Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2010., 08:28   #201
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
A da nije branjena posavina ti bi opet pitao zašto nije branjena, tko bi tebi mogao dokazati da se nije mogla braniti...ne bi ti nikad bio zadovoljan...

Kako može biti dogovor a pogine na tisuće srba u tom osvajanju?..šta su oni mazohisti?
pilis naopako. i ne dopustas pravo covjeku na drugacije misljenje. tebi covjek i kad bi dokazao da je pad dogovoren, i kad bi to bila istina (a ne znamo ni ti ni ja jeli ili nije) ti opet ne bi u to vjerovao, jer ti i prije bilo kakvie rasprave, objasnjavanja... znas odgovor. tak da...

votever...

mene zanima nesto drugo... hipoteski cisto... i nije pitanje samo za tebe.

sta bi bilo kad bi bilo? dakle, sta da je umjesto Posavine, istu sudbinu dozivjela Zap. Hercegovina, i da je sad Zap. Hercegovina dio "RS"-a, a Posavina dio "Federacije"?

ili npr. da je "Fedaracija" sastavljena od hrvatske i srpske komponente, sa zastavom na kojoj bi bili "beli orlovi" i "sahovnica"? i da je recimo mjesto Mostaara, tocka prijepora, ovaj put izmedju Hrvata i Srba, Doboj?

ili da je "Federacija" sastavljena od bosnjacke i srpske komponente?

bilo je ovdje nekih insinuiranja da se Posavci ne zele vratiti, i da se ne vracaju jer im je sto puta bolje u Hrvatskoj, a ja garantiram, da bi u svakom od ova 3 hipotetska slucaja, svojim kucama doslo 99 posto Posavaca...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 08:37   #202
Ne shvaćam što želiš reći gornjim postom?
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 08:44   #203
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
Ne shvaćam što želiš reći gornjim postom?
ne obracam se samo tebi...

post je mozda trebalo otvoriti kao novi topic, sad i ja vidim. pardoniram...

i u vezi teme... sam naslov sugerira "prepustanje". dakle, ovdje se ne mora ni raditi o tome da su se 2 predsjednika dogovorila kako ce pasti Posavina. Posavina je, jednostavno, ne zna se cijom odlukom i zasto, prepustena. PREPUSTENA.

e sad, bilo bi lijepo, kad bi netko tko je tada bio na nekoj odgovornoj funkciji, i vezan za ovo podrucje Posavine o kojem ovdje raspravljamo, objasnio zasto, kada, pod kojim uvjetima i kako je to sve prepusteno...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 08:57   #204
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
Ne shvaćam što želiš reći gornjim postom?
Što želi reći? Ono što insunuira cijelo vrijeme? I da je napravljena neka zamjena sa Srbmima, da je data Posavina za Hercegovinu što se imputira skro desetljeće i pol još od Oluje. Ono što želi je baciti kost među nas kao i obično jer mu nije jasno kako to mogu ti "debilni" Hercegovci podržavat takvog četnika kao što je Dodik i kako je to mogao Boban ić na razgovore s Karadžićem.

Znaš šta goldie boy , ima stara engleska izreka "Mišljenja su ko guzice, svak ima jednu".
Recimo što ja znam, znam da je u Posavini bilo jedinica iz Hercegovine a ne znam ni za jednu koja je iz Posavine bila u Hercegovini.

Recimo znam da je sastav stanovništva bitno drugačiji, da je u Hercegovini bilo preko 80% Hrvata, da nema prirodne granice ili mostobrana prema RH, da su se u svom nekom podsvjesnom tripu JNA oficiri bojali Hercegovine i zločestih Ustaša koje očima kolju malu djecu, nije jedna priča iz S. Bosne kako su bježali kd bi čuli gangu, znam da su Hercegovci ginuli na svakom ratištu od Vukovara do Konavala i znam da si ti pun.........
A to što ti misliš da je ugodnije onome u Jajcu i onome u Žepču u okruženju i nego tebi u Derventi di vidiš Hrvatsku preko rijeke daj malo razmisli.
starac-more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 09:15   #205
Quote:
starac-more kaže: Pogledaj post
Što želi reći? Ono što insunuira cijelo vrijeme? I da je napravljena neka zamjena sa Srbmima, da je data Posavina za Hercegovinu što se imputira skro desetljeće i pol još od Oluje. Ono što želi je baciti kost među nas kao i obično jer mu nije jasno kako to mogu ti "debilni" Hercegovci podržavat takvog četnika kao što je Dodik i kako je to mogao Boban ić na razgovore s Karadžićem.
ne znam jeli ili nije napravljena "zamjena", ali mi se cini da je Posavina prepustena drugoj strani, jer je nasoj strani postala prevelik uteg iz mnogo, mnogo razloga... neke si i ti u ovom kvotu spomenuo.

