Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2022., 23:55   #1
Vrapci, od kljuna do repa

Ima nas koji po balkonoma ili negdje drugdje hranimo vrapce kuhanom rižom, razmrvljenom palentom, kruhom, nekim zrnjem ... pa evo teme o vrapcima (lat. Passeridae) i redu vrapčarki (Passeriformes).

Izvrstan članak o vrapcima u ruskoj kulturi:

snz74.ru/Proklete ptice: zašto su se Rusi bojali vrabaca

""U Rusiji se prema vrapcu često postupalo s prezirom. Ovaj stav prema ptici bio je povezan s legendama koje su nastale nakon usvajanja kršćanstva. Zbog svojih postupaka tijekom Kristova raspeća, vrabac se smatrao prokletim.

Prema autorima publikacije “Legende i mitovi o životinjama” (sastavila Victoria Chasnikova), vrabac nikada nije igrao pozitivnu ulogu u drevnim narodnim legendama i ruskom folkloru. Prema narodnim vjerovanjima, u vrapcu se mogao useliti zao duh, koji je vragu donosio novac. Osim toga, mnogi znakovi povezani s ovom pticom također imaju negativnu konotaciju. Na primjer, vjerovalo se da vrabac koji cvrkuće i leti iznad glave donosi nesreću. Vrabac koji ulijeće kroz prozor doživljavao se kao preteča velike nevolje. Najčešće je to ukazivalo na skoru pojavu pokojnika u kući.

Štoviše, u Kijevskoj oblasti i u nekim južnim ruskim pokrajinama noć 1. rujna nazivali su "vrabac". U to vrijeme nestali su svi vrapci, koji su se skupili na jedno mjesto, gdje ih je vrag, koji je neka vrsta "gazde" nad vrapcima, prebrojavao....

Zašto je vrabac kažnjen

Legenda o vrapcima pojavila se u narodu već u kasno kršćansko doba. Prema ovoj legendi, mnoge su ptice nastojale odvesti svoje progonitelje dalje od mjesta gdje se skrivao Isus Krist, a samo je vrabac svojim piskavim cvrkutom pokazao na to mjesto. Štoviše, kako stoji u publikaciji “Na postanku svijeta. Ruske etiološke priče i legende ”(sastavili G. Kabakova i O. Belova), vrapci su uslužno donosili čavle krvnicima koji su razapinjali Krista. Također, u trenutku kada je Spasitelj već bio na križu, golubovi su, želeći prekinuti njegovu patnju, gukali: "Umro je, umro je!", a vrapci su, naprotiv, ponavljali: "Živ, živ!", i, okrenuvši se Isusu, zajedljivo zacvrkutali: "Strpi se, strpi se!"

Od tada, kako su vjerovali Rusi, vrabac spada u kategoriju ukletih ptica. Prema drevnoj legendi, tijekom izbora ptičjeg kralja, ptice su mu vezale šape za zlodjela koja je počinio. Zato vrabac ne hoda, već se kreće malim skokovima. Prema drugoj verziji, sam Gospod je na ovaj način kaznio vrapca. Nije iznenađujuće da se u većini kršćanskih zemalja vrabac smatra nečistom pticom, a njegovo je meso zabranjeno jesti. U Rusiji je još jedan znak "nečistoće" vrapca bila njegova nespremnost da poštuje Blagovijest: samo vrabac gradi gnijezdo na ovaj dan...""

nastavak
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2022., 00:02   #2
nastavak

""Druga strana medalje

Međutim, ova priča ima i drugu stranu. Zapravo, ne može se nedvosmisleno reći da su Rusi obdarili vrapca isključivo negativnim osobinama. Ova ptica nikada nije bila naglašena dobrica, ali je imala neke korisne osobine. Nisu uzalud još uvijek u narodu popularne poslovice i izreke: “Starog vrapca ne prevariš ni na kukolj”, “I vrabac ima srce”, “I vrabac na mačku cvrkuće”, “ Bolje vrabac u ruci nego pijetao na krovu.” Unatoč činjenici da je vrabac, obdaren muškim simbolima, najčešće prikazivan kao neugledni "dječačić u sivom armenskom kaputu", u plesnim plesovima vrabac je predstavljen kao neka vrsta odvažnog ljubavnika, zavodnika i veseljaka. Osim toga, u narodnim pričama muževi junakinja često su se pretvarali u vrapce. Da, i u svadbenim obredima i pjesmama mladoženja se uspoređivao s vrapcem. Štoviše, vjerovalo se da ako vrabac napravi gnijezdo na krovu, tada će uskoro biti vjenčanje u toj kući.""
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2022., 08:31   #3
Redovno hranim ptičice sa mljevenom kukuruzom, kruhom, starom rižom (kuhanom)....
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2022., 12:43   #4
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Redovno hranim ptičice sa mljevenom kukuruzom....
Dobro zvuči ... kako je melješ, koja veličina tog mljevenog?
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2022., 13:18   #5
A čuj, u neka mračna doba su i mačke spaljivali (ako su bile crne, recimo).
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2022., 17:08   #6
Meljem kukuruz na neki stari mlinček iz kafića/trgovine! A i 3-4 micemace navrate
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2022., 10:15   #7
Ovo boldano mi izgleda nevjerojatno, pa oni su tako sitni a pernati, kako tu može biti mesa za roštilj. Jel netko zna više:

""Državni neprijatelji

Kada je pre pedesetak godina na čelo Kine došao Mao Cedung, uvrstio je vrapce, uz muve, komarce i pacove, među najveće štetočine. Osamnaest miliona ovih ptica stradalo je pre nego što su naučnici ubedili Maoa da su sićušne ptice pre korisne nego štetne. Danas vrapci u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu, imaju novog neprijatelja – roštilj. Naime, uz pivo, prava poslastica su ražnjići od vrapca. Zabrane postoje, ali niko se na njih i ne osvrće.""

danas.rs/beograd/ptica-koja-je-opstala-jos-samo-na-suveniru
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2022., 23:25   #8
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Ovo boldano mi izgleda nevjerojatno, pa oni su tako sitni a pernati, kako tu može biti mesa za roštilj. Jel netko zna više:

""Državni neprijatelji

Kada je pre pedesetak godina na čelo Kine došao Mao Cedung, uvrstio je vrapce, uz muve, komarce i pacove, među najveće štetočine. Osamnaest miliona ovih ptica stradalo je pre nego što su naučnici ubedili Maoa da su sićušne ptice pre korisne nego štetne. Danas vrapci u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu, imaju novog neprijatelja – roštilj. Naime, uz pivo, prava poslastica su ražnjići od vrapca. Zabrane postoje, ali niko se na njih i ne osvrće.""

danas.rs/beograd/ptica-koja-je-opstala-jos-samo-na-suveniru

Ptice veličine vrapca su specijalitet u Italiji, carina je više puta ulovila Talijane sa punim bunkerima ptica pjevica koje su ulovili u Hrvatskoj i drugim državama Balkana.

Stravični razmjeri pokolja ptica pjevica na Balkanu

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/...lkanu-20130812


Ilegalan biznis vrijedan milijune eura: ‘Gosti su bogati Talijani, plaćaju 8.000 kuna za vikend‘

https://www.jutarnji.hr/vaumijau/akt...9#&gid=1&pid=2

http://www.ptice.info/teme/517/

https://carina.gov.hr/vijesti/otkriv...rsta-ptica/781

https://carina.gov.hr/vijesti/na-ci-...483?impaired=0

https://carina.gov.hr/vijesti/sprije...ada-ptica/8055

https://carina.gov.hr/vijesti/otkriv...sta-ptica/1274
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2022., 06:09   #9
Vjerojatno jedna od najmanje ugroženih ptica po pitanju opstanka vrste. Životi pojedinačnih ptica su druga priča, i to se događa masovno, ali vrsta je dobro prilagođena i ima dobre uvjete za opstanak.
Male ptice su normalno ugrožene od životinjskih predatora, i to za sada možemo ostaviti sa strane, jer su predatori u pravilu puno više ugroženi kad je u pitanju opstanak vrsta.
Ljudi su se tu pokazali kao masovni, vrlo utjecajni predatori, na što ovdje ukazujete.
A drugi veliki faktor koji utječe masovno na gotovo sve vrste i ima veliki utjecaj i na tu vrstu je uništavanje staništa, za što su također odgovorni ljudi.
Dakle ljudi kao vrsta mogu s razvojem svijesti promijeniti ponašanje kad je u pitanju izravno ubijanje - tako da odustano od toga, i istovremeno bolje shvatiti važnost staništa, njihove veličine, raznolikosti i povezanosti. Toga su svjesni mnogi biolozi, šumari i ljudi koji nisu u takvim strukama ali im je svijest takva i skloni su očuvanju prirode .
Ubijanje i uništavanje su posljedica takve razine svijesti i loše djeluje na svijest pa je to "začarani krug", ali razvoj svijesti ide prirodno na bolje i čovjek normalno želi napredovati pa s vremenom pronađe obrasce ponašanja s kojima se osjeća bolje i u većem skladu sa svojom prirodom.
To je pitanje razvoja svijesti čovječanstva.
Svijet ostaje na mladima a oni će djelovati na višim razinama svijesti i pronaći će bolje obrasce ponašanja i uređenja društva.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 17:00   #10
Ruski pisac Ivan Turgenjev ima proznu pjesmu o vrapcu, google prijevod:

""Vrabac (pjesma u prozi)

