Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2007., 14:11   #21
Bok, ja bila na laparaskopskom uklanjanju žučne vrećice prije mjesec dana na Rebru. U dvoranu su me vozili u pidžami. Tamo sam skinula samo gornji dio. Nikakav kateter, nikakvo intubiranje... infuzija intravenozno i mala maskica s kisikom.
Oko 15h sam se počela buditi, a navečer sam morala sama - uz pratnju - na WC jer da nisam, nakon tih par boca infuzije, uvalili bi mi kateter.
Treći dan su me sprašili doma uz napomenu da se slobodno mogu otuširati, čitaj - poskidati kompresice. That's it. Bitno im je bilo samo da nisam imala temperaturu.

Sad već klopam ko velika, iako mi je jutarnji i večernji Peptoran redovni zbog gastritisa.

Još mi nije ugodno leći na trbuh zbog ožiljaka.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 19:52   #22
Quote:
Beboje kaže: Pogledaj post
Nikakav kateter, nikakvo intubiranje... infuzija intravenozno i mala maskica s kisikom.
Vjeruj mi, bilo je i katetera i intubiranja.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 20:39   #23
Quote:
simple kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi, bilo je i katetera i intubiranja.
a bogami i golotinje.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 21:02   #24
Quote:
simple kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi, bilo je i katetera i intubiranja.
Reci mi jeli ide opća endotrahealna anestezija ako je laparoskopski zahvat? Pitam jer je to mali rez i valjda nije potrebna relaksacija kao kod klasičnog rezuckanja, ili je to sve isto?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 21:02   #25
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
a bogami i golotinje.
U ovo ne sumnjam!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 07:35   #26
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Reci mi jeli ide opća endotrahealna anestezija ako je laparoskopski zahvat? Pitam jer je to mali rez i valjda nije potrebna relaksacija kao kod klasičnog rezuckanja, ili je to sve isto?
Regionalna (spinalna) anestezija se zasad rijetko koristi jer je u praksi intubacija potrebna zbog same tehnike - kod laparoskopije neophodno je stvoriti pneumoperitoneum (plin intraabdominalno) da bi se dobio adekvatan manevarski prostor, a time se mehanicki utjece na disanje (osit) i povisuje rizik od aspiracije zelucanog sadrzaja. Postoji jos pokoji razlog, ali necemo komplicirati ...
Kod ljudi s povecanim rizikom za opcu anesteziju (kronicni plucni bolesnici, trudnice...) u obzir dolazi i regionalna anestezija. Ali ni ona bez cijevi u grlu , u ovom slucaju nazogastricne sonde.
Mislim da ce se u skoroj buducnosti razvojem tehnike izvodjenja i upotrebom niskotlacnog CO2 pneumoperitoneuma uz neke manevre kirurskim stolom povecati broj operacija pod reg. anestezijom, jer ipak nudi manji postoperativni rizik, manje boli i brzi oporavak u odnosu na opcu.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 09:05   #27
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
a bogami i golotinje.
Halo, ja sam bila na operacionom stolu i dobro znam da nisam bila intubirana niti mi je stavljen kateter, a isto tako da nisam bila potpuno gola.

To je moje osobno iskustvo, a tuđa neću komentirati.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 10:37   #28
Quote:
Beboje kaže: Pogledaj post
Halo, ja sam bila na operacionom stolu i dobro znam da nisam bila intubirana niti mi je stavljen kateter, a isto tako da nisam bila potpuno gola.

To je moje osobno iskustvo, a tuđa neću komentirati.

Intubacija slijedi nakon sediranja, relaksacije misica i uspavljivanja (maska na licu + IV put); tubus se vadi po zavrsetku op. zahvata, prije budjenja. Je li vam vas anesteziolog opisao sto i kako ce raditi ili samo opisujete ono cega se sjecate? Je li moguce da je vase iskustvo uz to sto je jednokratno i nepotpuno, tj. fragmentirano? Moja su iskustva temeljena na drukcijoj perspektivi .

Zastita disnog puta je kod opce anestezije nuzna zbog gubitka zastitnih refleksa, smanjenje prohodnosti disnih putova, utjecaja anestetika i misicnih relaksansa na regularnu mehaniku disanja - misici kojima disete su paralizirani (osit i interkostalni misici) i potrebno je umjetno odrzavanje disanja, kao sto su paralizirani i misici grkljana (ulaz u dusnik koji treba zastititi); to se postize postavljanjem endotrahealnog tubusa ili, vrlo rijetko, tzv. laringealnom maskom.
Potrebna je i zbog primjene inhalacijskih anestetika (casna iznimka je totalna IV anestezija), a zasto je bitna kod laparoskopije sam napisao u prethodnom postu.

