Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2010., 16:56   #1
Problem sa policajcem

Pozdrav svima

Danas sam imao dva neugodna susreta s jednim te istim policajcem u Osijeku. Stajao sam na semaforu čekajući zeleno svjetlo. Uzeo sam mobitel u ruke da vidim koliko je sati, staje policajac u automobilu pokraj mene i kaže da ga sljedim do prvog parkinga. Tako sam i napravio. Nakon što sam mu dao dokumente, rekao je da me zaustavio zbog razgovora na mobitel za vrijeme vožnje!? Stajao sam na crvenom na semaforu i samo pogledo koliko je sati. Reko dobro. Napiše mi 500 kn kazne. Zatim, ne radi mi lijevi far na autu (kad sam kretao od kuće radio je, vjerojatno je pregorila žarulja tokom vožnje), paf još 700 kn (nisam siguran jel treba sad po zakonu biti upaljeno svjetlo na automobilu po danu ili samo za vrijeme zimskog računanja vremena). Gleda papire od automobila (napominjem da sam kupio automobil prije tjedan dana te da još nisam prepiso na sebe i platio porez), gospodine zakasnili ste sa plačanjem poreza, rok vam je tjedan dana (a na kupoprodajnom ugovoru lijepo piše 14 dana). Gleda snagu vozila, 90Kw, ja imam 23 godine, mladi ste vozač, ne smijete voziti ovaj automobil!? Ja položio 2004. godine vozački, jedino što me kačilo je onaj zakon na 2 godine probne vozačke i to za 1 dan me zakačilo. Napiše mi i tu kaznu. Pa mi počeo zaj... zbog broja na tablici (uglavnom, stari vlasnik je tražio posebnu tablicu sa posebnim brojevima da mu izrade). Nakon svega toga, "pušta" me sa 3 kazne i kaže, pazite kako vozite taj automobil i onak bezobrazno se nasmije. Odem ja na posao. Nakon 4 sata, nađem se sa šefom ispred Bille da mu prebacim robu u njegov automobil koju sam pokupio u trgovinama zbog neispraven deklaracije. Skužim tog istog policajca kako podiže novac sa bankomata u sklopu Bille. Kažem šefu ajmo okolo, ovaj me danas zaustavio i napiso mi more kazni, da me opet ne gnjavi. Dok smo nas dvojica prebacivali robu iz jednog u drugi auto, evo gospodina sa početka priče kod nas dvojice. Dobar dan, dobar dan, šta vi to radite. Mi mu ljepo objasnimo da prebacujemo robu koja se vrača proizvođaču zbog neispravne deklaracije, te moj šef mu pokazuje ovjerene papire koje sam dobio prilikom otpisa robe u trgovačkim centrima. Ali ovaj ne želi ni čut o ikakvim papirima. Problem je što ja kod sebe nemam papire od robe koja je u mom autu, a prije nego se on pojavio, papire sam predao svom šefu. Uzo nam je osobne, popisao nas, i meni rekao da sam mu odma bio sumnjiv kad me zaustavio zbog mobitela, tako mlad a vozi mercedes, još tablice koje su na njemu, vamo tamo. Reko mi je kao da će me opet uhvatit i evo sad me uhvatio u švercanju ukradene robe. Još me izvrijeđo i rekao mi da sam mafijaš, da sam rano počeo sa takvim stvarima i da mi je mjesto iza rešetaka, a da će to biti jako brzo. I na kraju da očekujem poziv na sud na kućnu adresu.
Meni je prekipilo, ali suzdržavo sam se da mu išta kažem da ne bi završio u postaji još, da si ne navučem još problema.
Došao sam kući sa tri velike kazne, za koje smatram da nisam kriv + ovo na kraju dana. Jedino što imam od njegovih podataka je broj značke koji je upisan na kaznama koje mi je danas napisao. Šta Vi mislite o svemu ovome? Šta mi je najpametnije da napravim u ovakvoj situaciji? Ja ga želim tužiti zbog svega što mi je napravio danas, ali ne znam kako da sastavim tužbu niti kome da ju uputim. Vozim evo već 6. godinu i do sada nikakav prekršaj nisam imao, baš ništa. Sve do danas.
Svaki savjet je dobrodošao
gogo208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 17:09   #2
nemam savjet sam imam dobre vibre i zelim ti reci puno srece sa time, ima da ga tuzis il nesto nemoj odustat, tak nekak bezobrazno mislim svasta,imas tjkedan dana da se zalis il kaj vec i zali se
idi vec sutra i trazi mu nadredenog i sve mu ispricaj,ak je covjek posten onda ce se sve rijesit ok ak nije adio mare
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 17:16   #3
Ako se želiš žaliti, najjednostavnije je da napišeš predstavku PU osječko-baranjskoj, naslovljenu na načelnika PU i u njoj objasniš čime si nezadovoljan u postupanju policijskog službenika. Naravno, obavezno napiši datum kada se to dogodilo i broj značke policajca. To će biti dovoljno.
frida31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 18:54   #4
NE PISI SAM ZALBU ,,imam puno iskustva sa zalbama i policijom,,
odvjetniku odi,,,ja mu dam 50E i rjesi u vecini slucajeva,,a ti daj koliko mozes
goran07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 19:28   #5
Hahahahaha, koja legenda od policajca !!!!!
Da su bar svi ko ovaj, ne bi bilo mobitela u vožnji i sličnih sranja...
sveti_petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 19:28   #6
Quote:
gogo208 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
..........
Svaki savjet je dobrodošao
imaš 8 dana za prigovor ako misliš da nisi kriv.. u 2 primjerka nadležnoj postaji i super.. mislim, nisi kriv jel da.

