Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2009., 14:02   #41
Quote:
martina123 kaže: Pogledaj post
Evo, pa da i ja dignem ovu temu.
Naime ja sam svojoj kucnoj steriliziranoj maci od 11god. dovela malog crnog macica.
I kad su se vidjeli bilo je to koooooma.
Sad jedna maca u jednoj sobi, druga u drugoj, pa malo u kuhinji i tak...
Strpljenje, strpljenje...
Da li ce ikada biti prijateljice????
Hoće
Ako ne prijateljice, naučit će tolerirati jedna drugu.Daj im samo vremena za prilagodbu!
fr4ntik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 15:55   #42
Quote:
martina123 kaže: Pogledaj post
Evo, pa da i ja dignem ovu temu.
Naime ja sam svojoj kucnoj steriliziranoj maci od 11god. dovela malog crnog macica.
I kad su se vidjeli bilo je to koooooma.
Sad jedna maca u jednoj sobi, druga u drugoj, pa malo u kuhinji i tak...
Strpljenje, strpljenje...
Da li ce ikada biti prijateljice????
ja bi dovela malome još jedno takvo malo da se ima s kime igrati i navlačiti. pa da stara mac abude fino na miru. ali prvo sačekaj da vidiš dal će i ovu jednu novu prihvatiti.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 21:02   #43
Dve mace...?

Imam jednu macu, stara je 7 meseci. Slucajno sam je nasla, spasila je od pasa lutalica koji su krenuli da je rastrgnu, u pocetku je bila samo privremeno, na udomljavanju medjutim vezala sam se za nju i ostala je. To je prvi put da imam macu i moram priznati da sam ocekivala nesto drugacije. Elem ova maca samo luduje, skace, grebe, grize, vere se svuda, da je pomazim mogu jedino pre nego sto zaspi i 5 minuta nakon budjenja. A ja mislila da ce biti mazna Obzirom da je preko dana dosta sama razmisljala sam da joj uzmem drustvo... E sad tu imam par nedoumica. Kao prvo zanima me da li ce biti problema oko prihvatanja, posto planiram da uzmem mace mislim da ne bi trebalo ali sta znam, bolje da pitam. I drugo, znam da ce joj tako biti lakse da ne bude sama ali me plasi da na taj nacine ne ucinim jos goru stvar za sebe-odnosno da dobijem dve potpuno nezainteresovane mace za mazenje. Mislim, da li ce biti dovoljne jedna drugoj ili ce ponekad doci i samnom da se pomaze?

Hvala
PieLaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 13:12   #44
Quote:
PieLaf kaže: Pogledaj post
Imam jednu macu, stara je 7 meseci. Slucajno sam je nasla, spasila je od pasa lutalica koji su krenuli da je rastrgnu, u pocetku je bila samo privremeno, na udomljavanju medjutim vezala sam se za nju i ostala je. To je prvi put da imam macu i moram priznati da sam ocekivala nesto drugacije. Elem ova maca samo luduje, skace, grebe, grize, vere se svuda, da je pomazim mogu jedino pre nego sto zaspi i 5 minuta nakon budjenja. A ja mislila da ce biti mazna Obzirom da je preko dana dosta sama razmisljala sam da joj uzmem drustvo... E sad tu imam par nedoumica. Kao prvo zanima me da li ce biti problema oko prihvatanja, posto planiram da uzmem mace mislim da ne bi trebalo ali sta znam, bolje da pitam. I drugo, znam da ce joj tako biti lakse da ne bude sama ali me plasi da na taj nacine ne ucinim jos goru stvar za sebe-odnosno da dobijem dve potpuno nezainteresovane mace za mazenje. Mislim, da li ce biti dovoljne jedna drugoj ili ce ponekad doci i samnom da se pomaze?