Mozda su sada stvari malo jasnije. Ne zelim pametovati, samo iznosim cinjenice. Na kateterizaciju mokracnog mjehura mi se ne da trositi rijeci .
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 17:28   #29
svaka opća anestezija ide uz intubaciju,sjećali se vi toga ili ne(naravno da se ne sjećate,ovo se samo šalim )
laringealna maska ide uglavnom kad se ne može intubirat a to se obično zna unaprijed kod elektivnih operacija
a što se tiče inhalacijskih anestetika,oni se kod lapraroskopije koriste jer totalna iv anestezija sama,bez inh.ide jedino kod kraćih operacijskih zahvata(propofol)
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 21:48   #30
Quote:
simple kaže: Pogledaj post
Regionalna (spinalna) anestezija se zasad rijetko koristi jer je u praksi intubacija potrebna zbog same tehnike - kod laparoskopije neophodno je stvoriti pneumoperitoneum (plin intraabdominalno) da bi se dobio adekvatan manevarski prostor, a time se mehanicki utjece na disanje (osit) i povisuje rizik od aspiracije zelucanog sadrzaja. Postoji jos pokoji razlog, ali necemo komplicirati ...
Kod ljudi s povecanim rizikom za opcu anesteziju (kronicni plucni bolesnici, trudnice...) u obzir dolazi i regionalna anestezija. Ali ni ona bez cijevi u grlu , u ovom slucaju nazogastricne sonde.
Mislim da ce se u skoroj buducnosti razvojem tehnike izvodjenja i upotrebom niskotlacnog CO2 pneumoperitoneuma uz neke manevre kirurskim stolom povecati broj operacija pod reg. anestezijom, jer ipak nudi manji postoperativni rizik, manje boli i brzi oporavak u odnosu na opcu.
Pitala sam jer me to zanimalo zbog toga šta sam vidila u op.sali kako su operirali curicu od 3 g. , bila je hernija i nisu je intubirali nego je dobivala inhalacijski anestetik preko maske, ali ciejlo vrijeme tokom operacije. Sada se pitam zašto joj nisu dali sredstvo za relaksaciju?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 21:50   #31
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
svaka opća anestezija ide uz intubaciju,sjećali se vi toga ili ne
Nije baš svaka.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 22:39   #32
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Nije baš svaka.
Da, to je istina, u pravu si. Ovisno o vrsti zahvata, dužine trajanja operacije, spretnosti anesteziologa...neke operacije mogu proći bez ET tubusa. No ne i LPSC žuč.
Laringealne maske u posljednje vrijeme sve su popularnije i u rukama spretnog anesteziologa potpuno sigurno štite dišni put i osiguravaju ventilaciju.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 23:02   #33
Quote:
simple kaže: Pogledaj post
Na kateterizaciju mokracnog mjehura mi se ne da trositi rijeci .
Zasto ne? Mene zanima cemu sluzi kateterizacija mjehura tijiekom operacije. Ista ocito donosi rizik infekcije, a ne vidim koju prednost daje za uzvrat? Pridrzavanje besmislenih medicniskih rutina?
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 23:09   #34
kateterizacija nije rutinska za lap chole (bar u mojoj ustanovi)
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 23:50   #35
Quote:
doc_1 kaže: Pogledaj post
kateterizacija nije rutinska za lap chole (bar u mojoj ustanovi)
Istina je, moze se slobodno izostaviti. Pacijent se pomokri prije zahvata. Stvar je zelje kirurga (i anesteziologa ako iz nekog razloga zeli pratiti kolicinu urina). Kateterizacijom se (smanjenjem volumena mjehura) ipak koliko toliko povecava manevarski prostor za plasiranje Veress igle i smanjuje mogucnost ozljede mjehura.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 00:07   #36
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Pitala sam jer me to zanimalo zbog toga šta sam vidila u op.sali kako su operirali curicu od 3 g. , bila je hernija i nisu je intubirali nego je dobivala inhalacijski anestetik preko maske, ali ciejlo vrijeme tokom operacije. Sada se pitam zašto joj nisu dali sredstvo za relaksaciju?
I ja sam vidio istu praksu kod laparoskopskog popravka ingvinalne hernije kod djece - bez intubacije i bez miorelaksansa. Izgleda da nisu potrebni . To mi je najjaci argument .
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 17:18   #37
evo mene doma napokon

