio genetike nam je autohton,a ima i dosta Slavenskog,od Germana nemamo puno,ali ima tu i tamo,preko Njemaca u Panonskim krajevima i rudara Sasa iz srednjeg vijeka po Bosni. Moguće i još neko drugačije porijeklo pojedinih obitelji,ali te teme Slaveni-neslaveni su jednostavno zastarjele i nekako politikantske jer na kraju krajeva nikome ne piše u domovnici Slaven,osim ako mu je to ime. Mi jesmo slavenojezični,ali slavenstvo nam definitivno nije identitet koji stavljamo u svoje dokumente, nego Hrvatstvo. A sad, sto Njemačka i Austrija imaju s pripadanjem Arijcima, stvarno ne znam,Arijci nisu u Europi.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 19:11   #86
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Iranska teorija je slična Srpskim mitomanijama,ok 1% toga,ali znate na što mislim...
Ne da je slična već je ista. Imamo i mi svojeg konja za trku. Ajde, barem pokazuju time da su i Hrvati ljudi.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 08:52   #87
Evo rezultat Primorčevih kolega (vršili naši i strani stručnjaci);
Genetička slika Hrvata (općenito jer ne mora značiti da ako npr. moja slika ovako izgleda da i nečija druga isto tako itgleda- nješanje naroda je nepotrebno objašnjavati)

Neslavenski genomi-ukupno 71%
od toga što je
45% Eu7(dinarski)
10% Eu18(prakeltski)
7% Eu4(hamitski)
5% HG9(semitski)
2% Eu16(avarski)
2% HG2(sibirski)
Te slavenski genom 29% Eu19

Sad povezanost sa Njemcima može se objasniti Eu18 kojeg oni imaju 50%, a mi 10% te Eu7 kojeg mi imamo 45%, a Nijemci 38%.

Pronašao sam na internetu da čak ni Srbi nisu 100% slaveni već oni imaju pored slavenskih gena najviše HG2.

Moj osobni stav je iranska(arijevska) teorija, no ona je još uvijek teorija kao i slavenska i sve ostale, trebalo bi provoditi više istraživanja na tom području, a ne kako se dosad i sad radi propagirati samo slavensku teoriju na načelu bratstva i jedinstva sa srbima, slovencima i ostalim slavenima s kojima nas povezuje samo jezik iako nije čak niti to; malo koji srbin razumije kajkavski ili čakavski.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 12:22   #88
samo da razjasnimo s tim srbima nemamo apsolutno niš zajedničko, s njima smo nakon prvog svijetskog rata, po meni nažalost, stupili u zajedničku federaciju, zvanu Tamnica naroda ili kraljevina jugoslavija. do tada nikad prije u povijesti nismo s njima bili u sličnoj poziciji, ali neki danas i do jučer pokušavaju nam nametniti ko da imamo više zajedničkog s njima nego s bilo kim drugim, te što smo bili u dvije federacije s njima ko da smo od pamtivijeka sad. no to su oni koji nas pokušavaju zatrti. pitajte bilo kojeg drugog domoljuba što misli o tome, najvjerojatnije se slaže sa mnom. i evo za kraj pa nek si svatko izvuće pouku iz ovog..
uber alles fur kroatien und deutcshland

te aryan volim i ja plavo!!

franz
Franz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 14:26   #89
Quote:
Drug Ćimić kaže: Pogledaj post
Evo ovako. Hrvati nisu slaveni, već su se s njima mješali kada su došli u Veliku Hrvatsku (Bijelu Hrvatsku) kako je neki nazivaju. Hrvati, oni prvi, po grčkome piscu su visoki, plavi, i ratoborni, i dao im je ime Xorvatos (Ratnici). Od rieči Xorvatos dobismo i ime.... Chorvati, Horvati, Hrvati. Hrvati su zajedno s tzv. "arijevcima" došli s područja Indije u Perziju, pa produžili dalje, dok su slaveni negdje s područja sjeverne rusije, pa do današnje gruzije, armenije...
Dali to znači ratnici, ja sam negdje čuo da Hrvati dolazi od neke slične riječi koja znači Narod Sunca...

