Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2007., 21:37   #1
Koji je razlog da obveznice (bonds) menjaju vrednost...

...kad je dobit od njih na kraju uvek fiksna?

Jesu li bonds isto što i zertifikaten u Nemačkoj?

I što bi neko to kupovao, kad je dobit između 4% i 6% (kao u banci)?

Naivno od mene, ali stvarno me zanima.
Hvala
__________________
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti - Broj 1.
Angriff is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:45   #2
netko je svojedobno ngdje ovdje postao neki link o obveznicama, sve bilo ljepo objašnjeno, ali tko će to više naći u ovoj šumi postova?

nije ti dobit fiksna, već godišnja kta stopa, koji se jednom godišnje obračunava vlajda na dan izdavanja, tak nešto. prodavatelj zadržava kta za broj dana držanja, takonešto, pa sad ovisno kolikoje držao obveznicu, kupac kalkulira i s iznosom kta. pa onda tu je i tečajna razlika (bezobzira kaj su naše u kn) i plus kajnaravno njihova cijena ovisi o ponudi i potražnji na burzi.

a zaštoje netko spreman ponuditi više ili manje nadji u gore navednimrazlozima. s tim da ima sigurno još koji ali sam zaboravio

uostalom probaj pronaći tja link
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:52   #3
I kad stavim u banku...

... zadržavam dotadašnju dobit.

Ok, ovaj deo sa inflacijom i tečanom razlikom razumem (ako je u pitanju obveznica u stranoj valuti).

Ali mi i dalje nije jasno što bi neko držao novac u obveznicama i igrao se špekulacije na forex-u?

Hvala za prethodni odgovor
__________________
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti - Broj 1.
Angriff is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 22:27   #4
tko spominje forex.........

eto ljeto eur bio 7,24 sada je 7,34 a bio je i 7,37 donedavno

i tu se ubire koji postotak

oni koji ulažu u obveznice ne očekuju dobit ko u investicijskim fondovima >30%
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 12:25   #5
ljudi kupuju obveznice radi špekulacije da će vrijednost porasti i radi fiksne 'kamate'. Znači manji je rizik u % nego kod drugih investicija, ali i manja je zarada. Obveznice su slične kamati u banci, ali je prisutna doza špekulacije, tj. moguća je veća zarada nego u banci ali i rizik je veći nego kada je lova u banci. Iznad toga su dionice (još veći rizik, još veća zarada), forex (prilično veći rizik i zarada) i opcije i futures/budućnice (najveći rizik i zarada)
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 12:31   #6
http://www.investinginbonds.com
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 22:25   #7
Odličan link, baš ono što sam tražio. Hvala.

Na žalost, potvrđuje i ono što sam mislio. Bonds nemaju veze sa pravim investiranjem, svodi se na bankarsku kamatu...
__________________
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti - Broj 1.
Angriff is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 22:29   #8
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
ljudi kupuju obveznice radi špekulacije da će vrijednost porasti i radi fiksne 'kamate'. Znači manji je rizik u % nego kod drugih investicija, ali i manja je zarada. Obveznice su slične kamati u banci, ali je prisutna doza špekulacije, tj. moguća je veća zarada nego u banci ali i rizik je veći nego kada je lova u banci. Iznad toga su dionice (još veći rizik, još veća zarada), forex (prilično veći rizik i zarada) i opcije i futures/budućnice (najveći rizik i zarada)
Hvala

Ne vidim gde je rizik (osim rizika poslovanja firme koja izdaje obveznice), što znači da ne vidim ni zaradu koja je smislena prilikom plasiranja novca na tržište. A zarobiti novac (bilo koju količinu) kupujući obveznice je baš baš konzervativno.

Može to i u banci...
__________________
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti - Broj 1.
Angriff is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 23:10   #9
hebi ga stari, ali vani nisu kamate 5-8% kao kod nas, već 2-3%, pa im obveznice čisto fino dodju, onim konzervativnijim s 6-8% kta.

a kod nas, nekako mi se čini je stvar politike. npr mirovinski fondovimoraju kupovati obveznice....i eto onda kad HEP izda obveznice onda navale.......kad još k tome kod i nemaju baš bogzna kaj za birati
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:04.