Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2013., 12:00   #1081
Quote:
zoki-25 kaže: Pogledaj post
Pozdrav evo jedno jednostavno pitanje, s koliko plaćom NETO je potrebno raspolagati gore da bi se normalno moglo živjeti? Znači poplatiti stan režije hranu i nekaj za obući nikakakv luksuz!
(7300 SEK + muž/žena 3500 SEK + dijete 2100 SEK)/mjesec
http://www.migrationsverket.se/info/4578_en.html
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 23:33   #1082
Dragi moji, pridružujem se i ja planovima za odlazak iz RH.

Imam 24 godine, završen studij njemačkog jezika i književnosti (magistra), stalan posao u katoličkoj osnovnoj školi, nemam djecu, nikakve dugove ni obaveze.
Oduvijek sam htjela otići iz Hrvatske. Jednostavno me ubija ovdje zatupljenost, nemogućnost i uz normalan posao otputovati na dalje rute i sl.
Pričam odlično engleski, učim talijanski te imam a1 francuski (u svom mini gradiću nažalost nisam mogla nastaviti nakon što sam se vratila s faxa kući jer je jako slab odaziv pa nema polaznika).
Raditi znam svašta i stvarno mi ništa nije teško. Tokom studija sam radila u tvornici čokolade, na moru jedno ljeto kao čistaćica, jedno kao kuharica u fast food-u te jedne kao konobarica (napredovala :-p), 6 mjeseci u Argentumu u otkupu i tako.

Dečko je završio tehničara za računalstvo i ima stalan posao kao električar u Domu sportova. Znači ima 5 god iskustva na mnogobrojnim europskim, svjetskim natjecanjima, koncertima i sl. Tamo radi na održavanju sustava. Za vrijeme srednje i god prije nego je našao posao u DS je radio u firmi koja postavlja klime, antenske sustave, onda u drugoj snimao i slikao svatove itd. Ne zato što je moj, no stvarno je sposoban za bilo koji posao. Sam je naučio popravljati semafor tako da je išao i u Osijeku ispomagati te radio i u Areni u sklopu jedne firme (dok Arena nije promijenila izvođača). On priča samo engleski. E da, on ima 26 godina

Oboje bismo u novoj zemlji upisali rado i fax. Ne žuri nam se u smislu da bismo odmah sutra otišli. Meni pripravnički traje do 12. mjeseca te s državnim ispitom imam još posla ovdje koji bih i htjela završiti. U to vrijeme bismo učili jezik zemlje za koju se odlučimo, vjenčali bismo se, štedjeli za odlazak i sl.

Zanima nas što biste nam preporučili? Znam da će mogučnosti odlaska biti sto puta veće kada uđemo u EU.

Kakve su mogućnosti zapošljenja mog dečka u recimo Švedskoj? Ja sam spremna i čistiti i raditi konobarske poslove i svašta nešto jer bih onda sigurno upisala fax tamo.
bella0907 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 11:59   #1083
ja bi ti preporučio da pročitaš temu od početka...i sama kazes da ti se ne zuri...
GLAVATAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 06:26   #1084
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
(7300 SEK + muž/žena 3500 SEK + dijete 2100 SEK)/mjesec
http://www.migrationsverket.se/info/4578_en.html
Ne znam tko moze prezivjeti s ovom tvojom racunicom!
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 09:44   #1085
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
Ne znam tko moze prezivjeti s ovom tvojom racunicom!
Pitalo se za minimum, a i nije moja računica.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 16:18   #1086
Ako je neko zainteresovan za pivo u Stockholmu sutra oko 7-8 navečer neka mi se obrati na PP. Lokacija Gamla Stan, biće nas 10ak, 5 muških 5 ženskih svi Balkanci, godine od 20 do 30.

Rezervirali smo mjesto, još jedno je ostalo viška pa požurite ako je neko zainteresovan.
Juden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:26   #1087
Pitanjce jedno npr. ovo pričam nakon ulaska Hrvatske u EU, da li recimo dolaskom u Švedsku negdje na stan, nakon 3 mjeseca prijavim moju adresu stanovanja, mogu li na temelju mojeg boravka dobiti taj Personal Number ili što već, ili trebam u ta tri mjeseca naći posao, pa tek na temelju posla dobiti PN.?
zoki-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 21:16   #1088
Moraš ili naći posao ili dokazati da se možeš financirati dulje od godinu dana, odnosno da imaš ovu gore spomenutu svotu x 12 i više.

