Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2010., 13:05   #81
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Pa nije mi cilj samo položiti nego i znati voziti.
ne može se naštrebat kako vozit. ako nisi za to, nisi i gotovo. ka šta san napisa, nije svako za sve pa tako ni ti očito nisi za vožnju
Landroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 19:36   #82
Quote:
Landroid kaže: Pogledaj post
ne može se naštrebat kako vozit. ako nisi za to, nisi i gotovo. ka šta san napisa, nije svako za sve pa tako ni ti očito nisi za vožnju
Takve misli se polagač vozačkog ispita ipak treba osloboditi. Jako je malo ljudi koji nikako ne mogu svladati vožnju - ja iz svojeg šireg okruženja znam za jedan slučaj i to samo po čuvenju, iz druge ruke. Svi ostali su bili sposobni barem položiti pa makar i ne vozili i ne voljeli vožnju naknadno. Isto tako, mislim da je zgodno što dosta roditelja prakticira svoju djecu poslati u školu odmah po nastupanju, prema zakonu, minimalne dobi - takve stvari se lakše i zabavnije usvajaju dok si svjež i rasterećen. Vožnja auta je dobrim dijelom mehanizirana, automatizirana radnja - nešto poput tipkanja s deset prstiju (jednom kad je svladaš). Govorim o tehnici. Sve ostalo je zabava i umjetnost.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 19:50   #83
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Nije mi čunj otišao u horizontalni položaj, jaaaaaako daleko od toga, koliko sam god mogla vidjeti nije se ni pomaknuo, ali baš ni milimetar s crte Instruktor je jako simpatičan, a ispitivač je bio jako simpatičan sve do trenutka kad mi je rekao da sam pala A vozim auto koji je jako lako voziti, tako da nemam apsolutno nikakvo opravdanje.
Pretpostavljam da paralelno parkiranje radiš po onoj shemi (postoje točne upute sa svakim korakom koje omogućavaju precizno izvođenje). Te upute su inače korisne samo u prvo vrijeme i u idealnim uvjetima poligona i služe samo tome da uspješno svladaš osjećaj za prostornost i važnost upravo preciznosti - tako da ako si srušila čunj, to jest za pad jer je to kao da si udarila auto. No, isto tako, činjenica je da je čitav sistem ispitivanja (s četiri poligonske radnje) prilično apstraktan, utoliko što se koncentriraš samo na to da ih savladaš i prođeš, a ne i na ono što je zapravo stvaran rad (parkiranje sa stvarnim, različito položenim autima itd.). Te poligonske radnje je važno samo usavršiti (možeš ih vježbati svaki dan prije vožnje po gradu ili kad se vratite na poligon). Zapiši si kako ih izvodiš i ponavljaj mentalno postupak. Ali će ti ta vježba i koristiti jer je važno da razviješ osjećaj za finoću prostora i percepciju iz auta (pomaganje retrovizorima, procjene udaljenosti).
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:05   #84
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da paralelno parkiranje radiš po onoj shemi (postoje točne upute sa svakim korakom koje omogućavaju precizno izvođenje). Te upute su inače korisne samo u prvo vrijeme i u idealnim uvjetima poligona i služe samo tome da uspješno svladaš osjećaj za prostornost i važnost upravo preciznosti - tako da ako si srušila čunj, to jest za pad jer je to kao da si udarila auto. No, isto tako, činjenica je da je čitav sistem ispitivanja (s četiri poligonske radnje) prilično apstraktan, utoliko što se koncentriraš samo na to da ih savladaš i prođeš, a ne i na ono što je zapravo stvaran rad (parkiranje sa stvarnim, različito položenim autima itd.). Te poligonske radnje je važno samo usavršiti (možeš ih vježbati svaki dan prije vožnje po gradu ili kad se vratite na poligon). Zapiši si kako ih izvodiš i ponavljaj mentalno postupak. Ali će ti ta vježba i koristiti jer je važno da razviješ osjećaj za finoću prostora i percepciju iz auta (pomaganje retrovizorima, procjene udaljenosti).
poligonske radnje se doslovno mogu naučit i napamet, al stvarno.. tako ih je meni moj instruktor prvi put objasnija i nije bilo (skoro) nikakvih problema.
Landroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 15:23   #85
Sutra polažem vozački, vozim oke i nemam straha u vožnji, tako da ne spadam u onu "skupinu kojih je strah pa možda i nisu za vožnju, pa je bolje da ne voze", kako to neki ovdašnji vole reći.

Međutim, bojim se da će me uhvatit prehebena trema prije ispita, jer me već nešto malo drži. Instruktor mi je rekao da sam oke što se tiče tehnike, praćenja znakova i sl., sranja, no da se ponekad znam zbunit iako znam kako trebam postupit. Nisu to zbunjoze ulijetanja kroz crveno ili oduzimanja prednosti, nego zbunjoze ulaženja u drugoj gdje treba u prvoj, zaboravljanje paljenja žmigavaca i sl.

