Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2009., 14:04   #81
sa svojim podstanarom sam se dogovorila da pričuvu jedan mjesec plaća on, a drugi ja jer se iz pričuve plaća rasvjeta, čistaćica, održavanje lifta itd. i za sada nemamo nikakvih problema
michi123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 16:52   #82
Lightbulb

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
mislim da je to stvar dogovora, tko će ju fizički plaćati
večina najmodavaca tako i tako računaju s nekim netto iznosom najma, čistim novcem koji će prihodovati, pa će tako i tako sve režije prevaliti na najmoprimca
tako da je svejedno tko će fizički tu uplatnicu platit jer će na kraju ipak biti trošak najmoprimca
dal' će se podstanar iskeširat na bankovnom šalteru ili kroz najmaninu meni izgleda poprilično svejedno
tjeranje maka na konca mi se u ovom slučaju čini besavo

Nije svejedno. Nek "gazda" sebi u cijenu ukalkulira sve troškove i nek ja u konačnici platim isti iznos, ali ak netko tvrdi da stan iznajmljuje za 350 ojra, a od mene traži da plaćam pričuvu, to znači da je stanarina u biti, recimo, 370-400 ojra. E, sinek, pa onda odmah u oglasu napiši pravi iznos, ne muljaj da bi privukao više interesenata. I nije svejedno kad se radi o porezu.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 19:21   #83
gleč 2+2 je uvijek 4, moš se postavit na glavu, lupat šakicom i tapšat nogicama pred najmodavcem, ali će tebe neki stan na kraju koštati xx novaca
ne kužim u čem je to ekstra zadovoljstvo što nećeš plaćat pričuvu, ali ćeš plaćat veću najamninu

a kaj se poreza tiče, daj mi pokaži tko to u zagrebu prijavljuje zaradu od najma stana
pod uobičajenim uvjetima podstanar-gazda, a bez dodatnog ukalkuliravanja svih mogućih poreza koji bi teretio najmodavca
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 19:27   #84
može ako dođeš kod mene unajmiti ja kažem sve režije i jednostavno
oš,neš bangladeš
ako oglas glasi 400€+režije znači sve režije
i pričuva i komunalna naknada i smeće ili u cijenu i smeće treba ubrojiti,oni na toplani grijanje

i neznam kak vi ja dobivam potvrde o plaćanju,tako da znam da su platili režije,ljepo ih ubace u kaslić s najamninom jer smo se tako dogovorili
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 20:16   #85
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
gleč 2+2 je uvijek 4, moš se postavit na glavu, lupat šakicom i tapšat nogicama pred najmodavcem, ali će tebe neki stan na kraju koštati xx novaca
ne kužim u čem je to ekstra zadovoljstvo što nećeš plaćat pričuvu, ali ćeš plaćat veću najamninu

u pravu si ti al .....zivcira cinjenica (onako psiholoski gledano) sto se "podrazumjeva" da je pricuva u rezijama i da je to pod normalno i kako bi je podstanar trebao platiti Tako gledajuci onda podstanaru se moze uvaliti i rata otkupa da je plati
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 20:30   #86
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
.....zivcira cinjenica
a fučkaj ga onda
fino ne uzmež stan za (lupam cifre) 250 eur + sve režije uključivo i pričuvu za 150 kn, neg uzmeš stan za 300 bez te pričuve
kaj ja znam, ja uvijek gledam ukupnu količinu novaca

kaj se tiče smislenosti pričuve
u mojoj zgradi u pričuvi je uključeno održavanje lifta (servis kvartalno), održavanje hidranta i vatrogasnih aparata, struja na hodniku, za pogon lifta i za portafon, čistaćica, potrošnja vode za pranje hodnika,...
sad recimo da stanuješ tu na 5 katu bi potpisao izjavu da ćeš isključivo i jedino ulazit kroz prozor i da ti nitko neće dolaziti nekim drugim putem i da ti nikad, nitko neće pozvonit, a ak' se stan vužga da buš svu štetu isplatio iz svog đepa, bez upotrebe hidranta i aparata za gašenje,....?
to je samo primjer do kud cepanje dlakica može otić
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 20:52   #87
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Nije svejedno. Nek "gazda" sebi u cijenu ukalkulira sve troškove i nek ja u konačnici platim isti iznos, ali ak netko tvrdi da stan iznajmljuje za 350 ojra, a od mene traži da plaćam pričuvu, to znači da je stanarina u biti, recimo, 370-400 ojra. E, sinek, pa onda odmah u oglasu napiši pravi iznos, ne muljaj da bi privukao više interesenata.
Slazem se. Osim toga, vec sam jednom (na slicnom topicu) spomenula situaciju kad je pričuva u zgradi u kojoj sam zivjela porasla za 200kn (sa 150 na 350), jer se morala raditi rekonstrukcija lifta. Da sam ja (kao podstanar) plaćala pričuvu, to bi značilo da bi mi rezije porasle za 200kn, sa 700 na 900. A stan sam unajmila po nekoj cijeni i nekim nizim rezijama. Osim toga, u toj situaciji bi vlasnik zapravo trazio od mene da umjesto njega ulazem u zgradu.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 21:41   #88
Cool