Hvala
Nabava druge mace je dobra ideja da ti maca ima društvo.Što se tiče prihvaćanja,očekuj da će ova tvoja puhati na novu macu bar jedno 2-3 dana,al onda će se smiriti i prihvatiti ju.Poslje će ti još zahvaljivati što si joj nabavila društvo.Samo moraš znati da je to dupla obaveza.Nekad i 1 životinja može biti previše.I to što su 2 ne znači da neće trebati i tvoju pažnju i brigu i da se neće htjeti maziti.Njima si ti glavni autoritet,a druga maca im je kompić.U svakom sl.zahtjevaju brigu i njegu i ako nemaš dovoljno vremena da se baviš s njima,druga maca će ti biti još veći teret.Ova tvoja maca je malo divlja jer ima već 7 mj.Obično kad ih se uzme kao male onda se potpuno vežu za vlasnika i pitome su.Daj joj vremena da se prilagodi.
hartasbigasass is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 13:36   #45
moguće da se i počela tjerati pa luduje a i dosadno joj je. a općenito je sad u pubertetu pa je za očekivati neko ludilo. ako uzmeš drugu macu nek bude mlađa od ove i moguće je da će i dulje od 2-3 dana puhati i eventualno i istući novu macu ali to dok se one ne nauče jedna na drugu. ne treba intervenirati, jedino u slučaju da će doći do veće ozlijede.
a s vremenom će te maca prihvatiti i dopustiti i da ju maziš i čak će i sama dolaziti. samo treba vremena. ja sam dobila macu od 7 mjeseci starosti i trebalo joj je toliko da mi dopusti da ju mazim i držim i čak je i sama počela dolaziti i uvaljivati mi se da je podragam. samo treba vremena.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 13:56   #46
Ajmo redom.

Maca ti je u pubertetu i zato luduje. Vrijeme joj je i za sterilizaciju i to svakako učini, jer će tako i lakše primiti novu macu.
Drugu mačku koju budeš uzimala, uzmi iste dobi i već steriliziranu. Time eliminiraš problem konkurencije među njima.

Ako uzmeš malo mače, tvojoj maci će ono biti igračka. Ona je jača od njega pa bolje da ne stvaraš dodatne probleme gdje ih ne mora biti.

I još nešto. Kad uzmeš macu od 7 mjeseci, njoj ćeš otprilike vidjeti karakter. Dakle, možeš vidjeti kako se slaže sa drugim macama. To ti je trenutno puno bitnije od boje mace ili tako nečega.

Bez obzira na korake koje poduzmeš, spremi se na to da tvojoj maci neće biti draga nova maca iz prve. Trebati će vremena i strpljenja, možda čak i mjeseci prilagodbe na drugu macu. To nije ništa strašno, govorim ti samo jer se puno puta dogodilo da su vraćali mačke jer se ne slažu, a nisu bile ni tjedan dana zajedno.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 15:20   #47
Za sad to nije rjesenje uzet drugu macu,jer ces imat samo veci kaos,treba imati vremena za njih (bar na pocetku) prvo pripitomi ovu i kad se macka navikne na tebe tek onda nabavi drugu.
Naravno da skace okolo to joj je u naravi (igranje,razvijanje svojih vjestina i misica,bio bi problem da macka u toj dobi to ne radi ) ona bi tako i vani samo sto u kuci to vise primjecujes ili te smeta.
Treba naci vremena i privikavat se macki i ona tebi (pogotovo je to vazno ako macka boravi u zatvorenom) te ce se mace pocet maziti cim ces vise vremena provodit sa njom .
Neki macki se neznaju niti igrati,zvuci cudno ali istinito,zasto? jer se nije imao tko sa njima igrati (ako si i svoju uzela stariju od 2mj ocito nije niti naucena na to da se mazi sa ljudima)
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 18:14   #48
Kao prvo mnogo hvala svima

Quote:
Ova tvoja maca je malo divlja jer ima već 7 mj.Obično kad ih se uzme kao male onda se potpuno vežu za vlasnika i pitome su.Daj joj vremena da se prilagodi.
Ovu macu sam uzela sa ulice sa, po proceni veterinara, 3-4 nedelje, tek je progledala. I sve vreme je bila samnom.

Quote:
Samo moraš znati da je to dupla obaveza.Nekad i 1 životinja može biti previše.I to što su 2 ne znači da neće trebati i tvoju pažnju i brigu i da se neće htjeti maziti.Njima si ti glavni autoritet,a druga maca im je kompić.U svakom sl.zahtjevaju brigu i njegu i ako nemaš dovoljno vremena da se baviš s njima,druga maca će ti biti još veći teret
Imam ja vremena za macu, jedino mi je zao sto je sama skoro svakodnevno od 7 do 5, pa sam mislila u to vreme da ima drustvo. Nakon toga sam ja vecinom kod kuce il ako izadjem negde to nije dugo.

Quote:
a općenito je sad u pubertetu pa je za očekivati neko ludilo.
Ova je pocela da luduje od drugog meseca cini mi se. Bila je mirna i mazna prvih par nedelje, spavala mi na stomaku, ramenu, samo gledala da bude uz mene. A onda je poludela i ne vraca se u normalu.