Meni osobno je to sve glupavo... Pa svi smo dijeca Majke Zemlje... to sa državama i granicama, zamišljenim crtama...to je sve idealogija koja nas ograničava od istine... a to je da smo samo Ljudska bića sa Planeta Zemlje... zar nam to nije dovoljno... već gledam kako se ljudi dijele na gradove tu kod nas... ovaj je Splićo, ovaj purger, ovaj Ultras, onaj Srijemac, ovaj Zagorac... pa onda se dijela po selima...pa se tuku ...koje je selo bolje....
Ramzes13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 15:31   #90
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Evo rezultat Primorčevih kolega (vršili naši i strani stručnjaci);
Genetička slika Hrvata (općenito jer ne mora značiti da ako npr. moja slika ovako izgleda da i nečija druga isto tako itgleda- nješanje naroda je nepotrebno objašnjavati)

Neslavenski genomi-ukupno 71%
od toga što je
45% Eu7(dinarski)
10% Eu18(prakeltski)
7% Eu4(hamitski)
5% HG9(semitski)
2% Eu16(avarski)
2% HG2(sibirski)
Te slavenski genom 29% Eu19

Sad povezanost sa Njemcima može se objasniti Eu18 kojeg oni imaju 50%, a mi 10% te Eu7 kojeg mi imamo 45%, a Nijemci 38%.

Pronašao sam na internetu da čak ni Srbi nisu 100% slaveni već oni imaju pored slavenskih gena najviše HG2.

Moj osobni stav je iranska(arijevska) teorija, no ona je još uvijek teorija kao i slavenska i sve ostale, trebalo bi provoditi više istraživanja na tom području, a ne kako se dosad i sad radi propagirati samo slavensku teoriju na načelu bratstva i jedinstva sa srbima, slovencima i ostalim slavenima s kojima nas povezuje samo jezik iako nije čak niti to; malo koji srbin razumije kajkavski ili čakavski.
Samo jezik!


A šta te povezuje sa Irancima??

I što se tiče te genetike , kad će te ljudi pobogu shvatiti , da se ne može egzaktnom naukom dokazati iracionalni osećaj kao što je nacija!!

Osećaj nacije i ovo genetsko glupo dokazivanje je potpuno suprotno jedno u odnosu na drugog!
Jer se baš tebi može zalomiti da ti je predak Srbin sa avganistanskim genom , a ti nesretnik sve vreme ponosan što si Iranac sa nemačkim osećajem za humor!!

Život je čudo!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 19:39   #91
Ne mogu nikako razumit te tvrdnje o germanskom porijeklu.Nema niti jednog povijesnog dokaza,indicije ili bilo cega slicnog.Geneticka istrazivanja takodjer nisu pronasla nekakvu vezu i bolje da nisu pronasli nekako mi se ne da bit njemcem
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 20:18   #92
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Ne mogu nikako razumit te tvrdnje o germanskom porijeklu.Nema niti jednog povijesnog dokaza,indicije ili bilo cega slicnog.Geneticka istrazivanja takodjer nisu pronasla nekakvu vezu i bolje da nisu pronasli nekako mi se ne da bit njemcem
Kako ne možeš?? , samo odlučiš jednog dana i rešena stvar! , zato sam i rekao da genetika ne može krojiti nacionalni identitet , bitna je odluka!

Aj učini to ljudima sa foruma ! , vidiš da se pate! , verovatno svako jutro kad se probude i vide sebe u ogledalu rasplaču se i kažu:"E kako nisam Franc iz Kelna" , i što im je crna kosa i guste obrve kao ovima prokletim Vlajima .

Ali ako je odluka čvrsta , nema kolebanja i problema sa psihozom!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 13:59   #93
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Kako ne možeš?? , samo odlučiš jednog dana i rešena stvar! , zato sam i rekao da genetika ne može krojiti nacionalni identitet , bitna je odluka!

Aj učini to ljudima sa foruma ! , vidiš da se pate! , verovatno svako jutro kad se probude i vide sebe u ogledalu rasplaču se i kažu:"E kako nisam Franc iz Kelna" , i što im je crna kosa i guste obrve kao ovima prokletim Vlajima .