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
gleč 2+2 je uvijek 4, moš se postavit na glavu, lupat šakicom i tapšat nogicama pred najmodavcem, ali će tebe neki stan na kraju koštati xx novaca
ne kužim u čem je to ekstra zadovoljstvo što nećeš plaćat pričuvu, ali ćeš plaćat veću najamninu

a kaj se poreza tiče, daj mi pokaži tko to u zagrebu prijavljuje zaradu od najma stana
pod uobičajenim uvjetima podstanar-gazda, a bez dodatnog ukalkuliravanja svih mogućih poreza koji bi teretio najmodavca



Ak ti ne razumiješ u čemu je razlika, ne mogu ti pomoći. Kad smo već kod teme - ne plaćam pričuvu i imam ovjeren ugovor, stanodavac plaća porez, tak da imam pravo na povrat. I sve je bilo ukalkulirano u cijenu, nije bilo naknadnih iznenađenja. I u današnje doba, kad je ponuda stanova (i to ne nekakvih šupa, nego potpuno novih) za iznajmljivanje praktički veća od potražnje, stvarno nema potrebe pristajati na razne nebuloze i perverzije maštovitih ponuditelja, potencijalnih stanodavaca. I nema potrebe za lupanjem nogicama, rukicama ili trešnjom sisicama - kad imam posla s muljatorima, okrenem se i odem, bez puno priče i rasprave. I kad uselim u novi stan, obavezno mijenjam bravu. A stanarinu plaćam prek računa u banci. Potrebe za druženjem s "gazdama" nemam.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#

Zadnje uređivanje Dijete Cvijeća : 15.01.2009. at 21:54. Reason: trollanje
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 21:53   #89
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Ak ti ne razumiješ u čemu je razlika, ne mogu ti pomoći.
ma dobro, tebe veseli, to je sasvim dovoljan razlog
nije financijski smislen, ali je dovoljan
vjerujem da ipak platiš i porez stanodavcu i pričuvu, samo na drugačiji način
ipak ti kaj bi se odricali zarade ne rastu po granama pa ih samo ubereš

ponuda dobrih stanova ipak nije veća od potražnje, jer da je ne bi se svi dobri razgrabili ćim se oglas pojavi
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 21:56   #90
Lightbulb

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
a fučkaj ga onda
fino ne uzmež stan za (lupam cifre) 250 eur + sve režije uključivo i pričuvu za 150 kn, neg uzmeš stan za 300 bez te pričuve
kaj ja znam, ja uvijek gledam ukupnu količinu novaca

kaj se tiče smislenosti pričuve
u mojoj zgradi u pričuvi je uključeno održavanje lifta (servis kvartalno), održavanje hidranta i vatrogasnih aparata, struja na hodniku, za pogon lifta i za portafon, čistaćica, potrošnja vode za pranje hodnika,...
sad recimo da stanuješ tu na 5 katu bi potpisao izjavu da ćeš isključivo i jedino ulazit kroz prozor i da ti nitko neće dolaziti nekim drugim putem i da ti nikad, nitko neće pozvonit, a ak' se stan vužga da buš svu štetu isplatio iz svog đepa, bez upotrebe hidranta i aparata za gašenje,....?
to je samo primjer do kud cepanje dlakica može otić

Održavanje stana (osim sitnih popravaka, tipa mijenjanje žarulja) obaveza je stanodavca.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 22:11   #91
Cool

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ma dobro, tebe veseli, to je sasvim dovoljan razlog
nije financijski smislen, ali je dovoljan
vjerujem da ipak platiš i porez stanodavcu i pričuvu, samo na drugačiji način
ipak ti kaj bi se odricali zarade ne rastu po granama pa ih samo ubereš

ponuda dobrih stanova ipak nije veća od potražnje, jer da je ne bi se svi dobri razgrabili ćim se oglas pojavi

Naravno da platim, ali plaćam cijenu koju je čovjek tražio i koja mi odgovara. On je u to sigurno ukalkulirao željeni profit i zatražio određenu cijenu - kome odgovara, dobro, kome ne, opet dobro. Ali nema nikakvih "začkoljica".