Quote:
frida31 kaže: Pogledaj post
Ako se želiš žaliti, najjednostavnije je da napišeš predstavku PU osječko-baranjskoj, naslovljenu na načelnika PU i u njoj objasniš čime si nezadovoljan u postupanju policijskog službenika. Naravno, obavezno napiši datum kada se to dogodilo i broj značke policajca. To će biti dovoljno.
nezadovoljan je što je dobio kazne? dobro da to pošalje poštom jer bi mu se isti taj načelnik sjetio obitelji

Zadnje uređivanje File : 23.04.2010. at 20:23.
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 22:58   #7
Quote:
sveti_petar kaže: Pogledaj post
Hahahahaha, koja legenda od policajca !!!!!
Da su bar svi ko ovaj, ne bi bilo mobitela u vožnji i sličnih sranja...
Čekaj malo,jesi ti procitao uvodni post ,cini mi se da nisi!?Covjek je lijepo napisao da je stao na semaforu na crvenom i pogledao koliko je sati kakav mobitel u voznji i slicno!?
Ovom policajcu bi bilo pametnije da lovi one divljake sa bmw i sinove velikih gazdi ali malo sutra tamo se ne smije dirati nego treba obicne ljude hebati u mozak i maltretirati sa ovakvim glupostima.Mislim svasta
__________________
Ne plači za onim što nemaš već ostavi druge da plaču što nemaju tebe !
Za svijet si samo netko a za nekoga si cijeli svijet !!!
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 23:18   #8
Ova tema me sjetila jedne zgode. Mjesto radnje, isto Osijek prije jedno 3 god.. Vozim se ja sa prijateljem u autu, zapravo on vozi. Stao kod kina na kolni ulaz Sveuč. knjižnice, upalio sva 4 i otišao odnijeti unutra fascikl. Ja sjedim unutra, vraća se on za 2 min. kad ono hop iza drveta najobičniji (na čin mislim) policajac:
"Parkir'o si na kolni ulaz, kazna 500kn."
Prijatelj odgovora: "Ma čovječe nisam parkirao, zaustavio sam se evo samo da nešto odnesem 'de me pusti".
Policajac: "A ne mogu, jedino ako sad odem na kavu, može 200kn za kavu?" Ja sjedim i cerim se k'o blesav.
Prijatelj odgovara: "Nema problema, samo da izvadim novčanik." Vadi on nešto crno kožno, otvara, policajac gleda, sve mu se oči cakle, kad ono sjevne značka "GOSPODARSKI INSPEKTOR".
Policajac: "Joj gospodine (sad smo odjednom na "vi" ), izvinite, nisam ja... Ono za kavu, ma to je šala. Slobodno idite, nisam ja ništa..." A dok to govori sve korača unatrag dok leđima nije došao do drveta, zabio se, i zamaglio iza njega. Ja se sad već na glas smijem, smije se i prijatelj.