Ali ako je odluka čvrsta , nema kolebanja i problema sa psihozom!
da alo to nema nikakve veze sa zdravim stanjem uma te osobe, kaj ja ču se sad odlučit da bi malo htio bit indijanac da imam povlastice. Svaki je čovjek ono što je u krvi (DNA), problem nastaje kada ne znamo što smo jer su nam se preci parili s kim su stigli. Tj. bili su glupi, neškolovani seljaci koji su radili u polju i ženili sa ženam narodnosti vladajućeg naroda očekujući posebne povlastice. Ako sam ja Hrvat ne priznajem nikakvo umjetno stvoreno opredjeljenje jugosloven ili bošnjak i musliman, jer musliman je čovjek islamske vjeroispovijesti.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 00:21   #94
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Simpaticno,zasto se ovo ne iskoristi,kao npr. Asterix...
Cisti mit,ali lijepa prica...
Sepulnation is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 00:56   #95
Sjeverna Hrvatska- Istra do Podravine - mišung Slavena i Kelti

Južna Hrvatska, mišung Slaveni i Ilira.

tak jednostavno je to.

tu je mam i kulturoloska veza.

Sjeverna Hrvatska, nizina, ratari, poljoprivreda, added value/Mehrwert; razvoj kulture, dugorocno planiranje i gospodarstvo temeljeno na radu.

Južna Hrvatska (s izuzetkom otoka i gradova na moru) - plemena, ćobani, hajduki, no added value, much less culture - deficit kulture i dodane vrijednosti. nema planiranja, od danas do sutra, trgovina, gospodarstvo temeljeno na radu nepoznato.