Srpsko vodstvo ju je previse zeljelo, a da bi negdje dobili negdje se treba popustiti. i ne zamjeram ja takvo sto, ako je istina, Hercegovcima, jer, po stoti put ponavljam, moji su SVI Hercegovci, zamjeram to tamosnjem politickom vodstvu. nasem Posavskom, zamjeram jos i vise, sto su ono Hercegovacko ikad i u cemu slusali...

ovu zadnju recenicu,, prestrashno. naravno da ne razumijem to. ne znam tko pametan to moze razumjeti. ici na dogovor s Karadzicem, zbog cega tocno?

a ovo za Dodika donekle kuzim, iako mi je i to preogavno. razmisljanje je vjerojatno, ako Dodik ima svoju drzavu, onda cemo i mi Hrvati dobiti svoju. dokle god je "RS"a i sto je "RS" jaci, to je Sarajevo slabije... rezon je totalno profulan.

u BiH zive i Srbi i Bosnjaci i Hrvati. nijednog se ne moze izbrisati s lica zemlje. to se jednom treba shvatiti...

Quote:
Znaš šta goldie boy , ima stara engleska izreka "Mišljenja su ko guzice, svak ima jednu".
znas sta staracmore... vidim.


Quote:
Recimo što ja znam, znam da je u Posavini bilo jedinica iz Hercegovine a ne znam ni za jednu koja je iz Posavine bila u Hercegovini.
ovo ti je genijalno. a kad tocno je napadnut Ljubuski? ili Grude? ako je rat poceo u Posavini i ako je Posavina bila u okruzenju, i napadnuta od strane 20000 cetnika, 600 tenkova... a branila se sa otprilike 10000 ljudi, kako je mogla i zbog cega tocno, slati pomoc u ljudstvu u Ljubuski?

u Posavini je bilo pojedinaca iz Hercegovine koji su dosli pomoci obrani. hvala im.


Quote:
Recimo znam da je sastav stanovništva bitno drugačiji, da je u Hercegovini bilo preko 80% Hrvata, da nema prirodne granice ili mostobrana prema RH, da su se u svom nekom podsvjesnom tripu JNA oficiri bojali Hercegovine i zločestih Ustaša koje očima kolju malu djecu, nije jedna priča iz S. Bosne kako su bježali kd bi čuli gangu, znam da su Hercegovci ginuli na svakom ratištu od Vukovara do Konavala i znam da si ti pun.........
A to što ti misliš da je ugodnije onome u Jajcu i onome u Žepču u okruženju i nego tebi u Derventi di vidiš Hrvatsku preko rijeke daj malo razmisli.
pa i ne bas bitno drugaciji od recimo Capljine, Mostara, Bugojna...

ovaj ostatak tvog posta nema smisla komentirati...

i moje pitanje se ne odnosi na Hercegovce, pa ni na Zapadne Hercegovce... odnosi se, ustvari na ovaj forumaski uzorak...

ovaj zadnji dio... ne kuzim... tko je rekao da je ikome igdje bilo ugodnije?