Eto prijatelja "spasila" značka, a bio je 100% u pravu. Namjerio se na njega "profesionalac" kao i na gogu208.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 08:57   #9
Quote:
damir1976 kaže: Pogledaj post
Ovom policajcu bi bilo pametnije da lovi one divljake sa bmw i sinove velikih gazdi ...
Pametnije? Od četiri napisane kazne, eventualno može pobijati onu o mladom vozaču i pretovaru robe. Ostale dvije su 100% korektne. Po tebi izgleda da je problem samo u tome što se namjerio na tipa u mercu, a ne u bemveu.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 16:04   #10
Quote:
damir1976 kaže: Pogledaj post
Čekaj malo,jesi ti procitao uvodni post ,cini mi se da nisi!?Covjek je lijepo napisao da je stao na semaforu na crvenom i pogledao koliko je sati kakav mobitel u voznji i slicno!?
Ovom policajcu bi bilo pametnije da lovi one divljake sa bmw i sinove velikih gazdi ali malo sutra tamo se ne smije dirati nego treba obicne ljude hebati u mozak i maltretirati sa ovakvim glupostima.Mislim svasta
prekršaj je prekršaj
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 17:39   #11
Quote:
gogo208 kaže: Pogledaj post
Uzeo sam mobitel u ruke da vidim koliko je sati, staje policajac u automobilu pokraj mene i kaže da ga sljedim do prvog parkinga. Tako sam i napravio. Nakon što sam mu dao dokumente, rekao je da me zaustavio zbog razgovora na mobitel za vrijeme vožnje!? Stajao sam na crvenom na semaforu i samo pogledo koliko je sati. Reko dobro. Napiše mi 500 kn kazne.
Ako je istina to što tvrdiš onda je glupo da te kazni zbog toga. Mada, ništa mu se ne može prigovoriti jer je postupio po zakonu koji kaže da "vozač za vrijeme vožnje ne smije upotrebljavati mobitel niti druge uređaje..."..e sad jel vožnja uključuje i stajanje na semaforu pojma nemam.

Quote:
gogo208 kaže: Pogledaj post
Zatim, ne radi mi lijevi far na autu (kad sam kretao od kuće radio je, vjerojatno je pregorila žarulja tokom vožnje), paf još 700 kn (nisam siguran jel treba sad po zakonu biti upaljeno svjetlo na automobilu po danu ili samo za vrijeme zimskog računanja vremena).
Ovo ne kontam. Jesi kažnjen za neispravno svitlo il za nekorištenje svitala? 700 kn?

Inače, ta kazna za prigorenu žarulju mi je jedna od debilnijih.
Opomena ok (uz određenu potvrdu da je u razumnom roku kvar otklonjen..kažem u razumnom roku, jer s novim tehnologijama u pojedinim današnjim autima ni žarulju više nije lako prominit..mora se ići u servis..xenon..radon..blabla), al novčano kažnjavanje?? Čemu? Pola je starih policijskih Golfova IV vozilo s prigorenim svitlima. Mislio sam da će se stvar prominit s novim Octaviama, al je i dalje praksa ostala ista. Često voze s prigorenim žaruljama.
Quote:
gogo208 kaže: Pogledaj post
Gleda snagu vozila, 90Kw, ja imam 23 godine, mladi ste vozač, ne smijete voziti ovaj automobil!? Ja položio 2004. godine vozački, jedino što me kačilo je onaj zakon na 2 godine probne vozačke i to za 1 dan me zakačilo. Napiše mi i tu kaznu.
Na ovo se žali. To mu ne prolazi.

Quote:
gogo208 kaže: Pogledaj post
Uzo nam je osobne, popisao nas, i meni rekao da sam mu odma bio sumnjiv kad me zaustavio zbog mobitela, tako mlad a vozi mercedes, još tablice koje su na njemu, vamo tamo. Reko mi je kao da će me opet uhvatit i evo sad me uhvatio u švercanju ukradene robe. Još me izvrijeđo i rekao mi da sam mafijaš, da sam rano počeo sa takvim stvarima i da mi je mjesto iza rešetaka, a da će to biti jako brzo. I na kraju da očekujem poziv na sud na kućnu adresu.
On ti može napisati prekršajni nalog, evidentirati te i proslijediti na sud, al nema ti pravo pametovati. To nije njegov posa.

Nije njegova briga ko šta vozi i s koliko godina ima li ili nema uvjeta ili mogućnosti za takvo što. Povrh svega nema te pravo omalovažavati i etiketirati bez ikakavih osnova i dokaza (pa ni s dokazima).
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 17:56   #12
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=66504
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 19:34   #13
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
prekršaj je prekršaj
Tocno
ali postoji i opomena za neki laksi prekrsaj zar ne!?
__________________
Ne plači za onim što nemaš već ostavi druge da plaču što nemaju tebe !
Za svijet si samo netko a za nekoga si cijeli svijet !!!
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 19:48   #14
Pročitaj link koji sam ti postavio. Policija itekako koristi Zakon o prekršajima. Jer im ne može nitko ništa.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 19:53   #15
Kad dobiješ poziv za sud, odi i sve objasni sudcu. Ako te kazni i sud, piši žalbu. Na kraju će biti pojeo vuk magare. Nemoj se zamarati previše s tim.
divlja zvjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 20:26   #16
Quote:
divlja zvjer kaže: Pogledaj post
Kad dobiješ poziv za sud, odi i sve objasni sudcu. Ako te kazni i sud, piši žalbu. Na kraju će biti pojeo vuk magare. Nemoj se zamarati previše s tim.