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 20.12.2008. at 01:01.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 14:05   #96
Quote:
Franz kaže: Pogledaj post
sto smo i odakle potjećemo! zanimljivo pitanje!
slaveni nismo iako nam je jezik slaveniziran dosta kroz povijest i politička zbivanja vremena, pripadamo germanima i arijcima, ako ništa drugo uvijek smo vezani za, kroz povijest za našu majku njemačku i austriju. genetski sastav nam sadrži i slavenskog zbog miješanja i migracija nacije i stanovništva, ali svi, i pojedinci, dobro znamo tko smo i di pripadamo. uber alles fur deutschland und kroatien!!
-doista zanimljivo i dosta komplicirano pitanje.etnogeneza ne samo hrvata nego i većine naroda je složen proces.
ja ću sad ponuditi moje tumačenje toga,ne mora biti točno,pogađam napamet. -nacija je u biti jedna izmišljotina,na neki način.nacija je sklepana umjetno.
-i kad mi raspravljamo na ovu temu i polemiziramo-ja sam uvjeren u to-da mi zapravo nastavljamo borbe koje su vodili naši preci-samo na drugi način.na forumu se ne borimo mačem nego tipkovnicom.i svatko vuče na svoju stranu.dakle,ako je neki pojedinac slavenskog porijekla-onda tvrdi da su hrvati(tobože)slaveni.no,to sam rekao pojednostavljeno sad.može biti da taj koji govori da su hrvati slavenski narod-da je on povezan rodbinski sa srbima(ili vlasima)ili nešto slično.ili da ima krvi od neke niže rase.(uostalom-sklavus na latinskom znači-rob) - izbor teorije o porijeklu koje zastupaju pojedine osobe ima veze s nečijim ideološkim opredjeljenjima.tako da najvjerojatnije svaki komunist("jugoslaven")smatra da su hrvati slaveni. ako je nekom neki daleki predak bio got-moguće je da će takva osoba se opredjeljivati za gotsku teoriju,odnosno-suprotstavljati se slavizmu.ako netko u svojoj obiteljskoj lozi ima i njemačkih predaka-onda neće prihvaćati pretpostavljeno slavensko porijeklo(odnosno tu teoriju) genetska struktura itekako utječe na mišljenje.
-hrvatski narod(kao i ostali europski narodi)se sastoji od pripadnika ovih rasa:dinarska,nordijska,baltička,alpska,mediterans ka.
na današnjem našem prostoru su živjeli iliri koji su se pomješali s keltima.o porijeklu hrvatskog imena postoje(podjednako uvjerljive)iranska i gotska teorija.dinarska rasa koja prevladava u hrvatskoj i koja je formirala hrvatski narod-potječe od ilira.zapravo,to je još pred-indoeuropsko stanovništvo koje je indoeuropizirano,jer su protoiliri(pripadnici nordijske rase) donijeli indoeuropski jezik i kulturu..dinarska rasa je prema guentheru morfološki i metrički najbliža nordijskoj rasi;hrvati i nijemci(to se odnosi na bavarce)prema genetičkim istraživanjima dijele znatan postotak haplotipa eu7.-uzimajući u obzir današnju političku situaciju u rh-izgleda da je došla do izražaja ta neka krv nižih rasa(pogledajte samo tko nam je predsjednik,u dokumentima mu sigurno piše da je hrvat,a on zacijelo smatra da su hrvati slaveni);no,ima i hrvata germanskog porijekla.nadajmo se da će se politika promjeniti.ima hrvata koji pričaju bajke o majci rusiji.
a inače-hrvatska je geopolitički upućena na njemačku.
zaključno-slažem se s forumašima franzom i aryanom-pripadamo arijcima i germanima;uostalom-kad se pogledam u ogledalo,vidim da sam sličniji jednom oswaldu mosleyu-nego bilo kojem slavenu.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 00:05   #97
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
-doista zanimljivo i dosta komplicirano pitanje.etnogeneza ne samo hrvata nego i većine naroda je složen proces.
ja ću sad ponuditi moje tumačenje toga,ne mora biti točno,pogađam napamet. -nacija je u biti jedna izmišljotina,na neki način.nacija je sklepana umjetno.
-i kad mi raspravljamo na ovu temu i polemiziramo-ja sam uvjeren u to-da mi zapravo nastavljamo borbe koje su vodili naši preci-samo na drugi način.na forumu se ne borimo mačem nego tipkovnicom.i svatko vuče na svoju stranu.dakle,ako je neki pojedinac slavenskog porijekla-onda tvrdi da su hrvati(tobože)slaveni.no,to sam rekao pojednostavljeno sad.može biti da taj koji govori da su hrvati slavenski narod-da je on povezan rodbinski sa srbima(ili vlasima)ili nešto slično.ili da ima krvi od neke niže rase.(uostalom-sklavus na latinskom znači-rob) - izbor teorije o porijeklu koje zastupaju pojedine osobe ima veze s nečijim ideološkim opredjeljenjima.tako da najvjerojatnije svaki komunist("jugoslaven")smatra da su hrvati slaveni. ako je nekom neki daleki predak bio got-moguće je da će takva osoba se opredjeljivati za gotsku teoriju,odnosno-suprotstavljati se slavizmu.ako netko u svojoj obiteljskoj lozi ima i njemačkih predaka-onda neće prihvaćati pretpostavljeno slavensko porijeklo(odnosno tu teoriju) genetska struktura itekako utječe na mišljenje.