Zadnje uređivanje goldietrickz : 13.01.2010. at 09:43.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 09:16   #206
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Posavina je, jednostavno, ne zna se cijom odlukom i zasto, prepustena. PREPUSTENA.

e sad, bilo bi lijepo, kad bi netko tko je tada bio na nekoj odgovornoj funkciji, i vezan za ovo podrucje Posavine o kojem ovdje raspravljamo, objasnio zasto, kada, pod kojim uvjetima i kako je to sve prepusteno...
znači tebe uopće ne zanima opcija da je posavina izgubljena u ratu i da je procjenjeno da su četnici mnogo jači i da se ne može obraniti i da su srbi zbog važnosti koridora dali jake snage na to područje?...znači vojno posavina NIKAKO nije mogla biti osvojena od srba 92. jer smo imali dovoljno ljudi i naoružanja??
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 09:21   #207
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
znači tebe uopće ne zanima opcija da je posavina izgubljena u ratu i da je procjenjeno da su četnici mnogo jači i da se ne može obraniti i da su srbi zbog važnosti koridora dali jake snage na to područje?...znači vojno posavina NIKAKO nije mogla biti osvojena od srba 92. jer smo imali dovoljno ljudi i naoružanja??
ne... pa ne bih pisao na ovim topicima, niti bi ih otvarao, da sto posto znam sto je istina... naravno da ne znam. zato ovdje, i ne samo ovdje, o tome i raspravljamo. dok se ne sazna istina, dok to netko tada odgovoran ne potvrdi, ove rasprave ce trajati...

ja nemam problem prihvatiti bilo koje suvislo objasnjenje. nisam ja ni problem.

problem su ljudi ciji su clanovi obitelji tamo poginuli, za NISTA. jer tako ispada. treba tocno reci sto se postiglo branjenjem Posavine, tko joj zbog toga treba do groba biti zahvalan, i tako... svakom njegove zasluge treba priznati, ako ih je bilo. ako nije i to treba reci...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 09:29   #208
Quote:
starac-more kaže: Pogledaj post
Što želi reći? Ono što insunuira cijelo vrijeme? I da je napravljena neka zamjena sa Srbmima, da je data Posavina za Hercegovinu što se imputira skro desetljeće i pol još od Oluje. Ono što želi je baciti kost među nas kao i obično jer mu nije jasno kako to mogu ti "debilni" Hercegovci podržavat takvog četnika kao što je Dodik i kako je to mogao Boban ić na razgovore s Karadžićem.

Znaš šta goldie boy , ima stara engleska izreka "Mišljenja su ko guzice, svak ima jednu".
Recimo što ja znam, znam da je u Posavini bilo jedinica iz Hercegovine a ne znam ni za jednu koja je iz Posavine bila u Hercegovini.
Recimo znam da je sastav stanovništva bitno drugačiji, da je u Hercegovini bilo preko 80% Hrvata, da nema prirodne granice ili mostobrana prema RH, da su se u svom nekom podsvjesnom tripu JNA oficiri bojali Hercegovine i zločestih Ustaša koje očima kolju malu djecu, nije jedna priča iz S. Bosne kako su bježali kd bi čuli gangu, znam da su Hercegovci ginuli na svakom ratištu od Vukovara do Konavala i znam da si ti pun.........
A to što ti misliš da je ugodnije onome u Jajcu i onome u Žepču u okruženju i nego tebi u Derventi di vidiš Hrvatsku preko rijeke daj malo razmisli.