Buduć da imam dosta iskustva u unajmljivanju stanova, znam jako dobro kakva je ponuda stanova na tržištu. A potražnja nije baš tak "luda", osim početkom školske godine. Neki se stanovi mjesecima ne mogu iznajmiti.

P.S.
Mislim da nema potrebe za "spuštanjem", ne znam zakaj te toliko pogađa moje mišljenje?!
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 22:40   #92
nisam nigdje spuštala
ne smeta me tvoje mišljenje, tvoje je takvo, moje je drugačije, ti gledaš jedne stvari, ja druge,.....
samo mi je zabavna matematička nelogičnost, jedino to

mislim da se masa stvari rješava prvenstveno dogovorom
sigurno puno podstanara plaća pričuvu i ne osjeća se izigrano, prevareno,...
i tad isto nema začkoljica jer se sve zna
a meni stvarno ne bi nikakvu ulogu igralo jel' moram dati xx kuna za nešto što se zove pričuva ili nešto što se zove najamnina, na kraju imam toliko manje u novčaniku

sigurno da se neki stanovi ne mogu iznajmit (znam pogledat oglase za stanove i kuće ponekad, ima ih i dan danas u proddaji koji su bili i kad smo mi prije više od 8 god kupovali stan, sigurno je situacija ista kod iznajmljivanja) ali tu je sigurno problem u kvaliteti stanova, lokaciji i nerazumnom apetitu vlasnika za novčekima
to da se novi, kvalitetni i po fer vrijednosti ne iznajme u roku odmah, baš i nije tako
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 12:32   #93
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
kaj se tiče smislenosti pričuve
u mojoj zgradi u pričuvi je uključeno održavanje lifta (servis kvartalno), održavanje hidranta i vatrogasnih aparata, struja na hodniku, za pogon lifta i za portafon, čistaćica, potrošnja vode za pranje hodnika,...
sad recimo da stanuješ tu na 5 katu bi potpisao izjavu da ćeš isključivo i jedino ulazit kroz prozor i da ti nitko neće dolaziti nekim drugim putem i da ti nikad, nitko neće pozvonit, a ak' se stan vužga da buš svu štetu isplatio iz svog đepa, bez upotrebe hidranta i aparata za gašenje,....?
to je samo primjer do kud cepanje dlakica može otić

Situacija iz moje zgrade - nekoliko prostora je u vlasništvu grada Zagreba, i po nekoj osnovi tu žive neki ljudi. Grad Zagreb plaća pričuvu za te prostore. Sve ostale režijske troškove koje smo "nakalemili" na uplatnicu pričuve (stubišna struja, čistačica itd) grad Zagreb NE PLAĆA. I nitko ne zabranjuje, niti može zabraniti tim ljudima da pale svjetlo na stubištu ili takvo što.

To je svinjski od grada, i ne možeš im ništa. Ali situacija je poznata, i upravitelji ju znaju hendlat. Razdvoje uplatnice, šalju jednu gradu za pričuvu, a drugu privatno stanaru (ako se slaže s time, jer ne mora, ja sam ove svoje namolio) za npr.struju.

Kod podstanara bi to izgledalo da se kaže predstavniku "Evo sused ja ću iznajmljivati stan, dajte recite upravitelju da meni na drugu adresu šalju uplatnicu samo za pričuvu, a ovamo neka nastave slati uplatnicu za ostatak, samo struju i čistačicu, to će plaćati podstanari."
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 02:30   #94
sta se tice depozita ili pologa, on sluzi u slucaju ako se nesto osteti u stanu da se popravi a ne kako je neko napisao da se zadnji mjesec podstanarstva netreba platit (odakle nekom to)
candy27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 08:57   #95
Quote:
candy27 kaže: Pogledaj post
sta se tice depozita ili pologa, on sluzi u slucaju ako se nesto osteti u stanu da se popravi a ne kako je neko napisao da se zadnji mjesec podstanarstva netreba platit (odakle nekom to)
Tako je. Za eventualne štete (s kojima se dosad falabogu nisam sreo) i za obavljanje obračuna struje plina i telefona.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 15:53   #96
Ja imam kuću sa 6 stanova i kod mene je pravilo da dođe podstanar i zajedno pregledamo cijeli stan.Jel sve u redu,ispravno i sve radi?-DA!.Ok,Ugovor na 1 godinu i polog 150% od mjesečnog najma koji se vrača kad napuštaš stan.Zajednički djelovi kuće su moja briga(ukoliko ne postoji vandalizam),a tvoja 4 zida,Kakav si stan primio takvog ga moraš i predati.Znači ako je friško pokrečen onda ga moraš pokrečiti kod izlaska i sl.Moja zarada je na osnovu kvadrature stana,a ne da ja nakon godišnje 3500€ moram uložiti 2000€ da bi mogao nekome stan opet iznajmiti.Ako se razbiju ulazna vrata npr. to je na stanarima da se dogovore čija je odgovornost ili djele trošak popravka.ITD.
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 14:11   #97
Stanodavac i podstanari-molim savjet