Operirana u utorak,jučer došla doma.
Iskustva-ovak došla skinula se pred svima u bolesničkoj sobi,ono 5 žena leži,par medicinara i moja mama a ja nek se skinem do gola,i bome sam trebala
To je bio najveći šok.Dobila sam neku košuljicu,ali ta prekriva samo prednju stranu tijela
Legla na krevet,dobila nekakvu injekciju u guzu i rame i furali me pred operacijsku salu,tamo mi masakrirali šaku jer nisu našli venu,pa su onda na standardnom mjestu uboli to"
U operacijskoj sali nisu kateter stavili,niti tubus dok sam bila budna.
Moj tlak ih je zejebavao,bio je pre nizak,i sjećam se da me netko pitao jel mi hladno i da su me cijelu motali u dodatne plahte,i sjećam se da su rekli da će dati 5 doza nećega,i da se nakon prve ne sjećam ničega.

Sjećam se buđenja,prvo što mi bio šok je to da me tehničar pljuskao po licu i govorio: ajde dođi k sebi vise,ajmoooo
Nakon što sam napokon jasno vidjela ljude oko sebe počela sam krv pljuvati,i grlo me užasno boljelo,znam da su mi brisali krv sa nosa i ustiju.

Do sobe nisam osjećala bol di su me operirali,ali od operacije do sobe nakon 10 minuta molila sam ih nek mi nešto daju jer je boljelo,da su mi onak svoj nikakvoj suze išle.

S obzirom da sam laporaskopski način vađenja žuči tako podnjela ne znam kako bi klasični.
Prvi dan nisam ništa mogla,niti se pomaknuti,a taj silni sekret iz pluća me radi ležanja gušio,to je sve bio radi tog šugavog tubusa.a nemreš niti iskašljati niti gutati od bolova,ma fuj,a osjećam puno grlo krvi.

ali bome isti taj dan,nakon 4 infuzija,bome su me dvije sestre digle da hodam do wc-a,dižu sve pacijente,barem većinu tjeranju na hodanje.

eto danas je subota,mene i dalje boli kao da sam napravila 1000 trbušnjaka u sat vremena,ali boli me puno manje,sjediti ne mogu dugo,na želudac imam stalno neki pritisak,em mi se riga,em boli,itd itd.
spavanje me mučilo do nočas dok se nisam napokon okrenula na bok,do tada samo na leđima spavanje,ali ne boku sam samo ako si "vorhaltam"trbuh dekom

i mislim da narednih 7 dana neću moći bas uspravno hodati.

a ono što me najviše muči je taj neki plin koji puste u trbušnu šupljinu,nikako da mi trbuh splasne i to me muči.
ušla u bolnicu sa prevelikim hlačama izašla sa 20 cm manjka materijala.

i neki živav u ramenu me od prvog dana rastura,ali mi kirurzi rekli d aje to od bušenja kod žuči i da se može dogoditi takva povreda
debsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 17:39   #38
Quote:
debsy kaže: Pogledaj post

i neki živac u ramenu me od prvog dana rastura,ali mi kirurzi rekli d aje to od bušenja kod žuči i da se može dogoditi takva povreda
Zivac frenicus (korjenovi C3-C5) osim sto motorno inervira dijafragmu (osit; veliki misic koji dijeli trbusnu od prsne supljine) inervira i senzorno dijafragmalni dio potbusnice, zucnjak i jetru; kod manipulacije u tom prostoru osjet se prenosi do vratne kraljeznice - s iste razine polaze i u nju dolaze zivci s podrucja ramena, tako da se tu radi o laznoj, "reflektiranoj" boli ramena. Bol iz trbuha se odrazava kao kozna bol tzv. dermatoma koji potjece iz istih segmenata kraljeznicne mozdine.

Brz oporavak zelim!
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 21:33   #39
Brz oporavak zelim![/QUOTE]

hvala,a kada će to prestati?mislim to zbilja luđački boli i to bas ono kad udišem i izidišem bas u ritmu,ali nekad i nije tako.

Čime da si olakšam to?
debsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 19:37   #40
ja također imam kamence u žuči i morat ću na operaciju...također mogu jesti čevape ali nikad ne znam kad će me zaboljeti, obično imam napade svaka 2, 3 tjedna, ili ako baš pretjeram s čipsom...uglavnom još ne znam od čega me sve zaboli, ali mogu jesti gotovo sve dok me jednom ne uhvati a tad obično niti ne znam od čega me zaboljelo...
niqa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.