Ovo ti nije trebalo krajem 1993. jedna satnija djelatne vojne policije 68, bojne VP bila je skoro mjesec dana u Mostaru....i ono glavno gdje su se borili Vukovarci....malo razmisli prije nego ovako nešto napišeš.
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 09:38   #209
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
problem su ljudi ciji su clanovi obitelji tamo poginuli, za NISTA. jer tako ispada. treba tocno reci sto se postiglo branjenjem Posavine, tko joj zbog toga treba do groba biti zahvalan, i tako... svakom njegove zasluge treba priznati, ako ih je bilo. ako nije i to treba reci...
A što se postiglo branjenjem vukovara?...opet je pao...da li i za to treba netko dati posebno objašnjenje?...jer vojna sila zapravo nikako ne bi mogla biti uzrokom zar ne? (jer si napisao da je posavina "PREPUŠTENA"!!)
Zanimljivo je da, za one koji najčešće postavljaju tezu prodaje posavine, hrvatska vojska nije niti smjela biti tamo...jednom optužuju tuđmana zašto je prodao posavinu, a odmah potom ga optužuju zašto je uopće slao hr vojsku tamo!!!..najbitnije je da se u svakom slučaju optužuje. Ja mislim da do sada u povijesti niti jedan pobjednik u ratu nije tako preziran i sumnjičen..
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 09:42   #210
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
A što se postiglo branjenjem vukovara?...opet je pao...da li i za to treba netko dati posebno objašnjenje?...jer vojna sila zapravo nikako ne bi mogla biti uzrokom zar ne? (jer si napisao da je posavina "PREPUŠTENA"!!)
Zanimljivo je da, za one koji najčešće postavljaju tezu prodaje posavine, hrvatska vojska nije niti smjela biti tamo...jednom optužuju tuđmana zašto je prodao posavinu, a odmah potom ga optužuju zašto je uopće slao hr vojsku tamo!!!..najbitnije je da se u svakom slučaju optužuje. Ja mislim da do sada u povijesti niti jedan pobjednik u ratu nije tako preziran i sumnjičen..

ne znam sta je bilo u Vukovaru, nisam tamo bio 1991. godine. u Posavini sam bio 1992.

ovaj drugi dio...

sad ja ne razumijem o cemu ti pises...

ako je Posavina pala, a znalo se da se ne moze drzati, a to je teza koju zastupa nekolicina diskutanata ovdje, onda se treba tocno i taksativno to i negdje napisati. to treba napisati netko odgovoran.

ljudi tamo su ginuli tada i tada, zato i zato. hvala im do groba.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 09:56   #211
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
ja sam drugacijeg misljenja. stanje je bilo takvo kakvo je bilo. ni na drugoj strani nije bilo puno bolje, osim sto su jako bjezali u naoruzanju, ali ini su uvijek napadali, tako da je i tu moglo doci na bare-bare...

pisanje onog entiteta u ljudskom obliku par postova prije, nema smisla vise ni komentirati. tezak slucaj superega.

inace, po prvi put, na ovakvoj temi, zbilja se moglo svasta korisnog procitati.

poenta je, netko treba objasniti obiteljima poginulih, osakacenih, ranjenih i izludjelih, zbog cega se moralo kroz sve to prolaziti, ako se znalo da je neprijatelj bas toliko nadmocniji da to nema smisla braniti...

to ce netko jednog dana morati objasniti, i svima tamo unesrecenima, skinuti kapu do poda, i ljubiti stopala.

isto tako, zbog svih tih zrtava, u svakom buducem pokusaju dogovora u BiH, Posavina treba biti potegnuta kao nerjeseno pitanje, svakog onog, koji to zanijece ili omalovazi, izbjegavati kao moguceg partnera u dogovoru, kad god je to moguce...
Mogu se sloziti s tobom donekle. Naime, recimo da sam ja na celu drzave. I vidim da je Posavina neobranjiva. A i nije mi ona u nekom interesu. Vazniji su mi neki drugi dijelovi jednostavno zbog svojih strateskih prednosti, polozaja itd.......Sto cu napraviti? Necu nikako pustiti Posavinu. Dobar dio vojske cu angazirati tamo. Za svakog mojega koji se brani, neprijate mora imati minimalno trojicu koji ga napadaju ....3:1. A to znaci da neprijatelj tu trojicu nece imati na onom podrucju koje je meni bitno.

Nadam se da razumijes. E sad, lako je to objasniti nekome tko se nije tamo borio, tko nema nikoga svojega tamo, tko nema imovine tamo, kome to nije zavicaj......ali kako objasniti ljudima koji su otamo? Kako objasniti cjelokupnom narodu?
"Cujte, nismo mogli obraniti Posavinu jer je ona mostobran, jer je ona na takvom polozaju na kojem nismo mogli staviti sve svoje vojnike, jer su nam drugi dijelovi bili strateski bitniji, Srbi su nas tamo napadali kao blesavi itd, itd..." Koji narod bi onda to prihvatio kao objasnjenje? Proci ce jos minimalno 20 godina dok to ne poistane jasno svima, a za to nam trebaju povjesnicari, ne oni tipa koje Hroboatos postavlja na link, Ivankovic, ne oni tipa Zovko....nego bas povjesnicari koji ce analizirati sve dokumente sih minimalno, triju strana itd....

