Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2010., 14:38   #61
Quote:
krnk kaže: Pogledaj post
U Slavoniju a što je sa Bosnom i Dalmacijiom prije intervencija Rima ?
tko su, što su i odakle dolaze? kada po tebi dolaze u dalm i bosnu? otkuda poveznica sa sv. spasom? gdje i kada osnivaju/preuzimaju samostane i crkve?

po meni ova priča o bazilijancima i sv. spasu je nebuloza... ako su ikada i bili tamo, sumnjam da je to bilo prije odlaska turaka...
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 15:39   #62
Quote:
Timurlenk kaže: Pogledaj post

da li je, po vašem mišljenju, uopće moguće da se otkrije neki novi izvor ili dokument, ili spomenik, koji bi bio toliko značajan poput Baščanske ploče. Neki novi De administrando imperio, Mletačke ili franačke kronike, pa i originalne hrvatske? Ima li nade da se otkrije još štogod?
Upravo čitam roman "Zbirka otrova" Gorana Tribusona. On piše:

"Po njima su se naši pređi već u desetom stoljeću zalijetali do Amerike, što bi se lako dokazalo da se nisu zagubili brodski dnevnici pisani glagoljicom."

Mislim, možda će se ti brodski dnevnici jednom pronaći.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 15:17   #63
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Slikao sam fotoaparatom i smanjio sliku. Knjiga je poveća pa mi se nije dalo vaditi skener i prikapčati ga.



nije problem samo datacija već i čitanje. vidim da delonga ovu IVPA ("župan") stavlja iza ...ATORV ("hrvatski") i k tome još između stavlja ET... takvim čitanjem pobija samu sebe kad kaže da je to ostatak "dedikacijskog natpisa nekog hrvatskog župana čije se ime nije sačuvalo". ispravnije bi bilo reći da je to ostatak "dedikacijskog natpisa nekog, vjerojatno hrvatskog, velikodostojnika i njegovog župana čije se ime nije sačuvalo". također, nigdje eksplicitno ne navodi da je riječ o spomenu hrvatskog imena! dapače, stavlja upitnik na takvu mogućnost!

milošević radi suprotno - IVPA ("župan") stavlja ispred ...ATORV ("hrvatski")!

također, -atorum u latinskom može biti nastavak u mnogim, mnogim riječima.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 15:21   #64
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
prvo osvrt na rimski sarkofag usred rižinica ili bijaća (pogađam da misliš na jedno od njih?) - ne pomišljaš da je sarkofag došao na to mjesto prije trpimira? na oba lokaliteta su se na kasnoantičkim ruševinama/građevinama/tragovima smjestile ranosrednjovjekovne građevine. sarkofag može biti antički ili sekundarno upotrijebljen u srednjem vijeku... ali zna li se da je u njemu zaista bio pokopan netko u tom razdoblju ili je sarkofag naprosto tamo, prazan od kada se za njega zna?
1. zanimljivo mišljenje - čitavo zdanje gradi se oko sarkofaga

2. sarkofag jest antički i vjerojatno je sekundarno upotrijebljen u srednjem vijeku...

trebalo bi vidjeti koliko je antičkih nalaza osim tog sarkofaga pronađeno unutar kompleksa na rižinicama! mislim da bi to odgovorilo na ova tvoja pitanja.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 01:06   #65
cini mi se, oni "citaju" po principu:
sto se babi htilo ...

TA
IVP
FAToRY ET

ono prvo slovo (vidi se samo gornji dio) moze biti T ili F, mozda E, nikako O,
znacenje vjerojatno

FATORVM ET
svantoVID is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 02:12   #66
Quote:
df_ kaže: Pogledaj post
1. zanimljivo mišljenje - čitavo zdanje gradi se oko sarkofaga

2. sarkofag jest antički i vjerojatno je sekundarno upotrijebljen u srednjem vijeku...

trebalo bi vidjeti koliko je antičkih nalaza osim tog sarkofaga pronađeno unutar kompleksa na rižinicama! mislim da bi to odgovorilo na ova tvoja pitanja.
nisam nigdje rekla da se neko zdanje gradi oko sarkofaga.

ako sam dobro shvatila da se to odnosi na moje riječi, a ne na ono kaj sam pitala autora posta o sarkofagu. ako sam krivo shvatila, sori, pospanost.

sarkofag može biti antički, pa da je bio orginalno tamo, sa ukopanim mrtvacem u antici, ili sekundarno korišten u sr. vj. Isto tako, antički sarkofag je mogao biti donešen od nekuda i sekundarno korišten. Ili može biti srednjovjekovni. (nisam ga vidjela, i nisam shvatila da je negdje utvrđeno kako je antički...) zapravo me zanimalo vide li se srednjovjekovne preinake na antičkom izvorniku, je li posve u antičkom duhu ili pak u sr. vj. također, stoji li tamo zadnjih 100 - 200 g. prazan, ili je bio predmetom ikakvog istraživanja...

ako ću imati vremena, pogledati ću kaj se sve antičko tamo našlo. ili bar kaj su smatrali vrijednim objave.
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 02:21   #67
Quote:
df_ kaže: Pogledaj post
nije problem samo datacija već i čitanje. vidim da delonga ovu IVPA ("župan") stavlja iza ...ATORV ("hrvatski") i k tome još između stavlja ET... takvim čitanjem pobija samu sebe kad kaže da je to ostatak "dedikacijskog natpisa nekog hrvatskog župana čije se ime nije sačuvalo". ispravnije bi bilo reći da je to ostatak "dedikacijskog natpisa nekog, vjerojatno hrvatskog, velikodostojnika i njegovog župana čije se ime nije sačuvalo". također, nigdje eksplicitno ne navodi da je riječ o spomenu hrvatskog imena! dapače, stavlja upitnik na takvu mogućnost!

milošević radi suprotno - IVPA ("župan") stavlja ispred ...ATORV ("hrvatski")!

također, -atorum u latinskom može biti nastavak u mnogim, mnogim riječima.
tako je... crtica gore prije ATORV po meni dosta podsjeća na T, onda bi imali ... TATORVM...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 17:33   #68
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Zanimljiv je manjak tradicije o srednjem vijeku u Hrvata kad se uporedi sa Srbima. U stvari, bolje je reći da je zanimljivo koliko je negativan doprinos crkve u tom pitanju. Kao jedina organizacija koja je mogla biti nositelj tradicije narodnog kraljevstva, crkva nije napravila skoro ništa da održi tu tradiciju. Naravno, crkva to i nije mogla učiniti pošto je najčešće bila u službi stranih vladara, ali opet mi je nekako prevelika razlika između Hrvata i Srba.
Meni je zanimljivo kako to Pilar objasnjava.
__________________
....a sad je na redu general Praljak i ostali....
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:33.