A da bi pritisak bio i veći, životno mi je potreban automobil zbog posla i obiteljskih potreba, pa me sad to tare još i više.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 15:53   #86
i kako je prošlo generale? kladim se da si prošao
Landroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 19:00   #87
Quote:
Landroid kaže: Pogledaj post
i kako je prošlo generale? kladim se da si prošao
Yap, bilo je odlično, prošao iz prve. Čim sam sjeo u auto nestala je većina treme, jer sam si rekao da nema smisla gristi se, nego lijepo staloženo voziti, pratit znakove, pa što bude.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 11:29   #88
Kad sam prvi put polagao vozački imao sam takvu tremu da su mi se noge tresle i totalno sam zablokirao auto mi se ugasio 2 puta i radio sam bezvezne greške koje na satima vožnje nikad ne bih. Taj sam put pao drugi put, ne znam zbog čega, treme jednostavno nije bilo i položio sam
Frozen fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 12:46   #89
trema je normalna uvijek prije nekog nastupa, ispita...
meni je frka i kad samo vozam s instruktorom...
zato mi je super jer me pokušava kojekako opustiti...jadnik, nije mu lako sa mnom...
a eto, bar će zaradit - po svemu sudeći.....
marrie_vt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:51   #90
Quote:
dadula kaže: Pogledaj post
Sin (21) mi polaže vozački ispit sada već treći puta. Sam mi je priznao da ima toliku tremu i strah da jednostavno skroz zablokira dok mu tip iz komisije sjedne u auto. Ja sam ga iz zafrkancije jos prvi puta pitao hoce li popit apaurin, medjutim sada vec najozbiljnije razmisljam o tome da popije nesto za smirenje prije iduceg ispita. Znam da ta vrsta tableta i voznja ne idu zajedno ali mi se vise i ne calta svaki put po 500kn, a i htio bih da napokon pocne vozit.
Eo ja danas idem 2. put na voznju... i isto me trema neka hvata... Bogme neznam sta da radim ako padnem... a sto je najjace sada je 850 kn po padu!
dadomen7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 18:38   #91
Evo ja jučer roknula drugi put,trema nevjerojatna.Odmah na početku prestrojim se u krivu traku,a prije toga jedva krenem a inace krecem bez problema.Sta je najgore mislim da ce mi slijedeci put biti jos teze jer cu si tek tada utuvit u glavu da moram proc i ne smijem past.A inače na običnim satovima instruktor mi kaže da mogu proć bez problema.Uf ta trema i strah...
cherry sauce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 05:08   #92
Quote:
cherry sauce kaže: Pogledaj post
Evo ja jučer roknula drugi put,trema nevjerojatna.Odmah na početku prestrojim se u krivu traku,a prije toga jedva krenem a inace krecem bez problema.Sta je najgore mislim da ce mi slijedeci put biti jos teze jer cu si tek tada utuvit u glavu da moram proc i ne smijem past.A inače na običnim satovima instruktor mi kaže da mogu proć bez problema.Uf ta trema i strah...

Nemoj se oko toga toliko zamarat.To što si pala ne znači da si loša vozačica ili da si nesposobna za polaganje.Poznajem puno ljudi koji su položili iz drugog ili trećeg puta,a bolji su vozači od nekih koji su iz prve položili.Na ispitu dosta ovisi o tome tko ti je ispitivač i koliko je tolarantan.Nemoj razmišljat previše o greškama ili što će biti ako ne položiš,jednostavno vozi kao da si na satu s instruktorom.A i vrlo moguće da ispitivači postanu tolerantniji nakon što vide da ti je treći pokušaj.

Ja sam iz trećeg pokušaja položio iako sam i prvi put već bio dovoljno dobar da položim iz prve,ali su se neke greške potrefile,a ispitivač baš i nije bio tolerantan.Nije to ništa čudno ni neobično da padneš dva puta.Moraju i HAK i autoškole od nečeg živit.

Samo opušteno i polako i položit ćeš.

Nije to neka velika nauka ni filozofija.

Iako te u potpunosti razumijem,i mene je pogodilo to što sam 2 puta pao i taj vozački mi je bio pomalo stresan kad se gleda sve ukupno,a na kraju se sve to nekako riješi...

Puno bitnije od samog polaganja je da kad položiš budeš odgovorna na cesti i prilagodiš vožnju svojim vozačkim sposobnostima.