U DRu je primjer za ovakav slucaj Vukovar. U knjizi "Bitka za Vukovar" Davor Marjan analizira situaciju i kaze da je bilo jasno svima da se Vukovaru ne moze pomoci, da je Vukovar pred padom, ali se svejedno pokusavalo sa probojima, svejedno se dostavljala pomoc, mada se sve to moglo iskoristiti bolje na drugim dijelovima. Ali jednostavno se nije zeljela prihvatiti realnost. Nije se zeljelo ostaviti Vukovar. A osim toga, Vukovar je vezao ogormana broj vojnika i MTSa JNA koji su oni mogli iskorisiti negdje drugdje, ali nisu. Umjesto toga borili su se oko Vukovara. Zanimljivo je da je i njima pocetko listopada 1991, bilo jasno da je rat u Hrvatskoj, ono sto su oni zamislili, izgubljen. Umjesto da rezu Hrvatsku, oni su krenuli u osvajanje teritorija. A mogli su Vukovar i velike gradove sasvim lagano zaobici.

Mislim da je slicno i sa Posavinom.

A to da ce ti netko priznati zasluge, pa makar samo deklarativno.....to je problem sa kojim se kompletna populacija branitelja, prognanika, izbjeglica....opcenito ratnih stradalnika, godinama vec suocava. Nitko ti nista ne priznaje i nikome se zivo ne jebe za tebe. Ako imas neku povlasticu, onda gledaju kako da ti je uzmu, a u medjuvremenu te pljuju i ocrnjuju zbog te povlastice...
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:01   #212
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
ne znam jeli ili nije napravljena "zamjena", ali mi se cini da je Posavina prepustena drugoj strani, jer je nasoj strani postala prevelik uteg iz mnogo, mnogo razloga... neke si i ti u ovom kvotu spomenuo.

Srpsko vodstvo ju je previse zeljelo, a da bi njega dobili negdje se treba popustiti. i ne zamjeram ja takvo sto, ako je istina, Hercegovcima, jer, po stoti put ponavljam, moji su SVI Hercegovci, zamjeram to tamosnjem politickom vodstvu. nasem Posavskom, zamjeram jos i vise, sto su ono Hercegovacko ikad i u cemu slusali...

ovu zadnju recenicu,, prestrashno. naravno da ne razumijem to. ne znam tko pametan to moze razumjeti. ici na dogovor s Karadzicem, zbog cega tocno?

a ovo za Dodika donekle kuzim, iako mi je i to preogavno. razmisljanje je vjerojatno, ako Dodik ima svoju drzavu, onda cemo i mi Hrvati dobiti svoju. dokle god je "RS"a i sto je "RS" jaci, to je Sarajevo slabije... rezon je totalno profulan.

u BiH zive i Srbi i Bosnjaci i Hrvati. nijednog se ne moze izbrisati s lica zemlje. to se jednom treba shvatiti...
Ma naravno a nije bilo isto vodstvo, nije prvo onovana HZ Posavine i nije se pokušavalo obraniti i spasiti što više a smanjiti gubitke života. Jer razgovarati s Kradžićem tada nije pokašavao ni Owen, ni Stoltenberg, ni Francuzi (Mitterand) ma niko nije tada razgovarao s Karadžićem tada. Ma jok.
Neki dan sam slušao Silvija Degena (hrvatskog glavnog pregovarača sa Martićem) kako priča stotinama sastanaka potpisanih primirja, pokušanih dogovora. Daj se više jebote odlučite jel mrzite Tuđmana zato što je stalno razgovarao ili što nije sve Srbe do Drine očistio.




Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
ovo ti je genijalno. a kad tocno je napadnut Ljubuski? ili Grude? ako je rat poceo u Posavini i ako je Posavina bila u okruzenju, i napadnuta od strane 20000 cetnika, 600 tenkova... a branila se sa otprilike 10000 ljudi, kako je mogla i zbog cega tocno, slati pomoc u ljudstvu u Ljubuski?

u Posavini je bilo pojedinaca iz Hercegovine koji su dosli pomoci obrani. hvala im. .
Nije ni trebala ali bitka u Posavini je izgubljena dok se na jugu nastavilo sve do 95'. ILi ako ti ne računaš, Čapljinu, Čitluk, Livno i Duvno (kao više hercegovačke nego bosanske općine) a posavci su bili u zg. možemo i tako postaviti priču pa da čuješ kako bijedno zvuči.


Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
pa i ne bas bitno drugaciji od recimo Capljine, Mostara, Bugojna...

ovaj ostatak tvog posta nema smisla komentirati...

i moje pitanje se ne odnosi na Hercegovce, pa ni na Zapadne Hercegovce... odnosi se, ustvari na ovaj forumaski uzorak...

ovaj zadnji dio... ne kuzim... tko je rekao da je ikome igdje bilo ugodnije?
Zadnji dio posta odnosi se na

Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
bilo je ovdje nekih insinuiranja da se Posavci ne zele vratiti, i da se ne vracaju jer im je sto puta bolje u Hrvatskoj, a ja garantiram, da bi u svakom od ova 3 hipotetska slucaja, svojim kucama doslo 99 posto Posavaca...
jer se ljudi u Jajce i Žepče vraćaju u puno većem posttku nego u Posavinu.
To je pitanje koje se ovdje na forumu dosta često poteže
A onaj komentar o brisanju nekoga iz BiH...
starac-more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:05   #213
Quote:
starac-more kaže: Pogledaj post



jer se ljudi u Jajce i Žepče vraćaju u puno većem posttku nego u Posavinu.
To je pitanje koje se ovdje na forumu dosta često poteže
A onaj komentar o brisanju nekoga iz BiH...


ovo moram komentirati... u tome i je poenta. daklem da je Bosanski Brod u Federaciji, vratilo bi se 99 posto pucanstva u njega, bas kao sto se vratilo u Odzak.

da je Zepce u "RS", u njemu ne bi bilo nijednog Hrvata. ista stvar i Jajce i Bugojno i Capljina...

to i je bila moja poenta.

ostalo sto si napisao ne da mi se komentirat. oprostices, al nemam zivaca ni stomaka vise.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:07   #214
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Ovo ti nije trebalo krajem 1993. jedna satnija djelatne vojne policije 68, bojne VP bila je skoro mjesec dana u Mostaru....i ono glavno gdje su se borili Vukovarci....malo razmisli prije nego ovako nešto napišeš.
Kobra sorry ali koristim ogavan argument (usput vjerojatno neistinit) koji me svaki put raspizdi samo da vidi kako to zvuči.

Naravno da znam da je bilo dečki od svuda u Hercegovini na linijama , tada se nisu pitali otkuda si i di plaćaš porez ni s jedne strane granice.
Ali ova cijela priča da se radi Hercegovine nešto prodalo je takvo smeće od priče i toliko se ponavlja...............
starac-more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:11   #215
Quote:
starac-more kaže: Pogledaj post
Kobra sorry ali koristim ogavan argument (usput vjerojatno neistinit) koji me svaki put raspizdi samo da vidi kako to zvuči.

Naravno da znam da je bilo dečki od svuda u Hercegovini na linijama , tada se nisu pitali otkuda si i di plaćaš porez ni s jedne strane granice.
Ali ova cijela priča da se radi Hercegovine nešto prodalo je takvo smeće od priče i toliko se ponavlja...............
Hercegovina kao takva, kao regija, kao ljudi, kao narod... nikad nije prodala nikakav teritorij. ja to nikad i nigdje nisam napisao...

medjutim da su ljudi tipa Bobana i Prlica, suodgovorni, jos uvijek ne znamo kako tocno, i za stvari kao sto je pad Posavine (naravno da su Srbi, tj. njihovo vodstvo, ti koji su Posavinu okupirali i ocistili od nesrpskog stanovnistva), to je vec notorna cinjenica...