Quote:
Vrijeme joj je i za sterilizaciju i to svakako učini, jer će tako i lakše primiti novu macu.
E kad ste vec pomenuli, molim vas da mi razresite dilemu. Da li macu da sterilisem pre teranja ili posle? Jedni kazu bolje pre jer manje su sanse kasnije za neke bolesti, drugi kazu obavezno da sacekam da prodje prvo teranje inace joj se hormoni nece stabilizovati pa ce zauvek ostati u pubertetu

Quote:
Drugu mačku koju budeš uzimala, uzmi iste dobi i već steriliziranu.
Uh, ovo ce se tesko potrefiti jer planiram da uzmem neku napustenu (tesko da cu ubosti uzrast), mislila sam da je najbolje mace jer racunam ako bude mace bice malo neznija prema njemu prilikom uspostavljanja hijerarhije.

Quote:
To ti je trenutno puno bitnije od boje mace ili tako nečega.
Posle ovakve mace svakako mi je najbitiniji karakter buduce

Quote:
Bez obzira na korake koje poduzmeš, spremi se na to da tvojoj maci neće biti draga nova maca iz prve. Trebati će vremena i strpljenja, možda čak i mjeseci prilagodbe na drugu macu. To nije ništa strašno, govorim ti samo jer se puno puta dogodilo da su vraćali mačke jer se ne slažu, a nisu bile ni tjedan dana zajedno.
Na ovo sam spremna. Verujem da uz malo zrtve na pocetku kasnije obe mogu da imaju lep zivot jer sigurno je lepse uz drustvo svoje vrste AKo se odlucim za drugu macu, pretpostavljam da bi u pocetku trebalo kad ih ostavljam same da ih razdvojim?

Quote:
treba imati vremena za njih (bar na pocetku) prvo pripitomi ovu i kad se macka navikne na tebe tek onda nabavi drugu.
Ne znam kako da je pripitomim Ona inace spava samnom u krevetu, dodje ponekad da mi se mazi uz nogu, nije da me bas mrzi, posvecujem joj vreme, igram se sa njom, kad spremam klopu redovno je samnom u kujni (tad je posebno umiljata), pricam sa njom itd. Al u svemu drugom se ne ponasa kao maca
PieLaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 23:33   #49
Quote:
PieLaf kaže: Pogledaj post
Ne znam kako da je pripitomim Ona inace spava samnom u krevetu, dodje ponekad da mi se mazi uz nogu, nije da me bas mrzi, posvecujem joj vreme, igram se sa njom, kad spremam klopu redovno je samnom u kujni (tad je posebno umiljata), pricam sa njom itd. Al u svemu drugom se ne ponasa kao maca
Točno ovakvu macu imam ja doma, samo je ona malo starija, ima godinu dana i 4 mjeseca! Obožava spavati sa mnom, mazi se isključivo kad već spava ili se taman probudila, inače nije baš pretjerano mazna, a i svih, osim mene se boji pa se ne približava nikome. I onda sam ja dovela kući malenog na udomljavanje koji je ostao, zajedno su, danas je točno tri mjeseca i sad se super slažu, nakon frktanja, puhanja, ljubomore... Maleni je mazan do boli, samo bi se mazio, a i sad je ušao u pubertet tako da ga svugdje ima, mijauče na sve, stalno je tjera na igru, krade njene loptice, jede njenu hranu, gnjavi je konstantno. Ona ga podnosi, čisti, igra se s njim, ali samo kad je njoj do igre! Ona se nije promijenila, sterilizirana je u dobi od 6 mjeseci, prije prvog
tjeranja, tako da nemoj očekivati čudo, nju će društvo socijalizirati, ali čisto sumnjam da će postati umiljata maca, ipak je ona mačka, a one imaju svoj karakter i ne odstupaju od njega. Moja preporuka je definitivno uzimanje društva, ali nadam se da imaš dobre živce, meni je to najpotrebnije otkad ih je dvoje!
Čim mi bude htjelo uploadat slikicu stavit ću!
jele86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 09:41   #50
Tvoja mačka nije divlja. Ona je samo u pubertetu. Dakle, nemoj joj uzeti mače, jer će joj koristiti kao i da joj kupiš lopticu. Kao igračka Neće biti nježnija.
Ne moraš pogađati dob, uzmi samo malo veće mače. Dakle, recimo starost 5-10 m mjeseci.