Sretno u sljedećem pokušaju.
clansman999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 15:54   #93
Quote:
dadula kaže: Pogledaj post
Sin (21) mi polaže vozački ispit sada već treći puta. Sam mi je priznao da ima toliku tremu i strah da jednostavno skroz zablokira dok mu tip iz komisije sjedne u auto. Ja sam ga iz zafrkancije jos prvi puta pitao hoce li popit apaurin, medjutim sada vec najozbiljnije razmisljam o tome da popije nesto za smirenje prije iduceg ispita. Znam da ta vrsta tableta i voznja ne idu zajedno ali mi se vise i ne calta svaki put po 500kn, a i htio bih da napokon pocne vozit.
Neka se najede bombona i Viagre i zamoli instruktora da mu sjedne u krilo. Imam dobar predosjećaj u vezi toga. :klap:
__________________
šta će mi potpis?
SaintJimmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 08:44   #94
ja polažem za 4 sata prvi puta...trema me pere tako jako da to nije normalno iako sam proslih par dana vozio bez greske xD
na tenutke se uspijem smirit,a na trenutke me tako frče po želudcu da neznam kaj ću
nemogu ni spavat

uff, ako se ne skuliram uskoro nece bit dobro
istipa622 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 19:51   #95
evo me doma...
ovako, dok sma počeo vozit tema me je skroz prošla, ali skrroz skroz...vozio sam 20-ak minuta po gradu,sve lijepo polako pazljivo propustam pjesake zaobilazim sa zmigavcom,provjere radim apsolutno sve po PS, parkiam se kak se spada sve sve sve
na kraju kaže meni ispitivac da nisam poslusao njegovu šutnju i da sam skrenuo lijevo iako je on šutio

ja reko di sam to napavio?
i on meni kakti objasni di je to bilo, uglavnom bile su dvije trake, desna naglo prestaje i vodi desno ,a lijeva vodi ravno, on je sutio ja sam se lijepo prestrojio u lijevu i nastavio vožnju

lopov

uglavnom sad sam se uvjerio da ne znači ako dobro vozis da ces proć jer je prije mene isla jedna cura sta je vec prije 3 puta pala, ovo joj je bilo 4 puta.
uglavnom kad je izasla iz auta nabrojala je 3 DISKRIMINIRAJUCE greske i govorila kako sigurno neće proć...
na kraju je jedino ona i prošla
istipa622 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 13:07   #96
mene je isto bilo užasno strah komisije,i zbog tog straha i treme sam pala 4 puta...onda sam se sjetila da sam negdje nekad pročitala ili čula,kada se nađemo u bilo kakvoj situaciji u kojoj nekog gledamo sa strahopoštovanjem,ili ga se bojimo ili mislimo da je bolji/pametniji/ljepši/bogatiji od nas...trebamo ga zamisliti u nekoj smiješnoj situaciji,jer svi smo mi obični ljudi od krvi i mesa...i tako sam ja svoju komisiju 5.put zamislila u baletnim haljinicama i balerinkama...točno se sjećam,ja čekam sa instruktorom sastrane,a oni prilaze iz daljine prema nama...na vrhovima prstića u svjetloružičastom tilu

i 5.put sam prošla
rainbowhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 14:38   #97
ja polažem za tjedan dana. ostalo mi je još 6 sati vožnje.

inače sam veliki trtaroš i za mene je normalno da sam nervozan i anksiozan i kad za to nemam razloga, a kamoli u stresnoj situaciji.

bit će veselo. već se vidim kako ću zablokirati čim sjednem u auto. neću ga znati ni u paliti.

ah
uzurpator is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 15:10   #98
Prošla sam iz prve, premda je trema koju sam imala bila bila druga po intenzitetu ikad, odmah nakon polaganja stručnog ispita.

Bilo me najviše strah parkiranja (žena, naravno ), a na kraju sam parkirala odlično, a napravila grešku koja mi se inače stvarno rijetko događala - ugasio mi se auto.
Što je najgore, nakon tog gašenja auta sam još više počela paničariti, i stvarno je čudo da nisam nešto kardinalno zajebala....

I da, imala sam zgodnu situaciju s traktorom koji je vozio sa (očito zaboravljenim ) lijevim žmigavcem....
I aj sad ti znaj - ako ga zaobiđem, moguć pad, jel, žmigavac uključen... a ako ne, mogu se tako truckat iza njega još kilometrima, a auta iz suprotnog smjera nema....

Ajmo, što biste vi?
hard-candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 20:21   #99
halo, ekipa.

zaboravio sam se javiti.

položio sam od prve.

trema je bila prisutna u manjoj dozi nego inače prije same vožnje, a kada sam sjeo za volan, skoro pa je i nestala.

opustio sam se i zamislio da nema nikoga u autu i vozio kako ispitivač kaže.

sve u svemu - nekako sam izgurao.
uzurpator is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 21:06   #100
Quote:
uzurpator kaže: Pogledaj post
halo, ekipa.

zaboravio sam se javiti.

položio sam od prve.

trema je bila prisutna u manjoj dozi nego inače prije same vožnje, a kada sam sjeo za volan, skoro pa je i nestala.

opustio sam se i zamislio da nema nikoga u autu i vozio kako ispitivač kaže.

sve u svemu - nekako sam izgurao.
Bravo, čestitam!

A sada, što više prakticiraj vožnju ako imaš mogućnosti za to.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:36.