i nije problem u pregovorima, pa i sa crnim vragom ako ce to spasiti koji ljudski zivot i donijeti mir... iako, kontradiktornost je najveca ocekivati da ce crni vrag ista od dogovora postivati...

poenta je u tome da ljudi zele znati o cemu se pregovara. sta su teme pregovora? sta su rezultati? ovako se ostavlja, s razlogom, prostora spekulacijama...

i nikad nisam rekao da je bilo sto prodano zbog Hercegovine, niti to mislim. govorim da je tadasnje vodstvo bilo iz Hercegovine, svi do jednoga. ako je tako, onda su valjda oni odgovorni. nisam sigurno ja...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:11   #216
Quote:
starac-more kaže: Pogledaj post
Neki dan sam slušao Silvija Degena (hrvatskog glavnog pregovarača sa Martićem) kako priča stotinama sastanaka potpisanih primirja, pokušanih dogovora. Daj se više jebote odlučite jel mrzite Tuđmana zato što je stalno razgovarao ili što nije sve Srbe do Drine očistio.
...
Silvije Degen, zg odvjetnik, pregovarač sa martićem??
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:15   #217
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
Silvije Degen, zg odvjetnik, pregovarač sa martićem??
slavko degorizzia ja bih rekao...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:19   #218
@weteran

IMHO nije bilo JNA bas tako jednostavan potez zaobici Vukovar i ostale gradove... Nije bas u Srbiji bilo pretjerane zelje da se ide u rat, JNA je imala probleme sa ljudstvom. Kako su gubici rasli, tako je zelja za ratovanjem bila sve manja. Ostaviti dugu liniju u zaledju bi bilo izuzetno riskantno (a i vezalo bi dosta efektiva). Mozda bi radilo, ali ako nebi proslo... Ako bi se rat oduzio, politicka situacija u Srbiji zakomplicirala, nebi bilo JNA ugodno bez obzira na nadmoc u tehnici. Osim toga visilo je otvaranje ratista u BiH. Ulazak u dijelove sa neosporno vecinskim hrvatskim stanovnistvom bi takodjer zakompliciralo medjunarodnu poziciju Srbije do krajnjih granica. Srbija je precjenjivala spremnost NATO pakta da intervenira, od Rusije su trazili garancije da ce stati na njihovu stranu ako NATO udari. Rusi su to odbili, ali su im rekli da po njihovim obavjestajnim podatcima NATO nece intervenirat.
Tako da je meni logicno da je JNA isla na konsolidiranje onoga sto im je bilo dostupno.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:22   #219
Sve strane proturaju te teze o prodaji i gubitku zbog izdaje. Naime, ratna propaganda je radila svoje. Sve strane su svoje vojske portretirale kao najhrabrije i nepobjedive (iz ociglednih razloga). Zato ne cudi da ljudi misle da gubitak terotorija moze jedino doci zbog izdaje.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:24   #220
[QUOTE=goldietrickz;24507361]
poenta je u tome da ljudi zele znati o cemu se pregovara. sta su teme pregovora? sta su rezultati? ovako se ostavlja, s razlogom, prostora spekulacijama...
QUOTE]

Gledaj, ti očekuješ previše...uzmi npr. ww2 ili tita...pa ima stotine situacija gdje su saveznici poraženi ili su pregovarali sa hitlerom i nitko od njih ne traži nikakva objašnjenja...
Evo sad npr. ima veš 5-6 godina od okupacije Iraka, a još u britaniji nije vlada objasnila prave razloge zašto su poslali vojsku tamo..nema dokaza o oružju za masovno uništenje kod iračana...
Britanci i dan danas ne žele dati dokumente što se događalo 45-te oko bleiburga!!
Jebe se njima za špekulacije....

U ratu u bih je bilo toliko nevjerojatnih obrata, svinjarija i tako komplicirana vojno-politička situacija da to bog otac ne može sve rekonstruirati i obrazložiti.

Kod nas špekulacije služe da se ocrni hrvatska vlast 90-tih jer to odgovara starim političkim strukturama koje su ponovno glavni na sceni u hr.
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:37.