Sterilizacija - prije tjeranja. Imaš top temu ovdje cijelu o sterilizaciji, prvih par stranica imaš masu članaka pa pročitaj.
Za upute kako ih naviknuti jednu na drugu - kreni čitati ovu temu ispočetka, savjeti su super.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 22:55   #51
Nakon tri mjeseca i dva dana, ovako ponekad izgledaju moja dva vraga:

jele86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 23:17   #52
E, da ga mama vidi!
__________________
mrzim lovce i neodgovorne roditelje svih vrsta, kao i one koji iz svoje vlastite bijede seru po poštenim ljudima
notrzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 15:17   #53
ljudi imam pitanjce
doma imamo kastriranog udomljenog mačka sad već starog godinu i pol.
uglavnom nije sam jer imamo i psa i stvarno se odlično slažu. Igranje, natjeravanje, spavanje skupa i naravno uređivanje psa svako malo (liz liz)
e sad, zanima me da li je moj mačak sretan? odnosno da li može ostvariti dovoljan kontakt sa psom (i naravno nama) ili bi mu baš bila potrebna druga mačka?
i da, vrlo kratko su baš skroz sami doma a kad su razdvojeni (Lupy u šetnji i sl) prvo se naravno njih dvoje pozdrave a tek smo onda mi na redu
Miss Bathory is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 15:50   #54
Gle, ako imaš mogućnosti uzmi još jednu mačku. Društvo ''tvojih'' je ipak drugačije od društva sa vama i psa.
Tvoj mačak je vjerojatno sretan ako se dobro brineš o njemu, ali to ne znači da ne bi bio još sretniji sa nekime od ''svojih''.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 17:25   #55
I to uzmi odraslu mačku, kao što je i on, ne mačića. Ako trebaš pomoć pri odabiru što se karaktera tiče (jer je to vrlo bitno kod udomljavanja druge odrasle mace) viči!
__________________
mrzim lovce i neodgovorne roditelje svih vrsta, kao i one koji iz svoje vlastite bijede seru po poštenim ljudima
notrzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 19:01   #56
Quote:
notrzan kaže: Pogledaj post
I to uzmi odraslu mačku, kao što je i on, ne mačića. Ako trebaš pomoć pri odabiru što se karaktera tiče (jer je to vrlo bitno kod udomljavanja druge odrasle mace) viči!
Da, slažem se, da bude po dobi kao tvoj (ne u godinu, ali recimo, ako tvoj ima 3 - 7, neka tako ima i maca koju udomljavaš).. i neka obavezno bude kastrirana (sterilizirana) prije dolaska u kuću. Spol nije tako bitan, iako bi možda bilo mrvicu bolje uzeti curu.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 19:48   #57
Bolja je kombinacija MŽ
__________________
mrzim lovce i neodgovorne roditelje svih vrsta, kao i one koji iz svoje vlastite bijede seru po poštenim ljudima
notrzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 23:01   #58
ma u biti uvjeta imam, ali dokle god još živim sa starcima a studiram veterinu ne stižem se nažalost 100% brinuti za svo troje (da, da doletila nam je i papiga pa imamo i nju ) a mislim da stvarno nemam pravo samo dofuravati životinje svojima za koje se ne mogu brinuti 100% samostalno.
ali eto, hvala puno cure na odgovoru ako bude sreće možda me već i uskorije vrijeme sudbina spoji s još jednom macom (uvijek razmišljam...ako sama pronađem neku macu vani ostavljam je )
Miss Bathory is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 00:16   #59
Moze li mi netko reci je li problem ako imamo jednu macu, ali nam je raspored rada takav da je skoro stalno baremnetko u kuci? Ja radim cesto nocne, zena po danu, i po cijeli dan sam sa mackom, sam je samo svakih par dana kad odemo negdje kratko zajedno van.
Svaki dan se igramo, mazi se, ima balkon, pricam s njim, stalno hoda za mnom, gura se u sve, kuhamo zajedno - ako odemo za vikend dogovorimo troje ljudi da mu dolazi po pola sata, sve ljubitelji maca koji se dolaze igrati s njim, ima i hrpe igracaka.
Drugu macu ne mozemo uzeti jer smo podstanari, jedva je i ovaj macak prosao, a i prestar je i plasljiv, strah me da je ne bi ni prihvatio.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
antonio19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 02:03   #60
Ako sve štima i ako on dobiva dovoljno pažnje, a dobiva, i navikao je na to... pa ja ne vidim problem!
__________________
mrzim lovce i neodgovorne roditelje svih vrsta, kao i one koji iz svoje vlastite bijede seru po poštenim ljudima
notrzan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.