Ti ne čitaš text s linka:

"Suhoparnim pravnim rječnikom rečeno, u slučaju kad ovlašteni tužitelj (porezni ili devizni inspektor, policajac ili bilo koji 'ovlašteni tužitelj') izda obvezni prekršajni nalog (čl. 239. Prekršajnog zakona), a okrivljenik uloži prigovor, provodi se žurni postupak (čl. 221.) u kojem sud, ako okrivljenika smatra krivim, donosi presudu protiv koje nije dopuštena žalba."
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 20:30   #17
na sve se može žalit.
divlja zvjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 20:51   #18
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/329374.html

Sadržaj žalbe

Članak 193.

(1) Žalba treba sadržavati:
1. oznaku presude protiv koje se podnosi,
2. osnove za pobijanje presude,
3. obrazloženje žalbe,
4. prijedlog da se pobijana presuda potpuno ili djelomično ukine ili preinači,
5. Ime i prezime podnositelja žalbe i njegov potpis
(2) Sud će odbaciti žalbu za koju ne može utvrditi na koju se presudu odnosi ili tko je podnositelj.
(3) Ako žalba ne sadrži potpis podnositelja, pozvat će se podnositelj da je potpiše u roku od 8 dana, a ako to ne učini, žalba će se odbaciti.
(4) Žalbu koja ne sadrži druge podatke iz stavka 1. ovoga članka sud će uzeti u razmatranje.
(5) U žalbi se mogu iznositi nove činjenice i novi dokazi samo ako te činjenice i dokazi nisu postojali u vrijeme prvostupanjskog postupka ili ako podnositelj žalbe za njih nije znao.

Osnove zbog kojih se presuda može pobijati

Članak 194.

Presuda se može pobijati zbog:
1. bitne povrede odredaba prekršajnog postupka,
2. povrede materijalnog prekršajnog prava,
3. pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja,
4. odluke o prekršajnopravnim sankcijama, oduzimanju imovinske koristi, troškovima prekršajnog postupka i imovinskopravnom zahtjevu.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 21:10   #19
Quote:
damir1976 kaže: Pogledaj post
A dobro da znam,ubuduce nesmijem imati mobitel uopce u ruci kad auto stoji...
Auto mora biti u vožnji, tj. kretati se da bi postojao prekršaj. Pogledaj čl. 196. st. 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.


Quote:
damir1976 kaže: Pogledaj post
... problem je sto se ne kaznjavaju divljaci koji obicno voze bmw audi mercedes i obicno su sinovi nekih tajkuna i mafijasa...
Najveći problem je što svi vide tuđe prekršaje, a ne svoje. Često zaustavimo nekoga u prekršaju i dok postupamo s njim, on pokaže na nekog drugog koji čini prekršaj i pita zašto ne kaznimo njega. Na žalost, nismo svemoćni. Bez obzira što pričaju.


Quote:
damir1976 kaže: Pogledaj post
Tocno
ali postoji i opomena za neki laksi prekrsaj zar ne!?
Postoji upozorenje, ali nije obavezno, nego policajac sam odlučuje hoće li biti dovoljna ta mjera.


Quote:
@mstaff kaže: Pogledaj post
... Da ti je kojim slučajem pokazao nekom gestom da spremiš telefon,vjerujem da bi mu zahvalio,a ovako ga mrziš....(i sve druge drotove)...
Ako bi ti tako postupio, svaka ti čast. Obično ljudi više pljuju po nama kad ih pustimo, jer smo ih zaustavili bez veze i sl. Isprobano. Bolje deknuti prekršitelja, pa da se ima na što žaliti.


Quote:
trooly kaže: Pogledaj post
Pročitaj link koji sam ti postavio. Policija itekako koristi Zakon o prekršajima. Jer im ne može nitko ništa.
Policija nije donijela zakon, ali ga je dužna provoditi. Nema nam tu tko što.


Quote:
trooly kaže: Pogledaj post
... "u slučaju kad ovlašteni tužitelj... izda obvezni prekršajni nalog..., a okrivljenik uloži prigovor, provodi se žurni postupak... u kojem sud, ako okrivljenika smatra krivim, donosi presudu protiv koje nije dopuštena žalba."
Prigovor je već sam po sebi nekakav oblik žalbe ako se građanin ne slaže s prekršajem koji mu se stavlja na teret, zar ne? I onda sud (koji je potpuno odvojeni dio vlasti) određuje konačnu kaznu. Znam da bi hrpi ljudi bilo lakše da ima jedno 20 mogućnosti na žalbu, ali srećom nema.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 21:16   #20
@drot

slažem se. Sabor ga je izglasao, policija ga provodi. Policija nema ništa s nakaradno sročenim Zakonom.

Nadalje, replicirao sam kolegi forumašu kji misli da se na SVE može žaliti. Pa sam izbacio stavke zakona na što se samo može žaliti. Tek da ne blesa i ne dovodi u zabludu ostale forumaše.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:48.