Sve ti lijepo piše na Internetu:
http://www.migrationsverket.se/info/5964_en.html

Ne možeš uopće registrirati pravo boravka u Švedskoj ako nemaš dokaz o sredstvima za uzdržavanje, bilo kroz posao bilo kroz ušteđevinu.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 12:46   #1089
Pozdrav.

Imam 27 godina i do sad sam se napatio u HR radeci sve i svasta (vecinom teski fizicki rad, ali i malo struke). I nakon svog truda postiga sam jedno veliko nista. Gradevinski sam tehnicar visokogradnje, ali svo iskustvo mi je u niskogradnji koju znam raditi od lopate do poslovode. Eeeh sad, slusam godinama trud,, trud... trud... i bit ce nesto.. i ja se trudio toliko da sam s dvadeset i kojom godinom zavrsio na tabletama za bolove kicme.

Sad mi ujak, koji je u svedskoj vec 16 god, nudi smjestaj i sreduje mi posao. Trebao bi raditi u nekoj novoj mini firmi,, koja seli, cisti, i renovira stanove. Posto je moj ujak tamo toliko dugo i jako rijetko je ovdje, cini mi se da je izgubio objektivnost kod usporedbe zivota, tamo i ovdje. Pa da pitam malo ovdje.
Ne znam svaca li on sto ja mislim pod normalnim zivotom (placeni racuni, hrana, i kineska odjeca :P)
Bilo je govora da cu imati placu oko 14 000 sek... pa me zanima, mogu li se ja s tim odvojiti od njega s vremenom? Svakog gosta tri dana dosta ... I znaci li sto ova moja struka i iskustvo gore.... ?

I da, on zivi u predgradu Stockholma...
Green1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 15:00   #1090
Ljudi migriraju i bez porodice i prijatelja i sredenog posla, "bez ikog svog" kako kazu. Neznam sta cekas, gibaj odmah . Stockholm je svjetski grad. Fokusiraj se na ucenje Svenska.
__________________
"The alleged short-cut to knowledge, which is faith, is only a short circuit destroying the mind." - Ayn Rand
Skndlz2904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 17:30   #1091
Quote:
Green1985 kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Imam 27 godina i do sad sam se napatio u HR radeci sve i svasta (vecinom teski fizicki rad, ali i malo struke). I nakon svog truda postiga sam jedno veliko nista. Gradevinski sam tehnicar visokogradnje, ali svo iskustvo mi je u niskogradnji koju znam raditi od lopate do poslovode. Eeeh sad, slusam godinama trud,, trud... trud... i bit ce nesto.. i ja se trudio toliko da sam s dvadeset i kojom godinom zavrsio na tabletama za bolove kicme.

Sad mi ujak, koji je u svedskoj vec 16 god, nudi smjestaj i sreduje mi posao. Trebao bi raditi u nekoj novoj mini firmi,, koja seli, cisti, i renovira stanove. Posto je moj ujak tamo toliko dugo i jako rijetko je ovdje, cini mi se da je izgubio objektivnost kod usporedbe zivota, tamo i ovdje. Pa da pitam malo ovdje.
Ne znam svaca li on sto ja mislim pod normalnim zivotom (placeni racuni, hrana, i kineska odjeca :P)
Bilo je govora da cu imati placu oko 14 000 sek... pa me zanima, mogu li se ja s tim odvojiti od njega s vremenom? Svakog gosta tri dana dosta ... I znaci li sto ova moja struka i iskustvo gore.... ?

I da, on zivi u predgradu Stockholma...
to je plaća nakon poreza nadam se
Vjerojatno bolje shvaća normalan život nego ti

Od te plaće se može živjeti, zašto ne. Puno ljudi ima plaću kao ti i najnormalnije žive. Nađes si stan negdje van grada malo ili u manje finim kvartovima, ili nađeš cimera. Ako znaš sa novcima možeš i uštediti nešto svaki mjesec.
Hrana ti je u prosjeku 20-30 % skuplja nego u hrv. ali to je teško reći ipak, ovo je baš ugrubo. pokaz ti je 790 kruna mjesečno i voziš se koliko želiš po svim zonama. A-kassa ti je 100 kruna, sindikat nekih 250-300 kruna mjesečno. S tim da ti je to opcionalno ali ovdje je to jako pametno imati. Zubarsko ne znam koliko je, tako da ako trebaš sredi si zube prije odlaska

Ne znam koliko ste si vas dvoje dobri ali bilo bi dobro da ti sve to stavi na papir, zlu ne trebalo.