Vraćao sam se iz lova i šetao alejom parka. Pas je trčao ispred mene.
Odjednom je usporio i počeo puzati, kao da osjeća divljač pred sobom.
Pogledao sam duž staze i vidio mladog vrapca sa žutom bojom oko kljuna i dolje na glavi. Pao je iz gnijezda (vjetar je snažno tresao drvoredne breze) i sjedio nepomično, bespomoćno raširivši svoja jedva iznikla krila.
Moj mu se pas polako približavao, kad odjednom, strmoglavivši se s obližnjeg stabla, stari crnoprsi vrabac pade kao kamen pred samu njegovu njušku - i sav raščupan, izobličen, s očajničkim i sažalnim cviležom, dvaput skoči u smjeru njegovih usta sa širokim zubima.
Hitao je spasiti, zaklonio je svoje potomstvo sobom ... ali cijelo mu je malo tijelo drhtalo od užasa, glas mu je podivljao i promukao, skamenio se, žrtvovao se!
Kakvim mu se golemim čudovištem pas činio! A ipak nije mogao sjediti na svojoj visokoj, sigurnoj grani... Odatle ga je izbacila sila jača od njegove volje.
Moj Trezor je stao, ustuknuo... Navodno, i on je prepoznao ovu moć.
Požurio sam pozvati posramljenog psa - i povukao se, s poštovanjem.
Da; nemojte se smijati. Bio sam zadivljen tom malom junačkom pticom, njenim ljubavnim porivom.
Ljubav je, mislio sam, jača od smrti i straha od smrti. Samo ona, samo ljubav čuva i pokreće život.""

culture.ru/vorobei-stikhotvorenie-v-proze
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2022., 11:43   #11
jel ptica ptica?
a jel vrabac u ru ili primjerice au
kaže nekej drugo nego živ, živ?
a kad smo već kod rusa, eto si sam na koncu najbolje njihovo istaknul.
a najgore, od pojedinaca, ističe realnost dvi tisuće odavle.
Samostrel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2022., 11:27   #12
Quote:
Samostrel kaže: Pogledaj post
jel ptica ptica?
a jel vrabac u ru ili primjerice au
kaže nekej drugo nego živ, živ?
a kad smo već kod rusa, eto si sam na koncu najbolje njihovo istaknul.
a najgore, od pojedinaca, ističe realnost dvi tisuće odavle.


Najnoviji rezultati genetskih istraživanja: naši vrapci potječu iz Australije!

""Vrapčarke su s više od 6.000 vrsta najveći red u razredu ptica, a uključuju i poznate ptice poput kardinala, američke grmuše, plave šojke i vrapca. Vrapčarke čine više od 60 % svih pernatih ljepotica poznatih čovječanstvu.
Iako se mnogo toga zna o ptičjem pjevu, ritualima parenja i anatomiji ptica, podrijetlo vrapčarki nije u potpunosti razjašnjeno, a bitno je za određivanje razvoja različitih vrsta ptica, kao i njihovog međusobnog odnosa. Prema najnovijem istraživanju, slatki carić u vašoj kućici za hranjenje ptica ima davno zaboravljenog pretka – Australca starog oko 47 milijuna godina!.

Prethodne hipoteze o evoluciji i raznovrsnosti vrapčarki tvrdile su da one potječu iz Južne Amerike. Sada je u centru promatranja nova slika podrijetla ptica starog svijeta, kao i načina njihove selidbe na koju su utjecali promjena klime, masovno izumiranje ili kolonizacija novih kontinenata. Istraživači su proveli testiranje genoma koristeći se tehnologijom koja prije 10 godina nije postojala. Analizirali su DNK podatke 137 porodica ptica vrapčarki, a neki od muzejskih uzoraka koje su istraživači koristili stari su i do 100 godina....

Koristeći se genomskim podacima, kao i znanjem o promjenjivoj Zemljinoj povijesti kada su kontinenti bili bliži jedni drugima, tim istraživača otkrio je da je povijest bila glavni čimbenik u evoluciji vrapčarki. „Velik broj ljudi smatrao je da su čimbenici koji su uzrokovali kretanje ptica bili radijacija, povećanje broja i klimatske promjene“, rekla je biologinja Rebecca Kimball. „Dokazali smo kako su male šanse da je to bio razlog.“ Braun tvrdi kako je povijest evolucije ptica vrapčarki, kada su se selile i kada su se počele razlikovati, uvelike oblikovala Zemljina povijest. „One su bile putnici na dijelovima planeta, a povijest planeta odlučila je kada i kamo će se seliti.“""

ekovjesnik.hr/sezdeset-posto-vrsta-ptica-potjece-iz-australije
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2022., 11:53   #13
da, vidiš,
i od svih jezika, baš naški izabraše, :ha:
Samostrel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 14:48   #14
istra24.hr/gdje-su-nestali-vrapci-petra-culig-iz-udruge-biom-otkriva-tajnu-suzivota-ljudi-i-ptica-u-gradovima

Smanjenje populacije vrabaca u Puli, navode da je razlog gubitak povoljnih mjesta za gnježđenje

""Što se dogodilo s vrapcima, zašto su se odselili, jesu li za to možda krivi čvorci koji su zadnjih godina zaposjeli gotovo sve gradske drvorede? ... Vrapci se gnijezde u dupljama i rupama koje pronađu, a kako su evolucijski povezani s ljudima tako su oduvijek tražili otvore na kućama za gradnju gnijezda. Danas se gradnja "modernizirala" te ne ostavlja prostora za suživot s pticama - barem ne namjerno.Uz ovu izravnu prijetnju, vrapci i druge male ptice suočeni su i s neizravnim prijetnjama kao što su manjak kukaca ili klimatske promjene, napominje suradnica Bioma.""
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.