-hrvatski narod(kao i ostali europski narodi)se sastoji od pripadnika ovih rasa:dinarska,nordijska,baltička,alpska,mediterans ka.
na današnjem našem prostoru su živjeli iliri koji su se pomješali s keltima.o porijeklu hrvatskog imena postoje(podjednako uvjerljive)iranska i gotska teorija.dinarska rasa koja prevladava u hrvatskoj i koja je formirala hrvatski narod-potječe od ilira.zapravo,to je još pred-indoeuropsko stanovništvo koje je indoeuropizirano,jer su protoiliri(pripadnici nordijske rase) donijeli indoeuropski jezik i kulturu..dinarska rasa je prema guentheru morfološki i metrički najbliža nordijskoj rasi;hrvati i nijemci(to se odnosi na bavarce)prema genetičkim istraživanjima dijele znatan postotak haplotipa eu7.-uzimajući u obzir današnju političku situaciju u rh-izgleda da je došla do izražaja ta neka krv nižih rasa(pogledajte samo tko nam je predsjednik,u dokumentima mu sigurno piše da je hrvat,a on zacijelo smatra da su hrvati slaveni);no,ima i hrvata germanskog porijekla.nadajmo se da će se politika promjeniti.ima hrvata koji pričaju bajke o majci rusiji.
a inače-hrvatska je geopolitički upućena na njemačku.
zaključno-slažem se s forumašima franzom i aryanom-pripadamo arijcima i germanima;uostalom-kad se pogledam u ogledalo,vidim da sam sličniji jednom oswaldu mosleyu-nego bilo kojem slavenu.
1.Sklonost slavenskoj,gotskoj ili iranskoj teoriji nije uvjetovana nečijim genetskim porijeklom. Ako bi sklonost pan-slavizmu,jugoslavenstvu i komunističkoj partiji ovisila o postotku R1a1 kromosoma u nekoj populaciji, onda na Hvaru ne bi bilo ni pet komunista u vrijeme juge. Nijednog Hrvata ne navodi genetika na sklonost gotskoj teoriji jer Hrvati nemaju gotske krvi,za pronaći pojedince koji su genetski potomci Gota morat ćeš prošetati do Španjolske ili juga Francuske.Što se tiče izjave da "može biti da taj koji govori da su hrvati slavenski narod-ima krvi od neke niže rase ",možeš li pojasniti s kojim su se to misterioznim "nižim rasama " Hrvati kroz povijest susretali
2. Ostavi se prosipanja tih "nordijsko-baltičko-alpskih" verbalnih proljeva koje si vjerojatno našao na stranicama nekih neo-hićofana od 20 i manje godina koji naveliko prepisuju ideje davno raspalih "rasnih teoretičara" iz vremena prije izuma žarulje. To s antropologijom veze nikakve nema,a još manje s rasnim sastavom stanovništva naše države .
3.Osoba koja može tvrditi da je "dinarska rasa morfološki i metrički najbliža nordijskoj rasi",očito slabo stoji sa,kako stariji ljudi kažu, "očinjim vidom". Pa metrički su bliži nordijskoj rasi i Afganistanci(jer ako ništa drugog,dolikokefali su,s istom metrikom glave i lica kao nordijci) nego ikakvi dinarci na planeti. A ovaj eu7 ne govori baš ništa o srodnosti ili nesrodnosti između Hrvata i bavaraca,ako nešto namjeravaš genetski dokazivati koristi normalne termine za haplogrupe,jer ja nemam predioce hijeroglifa da mi šifriraju što tvojih famoznih "sedam eura" treba predstavljati.
4.Kod Hrvata nema mnogo pojedinaca kojima su preci Germani,ali nema sumnje da ni one osobe kojima je netko od predaka jest German,ne hvataju na ogledalu navodne sličnosti između sebe i oswalda mosleya
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 19:12   #98
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Sjeverna Hrvatska- Istra do Podravine - mišung Slavena i Kelti

Južna Hrvatska, mišung Slaveni i Ilira.

tak jednostavno je to.

tu je mam i kulturoloska veza.

Sjeverna Hrvatska, nizina, ratari, poljoprivreda, added value/Mehrwert; razvoj kulture, dugorocno planiranje i gospodarstvo temeljeno na radu.

Južna Hrvatska (s izuzetkom otoka i gradova na moru) - plemena, ćobani, hajduki, no added value, much less culture - deficit kulture i dodane vrijednosti. nema planiranja, od danas do sutra, trgovina, gospodarstvo temeljeno na radu nepoznato.


aj reci dali sam smisljas ove izljeve, ili postoji neka kolekcija?
horus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 19:50   #99
a kakva je genska karta crnogoraca?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 20:28   #100
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
a kakva je genska karta crnogoraca?
To bi i ja volio znati... Zadnje genetsko istraživanje na Balkanu,ono iz 2005, njih je zaobišlo jer tada još nisu bili država. Uzorci iz tadašnje države Srbije i Crne Gore su obuhvaćali samo uzorke nabaveljene iz beogradskih bolnica. Kako sada stoje stvari,o genetici Crnogoraca nije obavljeno nijedno dnk istraživanje
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.