Ovo ti je super prilika, možda se tebi ne čini tako sada ali u švedski sistem je jako teško upasti, ako nisi neki stručnjak ili se ne ženiš za šveđanku, skoro pa nemoguće. Ali jednom kad upadneš, još ako jezik znaš gladi bradu.
Moj dobronamjeran savjet ti je da uzmeš ovu priliku, počni raditi, kreni na švedski i samo možeš prema gore.

Sretno
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ

Zadnje uređivanje a1exa : 18.02.2013. at 17:40.
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 22:04   #1092
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
to je plaća nakon poreza nadam se
Vjerojatno bolje shvaća normalan život nego ti


Ne znam koliko ste si vas dvoje dobri ali bilo bi dobro da ti sve to stavi na papir, zlu ne trebalo.

Ovo ti je super prilika, možda se tebi ne čini tako sada ali u švedski sistem je jako teško upasti, ako nisi neki stručnjak ili se ne ženiš za šveđanku, skoro pa nemoguće. Ali jednom kad upadneš, još ako jezik znaš gladi bradu.
Moj dobronamjeran savjet ti je da uzmeš ovu priliku, počni raditi, kreni na švedski i samo možeš prema gore.

Sretno
Pa koliko sam shvatio poslije poreza, iako bi uskoro trebao dobiti ponudu poslodavca, tako da cu onda sigurno znati. A i razumijem ih, jer ipak zaposljavaju nekoga koga nikad nisu vidjeli. Ja se samo nadam da cijene rad (gazdarica je Finkinja )


A ujak ce mi svakako dati garantno pismo ukoliko je potrebno.

Za sada znam samo ENG i brojati do deset na SVE ,,,,
Green1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 23:32   #1093
Quote:
Green1985 kaže: Pogledaj post
Pa koliko sam shvatio poslije poreza, iako bi uskoro trebao dobiti ponudu poslodavca, tako da cu onda sigurno znati. A i razumijem ih, jer ipak zaposljavaju nekoga koga nikad nisu vidjeli. Ja se samo nadam da cijene rad (gazdarica je Finkinja )
Ma bit će ok, samo sve na papir, nemoj misliti da se nešto podrazumijeva. I ne spominji Ruse

To bi bilo nakon ulaska hrv u eu? ili ideš ranije?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 10:13   #1094
Va roligt da ima i topic za nas som bor i Sverige.Pa evo da se upisem kao ny medlem
Vrela Inn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 11:51   #1095
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Ma bit će ok, samo sve na papir, nemoj misliti da se nešto podrazumijeva. I ne spominji Ruse

To bi bilo nakon ulaska hrv u eu? ili ideš ranije?
Ja se nadam u 4. mjesecu. Hitno mi treba posao

ma ne znam ja za Rusiju
Green1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 16:02   #1096
Puno srece, pa da nam ae fino uklopis u ovaj sistem! To je sasvim pristojna plata. Gledaj da sto vise budes sa Svedjanima, bolje ces pokupiti naglasak i jezik ces prije savladati..

A ako te sta budu pitali za Rusiju, reci da jedina stvar koja tamo valja je jeftino pice.
Juden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 18:51   #1097
Uvijek postoji mali strah od "novog", ali onda samo upalim tv i pogledam vijesti.... isti tren bi išao
Green1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 01:55   #1098
Ko ne riskira taj ne dobija, zapamti to.
Juden is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 22:06   #1099
Pozdrav svima,zavrsavam medicinsku skoli,tehnicar.Zanima me da li bi se u Svedskoj mogao naci posao u mojoj struci,s tim da jezik nemam pojma,al radio bih bilo sto dok ne savladam jezik i budem sposoban za posao u struci,to me zanima najvise...
simba94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 02:13   #1100
Svima vama koji zelite doci u Svedsku zelim puno srece. Ja zivim ovdje od 96-e, dosta sam se uklopio i poslije svih uzbrdica i nizbrdica napokon ekonomski sredio. Iskreno trebalo mi je 1 godina da progovorim a 3 da se pocnem zezati na svedskom u svakodnevnom zargonu na nivou koji se ne uce na kursevima jezika. Ne treba se bojati promjena. Osobno ih ja nisam dozivio kao nesto veliko. Svatko ima drugacije predispozicije, sposobnosti i temperament, nekima ide lakse i brze, nekima teze i sporije ali vise manje svi uspiju na odredjenom nivou. Stoga samo naprijed.
f00f is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:46.