Prije nekoliko mjeseci moj otzac iznajmljuje stan "na crno" jednoj gospođi,koja u stan dovodi polu gluhu kćer sa svoje dvije male kćerkice,od kojih je jedna također nagluha.Usput,kćer od gospođe je i samohrana majka,a otac djece živi sa svojom majkom i bavi se sakupljanjem praznih boca po kantama od smeća,te se pojavi tu i tamo da mu žena opere robu.
Uglavnom,oni nam ne plaćaju stanarinu redovito,a isto tako ni režije.Do sad su slatkorječivo obećavali da će platiti,ali sad je strpljenju kraj,i želimo da otiđu.
Zna li netko šta će nam se dogoditi kad ugasimo struju i vodu,ili kad promjenimo bravu na vratima,ili kad poskidamo prozore sa stana,ili se sami preselimo u taj stan.
Napominjem da smo ih navrijeme upozorili da moraju izaći ukoliko nam ne plate.
Znam da zvuči židovski sa naše strane,ali ne mogu plaćati njihove račune za struju (kuhanje,grijanje,pranje),dok ja ložim vatru i štedim struju maksimalno,kuham na plin,itd..
Da su nam uredno plaćali do ovog nikad ne bi došlo.Kod nas je živjelo puno ljudi,i sa većinom smo prijatelji i dan danas,i nikad se nismo našli u ovoj situaciji.Ljudi kod nas imaju sve komode,nikad im niko ne ulazi u stan,mogu dovesti koga žele,i slično..
Samo me zanima pristojan način za izbaciti ih,bez tjelesnog nasilja i sličnih neugodnih poteza..
Unaprijed zahvalan.
hardworker is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 18:51   #98
To je poziv na oprez koga se uzima za podstanara.baš i nije da je lova-lova.da je najan legalan i na neodređeno ne bi ih mogao izbaciti dok im nebi našao adekvatan smještaj(oni odlučuju o adekvatnosti).Pošto je na crno možeš ih izbaciti ali postoji rizik da oni dokažu da si ih ti pustio da tu žive.onda im nemreš ništa plus sranje sa državomzbog utaje poreza.Tebi još ide u prilog što nisu plačali režije.Kada ti daju "nešto"para,reci da ne prosi siću nego tražiš da plate sve(što nemaju).Nakon više upozorenja na koje se ogluše isključi im struju.Sila je za tebe najgora varijanta.onda je država na njihovoj strani.Prvi korak probaj s bravom dok nema nikoga.Ako znaju koliko im zakon ide na ruku,nebudu nikad svi izašli.Uvjek će neko ostati u stanu..Pobrini se da uvjek imaš nekog sa sobom kad komuniciraš s njima(tko nije u tvojoj bližoj familiji(svjedok))da nebi bilo:udario gluhu djevojčicu i sl. Suosječam s tobom.Sretno
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 09:44   #99
Hvala ti.Od jučer im je struja off,vidićemo kako će ići dalje.
hardworker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 04:01   #100
mi smo bili prijavljeni na poreznu,ne medutim stanodvci nisu htjeli vratiti polog iako smo stan ostavili u stanju u kakvom smo ga dobili, samo da napomenem nismo imali grijanje kad je zima pocela(grijanje smo dogovorno placali pola pola) i nisu ga htjeli popraviti iako smo platili. i jos su nam ulazili u stan. on je djelatnik policije inace bio. ali se grdno zeznuo sam mi je spomenuo da je ugvoro promijenjen predan na poreznu dakle bez mog dopustenja gdje su zadnju stranicu sa potpisima ostavili jednaku. nakon prijetnje tuzbom(zena odmah ti ces mene u mom stanu tuziti) na osnovu falsifikacije ugovora vratili su kompletnu kaparu. al prijetnja poreznom cini cuda
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:08.